dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 209 z 246
Pokaż wyniki od 4.161 do 4.180 z 4916
  1. #4161

    Domyślnie

    Twój instalator twierdzi, że jak dasz więcej rur to będą większe straty?
    To TY lepiej patrz mu na ręce bo ma braki w podstawach wentylacji.

  2. #4162
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Kontekst. Twierdzi że na złym bilansie będą straty, bo albo będzie zasysać bokiem (podciśnienie) albo uciekać bokiem (nadciśnienie) i w teorii się z tym zgadzam. W praktyce to będą imho pomijalne wartości.

  3. #4163
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    graucho

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Różna ilość kanałów nie musi i nie jest gwarantem prawidłowego bilansu nawiew wywiew. Tu będą grały również długości każdej rury, załamania, zakręty itd. Jak będzie duża różnica w ilości kanałów (np 12 nawie/8 wywiew) to może na wywiewie być głośno jak centrala będzie chodzić na 100%. Jest to chyba ekstremalny przypadek bo tak raczej na codzień nie będzie pracowała. Najbezpieczniej jest tak rozplanować ilość kanałów/rur żeby +-1 rura była różnicy. Jak będziesz rozkładał rury zobaczysz że same trasy i długości rur będziesz miał różne i niektórzy kompensują je ekstra esami ale to jak masz miejsce i jak to zrobić. Ja robię 12/12 i nadmiar wywiewów przeniosłem do łazienki/wc/kuchni(tzn dodatkowe rury do anemostatów wywiewnych).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wm.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	15,0 KB
ID:	437141
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/34309e3a5f5bd36c
    Ostatnio edytowane przez graucho ; 18-11-2019 o 09:57

  4. #4164
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Kontekst. Twierdzi że na złym bilansie będą straty, bo albo będzie zasysać bokiem (podciśnienie) albo uciekać bokiem (nadciśnienie) i w teorii się z tym zgadzam. W praktyce to będą imho pomijalne wartości.

    Przy podciśnieniu jest duża szansa na zasysanie zewnętrznego powietrza każdą szczeliną jak i oknami z uwagi na ich konstrukcje. Przy nadciśnieniu ta szansa znacznie maleje bowiem okna są wtedy dopychane do ramy okiennej. Moim zdaniem bardzo lekkie nadciśnienie nigdzie i nikomu nie zaszkodzi.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #4165

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Witam wszystkich,
    Kupuję właśnie dom w stanie deweloperskim, ma wentylację grawitacyjna i rozważam czy przerabiać na mechaniczna. Rekuperator musiałby byc na nieogrzewanym stryszku.
    Proste pytanie... Czy jako kanały wywiewne można użyć szachtów grawitacyjnych i standardowych kratek, które już tam są? Jedynie na poddaszu chciałbym rozkuć ten komin i tam podłączyć odpowiednią (jeszcze nie wiem jaką) rurę. Pewnie można włożyć w cały szacht jakaś rurę, ale po co ograniczać przekrój? W kanałach nawiewnych przydałaby sie czysta rura, ale wywiewne chyba mogą być brudne.

    Narysowałem bardzo wstępne plany WM
    Załącznik 437035Załącznik 437036
    Kanały wywiewne na czerwono to istniejace kanały wentylacji grawitacyjnej. Kanały nawiewne w salonie (niebieskie) to dysze kierunkowe doprowadzone kanałem w.grawitacyjnej ale z rurą włożoną do niego. Dysze kierunkowe bo nie chę tam mieć sufitu podwieszanego. Na piętrze nawiewy przebite ze strychu do kazdej sypialni.
    Proszę o uwagi, rady, a jeśli ktoś tak uczynny i zaproponował jakie komponenty, ile jakich rur to byłoby cudownie.
    Nikt się nie odezwał w mojej sprawie więc sam conieco poczytałem, zrobiłem bilans przepływów:

    NAWIEWY:
    salon 80m3/h (2 dysze kierunkowe (?)na słupie)
    sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    sypialnia 2os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    garderoba 20m3/h (1x peflex ze strychu, powietrze z garderoby przepływa też przez sypialnie 2os, więc razem jest 50m3/h)
    sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    RAZEM: 190m3/h

    WYWIEWY
    kuchnia 50m3/h (kanał plastikowy 110x55, bo musi być jak najbardziej płaski, kuchnia z indukcją)
    wiatrołap 10m3/h
    łazienka dół 50m3/h (2x peflex ?)
    kotłownia/pralnia dół 20m3/h (1x peflex ?)
    łazienka góra 60m3/h (2x peflex)
    RAZEM: 190m3/h

    Doradzcie jaką rurę wpychać w szacht wentylacyjny kwadratory ok. 14x16cm. Spiro sztywną, giętką czy raczej wpychać tam 2x peflex?
    W kuchni chciałbym zastosować kanał dospel 110x55 bo jest niższy niż peflex chociaż łączenie tego potem ze spiro jest dla mnie jeszcze nierozpoznane.
    Załącznik 437142Załącznik 437143Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strych.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	437145

  6. #4166
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Nikt się nie odezwał w mojej sprawie więc sam conieco poczytałem, zrobiłem bilans przepływów:

    NAWIEWY:
    salon 80m3/h (2 dysze kierunkowe (?)na słupie)
    sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    sypialnia 2os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    garderoba 20m3/h (1x peflex ze strychu, powietrze z garderoby przepływa też przez sypialnie 2os, więc razem jest 50m3/h)
    sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)
    RAZEM: 190m3/h

    WYWIEWY
    kuchnia 50m3/h (kanał plastikowy 110x55, bo musi być jak najbardziej płaski, kuchnia z indukcją)
    wiatrołap 10m3/h
    łazienka dół 50m3/h (2x peflex ?)
    kotłownia/pralnia dół 20m3/h (1x peflex ?)
    łazienka góra 60m3/h (2x peflex)
    RAZEM: 190m3/h

    Doradzcie jaką rurę wpychać w szacht wentylacyjny kwadratory ok. 14x16cm. Spiro sztywną, giętką czy raczej wpychać tam 2x peflex?
    W kuchni chciałbym zastosować kanał dospel 110x55 bo jest niższy niż peflex chociaż łączenie tego potem ze spiro jest dla mnie jeszcze nierozpoznane.
    Załącznik 437142Załącznik 437143Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strych.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	437145
    Robię u siebie podobną przeróbkę, tyle, że reku będzie w piwnicy. Obie łazienki mam podpięte pod komin 10x26. Z łazienek reku będzie zasysać bezpośrednio przez komin rurą spiro 160 (bez rozdzielacza, regulacja anemostatami). W bliższej łazience mam anemostat na rurę fi 110, żeby wszystko nie szło bliższą drogą. Z dalszej łazienki dużo większy otwór. Dodatkowo w tym kominie pójdą 2 rury 75 z nawiewem do jednego z pomieszczeń. W drugi komin upcham 3 rury 75. Na początku nie robię wcale wyciągu z kuchni. Robię w sumie 8 rur nawiewu i wyciąg bezpośrednio ze 160. Do pomieszczeń 1 osobowych 1 rura, do sypialni 2 osobowej i salonu 2 rury.
    Lubię takie eksperymenty. Do łączenia spiro 160 z kominem 10x26 wykorzystałem łącznik przekrojów zmiennych https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/p/A...m-fi-150mm/216
    Dla 110x55 na pewno też coś znajdziesz.
    Można robić bilans nawiew= wywiew, ale chyba tylko na papierze, bo wątpię, że jest możliwość, aby ustawić, np z wiatrołapu wywiew10m3/h...
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  7. #4167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Odnośnie wentylacji wiatrołapu też uważam że powinien mieć wyciąg jako pomieszczenie ewidentnie BRUDNE. Instalator namawia aby zrezygnować...
    Montowałem samodzielnie wentylację mechaniczną i właśnie zrobiłem z wiatrołapu wywiew. Wcześniej miałem grawitację i w tym pomieszczeniu zbierał się grzyb na suficie w rogach właśnie z powodu braku wentylacji (mokre kurtki, buty etc), mimo, że w wiatrołapie ogrzewanie podłogowe.
    Także jeżeli możesz rób koniecznie.

  8. #4168
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Przy podciśnieniu jest duża szansa na zasysanie zewnętrznego powietrza każdą szczeliną jak i oknami z uwagi na ich konstrukcje. Przy nadciśnieniu ta szansa znacznie maleje bowiem okna są wtedy dopychane do ramy okiennej. Moim zdaniem bardzo lekkie nadciśnienie nigdzie i nikomu nie zaszkodzi.
    Kto ma tak szczelny dom i jaka musiałaby być różnica w balansie, aby dopychać ramy okienne?

  9. #4169

    Domyślnie

    Panowie:
    1. Proszę o ostateczne potwierdzenie czy taki układ będzie ok?
    https://images89.fotosik.pl/283/db9222f39b19be33.jpg

    2. W salono- jadalnio-kuchni planuje zrobić wnęki po obwodzie pomieszczenia, aby ukryć karnisze do zasłon. Pytanie czy w tych wnękach (sufit wyżej 10 cm niż reszta) o szerokości 20cm mogę zainstalować anemostaty? byłoby schludniej bo ich nie będzie widać, natomiast nie wiem czy nie wpłynie to negatywnie na przepwływ powietrza.

    3. Wybór samego reku: biorę pod uwagę 3 typy - wszystkie z odzyskiem wilgoci - Loosnay, Tywent oraz Izzifast. W tym momencie moim liderem jest Izzi. Macie coś do dodania w tej kwestii?

  10. #4170

    Domyślnie

    W garderobie zrobiłem sobie wywiew. Ty masz nawiew, nie wiem o lepsze ?

  11. #4171

    Domyślnie

    O ile w sypialni nie będzie miał akwarium, trzymał tam mokrych kurtek, lub innych źródeł wilgoci to garderobie jest zupełnie obojętne w którą stronę zrobi się tam przepływ powietrza.
    Tak małe pomieszczenie podłączone do sypialni w której jest intensywna wentylacja, obejdzie się zupełnie bez wentylacji.
    Zwykle drzwi od garderoby pozostają otwarte/uchylone.

    Wraz ze wzrostem popularności wentylacji mechanicznej, ludzie mają zwyczaj wręcz przesadzać.
    Chcą wentylować wszystko, garderoby, szafki kuchenne, szafki na buty itp. zwariowane pomysły.
    Nierzadko tworzą upośledzone systemy, które nie spełniają dobrze swojej najważniejszej roli.

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Panowie:
    1. Proszę o ostateczne potwierdzenie czy taki układ będzie ok?
    https://images89.fotosik.pl/283/db9222f39b19be33.jpg

    2. W salono- jadalnio-kuchni planuje zrobić wnęki po obwodzie pomieszczenia, aby ukryć karnisze do zasłon. Pytanie czy w tych wnękach (sufit wyżej 10 cm niż reszta) o szerokości 20cm mogę zainstalować anemostaty? byłoby schludniej bo ich nie będzie widać, natomiast nie wiem czy nie wpłynie to negatywnie na przepwływ powietrza.

    3. Wybór samego reku: biorę pod uwagę 3 typy - wszystkie z odzyskiem wilgoci - Loosnay, Tywent oraz Izzifast. W tym momencie moim liderem jest Izzi. Macie coś do dodania w tej kwestii?
    Ad.1 będzie OK
    Ad.2 nie robi różnicy jak się nawiewa powietrze do pieszczeń
    Ad.3
    Lossnay z tych trzech to sprawdzona konstrukcja.
    Tywent - nic sensownego w tej konstrukcji nie widzę - taki do bólu tani chiński produkt.
    Izzifast - poczekał bym na koniec zimy, aż użytkownik Kaizen, który testuje jego możliwości i walory sprawdzi jak to urządzenie działa w niskich temperaturach.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 23-11-2019 o 11:26

  12. #4172
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Przy podciśnieniu jest duża szansa na zasysanie zewnętrznego powietrza każdą szczeliną jak i oknami z uwagi na ich konstrukcje. Przy nadciśnieniu ta szansa znacznie maleje bowiem okna są wtedy dopychane do ramy okiennej. Moim zdaniem bardzo lekkie nadciśnienie nigdzie i nikomu nie zaszkodzi.
    Mam takie samo zdanie (odnośnie nadciśnienia, pomijam że mam wszędzie fixy tylko 5 okien balkonowych się rusza), ale instalator się upiera na równoważenie.


    Była u Was konieczność stosowania przepustnic regulacyjnych? Mnie instalator naliczył 22 szt. (czyli tyle ile rur naw+wyw) w sumie blisko 900 zł. Rozumiem zdławić jakieś krótsze odcinki, ale żeby wszędzie pakować? Coś mi tu...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 25-11-2019 o 09:39
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #4173
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Była u Was konieczność stosowania przepustnic regulacyjnych? Mnie instalator naliczył 22 szt. (czyli tyle ile rur naw+wyw) w sumie blisko 900 zł. Rozumiem zdławić jakieś krótsze odcinki, ale żeby wszędzie pakować? Coś mi tu...
    Pewnie umi projektować wentylacje przemysłowe - na spiro i trójnikach.
    Skręcony na maksa, nieuszczelniony anemostat (taki biały jak sprzedaje peflex) puszcza jakieś 10-15m3/h. Można też wstawić tłumiki od nich. Ale po co przepustnice? No, jak masz kilka rozdzielaczy, to żeby miedzy nimi dzielić przydadzą się. Ale też nie koniecznie.

  14. #4174

    Domyślnie

    Witam

    Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?
    Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

    Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	437518

  15. #4175
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszsz86 Zobacz post
    Witam

    Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?...
    Po co w salonie 2 anemostaty? Jeden wystsrczy. Skoro robisz wyciąg w pom. gospodarczym, to usuń z wiatrołapu. Powietrze płynące do pom. gospodarczego będzie wentylowć wiatrołap.

  16. #4176
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    meakkow

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszsz86 Zobacz post
    Witam

    Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?
    Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

    Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	437518
    wiatrołap - nawiew, kuchnia 3x75. Z racji długich przewodów dołóż do jednej sypialki 1 rurę.Przez okno w pokoju nr 2 nie będzie widać co się dzieje w łazience gdy się drzwi wszystkie otworzy?
    Pow. grz. podłóg 123m2 Sciany H+H 24cm+18cm styro(λ0.032), pod podłogą EPS100 15cm(λ0.037), anhydryt, góra 25cm EPS70, fundament 10cm styro-hydro, oknaPetecki 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku Karino K300, Pci Samsung EHS 9KW 3f.

  17. #4177
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Masz różną ilość rur bawiewnych i wywiewnych. Tak miało być?
    Anemostaty w sypialniach odsunalbym dalej od drzwi aby zapewnic wymiane w calej objetosci pokoju.

  18. #4178
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszsz86 Zobacz post
    Witam

    Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?
    Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

    Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	r.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	79,2 KB
ID:	437518
    Przemyśl ustawienie narożnika, sofy, łóżek i sprawdź czy aby nad nimi nie będą znajdować się anemostaty z nawiewem. Jeśli tak to przenieś je w inne miejsce.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #4179

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi. Korzystając z waszych wskazówek wprowadziłem kilka zmian. Teraz będzie lepiej?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	437562

    tomno dałem dwa anemostaty w salonie ponieważ chciałem wyrównać liczbę rur nawiewnych i wywiewnych, a uznałem że w salonie jako pomieszczeniu największym i najczęściej uczęszczanym mogą być dwa.

    meakkow jak się otworzy wszystkie drzwi to pewnie z pokoju 2 będzie widać co się dzieje w łazience, ale po co otwierać wszystkie drzwi?

    pawel250 w sumie liczba rur nawiewnych i wywiewnych tak mi wyszła, ale w poprawionej wersji udało mi się wyrównać ich liczbę. Nie bardzo mogę dać anemostaty bliżej okien w sypialni ponieważ tam będą łóżka i biurka, a nie chciał bym żeby dmuchało bezpośrednio na dzieci.

    Tomaszs131 rozmieszczenie przemyślałem i tak jak teraz powinno być ok

  20. #4180
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?

Strona 209 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony