dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 206 z 247
Pokaż wyniki od 4.101 do 4.120 z 4930
  1. #4101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Takie pytanie. Czy instalatorzy mają możliwość regulacji wentylacji na podstawie CO2 ?
    Skoro ja mam, to prefosjonaliści też mogą. Z pewnością też lepiej (dla nich ma sens kupno kilku czy kilkunastu czujników i rejestrowanie poziomu co2 w wielu miejscach jednocześnie). Wizyta na 5 minut, żeby po zdalnej analizie pokręcić anemostatami też nie powinna być problemem.
    Ale tu było nie o tym - wskazania CO2 to dowód, że warto różnicować przepływy, chociaż tomno nie widzi takiej potrzeby. Metody są różne (np. w suszarni ustawianie na podstawie co2 jest bez sensu - analiza wilgotności będzie lepsza).

  2. #4102
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale tu było nie o tym - wskazania CO2 to dowód, że warto różnicować przepływy, chociaż tomno nie widzi takiej potrzeby...
    Napisałem, że u mnie nie ma takiej potrzeby. Niektóre instalacje wymagają regulacji, zwłaszcza jeśli są zrobione kanałami o dużych średnicach. Jeśli ktoś robi na peflex 63mm, i zrobi odpowiednio do potrzeb, to też nie bardzo jest co regulować. A tak w ogóle, to pisałem, że anemometrem wiatraczkowy nie da się zmierzyć dokładnie wydajności na anemostatach.
    @kudlaty69 później zrobie jakieś foto tych wentylatorów i opiszę jak to u mnie działa.

  3. #4103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Napisałem, że u mnie nie ma takiej potrzeby.
    Zmierz stężenie CO2 w sypialniach jak masz dzieci, to pewnie też zmienisz zdanie.

  4. #4104
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmierz stężenie CO2 w sypialniach jak masz dzieci, to pewnie też zmienisz zdanie.
    Myślisz, że jakieś 80% całości nawiewu rozdzielone na 2 sypialnie to za mało? Powinienem dać tam 100%? Napisałem, że u mnie jest przepływ powietrza kaskadowy i większość nawiewu jest w sypialniach.

  5. #4105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Myślisz, że jakieś 80% całości nawiewu rozdzielone na 2 sypialnie to za mało? Powinienem dać tam 100%? Napisałem, że u mnie jest przepływ powietrza kaskadowy i większość nawiewu jest w sypialniach.
    Wiem, że sypialnia z jedną osobą jest przewentylowana gdy z taką samą wentylacją sypialnia z dwoma osobami ma wystarczającą wentylację. A przewentylowanie w zimie przy reku bez odzysku wilgoci, jest bardzo niefajne.
    A zawsze jest rozrzutnością, bo i sprawność reku spada z przepływem, i prądu więcej ciągnie, i tę sprawność mnoży się przez wiekszy wolumen.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-11-2019 o 16:58

  6. #4106
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiem, że sypialnia z jedną osobą jest przewentylowana gdy z taką samą wentylacją sypialnia z dwoma osobami ma wystarczającą wentylację. A przewentylowanie w zimie przy reku bez odzysku wilgoci, jest bardzo niefajne.
    A zawsze jest rozrzutnością, bo i sprawność reku spada z przepływem, i prądu więcej ciągnie, i tę sprawność mnoży się przez wiekszy wolumen.
    Do sypialni jednoosobowej dajesz 1 kanał 63mm, a dwuosobowej 2 kanały 63mm.
    Nie mam problemu z za suchym powietrzem, choć nie wiem jaka jest wilgotność, bo ma 3 higrometry i każdy pokazuje co innego z duża rozbieżnością 35 - 50 %. W każdym razie nikt z domowników nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z za suchym powietrzem. Dla poprawy, oszczędności itd itp zrobiłem automatyczną regulacje wydajności na podstawie CO2. Wydajność wentylacji dostosowuje się (w 4 stopniowej skali) do ilości domowników. Jak będzie to funkcjonować to się okaże.

  7. #4107
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Te wentylatorki to jednak się sprawdzają? Gdzie je zamontowałeś? Na nawiewie i wywiewie od strony domu chyba będzie dobrze.?
    Mam przyłącza 200mm więc wentylatorki bym kupił też 200mm by były dokładne - przynajmniej by było widać online jak się zmienia przepływ w wyniku zapychania filtrów.
    Jeden mam w skrzynce za filtrem na wywiewie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Went1.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	436703
    Drugi jest w kanale nawiewnym. Jednak jest to za wentylatorem rekuperator, który powodował zawirowania powietrza i zakłócał pracę wentylatora pomiarowego. Musiałem zrobić "prostownicę" przepływu powietrza - w kanale zrobiłem kratownicę o długości około 15 cm, która wyprostowuje przepływające powietrze.
    Problemem są wentylatory, ponieważ nie wszystkie się nadają, a nawet mało które. Ja kupiłem jakieś tanie po coś około 20 zł. Próbowałem również na innych jednak napięcie wytwarzane było bardzo "skaczące" i nie dało się nic ustawić. Te które mam pracują bardzo stabilnie.U mnie dają około 0.03V przy 70m3/h, 0.64V przy 120m3/h i 1.32V przy 180m3/h
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Went2.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	436704
    Ja mam coś takiego https://allegro.pl/oferta/woltomierz...30v-7794663052 tylko z 3 przewodami, zasilany z osobnego zasilacza.
    Po ustawieniu balansu, potencjometrem z tyłu woltomierza wyrównałem wskazania tak, aby dwa pokazywały to samo. Zrobiłem to dla wydajności około 120 m3/h, bo przy dużej zmianie wydajności pomiar się rozjeżdża.

  8. #4108

    Domyślnie

    Dzęki tomno. Daj namiary na wentylatorki co spełniły twoje oczekiwania te voltomierze bo te z aukcji pokazują dopiero od 4,5v. A te voltomierze to nie rozumiem o osobnym zasilaczu? przecież je maja napędzać wentylatorki.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  9. #4109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Went2.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	436704
    Te 800ppm to w którymś (którym) pomieszczeniu, czy na wywiewie?
    Masz tam 25*?

  10. #4110
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te 800ppm to w którymś (którym) pomieszczeniu, czy na wywiewie?
    Masz tam 25*?
    Środkowy pokój. Jest 23*C, w tym mierniku ekran/elektronika nagrzewa całość i mimo iż czujnik jest od spodu, to zawyża temperaturę około 2*C

  11. #4111
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Dzęki tomno. Daj namiary na wentylatorki co spełniły twoje oczekiwania te voltomierze bo te z aukcji pokazują dopiero od 4,5v. A te voltomierze to nie rozumiem o osobnym zasilaczu? przecież je maja napędzać wentylatorki.
    Są takie woltomierze z 2 przewodami. Wyświetlacz zasilany jest z mierzonego źródła, dlatego działają od 4V. Są również z 3 przewodami, w których wyświetlacz zasilany jest z osobnego źródła napięcia, a pomiar jest od 0.01V. Jeśli znajdę gdzieś dane jakie dokładnie wentylatory kupiłem, to napiszę.

  12. #4112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecydowanie przesada. Ktoś starał się bilansować większość pomieszczeń dając w nich tyle nawiewów co wywiewów - można i tak, ale nie ma to uzasadnienia (chyba, że chcesz szczelne drzwi i faktycznie potrzebujesz bilansowania poszczególnych pomieszczeń).
    Dałbym w salonie dwa nawiewy x2 rury, w kuchni jeden wywiew 2 albo 3 rury.
    W pomieszczeniach, gdzie mają spać dwie osoby - 1x3 rury. W innych po 1x2 rury.
    czy myslisz, że tak to lepiej wygląda?:



    A czy w kuchni bedzie to wystarczajace by wyciągnąc zużyte powietrze z okapu ? (okap będzie miał filtr węglowy-bez podłączenia do konina)

  13. #4113
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil6 Zobacz post
    A czy w kuchni bedzie to wystarczajace by wyciągnąc zużyte powietrze z okapu ? (okap będzie miał filtr węglowy-bez podłączenia do konina)
    Okap bez podłączenia do komina ma niewielki sens.
    Aby w zimie nie przesuszyć powietrza w domu, wydajność wentylacji to okolo 20 - 30 m3/h (w przypadku wymiennika z odzyskiem wilgoci, trochę więcej, choć nie wiem ile). Jak rozdzielisz taką ilość powietrza (nie wiem ile osób będzie mieszkać) na te wywiewy, które zrobiłeś?

  14. #4114
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Co sądzicie o zrobieniu z komina wentylacyjnego (systemowy schiedel) rozdzielacza wywiewnego? Komin powinien być szczelny- jest otynkowany. Część spalinowa używana 4 lata zostanie wyłączona z użytku i zatkana.
    Część wentylacyjna ma 10x26cm. Obie łazienki są pod niego podłączone. Jedna parter, druga piętro.
    Bliżej centrali dałbym trójnik i dołączył przewód 1x75 kuchenny.
    Da się ustawić anemostatami tak, aby nie ciągnęło wszystkiego z dolnej łazienki ? (reku będzie w piwnicy). Wiadomo, że w dolnej łazience będzie trzeba znacznie przydławić przepływ- nie będzie gwizdać? Planuje wentylować 100m3/h.

    Inna opcja to wepchnąć w komin 2x75 dla górnej łazienki i zapiankować poniżej i powyżej. Kolejne 2, albo 3 rury wtynkować w komin "na styk" i ciągnąć powietrze z dolnej łazienki bezpośrednio kominem. Oczywiście trzeba wtedy kupić rozdzielacz.

    Co będzie rozsądniejsze? Przy wariancie z rozdzielaczem nie mam fizycznie możliwości dołożenia większej ilości rur niż 5x75 dla obu łazienek.
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  15. #4115

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Są takie woltomierze z 2 przewodami. Wyświetlacz zasilany jest z mierzonego źródła, dlatego działają od 4V. Są również z 3 przewodami, w których wyświetlacz zasilany jest z osobnego źródła napięcia, a pomiar jest od 0.01V. Jeśli znajdę gdzieś dane jakie dokładnie wentylatory kupiłem, to napiszę.
    Woltomierze znalazłem - to takie na 3 kable?
    https://allegro.pl/oferta/woltomierz...-36-8576987948
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  16. #4116
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Woltomierze znalazłem - to takie na 3 kable?
    https://allegro.pl/oferta/woltomierz...-36-8576987948
    Woltomierz powinien być OK.
    Wentylatory kupiłem takie: Wentylatory Corsair 140mm x 140mm 3pin (model: A1425L12S-2).

  17. #4117

    Domyślnie

    Pomecze cię z tymi wentylatorkami. One są 140 a ty masz wejścia 140mm czy większe? Ja mam wejścia 200 i najlepiej bym szukał wentylatorków 200 czy moą byc mniejsze? jak to w praktyce?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  18. #4118

    Domyślnie

    Mam szybkie pytanie:
    chciałbym wykorzystać szacht wentylacyjny jako wyrzutnię z rekuperatora. Problem w tym, że z rekuperatora wychodzi nypel fi200 (ok. 314cm^2) a kanał wentylacyjny ma wymiary 10x26cm (260cm^2). Czy mogę tak bardzo zmniejszyć przekrój, czy będzie to błędem?

  19. #4119
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Pomecze cię z tymi wentylatorkami. One są 140 a ty masz wejścia 140mm czy większe? Ja mam wejścia 200 i najlepiej bym szukał wentylatorków 200 czy moą byc mniejsze? jak to w praktyce?
    Mam kanały 160mm, nie wiem jak będzie przy 200mm. Dużo zależ od wydajności, musisz spróbować

  20. #4120
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał Johny30 Zobacz post
    Mam szybkie pytanie:
    chciałbym wykorzystać szacht wentylacyjny jako wyrzutnię z rekuperatora. Problem w tym, że z rekuperatora wychodzi nypel fi200 (ok. 314cm^2) a kanał wentylacyjny ma wymiary 10x26cm (260cm^2). Czy mogę tak bardzo zmniejszyć przekrój, czy będzie to błędem?
    Ja planuje wykorzystać kamionkowe fi 180, ale do reku na 160. W kominie jak jest ciąg to mimo zwężenia powinno samo ciągnąć.
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

Strona 206 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony