dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 215 z 247
Pokaż wyniki od 4.281 do 4.300 z 4930
  1. #4281
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Dzięki, jest to ważna rzecz

  2. #4282

    Domyślnie

    Mam prośbę - czy moglibyście mi pomóc najlepiej z jakimiś linkami w sprawie czerpni.
    Chcę zrobić samemu dolot powietrza do domu. Dziura w ścianie, w dziurze rura np. 100mm, a na ścianie domu potrzebuję taką skrzynkę na filtry.
    Myślę, że w związku z filtrami to przynajmniej taką 0,5mx0,5m (większa powierzchnia filtra to większy przepływ). Chodzi o to, żeby ta skrzynka miała kilka centymetrów głębokości, żeby można było wstawić kilka warstw filtrów (metalowy na gryzonie, potem siatka na owady, potem jakaś gąbka i na końcu jakiś na mniejsze pyły). No i żeby miała zabezpieczenie przed deszczem.
    Nie ukrywam, że chcę w nią wstawić takie filtry własnej roboty robione np. z włóknin kupowanych na metry, siatki i gąbki można wyjąć i wypłukać). Takie wstępne tanie filtrowanie powietrza w domu i przy okazji znikłby problem odwrotnego ciągu.

    Problem w tym, że nie mogę nigdzie takiej skrzynki znaleźć. Przydałaby się taka produkowana seryjnie, bo robiona na zamówienie może wyjść drogo.

    Może są inne gotowe rozwiązania? Zwykła dziura z małą kratką mnie nie zadowala.

  3. #4283

    Domyślnie

    Kleicie anemostaty do plastikowych skrzynek rozprężnych peflexu? Są luźne a chce juz je zamontować na stałe.

  4. #4284
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Kleicie anemostaty do plastikowych skrzynek rozprężnych peflexu? Są luźne a chce juz je zamontować na stałe.
    Przykręcałem pchełkami z dwóch stron i uszczelniałem łączenie od wewnątrz zbrojoną taśmą.

  5. #4285

    Domyślnie

    Dałem cieniutko siliconu pchełki to raczej niewykonalne od zewn, to samo tasma na pietrze gdy skrzynka zaraz zakreca.

  6. #4286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Dałem cieniutko siliconu pchełki to raczej niewykonalne od zewn, to samo tasma na pietrze gdy skrzynka zaraz zakreca.
    Od wewnątrz - żeby w razie potrzeby łatwo wymienić anemostat.

  7. #4287

    Domyślnie Projekt wentylacji

    Proszę o pomoc w doborze rekuperatora, rozmieszczeniu anemostatów nawiewnych i wywiewnych oraz dobraniu ilości rur do nich.

    Rekuperator bedzie zlokalizowany na parterze w pomieszczeniu gospodarczym. Chcę zastosować rekuperator przeciwprądowy JAN-GAZ, gdyż producenta mam "za płotem". Nie wiem tylko czy zastosować wersję 350m3/h (średnica przewodów 160mm), czy 500m3/h (średnica przewodów 200mm). Wychodzi mi jakieś 12 przewodów PE75 na nawiewie i 12 przewodów PE75 na wywiewie. Rozmieściłem je na rzutach kolorem niebieskim wywiew, kolorem czerwonym nawiew. Ilosć kółek to ilość rur.

    P.S. Wysokość pomieszczeń 2.60m. Powierzchnia pomieszczeń jest po posadzce, trzeba wziąć poprawkę że na piętrze są skośne sufity (dach wielospadowy)

    Ostatnio edytowane przez romanik99 ; 10-03-2020 o 20:06

  8. #4288
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jaki niewielki rekuperator do mieszkania możecie polecić ? Powierzchnia podłogi 60 m2, część ma skosy i sufity podwieszane, a nad częścią strop.
    Czy te rekuperatory bez odpływu skroplin, rzeczywiście tak działają ? Będę miał problem z odprowadzeniem skropli.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #4289
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witajcie.

    Muszę zmienić plany co do wentylacji mechanicznej.
    Miejsce pozwala mi na zastosowanie jedynie kanałów fi 50 ( zew )

    Poradźcie czy taki plan byłby ok?:
    Dom piętrowy my + tata ( 5 osób razem )

    Nawiewy:
    1. Salon 1 - 3x50
    2. Salon 2 - 3x50
    3. Sypialnia 1 - 3x50
    4. Sypialnia 2 - 3x50
    5. Pokój dzieci 2 - 3x50

    Wywiewy:
    1. Kuchnia - 5x50
    2. Łazienka 1 - 5x50
    3. Łazienka 2 - 5x50

    Niebardzo wiem jak to zbilansować, skrzynki rozprężne peflex dla fi50 mają maksymalnie 5 wyjść.

    Prszę o pomoc, niedługo musze ruszyć z robotą.

  10. #4290

    Domyślnie

    Do sypialni daj po 5 rur
    Kuchnia i główna łazienka - jaką będzie mieć długość rur?
    Jak do 2-3 metrów to jeden punkt jest OK.
    Jak odcinki są długie, to w głównej łazience i kuchni dałbym po 2 punkty wywiewne i po 4 rury

    Na stronie Peflex, masz dane techniczne rury, opory liniowe dla danego strumienia i długości.

  11. #4291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Prszę o pomoc, niedługo musze ruszyć z robotą.
    Do sypialni dla 2 osób daj 2 rury więcej, niż do sypialni dla jednej osoby.

  12. #4292
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co jakiś czas w wątku pojawia się kwestia wilgotności przy wentylacji mechanicznej.

    Powoli montuję czujniki i zauważyłem jedną ciekawą rzecz - zyski bytowe bez rekuperatora entalpicznego są natychmiast usuwane z domu, a w pomieszczeniach nie ma nawet zauważalnej zmiany.

    Czujnik w gabinecie jest 1m od drzwi łazienki.. jak widać pik na wykresie w łazience to prysznic. Zero zmian w w innych pomieszczeniach.



    https://lh3.googleusercontent.com/ri...=w2292-h450-no

    Wilgotnośc przy wymianie 180m3/h (Kubatura około 460) spada w tempie około 4% na godzinę od wyłączenia nawilżacza. Po dobie wilgotność w całym domu przyjmuje wartości zbliżone do powietrza nawiewanego.

    Teraz mamy 13 stopni oraz nispełna 30% wilgotności. Po podgrzaniu do 23 stopni takie powietrze ma 15% wilgotności. I choć nie ma mrozu to jest lipa....
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 17-04-2020 o 16:37
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4293
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Wobec Twoich wyników do wyboru są tylko dwie opcje: reku z odzyskiem wilgoci lub zwykły + nawilżacz? Która z tych opcji lepsza?

  14. #4294
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawilżacz daje pełną kontrolę nad wilgotnością niezależnie od siły wnetlyacji itd. Jeśli chcemy, możemy dobić i do 60%, ale zdecydowanie taniej wychodzi reku entalpiczny, który także powinien pozwolić zapewnić wilgotność powyżej 40%. Ale nawilżacz to zdecydowanie większy wydatek i większe zużycie energii.

    O swoim reku z odzyskiem sporo na forum pisał Kaizen.

    W sobotę zrobiłem przypadkowe wietrzenie salonu - wilgotność spadła do 20% i potrzebowała ponad godzinę by wrócić do poprzedniego poziomu.
    Prysznic przy otwartych drzwiach podniósł wilgotność w salonie o 2% ale za chwilę spadła. Także myślę, że warto wziąć to pod uwagę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #4295
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dimat

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    7

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went2.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	443282
    Będe sam układał wentylacje na nieużytkowym strychu wg. załączonego projektu.
    Co sądzicie o skrzynce oznaczonej niebieską strzałką. Znajduje się ona bardzo blisko rozdzielacza. Poprowadzić przewody od skrzynki do rozdzielacza łukiem, wydłużając drogę powietrza?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	443281  

  16. #4296

    Domyślnie

    Witam
    Czy taka wersja podziału kanałów wentylacyjnych będzie dobra - rodzina 2+2
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	leszcz.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	443307  

  17. #4297

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    Witam
    Czy taka wersja podziału kanałów wentylacyjnych będzie dobra - rodzina 2+2
    Nie.
    Za mało nawiewów w pokojach.
    Za dużo zbędnych wywiewów.

  18. #4298

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie.
    Za mało nawiewów w pokojach.
    Za dużo zbędnych wywiewów.
    Zredukowałem wywiewy - czy ilość rur nawiewów powinna być taka sama co wywiewów?
    W kotłowni będzie pompa ciepła.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	leszcz1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	443309   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-dom-w-leszczynowcach-4-f4ec5bfab73047d2058150bb73fbf55c__11815.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	443343  
    Ostatnio edytowane przez lukasz1006 ; 24-04-2020 o 11:32

  19. #4299
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam spotkałem się z opinią ze nie wolno dawać przewodów pe-flex fi 75 w pionie jeśli to prawda to dlaczego?

  20. #4300
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć wam.

    Czerpnia.
    Wykułem przelot przez ścianę zewnętrzną ( 45cm masakra ) i w tą dziurę wsadziłem sztywne spiro, uszczelniłem pianą.
    Planowałem wewnątrz domu od tej sztywnej spiro do rekuperatora dać kanał aluminiowy elastyczny ocieplony wełną.
    Ale gdzieś wyczytałem, że na czerpni powinny być w całości sztywne spiro ocieplone.
    Co wy o tym sadzicie? Myślę, że sztywne się lepiej czyści ale co poza tym?

Strona 215 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony