dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 200 z 246
Pokaż wyniki od 3.981 do 4.000 z 4905
  1. #3981
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Lepiej daj sztywna rurę. W ocynku wystarczy, ale zaizoluj ja od ściany.

  2. #3982

    Domyślnie

    Powoli dłubię wentylację w zamieszkanym domu.
    Teraz doszedłem do czerpni i wyrzutni. Na stronie północnej nie mam dojścia – dom stoi na skarpie i z piwnicy nie ma dojścia. Od wschodu sąsiad bliżniak. od zachodu garaż z przesunięciem wysokościowym ok 0,5 m do góry i nie ma jak przejść. pozostało południe .
    Wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1a.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	431958Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	431959
    Planuję dać po lewej nawiew i po prawej wyrzutnię. Wyrzutnia w słońcu nawiew w cieniu. Odległość od siebie ok 2m - przedzielona pergolą. Wiem ze to nie zgodnie z normami ale co innego mogę zrobić. ewentualnie przesunąć w lewo nawiew dalej pod balkon ale to dodatkowa demolka w środku. czy ten nawiew możne hałasować na dworze? Pod balkonem mam stół i krzesła do siedzenia.
    Ewentualnie nawiew na górze i wywiew na dole ale to mi się nie podoba. Kominy już wykorzystane - reku w piwnicy.
    Co wy na to - może jakieś inne pomysły.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  3. #3983
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z cyklu potrzymaj piwo i zobacz, ja nie zrobię wentylacji
    Dom o kubaturze ok 440m3.

    Rekuperator thessla green 600V
    Nawilżacz higroplus 500
    Chłodnica thessla green 250 6R
    Filtr wstępny clean box 250 mata G4
    Filtr w reku F5
    Filtr końcowy clean box 250 mata F8
    Filtr węglowy docelowo w chłodnicy - jest tam sporo miejsca.

    Nawiewniki szczelinowe lindab MTL z puszkami custom na zamówienie. 1 szczelina różnej długości. Czekam na dostawę.

    Wyciąg w kuchni w ścianie z wentylatorem TD ecowatt 500m3.

    Dodatkowe wyciągi w szafie rtv/rack oraz z zabudowy w kuchni. AGD w zabudowie robi niezły piekarnik. Lodówka ma ciężko, więc postanowiłem zabierać stamtąd ciepło żeby poprawić COP lodówki, a jednocześnie odzyskać te energie.

    Chłodnica będzie zasilana glikolem z dolnego źródła pompy ciepła - ma głównie redukować wilgotność do chłodzenia pasywnego ścianami.

    Rozdzielacze od Peflex ze stali nierdzewnej. Rury spiro Lindab.
    Maty Isover 30 i 20mm. Rura z czerpni ma mieć 60mm izolacji bo przechodzi przez pokój (w szafie).







    Wyciąg osobny w kuchni:

    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #3984
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dodatkowe wyciągi w szafie rtv/rack oraz z zabudowy w kuchni. AGD w zabudowie robi niezły piekarnik. Lodówka ma ciężko, więc postanowiłem zabierać stamtąd ciepło żeby poprawić COP lodówki, a jednocześnie odzyskać te energie.
    Że niby wywiew ma schładzać? Wywiew masz tylko w największe upały zimniejszy od nawiewu. No, chyba, że klimatyzujesz - wtedy lepiej klimatyzować serwerownie i szkoda ten nie do końca wykorzystany chłód wyrzucać - więc jak byś nie patrzył do chłodzenia lepiej dać nawiew (albo nawiew i klimę).

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Chłodnica będzie zasilana glikolem z dolnego źródła pompy ciepła - ma głównie redukować wilgotność do chłodzenia pasywnego ścianami.
    Jakim sposobem ma redukować wilgoć? Żeby osuszyć (skroplić parę) potrzebujesz schłodzić powietrze poniżej punktu rosy. Tak to wyglądało u mnie dzisiaj.



    Wg mojej wiedzy działanie chłodnicy pasywnej trafnie zostało opisane na blogu karbon
    Często mamy chłodzenie pasywne, gdzie wykorzystujemy tylko temperaturę dolnego źródła i na zasilaniu dostaniemy 12-14 stopni. Co wtedy?
    Przy powietrzu 25 stopni i zasilaniu 12 stopni, na wylocie z chłodnicy dostaniemy już tylko +20 stopni, a moc chłodnicza to 0,6 kW.


    Czyli nic nie osuszysz, bo nie osiągniesz punktu rosy. Za to wzrośnie wilgotność względna (skoro bezwzględnej nie zmienisz, a obniżysz temperaturę - to rośnie względna). Dalej schładzając ścianami będziesz tylko potęgował efekt - będzie trochę chłodniej, za to wilgotność tropikalna. Oby skraplanie na ścianach nie nastąpiło.
    Komfort zapewni tylko klima.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wilgotnosć20190630.jpg
Wyświetleń:	790
Rozmiar:	23,0 KB
ID:	431976  

  5. #3985
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że niby wywiew ma schładzać? Wywiew masz tylko w największe upały zimniejszy od nawiewu. No, chyba, że klimatyzujesz - wtedy lepiej klimatyzować serwerownie i szkoda ten nie do końca wykorzystany chłód wyrzucać - więc jak byś nie patrzył do chłodzenia lepiej dać nawiew (albo nawiew i klimę).
    Chodzi o wentylowanie powietrzem z salonu/jadalni. Bez wentylacji będę tam miał temp około 40-45 stopni. Jak zrobię cyrkulację, to to gorące powietrze pójdzie do rekuperatora i odzyskam z niego energię zimą. Latem nie robi mi to różnicy. Nie chcę tego pchać do salonu osobny wentylatorem. Czy latem czy zimą, temp powietrza zasysanego będzie w okolicach 20-24 stopni. Więc to zawsze mniej niż



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim sposobem ma redukować wilgoć? Żeby osuszyć (skroplić parę) potrzebujesz schłodzić powietrze poniżej punktu rosy. Tak to wyglądało u mnie dzisiaj.



    Wg mojej wiedzy działanie chłodnicy pasywnej trafnie zostało opisane na blogu karbon
    Często mamy chłodzenie pasywne, gdzie wykorzystujemy tylko temperaturę dolnego źródła i na zasilaniu dostaniemy 12-14 stopni. Co wtedy?
    Przy powietrzu 25 stopni i zasilaniu 12 stopni, na wylocie z chłodnicy dostaniemy już tylko +20 stopni, a moc chłodnicza to 0,6 kW.


    Czyli nic nie osuszysz, bo nie osiągniesz punktu rosy. Za to wzrośnie wilgotność względna (skoro bezwzględnej nie zmienisz, a obniżysz temperaturę - to rośnie względna). Dalej schładzając ścianami będziesz tylko potęgował efekt - będzie trochę chłodniej, za to wilgotność tropikalna. Oby skraplanie na ścianach nie nastąpiło.
    Komfort zapewni tylko klima.

    Jest chłodnica i są chłodnice. Jestem w stanie zejść do punktu rosy przy zasilaniu glikolem o temp 12 stopni.
    Producent podaje dla wody o temp 10/16oC i przepływie jak niżej:
    Przepływ 240
    Temp na wejściu 32 wilgotność 45 - na wyjściu temp 15,8 a wilgotność 93 - przepływ wody 0,1l/s.
    Glikol będzie miał temp wyższa - 12-13 stopni, ale przepływ będzie większy niż 0,1l/s - jakieś 5 razy większy i myślę, że na wyjściu powinienem mieć podobną temp.
    Powietrze o takich parametrach podgrzane do 22 stopni ma ok 60% wilgotności względnej. Nie mam jeszcze rekuperatora więc nie mam jak sprawdzić empirycznie.

    Zresztą i bez tego redukowania wilgotności komfort jest lepszy niż przy klimatyzacji, którą używam w mieszkaniu od lat. Lepszy rozkład temp - jednolity. Powietrze nie jest przesuszone, brak przeciągów i wbrew teorii o brak komfortu przy wysokiej wilgotności - wcale nie jest tak jak głosi teoria.
    Zresztą identyczny efekt jest w kościołach, zamkach itd.
    W ilu domach z chłodzeniem pasywnym ścianami, a nie podłogą byłeś? Fakt, faktem robiłem to w ciemno bo zbyt wielu opinii nie znalazłem, ale jak widać patent się sprawdza.

    Glikol najpierw będzie przechodził przez chłodnicę, potem przez wymiennik. Nie planuję obniżać temp ściany poniżej 18 stopni. Nawet teraz przy miejscowych 16 stopniach nie wykrapla się nigdzie woda i nie powstaje wilgoć.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #3986
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie chcę tego pchać do salonu osobny wentylatorem.
    To czemu nie nawiew?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jest chłodnica i są chłodnice. Jestem w stanie zejść do punktu rosy przy zasilaniu glikolem o temp 12 stopni.
    Producent podaje dla wody o temp 10/16oC i przepływie jak niżej:
    Przepływ 240
    Temp na wejściu 32 wilgotność 45 - na wyjściu temp 15,8 a wilgotność 93 - przepływ wody 0,1l/s.
    Glikol będzie miał temp wyższa - 12-13 stopni, ale przepływ będzie większy niż 0,1l/s - jakieś 5 razy większy i myślę, że na wyjściu powinienem mieć podobną temp.
    Powietrze o takich parametrach podgrzane do 22 stopni ma ok 60% wilgotności względnej. Nie mam jeszcze rekuperatora więc nie mam jak sprawdzić empirycznie.
    Masz na wykresie dzisiejszy punkt rosy. Twierdzisz, że dasz radę go osiągnąć, a potem na liczbach dowodzisz, że nie. Bo jak osiągniesz 10* jak glikol ma więcej?
    Pewnie zdarzą się sytuacje, gdy zejdziesz poniżej punktu rosy. Ale ile skroplisz? Kilka procent tego co klima chodząca na osuszaniu (czyli z niewielką mocą), ale schładzająca powietrze do 5*?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zresztą i bez tego redukowania wilgotności komfort jest lepszy niż przy klimatyzacji, którą używam w mieszkaniu od lat. Lepszy rozkład temp - jednolity.
    Też od lat używam klim. Uważam, że niedoceniany jest wpływ osuszania na komfort. Wszyscy patrzą tylko na termometr. A wystarczy przejść się z sauny parowej do fińskiej zwracając uwagę na wilgotność i temperaturę żeby docenić osuszanie.
    Jaki przeciąg? Tak ze dwa metry od klimy już nie czuć, że dmucha. I oczywiste jest, że nie kieruje się strumienia powietrza tam, gdzie przebywają ludzie.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Powietrze nie jest przesuszone,
    Przesuszone? Latem? Żartujesz. Latem to mamy problem z nadmierną wilgotnością - zwłaszcza, jak schładzamy powietrze. Dzisiaj było wyjątkowo suche powietrze (punkt rosy 10* to wyjątkowo nisko w upały). Cały dzień chodzi u mnie w salonie klima. I wilgotność mam 43%. Ale już w sypialni, gdzie niewiele schłodzonego i osuszonego powietrza się "wlewa" przez otwarte cały dzień drzwi mam w tej chwili 50%. Często przekracza 60%. A u mnie osusza nie tylko klima, ale też rekuperator z odzyskiem wilgoci (który latem tak dla temperatury, jak i dla wilgotności działa odwrotnie).
    Naprawdę, latem nie masz się co obawiać o przesuszenie - wręcz przeciwnie. Trudno utrzymać wilgotność poniżej 60% nawet bez schładzania jak nie osuszysz.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zresztą identyczny efekt jest w kościołach, zamkach itd.
    Czułem się podobnie jak w piwnicach. Dla ,mnie to nie jest komfort.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W ilu domach z chłodzeniem pasywnym ścianami, a nie podłogą byłeś? Fakt, faktem robiłem to w ciemno bo zbyt wielu opinii nie znalazłem, ale jak widać patent się sprawdza.
    Nie byłem w żadnym (chyba, że masz na myśli te kościoły, zamki, piwnice). Nie dziwi Cię, że to tak mało popularne rozwiązanie?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nawet teraz przy miejscowych 16 stopniach nie wykrapla się nigdzie woda i nie powstaje wilgoć.
    A jaką masz wilgotność? Skoro punkt rosy jest 10* to dziwne, żeby przy 16* się skraplało.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-06-2019 o 23:40

  7. #3987
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawiew wypchnie to gorące powietrze do kuchni i salonu, a tego nie chcę.

    Dla 35 stopni i 45% wilgotności punkt rosy to 21.2 stopnia. W moich wyliczeniach nie odnosilem sie6do dzisiejszego wykresu.

    Jeśli dzisiaj było to 9 stopni, to znaczy że wilgotność bezwegledna była niska. W takiej sytuacji nie ma sensu redukcja wilgotności.

    Oczywiście, że Klima powinna być odpowiednio umieszczona itd itd. Ale jak by nie była powoduje ruch powietrza.
    Jeśli chodzi o osuszanie itd. To kilka lat temu załatwiłem sobie zatoki w pracy tymczasowej na studiach.
    Mimo cichej jendnostki w mieszkaniu jest slyszalna. W upalne lato wpadłem na pomysł żeby spać w salonie z klima. Budziłem się zawsze z bólem gardła. To samo zresztą na wczasach..
    Owszem daje komfort i niezaprzeczalnie jest super rozwiązaniem, ale ma też swoje wady. W samochodzie jest niezastapiona, ale w domu chłodzenie pasywne bardziej mi odpowiada.

    Tak, racja że to mało popularne rozwiązanie w domach. Raz nie jest tanie, jest upierdliwe w montażu. Większość działa szablonowo. Ogrzewanie gazowe i klimatyzacja.
    Wokół tego typy chłodzenia krąży też wiele mitów... no i bez rolet nie ma szans na komfort.

    Także samo chłodzenie w wentylacji to dodatek, a chłodzenie pasywne w sumie nie ma związku z tematem wentylacji

  8. #3988
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dla 35 stopni i 45% wilgotności punkt rosy to 21.2 stopnia. W moich wyliczeniach nie odnosilem sie6do dzisiejszego wykresu.
    To znajdź mi taka sytuację - tu masz źródło danych:
    http://www.meteo.waw.pl/hist.pl

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli dzisiaj było to 9 stopni, to znaczy że wilgotność bezwegledna była niska. W takiej sytuacji nie ma sensu redukcja wilgotności.
    Tyle, że to dane na czerpni. Po dodaniu wilgotności bytowej już tak różowo to nie wygląda. Jak pisałem zresztą dzisiaj powietrze było wyjątkowo suche - a i tak w domu nie zszedłem poniżej 40% pomimo działającej klimatyzacji.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Oczywiście, że Klima powinna być odpowiednio umieszczona itd itd. Ale jak by nie była powoduje ruch powietrza.
    Tak samo powoduje ruch powietrza wentylacja. I co z tego, skoro go nie czuję?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli chodzi o osuszanie itd. To kilka lat temu załatwiłem sobie zatoki w pracy tymczasowej na studiach.
    Dmuchałeś klimą jak wiatrakiem w twarz? Czy może klima nie była serwisowana i była wylęgarnia plugastwa?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mimo cichej jendnostki w mieszkaniu jest slyszalna. W upalne lato wpadłem na pomysł żeby spać w salonie z klima. Budziłem się zawsze z bólem gardła. To samo zresztą na wczasach..
    Jakoś nie mam potrzeby używania klimy w nocy. Wystarcza mi wtedy wentylacja.
    Jak ustawiasz klimę?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    w domu chłodzenie pasywne bardziej mi odpowiada.
    Od dawna mieszkasz z chłodzeniem pasywnym?
    Jak wygląda wilgotność?

  9. #3989
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To znajdź mi taka sytuację - tu masz źródło danych:
    http://www.meteo.waw.pl/hist.pl
    Jeśli takiej sytuacji nie ma, to tym lepiej.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że to dane na czerpni. Po dodaniu wilgotności bytowej już tak różowo to nie wygląda. Jak pisałem zresztą dzisiaj powietrze było wyjątkowo suche - a i tak w domu nie zszedłem poniżej 40% pomimo działającej klimatyzacji.
    Ale wilgotność bytowa to nie jest problem, bo rozwiązuje go wentylacja. Przy odpowiednim strumieniu wentylacji zyski bytowe są marginalne. Mi nie zależy na tym by mieć 40%. Jak będzie 70% to też będzie ok.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak samo powoduje ruch powietrza wentylacja. I co z tego, skoro go nie czuję?
    Naprawdę porównujesz ruch z wentylacji do ruchu z klimatyzacji? Przy klimatyzacji volumen dmuchanego powietrza jest jakieś 5 do 10 razy większy w zależności od nastaw.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dmuchałeś klimą jak wiatrakiem w twarz? Czy może klima nie była serwisowana i była wylęgarnia plugastwa?
    Oczywiście że była serwisowana i nie dmuchała na mnie.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakoś nie mam potrzeby używania klimy w nocy. Wystarcza mi wtedy wentylacja.
    Jak ustawiasz klimę?
    W tryb silent i minimalny nawiew. W mieszkaniu jak tylko wyłączę klimę to odczucie komfortu cieplnego przestaje być odczuwalne po kilku minutach.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od dawna mieszkasz z chłodzeniem pasywnym?
    Jak wygląda wilgotność?
    Patrząc na zdjęcia to ciężko mówić o mieszkaniu... Nie interesuje mnie wykres wilgotności tylko odczucie komfortu.
    Mam wrażenie, że próbujesz mi wmówić, że jest tylko jedno rozwiązanie - klimatyzacja i żadne inne rozwiązanie nie będzie tak dobre, a ja uważam, że to klimatyzacja nie jest idealna (choć jest super wynalazkiem). I na tym zakończym ten of topic w temacie o wentylacji
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #3990

    Domyślnie

    Witam. Chciałbym poprosić o opinie na temat mojej instalacji. "Zaprojektowałem" ją na systemie Pe-Flex, wentylacja parteru w posadzce na piętrze, wentylacja piętra w stropie podwieszanym. Rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym. Chciałem to zrobić tak, aby na dole było trochę więcej powietrza nawiewanego, a na górze wywiewanego, aby klatka schodowa również była wentylowana w kierunku do góry. Jak na rysunku - przewody 75 i czasami 50. Przewody są dość długie, z uwagi na położenie rekuperatora. Grube przewody w ścianie, po drodze skrzynki rozdzielcze dla parteru a na końcu dla piętra. Czerpnia w ścianie pomieszczeni gosp, wyrzutnia w kominie wentylacyjnym. Jaki byście mi polecili rekuperator ze średniej półki?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja_parter.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	431998
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja_pietro.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	431999
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-07-01 o 10.17.27.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	432000

  11. #3991
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli takiej sytuacji nie ma, to tym lepiej.
    Co lepiej? Że wilgotność jest wyższa, niż zakładasz?



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale wilgotność bytowa to nie jest problem, bo rozwiązuje go wentylacja. Przy odpowiednim strumieniu wentylacji zyski bytowe są marginalne. Mi nie zależy na tym by mieć 40%. Jak będzie 70% to też będzie ok.
    Takie wykresy z mojego domu.







    Jak widać po wykresie temperatury punktu rosy pomiędzy czerpnią a wywiewem jest jakieś 3-4* różnicy. To sporo dodanej wilgoci bytowej. Dane z kroćców rekuperatora - więc uśrednione dla całego domu.

    Wilgotność względna na wywiewie w okolicach 70%.
    IMO latem dużo bardziej przydatne jest osuszanie, niż schładzanie.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Naprawdę porównujesz ruch z wentylacji do ruchu z klimatyzacji? Przy klimatyzacji volumen dmuchanego powietrza jest jakieś 5 do 10 razy większy w zależności od nastaw.
    Przy włączonym na maksa okapie też nie czuję powiewu powietrza nawet z dużo mniejszej odległości, niż od klimy chodzącej na maksa. Klimę mam tak zamontowaną, ze nie często ktoś pojawia się w zasięgu jej podmuchu a efekty widać w całym domu. Dla przykładu wykres z wilgotności w sypialni, w której jest nawiew. Czujnik był umieszczony w najdalszym od drzwi rogu pokoju. Klima jest w salonie - oddalona od sypialni korytarzem (klima nie dmucha w kierunku korytarzu). Punkt w którym jest czujnik jest najdalej oddalonym punktem od klimy punktem w domu. Klima działała między 15:00 a 17:00 a wykres wygląda tak:



    Mamy bardzo suche dni. Na wykresie widać, że w najcieplejszym momencie było prawie 30*@40% wilgotności. Schłodzenie tego do 25* bez kondensacji



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Oczywiście że była serwisowana i nie dmuchała na mnie.
    Serwis myjący klimę (a nie tylko psikający chemią) widziałem tylko na filmach na YT. Nikt nie rozbiera klimy - a bez tego nie pozbędziesz się z niej życia.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam wrażenie, że próbujesz mi wmówić, że jest tylko jedno rozwiązanie - klimatyzacja i żadne inne rozwiązanie nie będzie tak dobre, a ja uważam, że to klimatyzacja nie jest idealna (choć jest super wynalazkiem). I na tym zakończym ten of topic w temacie o wentylacji
    Wszelkie rozwiązania, które pozwalają utrzymać w ryzach temperaturę _i_ wilgotność są dobre i konkurencyjne. Żadne rozwiązanie, które nie panuje nad drugim czynnikiem komfortu nie jest dobre.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima sypialnia.jpg
Wyświetleń:	12267
Rozmiar:	32,3 KB
ID:	432016  

  12. #3992
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Trochę zaprzeczasz sam sobie patrząc na te wykresy.

    Różnica punktu rosy dla czerpni i wyrzutni to mało miarodajne porównanie, bo wyciągi są w pomieszczeniach gdzie są główne zyski bytowe.

    Dodatkowo napisałeś że ważniejsza jest redukcja wilgotności dla komfortu cieplnego, a potem piszesz, że w nocy nie używasz klimatyzacji tylko wentylacji.

    Czyli zasysasz nocą powietrze o najwyższej wilgotności względnej, wilgotność powietrza na wywiewie ponad 70% i piszesz, że nie ma potrzeby używania klimatyzacji. To jest w końcu ten komfort nocą czy go nie ma?

  13. #3993
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dodatkowo napisałeś że ważniejsza jest redukcja wilgotności dla komfortu cieplnego, a potem piszesz, że w nocy nie używasz klimatyzacji tylko wentylacji.
    Jak porównasz punkt rosy z czerpni i z nawiewu to zauważysz, że u mnie powietrze nawiewane już w rekuperatorze jest osuszane (za wymiennikiem jest bardziej suche, niż na czerpni). Tą wilgocią jest nawilżany strumień wywiewanego powietrza. Nawiew to najsuchsze powietrze z tych czterech pomiarów jak widać na wykresie punktu rosy.




    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czyli zasysasz nocą powietrze o najwyższej wilgotności względnej, wilgotność powietrza na wywiewie ponad 70% i piszesz, że nie ma potrzeby używania klimatyzacji. To jest w końcu ten komfort nocą czy go nie ma?
    Wilgotność względna nie ma znaczenia - chętnie bym zassał powietrze 100%@15*. Po ogrzaniu do 25* miałoby 54% wilgotności, gdyby nie "odzysk" przez wymiennik - czyli u mnie byłoby poniżej 50%. W sam raz. W tej chwili mam tak:



    Jak widać to jest też kwestia wentylacji i można nią osuszać (zimą nawilżać) nawiewane powietrze. Niestety, świadczy to też o nieszczelności bypassa (część powietrza przechodzi, jak widać, przez wymiennik - chociaż jest niby otwarty) z czym walczę.

    Ale klima jeszcze chodzi, bo późno wróciłem a z timera chodzi mi tylko dwie godziny dziennie i za ciepło mam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nawiew.jpg
Wyświetleń:	723
Rozmiar:	22,5 KB
ID:	432028  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-07-2019 o 23:06

  14. #3994
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A masz gdzieś wykres temp i wilgotności w pomieszczeniu?

  15. #3995
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A masz gdzieś wykres temp i wilgotności w pomieszczeniu?
    Tak. Wrzucałem z sypialni.

  16. #3996
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Edit
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 07-07-2019 o 15:26

  17. #3997
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    neez

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-329
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Powoli dłubię wentylację w zamieszkanym domu.
    Teraz doszedłem do czerpni i wyrzutni. Na stronie północnej nie mam dojścia – dom stoi na skarpie i z piwnicy nie ma dojścia. Od wschodu sąsiad bliżniak. od zachodu garaż z przesunięciem wysokościowym ok 0,5 m do góry i nie ma jak przejść. pozostało południe .
    Wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1a.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	431958Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	78,1 KB
ID:	431959
    Planuję dać po lewej nawiew i po prawej wyrzutnię. Wyrzutnia w słońcu nawiew w cieniu. Odległość od siebie ok 2m - przedzielona pergolą. Wiem ze to nie zgodnie z normami ale co innego mogę zrobić. ewentualnie przesunąć w lewo nawiew dalej pod balkon ale to dodatkowa demolka w środku. czy ten nawiew możne hałasować na dworze? Pod balkonem mam stół i krzesła do siedzenia.
    Ewentualnie nawiew na górze i wywiew na dole ale to mi się nie podoba. Kominy już wykorzystane - reku w piwnicy.
    Co wy na to - może jakieś inne pomysły.
    Możesz zastosować czerpnio-wyrzutnię zintegrowaną lub zblokowaną
    https://www.dropbox.com/s/9scrrenje1...65002.jpg?dl=0

  18. #3998
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Widzę, że ten wątek ma ogromne ilości informacji i jest najczęściej odwiedzany.
    Nie chcę dublować postów dlatego prosiłbym o weryfikację moich wyliczeń w TYM wątku.

  19. #3999

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    W pralni zamiast nawiewu dałbym wywiew i na strychu zamiast dwóch nawiewów, jeden wywiew.
    z tego co wyczytałem tutaj na forum i z czym się zgadzam, to w pralni dać nawiew. Po pierwsze w zimie suche powietrze spowoduje, że pranie momentalnie wyschnie. Po drugie w zimie walczymy ze zbyt suchym powietrzem, więc dodatkowa wilgoć z prania polepszy warunki w domu. Po trzecie szkoda zużyte, wilgotne i nieświeże powietrze z całego domu wciągać do pralni, gdzie suszy się świeże pranie.

  20. #4000

    Domyślnie

    Ale pralnia to nie tylko wilgotne powietrze, ale i zapachy. Dlatego ja dałem w rogu nawiew, a przy drzwiach wyciąg. Ale nie mam pojęcia jak to się sprawdzi w praktyce.

Strona 200 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony