dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 202 z 246
Pokaż wyniki od 4.021 do 4.040 z 4905
  1. #4021
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, wszystkie skrzynki będą otwierane. Od góry mam dostęp ze stryszku, a na dole są w garażu. Będą przykryte welna, ale ja mozna bez problemu podniesc

    Zostawilem to na wypadek ewnetualnego czyszczenia za X lat.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #4022
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Czy ktoś może posiada/widział u kogoś taki (link poniżej) miernik CO2? Jest mi w stanie powiedzieć coś na temat poprawności jego wskazań i czy warto taki kupić?
    https://pl.aliexpress.com/item/40002...uzWy0GVusX6sOo

  3. #4023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trochę o regulacji wentylacji

    Czeka mnie jeszcze pewnie kilka tygodni, zanim dostroję instalacje (znaczy pracy jest chwila - przekręcenie trochę anemostatu, a potem czekanie na zebranie się danych z kolejnej nocy).
    Skręcenie anemostatów w pokojach dzieci sprowadziło max ppm w okolice 600 (w jednym trochę powyżej, w drugim trochę poniżej). W master bedroom wyszło około 650 ppm (przy dwóch osobach). Ciągle przy 55% mocy reku i zabrudzonych filtrach (fabryczne Izzifast M5 + wstępnie włóknina G4).
    Czyli ten reku ma spory zapas i producent pisząc, że jest do domów do 100m2 zaniża jego możliwości.

    Kupiłem też włókniny F9 i F7. F9 - totalna porażka. Oddychać przez nią ciężko. Po założeniu do reku i puszczeniu na 100% z nawiewów ledwo dmucha - anemometru nie mam, ale organoleptycznie słabiej, niż przy G4@40%. Więc zdecydowanie odpada jej stosowanie.
    F7 jest znacznie grubsza (ale cieńsza, niż G4), da się przez nią oddychać (choć opór jest zauważalnie większy, niż przy G4) - ale zapewne na zimę to lepsza opcja. Zobaczymy, jak sprawdzi się w dłuższy terminie.

  4. #4024
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kupiłem też włókniny F9 i F7. F9 - totalna porażka. Oddychać przez nią ciężko. Po założeniu do reku i puszczeniu na 100% z nawiewów ledwo dmucha - anemometru nie mam, ale organoleptycznie słabiej, niż przy G4@40%. Więc zdecydowanie odpada jej stosowanie.
    F7 jest znacznie grubsza (ale cieńsza, niż G4), da się przez nią oddychać (choć opór jest zauważalnie większy, niż przy G4) - ale zapewne na zimę to lepsza opcja. Zobaczymy, jak sprawdzi się w dłuższy terminie.
    Przerabiałem tematy z włókninami F7, wstawiając je w miejsce oryginalnych filtrów w rekuperatorze, stawiały duży opór. Musiałem zastosować zewnętrzny filtr kieszeniowy, aby to miało ręce i nogi. Filtr miał powierzchnię 10 razy większą od powierzchni filtra w rekuperatorze.
    Teraz jednak z konieczności jego wymiany w okresie parowozowym co miesiąc, zastosowałem takie rozwiązanie: https://forum.muratordom.pl/showthre...55#post7852855.
    Zobaczymy jak się będzie sprawował w zimie.

  5. #4025
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tylko kieszeniowe o jak największej powierzchni...

    U siebie mam 2 clean boxy 250 thessli.
    Na wejściu G4. W centrali plisowane f5 i za nią F8 znowu clean box. Już niedługo testy.

  6. #4026
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tylko kieszeniowe o jak największej powierzchni...
    Wygląda na to, że się obejdzie bez. W master bedroom CO2 sięgnęło maksymalnie 1047ppm@55% mocy reku. Niby trochę dużo, ale jest spory zapas mocy. Będę zwiększał moc - pewnie 60-65% wystarczy. Pytanie, jak szybko będą rosły opory wraz z zapychaniem filtra - jak za miesiąc 75-80% wystarczy, żeby utrzymać 800ppm to będę zadowolony.
    Teraz kolejność trochę zła, bo mam najpierw F7 a potem fabryczny M5. G4 teraz nie ma. Trochę niewygodnie upchać cokolwiek za M5 w Izzifast - ale pewnie spróbuję przy następnej wymianie upchać G4-->M5-->F7.

    Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-10-2019 o 10:23

  7. #4027
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    graucho

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów
    Ile masz rur do sypialni? Dwie na jeden anemostat 125? Planuje u siebie dawać po dwie rury i mnie zmartwileś trochę. Skrzynki rozprężne chce dawać 200/12x75 ale juz mam rozplanowane po dwie rury nawiewne na sypialnię/pokoje dzieci

  8. #4028
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał graucho Zobacz post
    Ile masz rur do sypialni? Dwie na jeden anemostat 125? Planuje u siebie dawać po dwie rury i mnie zmartwileś trochę. Skrzynki rozprężne chce dawać 200/12x75 ale juz mam rozplanowane po dwie rury nawiewne na sypialnię/pokoje dzieci
    Wszędzie mam po dwie i anemostaty 125. A najwięcej powietrza trzeba w sypialni dla dwóch osób. Nigdzie tego nie wyczytałem - a to logiczne. Bo tu masz w małej kubaturze 2 osoby przez 6-8 godzin non stop.

  9. #4029
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    U siebie mam do sypialni 2 x 63 mm i uważam, że jest to całkowicie wystarczające. Na początku zrobiłem 1 x 63, ale było za mało i wentylacja głośno pracowała. Dołożyłem drugą i jest dobrze. Moim zdaniem nie ma sensu dawać więcej, bo ze względu na wilgotność (no chyba, że ktoś ma rekuperator z odzyskiem wilgoci) nie można zwiększyć zbytnio wydajności, bo w zimie będzie za suche powietrze.

  10. #4030
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    U siebie mam do sypialni 2 x 63 mm i uważam, że jest to całkowicie wystarczające.
    Masz jakieś podstawy do takiego twierdzenia?
    Na podstawie pomiarów CO2 twierdzę, że po mocnym skręceniu pozostałych anemostatów (w sypialniach dzieci na maksa) i bardzo otwartym w master bedroom mam tam nad ranem wyższe stężenie CO2 niż najwyższe jakie odnotowałem w innych pomieszczeniach. Raz, że skręcając anemostaty musiałem zwiększyć opory całej instalacji, co nie jest dobre, to efekt jest niewystarczający. Żeby utrzymać CO2 w ryzach w master bedroom będę musiał nadmiernie wentylować inne przestrzenie, albo wywalić kilka stówek wspomniane niedawno tłumiki.
    A najprawdopodobniej wystarczyłoby dać o jedną rurę więcej - i problem elegancko rozwiązany.

    Jaki sens jest wentylować tak samo pomieszczenie, w którym śpi jedno dziecko jak to, w którym śpi dwoje dorosłych?

    Tu chodzi o to, żeby wentylacja była odpowiednia w każdym pomieszczeniu - co pozwoli utrzymać w każdym zarówno podobny poziom CO2 jak i wilgotności. Jaki to poziom - to do ustawienia mocą wentylatorów rekuperatora.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-10-2019 o 09:24

  11. #4031
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz jakieś podstawy do takiego twierdzenia?...

    ...Jaki sens jest wentylować tak samo pomieszczenie, w którym śpi jedno dziecko jak to, w którym śpi dwoje dorosłych?

    Tu chodzi o to, żeby wentylacja była odpowiednia w każdym pomieszczeniu - co pozwoli utrzymać w każdym zarówno podobny poziom CO2 jak i wilgotności. Jaki to poziom - to do ustawienia mocą wentylatorów rekuperatora.
    Zależy co masz na myśli pisząc o podstawach do takiego twierdzenia. Nie posiadam żadnych badań naukowych, a jedynie własne doświadczenia oraz przeczytane doświadczenia innych użytkowników wentylacji.
    Nie przypominam sobie, abym pisał, żeby dać do sypialni 1 osobowej dwie rury. Napisałem, ze mam w sypialni 2x63mm, co prawda nie napisałem, że to sypialnia dwuosobowa. Jednak to ty pisałeś: "Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów", wiec raczej o takiej sypialni myślałem, choć nie zacytowałem Ciebie.
    Lecz wracając do tematu wydajności.
    Osobiście nie odczuwam, ani nie znalazłem żadnych opracowań, w których napisane byłoby, że CO2 na poziomie 500 - 700 PPM ma jakikolwiek niekorzystny wpływ na człowieka podczas snu, czy innych czynności. Natomiast wiem z doświadczenia i licznych opisów, że wilgotność na poziomie 30% (i niższa) źle na nas wpływa. W zimie (przy niskich temperaturach) aby nie obniżyć zbytnio wilgotności, wentylacja powinna pracować około 20 m3/h/osobę. W lecie natomiast powietrze zewnętrzne ma za dużą wilgotność (jej nadmiar usuwa RPC), więc wystarczy jakieś 30m3/h/osobę, aby CO2 nie wzrastało, a w domu nie robiło się duszno. Przez 1 kanał 63mm, bez obaw o głośną pracę można puścić 30 - 35 m3/h. Po co więc dawać więcej kanałów do sypialni?

  12. #4032
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    wystarczy jakieś 30m3/h/osobę, aby CO2 nie wzrastało, a w domu nie robiło się duszno. Przez 1 kanał 63mm, bez obaw o głośną pracę można puścić 30 - 35 m3/h. Po co więc dawać więcej kanałów do sypialni?
    To podaj mi lepszy sposób, niż rura więcej, żeby uzyskać większy przepływ? Tak naprawdę chodzi tykio o sypialnie. Bo w salonie jesteśmy krótko.

  13. #4033
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To podaj mi lepszy sposób, niż rura więcej, żeby uzyskać większy przepływ? Tak naprawdę chodzi tykio o sypialnie. Bo w salonie jesteśmy krótko.
    Najwidoczniej w salonie masz za dużo. Jak jest za mało, to jest głośno, jak za dużo to problem z wyregulowaniem. Tak źle i tak niedobrze.
    U siebie mam zrobione kaskadowo (mam taki rozkład mieszkania, że powietrze z sypialni przepływa przez środkowy pokój do łazienki i kuchni) i mimo, że w środkowym pokoju jest nawiew, to jest on niemalże cały rok zakręcony.

  14. #4034

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wszędzie mam po dwie i anemostaty 125. A najwięcej powietrza trzeba w sypialni dla dwóch osób. Nigdzie tego nie wyczytałem - a to logiczne. Bo tu masz w małej kubaturze 2 osoby przez 6-8 godzin non stop.
    A jak się do ilości rur mają długości tych kanałów?

  15. #4035
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A jak się do ilości rur mają długości tych kanałów?
    Nie ma zależności. Niezależnie od długości mozesz dać 1, 2, 3 czy większą ilość rur.

  16. #4036
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma zależności. Niezależnie od długości mozesz dać 1, 2, 3 czy większą ilość rur.
    Sprawa jest w miarę prosta jeśli masz jedną rurę 5 m a drugą 10 ale też wymaga uwzględnienia szybkości przepływu i oporów na kanałach aby się zorientować ile i którą rurą wyleci. A co jeśli mamy 1 kanał 5 m do 1 pomieszczenia a do drugiego 2*15m. Może się okazać że do jednego i drugiego dostarczymy tyle samo. Ktoś chętny aby przeliczyć?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #4037
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Sprawa jest w miarę prosta jeśli masz jedną rurę 5 m a drugą 10 ale też wymaga uwzględnienia szybkości przepływu i oporów na kanałach aby się zorientować ile i którą rurą wyleci. A co jeśli mamy 1 kanał 5 m do 1 pomieszczenia a do drugiego 2*15m. Może się okazać że do jednego i drugiego dostarczymy tyle samo. Ktoś chętny aby przeliczyć?
    To jaką korelację pomiędzy ilością rur a ich długością znalazłeś? Ja żadnej nie widzę.

    Mam wszedzie po dwa kanały. Najdłuższe ok. 15m. Te do master bedroom są jednymi z krótszych - z 7-8m z zawijasami. Przepływy na wszystkuch anemostatach pootwieranych podawałem (bardzo zbliżone). Więc i korelacja między długością a przepływem nie jest znacząca przy takich różnicach długości. Co zresztą logiczne przy oporach, jak podaje producent pe-flex, rzedu kilku Pa/10mb.

    Przy okazji ciekawostka.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostatni-24-godziny (1).jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	9,3 KB
ID:	435734
    Wyglądałoby, że F7 i reku @50% dają radę utrzymać CO2 w master bedroom w okolicach 750ppm. Pozostawałoby sprawdzić, co w pokojach dzieci i koniec zabawy ale w nocy zostały otwarte drzwi i... No właśnie. Nibyw czasie pomiarów anemometrem sprawdzałem i otwarcie drzwi zmieniało przepływ, jak mnie pamięć nie myli, o 2m3/h. Kilka procent. To teraz pytanie, czy otwarcie drzwi powodujetakie zwiększenie wentylacji, czy przez swobodne mieszanie się powietrza z korytarza tak szybko poziom CO2 spada?
    Chyba podetnę drzwi jeszcze z centymetr - jeżeli to kwestia (głównie) wentylacji, to efekt będzie podobny do otwarcia drzwi.Jak to kwestia swobodnego mieszania, to efekt będzie niewielki.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-10-2019 o 00:17

  18. #4038
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Pytanie o anemostat o średnicy montażowej 125mm ale taki który kryje więcej niz standard czyli 164mm,,,,, przy wierceniu uszkodzona delikante sktruktura tynku,,,, brakuje dosłownie 6mm na stonę żeby zakryć ( 12 mm średnicy więcej byłoby ok....) jakieś porady ?
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  19. #4039

    Domyślnie

    Witam,
    Panowie czy tak wykonana wentylacja w łazience, pod okap, w kuchni jest prawidłowo wykonane?


    Wentylacja grawitacyjna z rura spiro..
    Czy ta rura spiro nie powinna być wyciągnięta pod sam daszek tego kominka?


    I kolejne moje pytanie brzmi czy można z taką wentylacją w łazience połączyć odpowietrzenie ubikacji? Mam rure z WC do góry podciągniętą ale nie jest wyprowadzona na zewnątrz. Dom parterowy wykonany przez dewelopera..

  20. #4040
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cześć.
    Będę zabierał się za przerabianie wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną.
    Bardzo długo mi to zajęło, ale przeczytałem cały temat
    Dom to parter+ poddasze o powierzchni ok 130m po podłodze. Wysokość pomieszczeń to 255, do tego 4 mieszkańców.
    W kominach wentylacyjnych będę umieszczać pex 75/63.
    W piwnicy będzie reku oraz rozdzielacze.
    Najwygodniej byłoby, aby reku miał wejścia 125 (mniej zajmie miejsca na suficie w piwnicy).
    Mam pytanie do posiadaczy centrali na wejścia 125.
    Ile macie wtedy przewodów pex?
    Z tego co widzę rozdzielacze na 125 maja przeważnie 5 wejść na przewody.
    Czy macie wtedy tylko 5 przewodów 75/63 nawiewnych i tyle samo wywiewnych na cały dom???
    Czy robi się wtedy 2 rozdzielacze?
    pzdr

Strona 202 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony