dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 203 z 246
Pokaż wyniki od 4.041 do 4.060 z 4916
  1. #4041
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Średnicę dobiera się do wydatku... Do tej kubatury będzie za mało 125.

  2. #4042
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Najmniej problematycznie byłoby zrobić 7x63 nawiew i 6x63 wywiew.
    Nawiewy:
    sypialnia 2 os 2x63
    salon 2x63
    pokój dziecka 1x63
    pokój dziecka 1x63
    gabinet 1x63
    Wywiewy:
    łazienka dół 3x63
    łazienka góra 2x63
    kuchnia 1x63
    Czyli na parterze byłoby 4 nawiew do 4 wywiew
    na piętrze 3 nawiew do 2 wywiew.
    Do takiej instalacji proponujecie centrale 300-350 na fi 160?

  3. #4043
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Osobiście bym poszedł w centralę w okolicach 300m3/h.

    Pamiętaj, że wydajność jest podawana dla pewnego sprężu. Stosują przewody 63mm zwiększasz opory i rzeczywisty wydatej będzie sporo niższy. Im słabsza centrala tym potem wyższe obroty, gorsza sprawność itd...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4044
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Co sądzicie o centrali Vent-Axia Kinetic Advance S ?
    Wydajność 350m3 i króćce na 125, do tego klasa energetyczna A+ oraz sterowanie przez wifi.
    Można nabyć za około 7000zł.
    Jakie będą różnice jeśli ten rekuperator porównać np z w wanasem 350 czy brink renovent excellent 300?
    Oba mają wejścia na 160.
    Z racji mniejszego przekroju kinetic będzie głośniejszy czy może bardziej prądożerny?

  5. #4045
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie właśnie montuję tessle i jest pod pozytywnym wrażeniem jakości jej wykonania.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #4046
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Co sądzicie o centrali Vent-Axia Kinetic Advance S ?
    Tylko ERV.
    Kup na zimę tanią używkę zwykłego. Bez większej straty odsprzedaaz i nie będziesz miał argumentów, żeby przekonywać siebie i innych, że to był dobry wybór.

  7. #4047
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko ERV.
    Kup na zimę tanią używkę zwykłego. Bez większej straty odsprzedaaz i nie będziesz miał argumentów, żeby przekonywać siebie i innych, że to był dobry wybór.
    Problem w tym, że kupuje na dofinansowanie "czyste powietrze". Na centralę chcę przeznaczyć max 8000zł.
    IZZI 300 nie łapie się do programu.
    Zaletą ERV jest tylko mniej suche powietrze zimą czy coś jeszcze?
    Myślę, że rekuperatorów z odzyskiem wilgoci jest max 10%?
    To jak żyją użytkownicy pozostałych 90% ?

  8. #4048
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    To jak żyją użytkownicy pozostałych 90% ?
    Wmawiają sobie, że wilgotność 20-30% jest OK. Niektórzy. Wątków o suchym powietrzu masz sporo. Zwalanie na rekuperację jest półprawdą, bo tak się dzieje przy każdej działającej wentylacji. Za to przy rekuperacji możesz mieć wymiennik odzyskujący wilgoć, czego przy innych rodzajach wentylacji nie da się osiągnąć. Więc po co robić tylko pół kroku do przodu, jak można cały?
    Miałem przez jedną zimę reku bez odzysku wilgoci i w małych pokojach dzieci nawilżacze NU-5 w mrozy ledwo dawały radę utrzymać wilgotność niewiele ponad 40% przy reku chodzącym na minimum.
    Dokupienie porządnego nawilżacza kanałowego albo 1-2 NU-5 czy podobnego do każdego pomieszczenia wyjdzie Cię drożej, niż dofinansowanie. I do tego będzie drogie w utrzymaniu.

    Czemu ERV są tak mało popularne? Pewnie dlatego, że wszyscy są szczęśliwi jak zrobią te pół kroku. Albo nawet nie wiedzą, że mogą zrobić cały i jakie to daje korzyści. Albo nie uznają, że to warte takiej dopłaty (większość reku z ERV jest DUŻO droższa od swoich wersji bez ERV).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-10-2019 o 20:37

  9. #4049
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdybym nie robił nawilżacza kanałowego, to bralbym właśnie erv. Skręcanie wentylacji by wilgotność nie spadała poniżej 30% jest bez sensu...

  10. #4050
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Podpisałem już umowę na pompę ciepła i rekuperator. Także jakiś trzeba kupić.
    Polecicie jakiś model łapiący się na dofinansowanie?
    Mam teraz w domu parter+ poddasze kratki wywiewne w 2 łazienkach oraz 3 pokojach. Do tego okap kuchenny wyprowadzony na zewnątrz. Na dolnym holu mam nawiew z GWC. Kratki są zawsze otwarte, więc wymiana powietrza jest znaczna, aczkolwiek nie mierzyłem nigdy wilgotności.
    Jeśli kupie reku bez odzysku i ustawie dla 4 osób 100m3/h to myślę, że gorzej nie będzie?

  11. #4051
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Polecicie jakiś model łapiący się na dofinansowanie?
    AFAIK żaden z odzyskiem wilgoci się nie łapie, bo chociaż sprawność odzysku energii mają większą, to nie spelniają wymogu sprawności temperaturowej.

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Kratki są zawsze otwarte, więc wymiana powietrza jest znaczna, aczkolwiek nie mierzyłem nigdy wilgotności.
    Jeśli kupie reku bez odzysku i ustawie dla 4 osób 100m3/h to myślę, że gorzej nie będzie?
    Trudno zgadywać, nie znając wydajności Twojej wentylacji ani wilgotności. Jednak wiele wątków masz o przesuszonym powietrzu przy WM.

  12. #4052
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie wczoraj montowano rekuperator i robiliśmy pomiary.

    Nawiewniki szczelinowe. Według pomiarów wyszło niemalże idealnie, zgodnie z założeniami projektu Panowie byli zaskoczeni, że amatorowi udało się tak wykonać pierwszą instalację.

    Filtr G4 na wejściu, filtr F5 w centrali, F8 za centralą, dodaytkowo chłodnica 6 rzędowa, nawilżacz,a centrala 600V przy kalibracji bez problemu dmuchała 593m3/h. Co prawda filtry są nowe, ale zakładany wydatek min 450m3 przy takim układzie bez problemu powinna osiągać.

    Docelowo jeszcze wpadnie filtr węglowy, ale muszę go zrobić samemu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4053
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Mam dwie listy centrali z których muszę wybrać.
    Pierwsza lista to urządzenia z króćcami na 125 (bardziej mi pasujące):
    1 alnor minstair 250 3 biegi, najprostszy z możliwych, klasa energ B, 5100zł,
    2 wanas 250 nagrzewnica, bezstopniowa regulacja, kolorowy sterownik, klasa A+ 7000zł
    3. kinetic advance s max 350m3/h, nagrzewnica, bezstopniowa regulacja, sterowanie przez wifi, klasa A+, 7000zł

    Centrale na fi 160"
    1. wanas 350 dane jak w 250, 7400zł
    2. pro-vent mistral smart 300, bezstopniowa regulacja, sterownik dotykowy, klasa A, 6400zł
    3. brink renovent exellent 300, bezstopniowa regulacja, nagrzewnica, klasa A+, 7600zł
    4. aeris 350 standard vv nagrzewnica, bezstopniowa regulacja, klasa A+, 7500zł

    Powyższe ceny orientacyjne.

    Do tego może być thessla green airpack 300 za około 7500, ale pod warunkiem robienia redukcji na 160.

    Co panowie o tym myślicie?
    Instalacja będzie dość uboga, bo raptem 7 przewodów pe 63 dla nawiewu i 6x63 dla wywiewu. Ewentualnie dla równowagi może być 6 do 6. Dom 130m2 podłogi i 4 osoby.
    Narazie najbardziej mi pasuje kinetic 350 na fi 125

  14. #4054
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ten airpack kompletny? Ze sterownikiem montażem itd?

  15. #4055
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ten airpack kompletny? Ze sterownikiem montażem itd?
    Napisałem- ceny orientacyjne
    Te 300-500zł to nie majątek. Chodziło mi bardziej o pomoc w wyborze jednostki. Dla 7 rur nawiewu i 6 rur wywiewu nie wystarczy centrali na wejścia 125? Myślę, że dla tylu kanałów dmuchanie 200m3/h to będzie akustyczny max?

  16. #4056

    Domyślnie

    @pawelek321 za mało rur(komfort i przepisy), poczytaj przepisy dotyczące wentylacji.
    Pozdrawiam RedEd
    Ostatnio edytowane przez RedEd ; 24-10-2019 o 23:28

  17. #4057
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedEd Zobacz post
    @pawelek321 za mało rur(komfort i przepisy), poczytaj przepisy dotyczące wentylacji.
    Pozdrawiam RedEd
    Komfort w sensie, że będzie za głośno przy większym przepływie?
    Na tym forum czytałem, że dla sypialni 2 osobowej nawiew 2x63 jest wystarczająco? Do pokojów 1 osobowych planuje 1x63, salonu 2x63. Do łazienki pierwszej wywiew 3x63, drugiej natomiast 2x63. Do kuchni wywiew 1x63.
    Nie przewiduje większej wymiany niż 100m3/h. Mieszkam, gdzie nie ma smogu i zawsze można otworzyć okno.
    Tylko takie coś wchodzi w grę, bo więcej przewodów nie pochowam w istniejące kominy.
    Wobec tego lepiej zostać przy grawitacyjnej i nic nie przerabiać? Zamiast robić 7x63 nawiew i 6x63 wywiew?
    Zakładam pompę ciepła i chciałem przy okazji zrobić wentylacje, aby uciekało kominem mniej ciepła. Poza tym mam dofinansowanie 80%, więc koszt naprawdę mały.

  18. #4058

    Domyślnie

    https://m.wentylacyjny.pl/875-49-234...przepisow.html
    Można zrobić zabudowę przy kominach lub narożnikach lub innych dogodnych miejscach, ja robiłem przejscia z piwnicy na parter schodami i w narożniku pokoju (dla dwóch pokoi 4 rury) i w kuchni 2x3 rury dla wywiew z łazienki i kuchni. Czy tak czy inaczej trochę bałaganu przed Tobą, to chociaż zrób to jak należy. A do salonu dałbym teraz 3 rury w tym jedna z przepustnicą na wypadek gości w większej ilości
    Pozdrawiam RedEd
    PS tu jest czytelniej: http://www.wentylacja.org.pl/pages-62.html
    Ostatnio edytowane przez RedEd ; 26-10-2019 o 02:27

  19. #4059
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedEd Zobacz post
    https://m.wentylacyjny.pl/875-49-234...przepisow.html
    Można zrobić zabudowę przy kominach lub narożnikach lub innych dogodnych miejscach, ja robiłem przejscia z piwnicy na parter schodami i w narożniku pokoju (dla dwóch pokoi 4 rury) i w kuchni 2x3 rury dla wywiew z łazienki i kuchni. Czy tak czy inaczej trochę bałaganu przed Tobą, to chociaż zrób to jak należy. A do salonu dałbym teraz 3 rury w tym jedna z przepustnicą na wypadek gości w większej ilości
    Pozdrawiam RedEd
    PS tu jest czytelniej: http://www.wentylacja.org.pl/pages-62.html
    Czytałem przepisy. Okna mam wszystkie otwierane
    Uda mi się zrobić bez szkód, bo 6 kanałów zmieszczę w kominy wentylacyjne, kolejne 4 przewody wyjdą pod schodami, a kuchenny schowam w ścianie w wiatrołapie.
    Dlaczego 2 kanały w salonie to mało? Raz na miesiąc jak będzie większa impreza nie można rozszczelnić okna?
    Jaką masz centrale i ile osób?

  20. #4060

    Domyślnie

    Jak chcesz robić jak ci się wydaje to powodzenia, możesz zobaczyć w większym markecie jak będzie działać twoja wentylacja a przepisy przeczytaj jeszcze raz, kuchnia w Twoim przypadku to minimum 2 rury (niezależnie od zastosowanej płyty).
    Pozdrawiam RedEd

Strona 203 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony