dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 241 z 247
Pokaż wyniki od 4.801 do 4.820 z 4930
  1. #4801

    Domyślnie

    Nie do końca rozumiem, mamy wewnętrzną warstwę folii alu z drutem (perforowana), potem warstwa folii przeźroczystej (ta jest szczelna i przy montażu zapinamy ją szczelnie) potem warstwa wełny i kolejna grubsza folia alu która również jest szczelna (o ile ktoś przy rozpakowywaniu lub układaniu jej nie uszkodzi. Ją również zapinamy szczelnie, przy samej skrzynce). Dzięki temu wełna nie ma prawa dostać się do powietrza, a także zanieczyszczenia i ewentualna wilgoć z otoczenia rury nie dostanie się do wełny. Oczywiście zanieczyszczenia z przesyłanego powietrza lubią się osadzać na perforacji i między folią perforowaną a folią przeźroczystą, zaś wyczyszczenie tego jest niewykonalne bez rozwalenia całej rury.

  2. #4802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Nie do końca rozumiem, mamy wewnętrzną warstwę folii alu z drutem (perforowana), potem warstwa folii przeźroczystej
    No u mnie żadna rura tej przeźroczystej folii nie miała.

  3. #4803

    Domyślnie

    Czyli za szczelność odpowiadała dopiero zewnętrzna warstwa? To jakoś średnio wygląda. Przecież przy choćby średnim sprężu, przy zastosowaniu np na wywiewie, różnica ciśnień mogła by aż zgniatać izolację rury.
    Prawdę mówiąc wziąłem pierwszą lepszą 160kę, nawet nie brałem pod uwagę że inne mogą tej szczelnej warstwy nie mieć. Nie wiem czy mogę podać nawę firmy skąd ją kupiłem (żeby nie było że reklamę robię), ale myślę że każdy spokojnie sam znajdzie.
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 03-11-2021 o 20:53

  4. #4804
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Przepraszam że link do portalu aukcyjnego, ale rzeczywiście jest wersja z folią PE
    https://allegro.pl/oferta/termoflex-...-mb-9260744772

    Może te bez folii PE są przeznaczone do DGP z kominka.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #4805

    Domyślnie

    Tak, od nich kupowałem.
    Do DGP to raczej się nie nadają, bo za niska wytrzymałość temperaturowa. Ale niektóre bez folii mają w specyfikacji, że wewnętrzna folia jest bez mikroperforacji.

  6. #4806

    Domyślnie

    Cześć
    Mam wykonany projekt rekuperacji, lecz zastanawia mnie czy bilans na poszczególnych kondygnacjach nie powinien być bardziej zrównoważony. W tej chwili teoretycznie 40 m3 wywiew parteru musi ściągnąć z poddasza. Czy to jest prawidłowe?
    Może zrobić to jak na zdjęciu Wersji2?
    Dzięki za pomoc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20211104_101510.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	458136  
    Ostatnio edytowane przez darekgra ; 04-11-2021 o 09:23

  7. #4807

    Domyślnie

    Nie wiem które pokoje to sypialnie, ale tam skupiłbym się na nawiewie (jak największy), tak abyś, bez problemu mógł utrzymać co2 w rozsądnych wartościach, bez puszczania reku na pełen gwizdek.

  8. #4808

    Domyślnie

    Piętro pozycja 5 to sypialnia dla 2 osób, natomiast 7 i 8 to pokoje dzieci.
    Ps pralnia jest połączona tylko z łazienką.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wersja 2.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	458137  
    Ostatnio edytowane przez darekgra ; 04-11-2021 o 09:47

  9. #4809

    Domyślnie

    Weź sobie poszukaj jaka powinna być ilość dostarczanego powietrza dla 1,2, czy 3 osób i doprowadź taką ilość kanałów do sypialni, aby spokojnie tyle tego powietrza było dostarczane. Metraż to rzecz drugorzędna.
    Reszta pomieszczeń, przy nawiewie jest mniej istotna. W salonie jak przyjmiesz gości, to i tak sobie w razie czego okno otworzysz, czy klimą przemieszasz.

  10. #4810

    Domyślnie

    Witam Szanowne grono!
    Zastanawiałem się czy tworzyć nowy wątek czy napisać w którymś z już istniejących, Jako, że w tym znalazłem najwięcej "eksperymentatorów" chciałbym poddać pod Waszą dyskusję następujący pomysł - choć nie mój - lecz podpatrzony u kuzyna...
    Dodam, że buduję domek jednorodzinny, ok 250m2 użytkowej, 400 całkowitej, z poddaszem użytkowym i piwnicą. Garaż jest osobnym budynkiem - zmodyfikowany https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk1082
    U kuzyna (parterówka z poddaszem użytkowym i garażem w bryle) zauważyłem , że coś szumi w garażu - okazało się że ma w nim zrobioną wyrzutnię WM, Zatem wyrzutnia zamiast na zew. budynku wywiewa powietrze do garażu a tam jest jedynie "kratka z klapką" aby nadmiar powietrza usunąć na dobre. Kuzyn chwali sobie to rozwiązanie, zawsze ma tam >0st i brak szronu na szybach, oczywiście garażu nie ogrzewa (ale jednak jedną ścianą łączy się z domem).
    Myślałem czy nie zastosować tego "patentu" u siebie - tylko u mnie musiała by iść rura w ziemi - centrala będzie w kotłowni w piwnicy.
    Firma która miała robić u mnie instalację WM trochę się zdziwiła, ale nie zanegowali pomysłu - niestety wycofali się z realizacji ale z powodów osobistych. Teraz muszę szukać innej i zastanawiam się czy forsować ten pomysł... ew jak nie znajdę chętnego wykonawcy to może spróbuję własnych sił z Waszą pomocą
    BTW. u kuzyna dom stoi już z 10 lat min. Pomysł nie był jego tylko firmy która mu robiła WM. - Nie wiem jaki ma reku ale na pewno (10 lat) nie entalpiczny - po przestudiowaniu FM w takim wypadku najbardziej obawiał bym się wilgoci w garażu... choć nie zgłaszał takich problemów...
    Ja myślę o jakiejś Theslagreen z wymiennikiem entalpicznym, inny kolega i niedoszła firma przekonywali mnie do rekuperatora Nikol (chyba z wymiennikiem spiralnym)
    Ciekawy jestem co Wy myślicie o takim rozwiązaniu - a może ktoś ma i chwali/ nie chwali?

  11. #4811
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie widzę plusów tego rozwiązania poza podnoszeniem wilgotności. Przy erv na pewno nie aż tak znacznie, ale mimo wszystko. Przy wymienniku entalpicznym temperatura wyrzutni jest ok 3 stopnie wyższa od tej na zewnątrz. Dopiero poniżej -6 w przypadku ThesslaGreen z erv zaczyna się jakikolwiek zysk ale kosztem wyższej wilgotności. Dla tych 3 stopni różnicy totalnie nie opłacalna zabawa.

  12. #4812
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie widzę plusów tego rozwiązania poza podnoszeniem wilgotności. Przy erv na pewno nie aż tak znacznie, ale mimo wszystko.
    Nie ma większej różnicy. Czy ERV, czy nie - na wyrzutni często wilgotność blisko 100% w sezonie grzewczym. Różnica jest w tym, co wraca do domu przy ERV ląduje w kanalizacji bez ERV.

    Miałem nieogrzewany garaż na parterze w bloku z żaluzjami zamiast okien - nigdy woda w nim nie zamarzała.

    Dostarczanie tam wilgoci t proszenie się o kłopoty.

  13. #4813
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Chciałbym podłączyć się do tematu. Przeczytałem kilkadziesiąt stron tego wątku i widzę , że większość osób wybiera system peflex.
    Czy to znaczy, że juz nie ma sensu próbować robić wentylacji na kanałach spiro?
    Chodzi mi o to, że w ciągu kilku dni muszę podjąć decyzję czy wykorzystać projekt instalacji wykonanej przez architekta/projektanta czy może próbować nowoczesniejszych i bardziej optymalnych rozwiązań.
    Z tego co przeczytałem to regulacja przepływu na anemostatach średnio się sprawdza. A u mnie w projekcie, na parterze idzie jedna rura przez cały salon i tłoczy powietrze przez 5 anemostatów. , zapewne na ostatnim już niewiele będzie wiało. A może się mylę, może to taki standard i spokojnie moge wykorzystać ten projekt.
    Jakiś czas temu chciałem upchnąć część rur w kanałach stropu strunobetonowego, jednak za radą kolegi Kaizena zrezygnowałem z tego rozwiązania.
    będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki i propozycje rozwiązania tematu.

    https://images89.fotosik.pl/533/a6f88588150ecd07gen.jpg
    https://images90.fotosik.pl/533/b8891ad25f0b19e2gen.jpg

  14. #4814
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Spiro wymaga większej wiedzy mimo wszystko, a potem regulacji. Przez krótkie odcinki jest też bardziej podatne na przenoszenie dźwięków między pomieszczeniami.

    5 anemostatów to nie problem - po to jest regulacja. Aczkolwiek ja jestem przeciwnikiem regulacji na anemostacie.

  15. #4815

    Domyślnie

    Witam, w starym remontowanym domu chciałbym zastosować rekuperacje. Dom posiada parter, piętro oraz nieużytkowe poddasze. Poddasze te jest odizolowane od piętra, ale samo w sobie też jest ocieplone między krokwiami pianą pur więc temperatura przy mrozach myślę, że będzie na plusie.
    Biorąc pod uwagę powyższe mam kilka pytań.
    1. Czy centrale należy dodatkowo izolować?
    2. Rury od czerpni/wyrzutni do rekuperatora zastosować sztywne i ocieplić czy elastyczne z ociepleniem i ewentualnie też docieplić?
    3. Od reku do rozdzielaczy w części nieogrzewanej postąpić tak samo jak z czerpnią i wyrzutnią?
    4. Jaka by była najbardziej odpowiednia centrala biorąc pod uwagę 3 osobową rodzinę w przyszłości 4?

    Z istotnych informacji dodam jeszcze, że nie mam GWC, ale będzie zakładana klimatyzacja. Ogrzewanie odbywa się za pomocą powietrznej pompy ciepła.
    Czy dobór i rozmieszczenie anemostatów jest właściwy? nawiew wychodzi 240m3/h a wywiew 210m3/h czy tak może być?



  16. #4816

    Domyślnie

    ktoś podpowie chociaż co zrobić z bilansem. Na parterze jest kuchnia i łazienka więc nie ma problemu, ale co zrobić na pietrze gdzie jest tylko łazienka? już tam wstawiłem 3x75 wywiewu i dodatkowo dałem 1x75 wywiewu nad schodami co jest raczej słabym pomysłem a i tak jeszcze brakuje mi 30m3/h

  17. #4817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał taba1 Zobacz post
    ktoś podpowie chociaż co zrobić z bilansem. Na parterze jest kuchnia i łazienka więc nie ma problemu, ale co zrobić na pietrze gdzie jest tylko łazienka? już tam wstawiłem 3x75 wywiewu i dodatkowo dałem 1x75 wywiewu nad schodami co jest raczej słabym pomysłem a i tak jeszcze brakuje mi 30m3/h
    To dołóż w korytarzu.

    Wielu zaleca wentylowanie łazienek i kuchni na maksa i zero wywiewów gdzie indziej - ale to błąd. W łazienkach i tak z reguły brakuje mocy grzewczej a nawet jak wpadające powietrze trzeba dogrzać tylko o 2* (plus oczywiście uzupełnić straty przez przenikanie - w tym do sąsiadujących pomieszczeń o niższej temperaturze) to okazuje się, że zbytnie wentylowanie łazienki utrudnia jej dogrzanie a do tego silny strumień nawet dosyć ciepłego powietrza smagający mokre nogi przyjemny nie jest.

  18. #4818

    Domyślnie

    Witam

    Przymierzam się do wykonania instalacji rekuperacji i klimatyzacji kanałowej. Jest to dom parterowy z poddaszem użytkowym. Salon z jadalnią ( 36m2) mają wysoki sufit, łagodnie opadający na antresolę poddasza. Na poddaszu wspomniana już antresola plus 2 pokoje i jedno pomieszczenie, w którym zapewne zrobię mały kibelek. Za kibelkiem pomieszczenie nad garażem ( h~130cm), w którym zamierzam umieścić rekuperator i jedną z jednostek wewnętrznych klimatyzacji kanałowej. Całe poddasze będzie docieplone. Około 20cm płyta PIR pomiędzy krokwie plus co tam jeszcze wejdzie pod zabudowę KG.

    Strop jest drewniany. Na chwilę obecną na belkach stropowych przykręcona jest jedna warstwa płyt OSB 22. Po wykonaniu wszystkich potrzebnych instalacji, planuję nabić na tą warstwę legary ~8cm, wypełnić wszystko wełną i przykryć deską 22mm. Przestrzeń w obrębie wieńca, której nie da się zagospodarować, będzie do wykorzystania jako miejsce prowadzenia kanałów wentylacyjnych.

    Całość myślałem zrobić na PE-FLEXach 75mm bo część rur mogę zmieścić w podłodze.
    Na rysunku ( wesoła twórczość w Paint`cie) oznaczyłem punkty instalacyjne i ile rur jest do nich podłączonych. Z racji wysokiego sufitu w salonie, chcę tam zamontować kratkę nawiewną i podłączyć 3x75. Okazjonalnie pewnie odpalana będzie koza kaflowa więc warto rozgonić nagromadzone pod sufitem gorące powietrze.

    Problem pojawia się przy klimatyzacji kanałowej. Wstępnie myślałem o dwóch jednostkach 3,5kW każda. Jedna miałaby obsługiawć 3 sypialnie na parterze i 2 pokoje na poddaszu ( 2x 1x75). Druga jednostka, zamontowana w przestrzeni nad kuchnią, obsługiwałaby salon z jadalnią ( dysze dalekiego zasięgu).

    Jak połączyć te dwie instalacje, żeby nie zakłócić cyrkulacji powietrza w domu?
    W którym miejscu zlokalizować kratki wywiewne ( powrotne) dla klimatyzatorów ( hall , pom. gospodarcze)?

    Zapomniałem dodać: powierzchnia po podłodze parteru około 128m2, poddasze około 30m2. Mieszkańcy 2+1.

    Parter

    Poddasze

    P.S. Jak dodać na tym forum rysunek bez straty jakości? Próbowałem dodać rysunek ale aplet nie przyjmował moich zdjęć.
    Ostatnio edytowane przez TW Arizona ; 28-01-2022 o 16:40

  19. #4819

    Domyślnie

    Jak wyliczacie moc rekuperatora?

    Z tego co czytam to powinno być więcej niż cała kubatura użytkowana budynku.

    Ale gdzieś czytałem również że to zależy od ilości osób. co z tego jak kubatura jest na 450m3 jak mieszkają np 3 osoby albo 4 i to ich powietrze trzeba wymienić.

  20. #4820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Jak wyliczacie moc rekuperatora?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1

Strona 241 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony