dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 207 z 247
Pokaż wyniki od 4.121 do 4.140 z 4930
  1. #4121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Johny30 Zobacz post
    chciałbym wykorzystać szacht wentylacyjny jako wyrzutnię z rekuperatora. Problem w tym, że z rekuperatora wychodzi nypel fi200 (ok. 314cm^2) a kanał wentylacyjny ma wymiary 10x26cm (260cm^2). Czy mogę tak bardzo zmniejszyć przekrój, czy będzie to błędem?
    Wydajnościowo powinno dać radę - co najwyżej trzeba będzie zbilansować wentylatorami różnicę w oporach.
    Będzie za to inny problem. Przy wentylacji grawitacyjnej takim kanałem wylatuje z domu ciepłe powietrze. W przypadku rekuperacji jest ono zimą schłodzone. Wychłodzenie ściany to nie tylko wychłodzenie pomieszczenia, ale też ryzyko skraplania pary.

  2. #4122

    Domyślnie

    Witajcie,

    chciałbym poprosić fachowców o drobną poradę. Mam zrobioną samodzielnie instalację rekuperacji - jednostka centralna Brink Renovent HR 300, rury spiro. Była ona do tej pory ustawiona na nieocieplanym poddaszu i generalnie zimą nie dało się opanować sytuacji z wodą Przeniosłem więc ją do ciepłego pomieszczenia, a rury dodatkowo ociepliłem.

    Wszystko niby działa, nie mierzone jeszcze.

    Niemniej, przez przypadek, wszedłem w ustawienia rekuperatora z informacjami o parametrach jego pracy. Zaniepokoiły mnie dwie pozycje, mianowicie odczytywane ciśnienia w części nawiewnej i wywiewnej. Przy ustawieniu prędkości wentylatorów na 150 m3/godz. w rurach wywiewnych ciśnienie oscylowało w granicach 440 Pa, podczas gdy w nawiewnych tylko 40 Pa.

    Czy mam rozumieć, że jest jakiś problem? A jeśli tak, to o jakim charakterze i gdzie zacząć szukać przyczyny?

    Będę serdecznie wdzięczny za wskazówki.

    pozdrawiam,
    Marek

  3. #4123

    Domyślnie

    Witam,

    Dotarłem do etapu montażu systemu rekuperacji. Po przeczytaniu wielu wątków napewnoe będzie jednostka z odzyskiem wilgoci - model jeszcze nie wybrany.
    Poniżej zamieszczam mój wstępny projekt rozkładu nawiewów (niebieski) i wywiewów. Instalacja na Peflex 75, jednostka zamontwana będzie w kotłownia. Dom docelowo 2+2. Kotłownia - kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny. Bardzo proszę o opinię i sugestie.


    https://images89.fotosik.pl/279/8ebf039c532ab647.jpg

  4. #4124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Bardzo proszę o opinię i sugestie.
    Pralnia, spiżarnia i garderoba też potrzebują wentylacji.

  5. #4125

    Domyślnie

    rozumiem, mała poprawka:


    https://images91.fotosik.pl/279/5520d6f148939e17.jpg

    Zakładam, że zbyt duża ilość nawiewów i wywiewów nie będzie za dobra w związku z tym podzieliłem układ. Pytanie czy nawiew garderoby oraz sypilania po 1x75 wystarczy? obecnie również układ nie jest zrównoważony - jeden nawiew więcej.

  6. #4126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    rozumiem, mała poprawka:


    https://images91.fotosik.pl/279/5520d6f148939e17.jpg

    Zakładam, że zbyt duża ilość nawiewów i wywiewów nie będzie za dobra w związku z tym podzieliłem układ. Pytanie czy nawiew garderoby oraz sypilania po 1x75 wystarczy? obecnie również układ nie jest zrównoważony - jeden nawiew więcej.
    Do pralni przeniósłbym wywiew z wiatrołapu.
    Rozpoznaj dobrze temat wentylacji kotłowni. Jak kocioł montujesz w łazience, to może być rekuperacja. Jak w kotłowni, to musi być zetka.

  7. #4127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Chyba, że architekt wymaże słowo "kotłownia" i zastąpi je "pomieszczeniem technicznym"

  8. #4128

    Domyślnie

    w projkecie jest "pomieszczenie techniczne" rozumiem, że problem może być tylko z kominiarzem? czy ktoś jeszcze może się doczepić?

  9. #4129

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    w projkecie jest "pomieszczenie techniczne" rozumiem, że problem może być tylko z kominiarzem? czy ktoś jeszcze może się doczepić?
    Kol.Foto ma rację.Patrz.załącznik.W pralni wywiew nie nawiew
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dz.Ust..jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	70,9 KB
ID:	436964  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 13-11-2019 o 15:51

  10. #4130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chyba, że architekt wymaże słowo "kotłownia" i zastąpi je "pomieszczeniem technicznym"
    Niby pomieszczenie techniczne podpada pod definicję pomieszczenia mieszkalnego? IMO w pomieszczeniu technicznym nie można instalować kotła - albo w kotłowni, albo w pomieszczeniu mieszkalnym.

    § 3 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
    [...]
    10)pomieszczeniu mieszkalnym - należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego;
    11)pomieszczeniu pomocniczym - należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności;
    12)pomieszczeniu technicznym - należy przez to rozumieć pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku;
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-11-2019 o 18:07

  11. #4131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na szczęście Twoje IMO do rzeczywistości ma się nijak.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #4132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na szczęście Twoje IMO do rzeczywistości ma się nijak.
    Oczywiście, każdy może sam przeczytać definicję pomieszczenia technicznego, mieszkalnego, przepis, że kocioł typu C może współistnieć z dowolną wentylacją tylko w pomieszczeniu mieszkalnym i wyciągnąć własne wnioski.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-11-2019 o 18:24

  13. #4133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Chlopie, nie kompromituj sie...
    Moje zdanie ?
    Ty sobie posprawdzaj, wśród tutejszych użytkowników WM i gazu, gdzie mają zainstalowane kotły.
    Wskaż jednej przykład na "brak odbioru budynku " z tego powodu.
    Już pomijam fakt, że łazienka nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, a pomocniczym, jeśli chodzi o ścisłość.

    To Ty masz swoje IMO, wypowiadając się w temacie, z którym nie miałeś styczności....
    Rozmawiałem z dwoma kominiarzami na temat kotła w pomieszczeniu technicznym z WM -żaden nie robił problemów.
    Z iloma Ty rozmawiałeś ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 13-11-2019 o 18:38
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #4134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Rozmawiałem z dwoma kominiarzami na temat kotła w pomieszczeniu technicznym z WM -żaden nie robił problemów.
    Z iloma Ty rozmawiałeś ?
    Z kilkoma, co twierdzili, że przy kominku muszę mieć wentylację grawitacyjną. Stanowisko to prezentowało też wielu kominiarzy, z którymi mieli problemy koledzy na FM. To świadczy o ich znajomości prawa, nie o prawidłowości Twojego stanowiska i jego zgodności z prawem.
    Rozmawiałem też z trzema projektantami - i twierdzili, że jak zostawiam kocioł to przemianowanie kotłowni na pomieszczenie techniczne nie zwalnia mnie z obowiązku zastosowania tam wentylacji mechanicznej.

    Jakby pomieszczenia nie nazwać, jeżeli nie będzie to pomieszczenie mieszkalne (dla niego jest wyjątek przy kotle C), to ma spełniać warunki, które ładnie są podsumowane w krótkim tekście Korporacji Kominiarzy Polskich.

  15. #4135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie rozmawiamy o kominku.
    Dlaczego proponujesz montaż kotła gazowego w łazience z WM, skoro łazienka nie jest pomieszczeniem mieszkalnym ?
    Jak kocioł montujesz w łazience, to może być rekuperacja. Jak w kotłowni, to musi być zetka.
    Wypadałoby najpierw zgłębić temat, w którym ma się zamiar zabrać głos.

    Proszę o podanie JEDNEGO przypadku nieudzielenia pozwolenia na użytkowanie domu z uwagi na kocioł gazowy w pomoeszczeniu technicznym (czy np pralni) z WM
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 13-11-2019 o 18:49
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #4136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-11-13_194839.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	436979Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-11-13_194805.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	436980Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-11-13_194745.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	436981Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-11-13_194558.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	436982Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-11-13_194533.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	72,4 KB
ID:	436983

    U mnie jutro podłączenie rekuperatora. Zielone kanaly są na budowie od samego początku,
    kladlem je w kanałach stropu żerańskiego.
    Rekuperator itho 325m3 za 700pln używka. Zielone rury 1500pln, reszta kształtek około 1500 - 2000pln.
    Ciekawe jak to będzie działać. 6 nawiewow i 6 wywiewów.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 13-11-2019 o 19:12

  17. #4137
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    graucho

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pralnia, spiżarnia i garderoba też potrzebują wentylacji.
    O ile pralnia to jeszcze jako tako ale spiżarnia i garderoba to chyba jak ma spory zapas na rozdzielaczach. Spiżarnia lepiej będzie funkcjonować bez jakiejkolwiek wentylacji.

    Przede wszystkim fajnie by było żeby ilość rur nawiewnych == wywiewnych bo po co kombinować. Druga sprawa ilość rur wyjdzie z przekroju rur do/z reku czerpni/wyrzutni (200 ->12). A reszta to żonglowanie żeby później się nie okazało w zimie przy 20-30% wydajności reku w łazience jest za słaby wyciąg/wentylacja.

  18. #4138

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za zaangażowanie, ale jeszcze Was pomęczę, aby zamknąć temat z prawidłowym projektem. Dodałem wywie pralni, i dodałem nawiew w sypialnie aby było 2x75. Teraz jest równo nawiewów i wywiewów po 10. Czy wiatrołap i pralnia będąc obok siebie z wywiewami to nie problem? może dać w wiatrołapie nawiew i wyciągać przez pralnie?

    Wrzucam projekt:
    https://images90.fotosik.pl/280/0dfa3ac625b6aacc.jpg
    Ostatnio edytowane przez pawnook ; 14-11-2019 o 06:57

  19. #4139
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Dzięki Panowie za zaangażowanie, ale jeszcze Was pomęczę, aby zamknąć temat z prawidłowym projektem. Dodałem wywie pralni, i dodałem nawiew w sypialnie aby było 2x75. Teraz jest równo nawiewów i wywiewów po 10. Czy wiatrołap i pralnia będąc obok siebie z wywiewami to nie problem? może dać w wiatrołapie nawiew i wyciągać przez pralnie?

    Wrzucam projekt:
    https://images90.fotosik.pl/280/0dfa3ac625b6aacc.jpg
    Przenieś wywiew z wiatrołapu do głównej łazienki. Skoro w pralni jest wyciąg, to powietrze z mieszkania będzie musiało przepłynąć przez wiatrołap.
    Czy sypialnie z 1 kanałem będą jednoosobowe?
    Ostatnio edytowane przez tomno ; 14-11-2019 o 07:42

  20. #4140
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    graucho

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Dzięki Panowie za zaangażowanie, ale jeszcze Was pomęczę, aby zamknąć temat z prawidłowym projektem. Dodałem wywie pralni, i dodałem nawiew w sypialnie aby było 2x75. Teraz jest równo nawiewów i wywiewów po 10. Czy wiatrołap i pralnia będąc obok siebie z wywiewami to nie problem? może dać w wiatrołapie nawiew i wyciągać przez pralnie?

    Wrzucam projekt:
    https://images90.fotosik.pl/280/0dfa3ac625b6aacc.jpg
    Moja sugestia taka:
    jadalnia 2x75
    spiżarka 0
    wiatrołap 0
    pralnia zmiana na nawiew 1x75
    garderoba 0

    wywiewy odzyskane z spiżarki i wiatrołapu dołożyć do łazienek i tam 3x75

    Jaka średnica ksrzynek rozprężnych? jak masz 10/10 kanałów to wypadałoby 160. Ja bym zmienił na 12/12 kanałów i rura 200 do/z reku/czerpni. Wtedy masz dwa extra kanały nawiewne do pokoi gdzie masz po jednej rurze. Ja bym nie zrobił pokoju w którym się śpi (dziecko czy dorosły) na jednej rurze. Lepiej mieć dwie i przydławić np. bo poźniej w drugą stronęzaczarowanym ołówkiem jej nie namalujesz..

    Ale teorie na forum są różne...

Strona 207 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony