dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 247
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 4930
  1. #201

    Domyślnie

    Czy to ma być odpowiedź?

    Odpowiem więc za ciebie.
    Optymalna prędkość powietrza od 2 do 5m/sek wzięła się z tego, że ktoś tak powiedział 20-30 lat temu. I pewnie miał rację jak na tamte czasy i na tamte dostępne kanały. 20-30 lat temu nie robiło się instalacji domowych a tym bardziej nie słyszano o innach kanałych niż blaszane.
    Od tego czasu jednak zaszło sporo zmian w szczególności w produkcji i dostępie kanałów innych niż blaszane.
    Logiczne jest, że jeśli wspomniane wyżej prędkości dotyczyły kanałów blaszanych to nie powinny odnosić się do aktualnie uzywanych przewodów z PE lub jakichś foli. Po co w takim razie perforacja, falowanie ścian wewnątrz przewodów? Jeśli wprowadza się jakieś zmiany w produkcie to po to by zaoszczędzić, ułatwić lub polepszyć parametry.
    Co polepszyło zastosowanie kanałów z PE, perforacją itp skoro prędkość jest ta sama?
    Skoro twierdzisz dalej, ze prędkość jest ta sama więc w takm razie perforacja, falowanie czy inny materiał nie ma żadnego znaczenia.
    Dlaczego więc nie stosować dalej kanałów blaszanych?
    Bo jak sam zauważyłeś nie ma o takiej średnicy. I to jest w takim razie jedyne wytłumaczenie do stosowania innych kanałów niż blaszane. Żadna perforacja, żadne falowanie i żadna wykładzina od wewnątrz.
    Więc jeśli kierujemy się prędkościami powietrza to kanały dobieramy wyłącznie na podstawie średnic. Czy to będa blaszane, foliowane, z tworzywa czy betonu.
    I tak powinieneś odpisać.

    Jeśli się z tym nie zgadzasz to sam sobie zaprzeczasz, logiczne.

  2. #202
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    To jest odpowiedź, dlaczego nie robi się na gładkich blaszanych.
    A teraz, skoro uważa Pan że mogą być blaszane, to Pan poda choć jednego producenta kanałów 63mm - czyli podstawowego do wentylacji domowych.

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    To jest odpowiedź, dlaczego nie robi się na gładkich blaszanych.
    A teraz, skoro uważa Pan że mogą być blaszane, to Pan poda choć jednego producenta kanałów 63mm - czyli podstawowego do wentylacji domowych.
    No widzisz, taki z tobą problem.
    Ty dalej nic nie rozumiesz. Nie rozumiesz czemu twoje teorie są wyssane z palce.

    Jakbyś przeczytał to być wiedział, że
    Bo jak sam zauważyłeś nie ma o takiej średnicy. I to jest w takim razie jedyne wytłumaczenie do stosowania innych kanałów niż blaszane.

    Jednak cały wywód dotyczył optymalnych prędkości i twojego rzekomego ich badania.

    Ech, znowu przez chwilę myślałem, że rozmawiam z istotą myślącą a nie z kreatywnym sprzedawcą co zna tylko i wyłącznie hasła znaleziono przypadkowo książek.
    Urządzenie do bimbru pewnie stoi gdzieś obok tego wiadra z kablami co nie grzeją a obniżają rachunki.

    Jakbyś chciał kontynuować to czekam na wytłumaczenie
    Jaka jest optymalna prędkość dla kanałów blaszanych gładkich a jaka dla kanałów z tworzywa pofalowanych wewnątrz? A jeśli taka sama to czemu są pofalowane, perforowane czy z wykładziną od wewnątrz? Podobno badałeś....

  4. #204
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Szanowny Panie - optymalna prędkość powietrza w kanałach, nie ma znaczenia z czego są zrobione, wynosi od 2 do 5m/sek. Jest to prędkość przy której są najcichsze przepływy i najmniejsze opory . Dlatego podstawowym kanałem w wentylacja domowych jest kanał 63mm
    Czy to z PE Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	284908 czy izolowane Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał 63mm.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	56,9 KB
ID:	284909 czy nie izolowane miękkie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał elastyczny 63mm.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	284910
    Wewnętrzne powierzchnie dla zmniejszenia oporów przepływu, są wykładane wykładzinami, matowione, perforowane itp.
    Czy wie Pan już dlaczego nikt nie produkuje gładkich kanałów wentylacyjnych do domów i mieszkań? Nigdzie nie kupi Pan blaszanych kanałów wentylacyjnych do domu! Pan poda choć jednego producenta fi 63mm czy 53mm

    Przy wentylacji z odzyskiem ciepła, dochodzi jeszcze minimalizacja strat tego ciepła, czyli kanał nie może być większy niż optymalny, bo to większy radiator.

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    ...
    Jaka jest optymalna prędkość dla kanałów blaszanych gładkich a jaka dla kanałów z tworzywa pofalowanych wewnątrz? A jeśli taka sama to czemu są pofalowane, perforowane czy z wykładziną od wewnątrz? Podobno badałeś....
    Wiesz co misiu odpowie... "napięcie powierzchniowe powietrza"
    Ostatnio edytowane przez perm ; 18-10-2014 o 11:55
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    optymalna prędkość powietrza w kanałach, nie ma znaczenia z czego są zrobione, wynosi od 2 do 5m/sek. Jest to prędkość przy której są najcichsze przepływy i najmniejsze opory .
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Czy wie Pan już dlaczego nikt nie produkuje gładkich kanałów wentylacyjnych do domów i mieszkań? Nigdzie nie kupi Pan blaszanych kanałów wentylacyjnych do domu! Pan poda choć jednego producenta fi 63mm czy 53mm.
    No właśnie dlaczego? Z twojego opisu wynika, że jak najbardziej nadają się gładkie kanały blaszane do wentylacji domowej jeśli miały by odpowiednią średnicę.

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wewnętrzne powierzchnie dla zmniejszenia oporów przepływu, są wykładane wykładzinami, matowione, perforowane itp.
    Po co skoro prędkość jest optymalna? Czyżby jednak nie była optymalna?

  8. #208
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    No właśnie dlaczego? Z twojego opisu wynika, że jak najbardziej nadają się gładkie kanały blaszane do wentylacji domowej jeśli miały by odpowiednią średnicę.
    Nie! Opisuję przecież dlaczego perforuje się kanały, wykłada matami (Climaver) . A co do średnic, oczywiście, że i gładki kanał byłby cichszy przy przepływie laminarnym.

  9. #209
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    Po co skoro prędkość jest optymalna? Czyżby jednak nie była optymalna?
    Poco? Piłeczka do pingponga jest gładka, by maksymalnie zwalniała, do golfa ma dołki, by leciała jak najdalej.

    Bardzo wielu ludzi, uczyło się wentylacji na Maksymilianie Malickim i błędy z Pana Maksymiliana są do dziś powielane. Kiedyś to nie miało znaczenia, bo w 1974 roku nie było w domach i mieszkaniach kanałów wentylacyjnych , dziś w nowych blokach i domach problem słyszalnej wentylacji jest. A problem powoduje opór materii. Nie spotkał Pan się ze słyszalną wentylacją w nowych blokach? Piony z betonu i cegły nie szumiał a blacha?

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Poco? Piłeczka do pingponga jest gładka, by maksymalnie zwalniała, do golfa ma dołki, by leciała jak najdalej.
    Czyli w kanałach perforowanych, z wykładziną lub falistych prędkość powinna być wyższa niż w kanałach blaszanych aby uzyskać taki sam efekt.

    Tylko czemu...
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    optymalna prędkość powietrza w kanałach, nie ma znaczenia z czego są zrobione, wynosi od 2 do 5m/sek. Jest to prędkość przy której są najcichsze przepływy i najmniejsze opory .

  11. #211
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crisiano Zobacz post
    Czyli w kanałach perforowanych, z wykładziną lub falistych prędkość powinna być wyższa niż w kanałach blaszanych aby uzyskać taki sam efekt.

    Tylko czemu...
    A skąd taki wniosek? Co innego jest prędkość w kanałach co innego przyleganie do gładkiego. Pan nie miesza tematów .

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    A skąd taki wniosek? Co innego jest prędkość w kanałach co innego przyleganie do gładkiego. Pan nie miesza tematów .
    Przez napięcie powierzchniowe powietrza.
    Z podręcznika fizyki:
    NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE – występuje na swobodnej powierzchni cieczy lub na granicy między dwoma niemieszającymi się cieczami.

    uzewnętrznia się w takich zjawiskach jak:
    · tworzenie się swobodnej powierzchni cieczy,
    · formowanie się kropel cieczy,
    · wznoszenie się cieczy w kapilarach,
    · powstawanie menisku cieczy,
    · formowanie się pęcherzyków gazu w cieczy.
    Dawaj misiu!
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #213
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomi12316

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    witam

    Prosze o pomoc w wykonianiu instalaji w domu parterowym... przewody Pe-flex 75 dom pow. calkowita 143m2 uzytkowa 112m2
    myslalem nad centrala Jan gaz 350 .. ale nie wiem czy to dobry wybor.. czekam na doswiadczonych osob informacje oraz propozycje w wyborze..
    schemat budynku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0319.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	285304

    Po studiowaniu forum zrobilem taki schemat instalaji.. czy bedzie OK... oraz jakie beda elementy potrzebna..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rury nowwww.jpg
Wyświetleń:	563
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	285305

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi12316 Zobacz post
    witam

    Prosze o pomoc w wykonianiu instalaji w domu parterowym... przewody Pe-flex 75 dom pow. calkowita 143m2 uzytkowa 112m2
    Zdecydowanie za dużo przewodów, max 7-8.

    Nawiewy wszędzie po 1 przewodzie z wyjątkiem sypialni gdzie powinny być 2.
    Wyciągi wszędzie po 2 przewody z wyjątkiem przedsionka gdzie tylko 1.

  15. #215

    Domyślnie

    Do tego nie trzeba TB.
    Nie każdy producent robi fi 160.
    63 to kanały końcowe za skrzynką rozdzielczą/kole. Do niej dochodzą rury większej średnicy od centrali, a strumień jest później dzielony/łączony. To nie możliwe żeby w tej samej średnicy kanału zachować prędkość o której wspomina TB przy przepływie łącznym na cały dom i podzielonym na każdy z anemostatów z osobna.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  16. #216

    Domyślnie

    no właśnie... czyli jest tak jak w rurach z ocynku... wychodzą rury 160 potem się zmiejszają ... na 125 lub 100 czyli to nic nadzwyczajnego...
    byłem dziś w domu z rekuperatorem... (nawet nie wiem jakim) ale zapytałem o rury... no i były w 100% ocynkowane... w domu była absolutna cisza,,, na 2 biegu... nawet jak reku rozkręciłem na wietrzenie to było to ledwo słyszalne... cięzko nazwać ten szum... trochę tak jak wentylator mojego komputera stacjonarnego więc nie rozumiem tego upierania się na tym kanałem 63.. widziałem macałem można zrobić cichą wentylację na kanałach ze stali ...
    dodam jeszcze że to rekuperator co pracuje od około 10 lat... więc raczej stara konstrukcja... odzysk ciepła około 50-60% wg tego co mówili użytkownicy...

    po za tym gdzie jest napisane ... po za tym forum ... że kanał 63 jest podstawowym w budownictwie jednorodzinnym ?
    chciałbym to pokazać wykonawcy bo mnie prosił... żeby mu to pokazać że gdzieś to jest napisane... i nie ma to być ulotka informacyjna tylko jakaś poważna literatura...

    oczywiście inne są średnice w rekuperatorach (wej-wyj) ale 63 mm nigdy nie widziałem.
    Ostatnio edytowane przez lisek_79 ; 20-10-2014 o 23:23 Powód: dopisek...

  17. #217
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lisek_79 Zobacz post
    no właśnie... czyli jest tak jak w rurach z ocynku... wychodzą rury 160 potem się zmiejszają ... na 125 lub 100 czyli to nic nadzwyczajnego...
    byłem dziś w domu z rekuperatorem... (nawet nie wiem jakim) ale zapytałem o rury... no i były w 100% ocynkowane... w domu była absolutna cisza,,, na 2 biegu... nawet jak reku rozkręciłem na wietrzenie to było to ledwo słyszalne... cięzko nazwać ten szum... trochę tak jak wentylator mojego komputera stacjonarnego więc nie rozumiem tego upierania się na tym kanałem 63.. widziałem macałem można zrobić cichą wentylację na kanałach ze stali ...
    dodam jeszcze że to rekuperator co pracuje od około 10 lat... więc raczej stara konstrukcja... odzysk ciepła około 50-60% wg tego co mówili użytkownicy...

    po za tym gdzie jest napisane ... po za tym forum ... że kanał 63 jest podstawowym w budownictwie jednorodzinnym ?
    chciałbym to pokazać wykonawcy bo mnie prosił... żeby mu to pokazać że gdzieś to jest napisane... i nie ma to być ulotka informacyjna tylko jakaś poważna literatura...

    oczywiście inne są średnice w rekuperatorach (wej-wyj) ale 63 mm nigdy nie widziałem.
    Dziwne
    Witam,

    jestem zainteresowany rekuperatorem...
    mam dom w którym kubatura to około 180 m3 a ilość domowników to 2 dorosłe osoby i 2 dzieci...
    Poddasze nie użytkowe...

    Myślałem o różnych rekuperatorach...

    z wymiennikiem krzyżowym bądź przeciwprądowym... niestety za takie reku ceny wahają się od 6000 tyś netto w górę....
    (Aeris, Komfovent, Salda ) i to bez sterownika ...
    a wymieniony w temacie Alnor... wychodzi około 4500 netto ... już ze sterownikiem

    Co o nim myślicie
    ?

  18. #218
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Co do kanałów 63mm - prędkość optymalna jest od 2 do 5m/sek. więc łatwo policzyć. Tak jak łatwo policzyć dlaczego centrala 400m3/h ma kanał 160mm - minimum 130 maksimum prawie 400.
    Przewymiarowane kanały, to też straty ciepła.
    Blaszane kanały mają jeszcze tę wadę, że nie da się ich w razie czego oczyścić. Dlatego producenci central ich nie polecają. Dlatego też producenci blaszanych kanałów nie produkują wersji do domów (53 , 63 i 68mm)

  19. #219

    Domyślnie

    ale nie odpowiedział mi Pan na moje pytanie..
    gdzie to jest napisane... ktoś napisał doktorat z tego? chociaż magisterke?
    może w jakiejś książce to Pan wyczytał... ?
    będę chwytał się brzytwy... może któryś z producentów to na stronie zamieścił ? tak żebym mógł to wydrukować i mojemu wykonawcy pokazać... bo z forum muratora to on się śmieje, w tym ze mnie że w ogóle to czytam

  20. #220

    Domyślnie

    Może mi da pan konkretnego producenta do którego napisze a on potwierdzi że stalowe rury są niezalecane do rekuperacji...

Strona 11 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony