dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 211 z 247
Pokaż wyniki od 4.201 do 4.220 z 4930
  1. #4201
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zejść mogę sobie tak nisko jak chcę jeśli chodzi o centralę - każdy bieg można definiować w %. Także modulować moc mogę jak tylko chcę.
    Poniżej pewnych obrotów i wydajności wentylatory nie wystartują. I zazwyczaj producent reku przed tym się zabezpiecza. U mnie mogę ustawić od 40% wzwyż (do tego redukcja nawiewu i wywiewu niezależnie w zakresie do -50%, więc mogę zejść do 20%). U Ciebie jest od 0%?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli chodzi o sprawność to tutaj duża centrala też ma przewagę. Na niskich obrotach ma wyższą sprawność niż mała na wysokich...
    W praktyce (chyba właśnie w wątku Thessli ostatnio o tym było - ale to powszechny problem) sprawność leci na łeb przy zbyt małych przepływach, bo woda przytyka wymiennik. Nawet CF nie radzi sobie z tym, bo różnica ciśnień jest OK.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    woją drogą, centrala na nowych filtrach była w stanie osiągnąć wymianę 590m3/h czyli tyle ile gwarantuje producent dla oporów 100Pa. Biorąc pod uwagę filtry i ilość urządzeń po drodze, instalacja ma w sumie niskie opory.
    TG podaje opory wstępne dla filtrów. Są bardzo małe. Ale rosną - końcowe to 250Pa dla G4 i 450Pa dla wyższych. Wtedy się okaże, jak z oporami. Ciekawe, ile taki zestaw będzie się zapychał. G4 wymieniałbym częściej. Bo jest najtańszy a z czasem będzie przepuszczał i niepotrzebnie kolejne filtry będą zatrzymywały to, co mógłby wyłapać czystszy G4. Przy okazji - ile będzie Cię kosztował komplet filtrów?

  2. #4202
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdziłem i min mogę ustawić 16%.

    Choć szczerze mówiąc nie jest to dla mnie problem i nie zastanawiałem się nawet nad tym. Nominalnie pracuje na 150m3/h. Docelowo pewnie będę zmniejszał podczas nieobecności, a gdyby zaszła taka potrzeba, automatyka może też to czasowo całkiem wyłączyć.

    Możliwe, że tak jest, ale ja mam na myśli głównie typowe przepływy. Nie takie gdzie kondensat blokuje wymiennik. Znajomy, który ma podobny zestaw wymienia co 3 miesiące, ale jego filtry mają mniejszą powierzchnię.

    Na ten moment filtry kosztowały jak poniżej:
    F8 110 netto
    G4 80 netto
    M5x2 do centrali 205

    Przy czym to filtry kupione na szybko. Pod nosem mam producenta filtrów i będę tutaj zamawiał, więc będzie pewnie taniej.
    Filtry do centrali są w sumie najdroższe. Gdybym nie dał G4 na wejściu, to wymieniałbym M5 2 razy częściej - minimum...
    Więc tak naprawdę, ten G4 to żaden dodatkowy koszt eksploatacyjny.
    Jako dodatkowy koszt dodałbym tylko F8.
    Węglowy mam zamiar sam wykonać i regnerować, więc to kwestia kosztów węgla aktywnego.


    Jeśli chodzi o opory, które predestynują filtr do wymiany, to kwestia ustawienia presostatów. Myślę, że do 250 nie będę dobijał. Centrala raz w tygodniu wchodzi na wysokie obroty i sprawdza filtry.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4203
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    ... Pod nosem mam producenta filtrów i będę tutaj zamawiał, więc będzie pewnie taniej. ...
    Da się u nich kupić matę filtracyjna F8? Sprzedają wysyłkowo? W zeszłym roku szukałem i znalazłem tylko F7

  4. #4204
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie wiem czy sprzedają same maty, ale powiedzieli ze mając wzór zrobią każdy filtr:
    https://www.sfm.pl/kontakt.html
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #4205
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie wiem czy sprzedają same maty, ale powiedzieli ze mając wzór zrobią każdy filtr:
    https://www.sfm.pl/kontakt.html
    Kontaktowałem się z nimi. Miałem zamiar kupić mate NanoWave, ale był jakiś problem, nie pamiętam już o co chodziło. W końcu kupiłem F7 tu: https://marssfiltry.pl/oferta/wlokni...y-filtracyjne/

  6. #4206
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Owczar, masz duzo przewodow podpietych do reku. Czy masz ten modul rozszerzen przez ktory mozesz sterowac reku po Rs485? Jakie przewody podpiales tam? Ja na razie dociagnalem u siebie 3 skretki. Jedna aby podlaczyc panel sterowniczy w salonie. Druga aby ewentualnie podpiac ethernet. Trzecia to magistrala rs485. Bede mogl ją podpiac bezposrednio do reku lub sterowac poprzez moj moduł automatyki domowej. Jeszcze nie analizowalem jakie są możliwości dokladnie.

  7. #4207

    Domyślnie

    Do RS485 potrzebujesz modułu Expansion. Podpinasz się złączem RJ-45. Napisz do supportu thessli, to Ci wyślą listę rejestrów.

  8. #4208
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, mam ten moduł, ale jeszcze nic nie jest podpięte. Nawet AirMobile.

    Ja mam korytka na wierzchu, którymi będę sobie dopiero dociągał co mi potrzebne do kotłowni. Czekam też na wymianę płyty na te nową, która pozwala podpiąć CF, RS485 i air mobile jednocześnie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #4209
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Forumowicze doradźcie w kwestii skrzynek rozdzielczych: mam dom z poddaszem, reku w kotłowni na parterze. Planowałem wyjść od reku do skrzynek rozdzielczych, które będą na podłodze poddasza, od nich mają odchodzić rury rozłożone na stropie do wentylacji parteru.
    I teraz pytanie o rozprowadzenie rur do wentylacji poddasza:
    1. Czy ciągnąc rury od skrzynki rozdzielczej do anemostatów na poddaszu - jedna skrzynka rozdzielcza na parter i poddasze (oczywiście osobna na nawiew i osobna na wywiew)?
    2. Czy od skrzynki rozdzielczej pociągnąć rurę izolowaną i zrobić pod sufitem poddasza kolejną skrzynkę rozdzielczą, od której odejdą przewody do anemostatów tylko na poddaszu?
    W skrócie: czy w domu z poddaszem dajcie jedną skrzynkę rozdzielczą, czy dwie?
    Z góry dzięki

  10. #4210
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie wiem czy sprzedają same maty, ale powiedzieli ze mając wzór zrobią każdy filtr:
    https://www.sfm.pl/kontakt.html
    Napisałem do nich i już w miarę wszystko wiem. Maty kupić się rzeczywiście nie da, tylko filtry. Z tej maty NanoWave robią tylko F7 lub F9, a ze zwykłej również F8. Zastanawiam się nad filtrami z tej NanoWeve, ale obawiam się trochę oporu, czy nie będzie za duży. Obecnie mój filtr (F7) ma powierzchnię około 0.26 m2. Filtry kieszeniowe, które mi wycenili mają powierzchnie około 0.5 m2, jednak stwierdziłem, że mógłbym włożyć jeszcze większe, wiec powierzchnia będzie trochę większa. Tylko, że zamawianie jednej szt. (o ile w ogóle się da) nie bardzo się opłaci pod względem ekonomicznym. Wycenili mi 5 szt., jednak trochę się obawiam, że opór będzie za duży i nie będzie to dobrze działać. Może kupić ze zwykłej włókniny, jednak sami piszą, że taki filtr szybko przestaje dokładnie filtrować

  11. #4211
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    2. Czy od skrzynki rozdzielczej pociągnąć rurę izolowaną i zrobić pod sufitem poddasza kolejną skrzynkę rozdzielczą, od której odejdą przewody do anemostatów tylko na poddaszu?
    Raczej powyższe rozwiązanie wydaje mi się najbardziej sensowne.

  12. #4212
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Rozwiazanie na dwie skrzynki jest najszerszej stosowane aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobic na jednej wiekszej. Ja u siebie mam taki
    Problem ze wieniec przechodzi mi przez srodek budynku. Niedopilnowalem projektu wiazarow i jeden przechodzi nad wiencem. Rozwiazaniem jest zeby podkuc troche wieniec lub przebic gazobeton pod wiencem a rury zabudowac gipskartonem. W tym przypadku skrzynka wyladuje w polowie wysokosci sciany albo skrzynka bedzie jedna duza z pionowymi odejsciami na pietro. Zobaczymy jeszcze czy peflex mi zrobi tak duza skrzynke na 14 wyjsc w tym 9 pionowo.

  13. #4213
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    My się niedawno wprowadziliśmy do domu, w którym wentylacja łącznie z projektem i wykonaniem było robiona samodzielnie.

    Co prawda zostały jeszcze odcinki do zaizolowania w garażu, ale, ze garaż grzany, a inne tematy pilniejsze to musi zaczekać.

    Kubatura budynku ok 440m3.
    Rekuperator ThesslaGreen 600v skalibrowany na 440m3 max wymiany
    Filtracha 3 etapowa:
    CleanBox 250 z wkładem G4
    Centrala Filtr plisowany M5
    CleanBox 250 z wkładem F8
    Chłodnica na lato ThesslaGreen 250 6 rzędowa - dodatkow wpadnie tu duży filtr węglowy
    Nawilżacz Higroplus 500 z nagrzewnicą sterowaną przez rekuperator.
    Kanały główne spiro 250 izolowane wełną 30mm.
    Rozdzielacze Pe-Flex ze stali nierdzewnej
    Dalej rury Alnor 75mm
    Nawiewniki szczelinowe Lindab
    Wszystkie przewody izolowane - łącznie z peflex nawiewnymi - będzie wspomaganie chłodzenia latem.
    Te nawiewniki to jaki wymiar mają i jaki przepływ powietrza tam masz?

  14. #4214
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Są różne.
    Liczone po 30m3/h dla jednej rury peflex (max wydajność). W zależności od ilości rur nawiewniki są od 20m3/h do 80m3/h.
    To wartości dla prędkości przepływu 3m/s i mocy centrali na 480m3/h.

    Przykład dla nawiewnika z 2 rurami peflex:
    Wyniki dla:
    60m3/h
    15-1 - 800 mm
    Zasięg 4,5 m
    Hałas 27 db()
    Spadek ciśnienia 18 Pa przy otwartej przepustnicy
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #4215
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć. Mam do was pytanie. Co sądzicie o takim rozwiązaniu rekuperacji. Budynek stara kostka, piwnica, parter i piętro. Czerpnię chciałbym zrobić na wysokości ok. 1m od ziemi ale w miejscu czystym, od strony ogródka. Z czerpni przewód przechodziłby przez kotłownię w piwnicy i wpiąłbym go w pion wentylacyjny o wymiarze 10x10cm i nim będzie zaciągane powietrze aż na piętro. Na piętrze będzie rekuperator i dalsze rozprowadzenie kanałów. Wyrzutnia natomiast przez komin ponad dach. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Wydaje mi się ok, bo ppwoetrze już wstępnie się ogrzeje zanim trafi do rekuperatora, ale zastanawia mnie ten pion wentylacyjny do którego mam się podpiąć, czy nie będzie problemu, że będzie to pion murowany czy muszę wsadzić tam jakiś przewód? I czy jego rozmiar 10cmx10cm będzie ok dla czerpni? Razem kanały od czerpni do reku to byłoby ok. 8m dł. Dzięki za pomoc.

  16. #4216

    Domyślnie

    Śmiało możesz tak zrobić. Tylko sprawdź, czy komin szczelny (jeśli obok jest drugi spalinowy/wentylacyjny. W razie czego włóż jakąś rurę .-)
    Ja zabieram powietrze, ze ściany, a pcham właśnie w "komin" .-)

  17. #4217

    Domyślnie

    Wg.zaleceń czerpnia i wyrzutnia powinna być min.2m nad poziomem gruntu

  18. #4218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Wydaje mi się ok, bo ppwoetrze już wstępnie się ogrzeje zanim trafi do rekuperatora, ale zastanawia mnie ten pion wentylacyjny do którego mam się podpiąć, czy nie będzie problemu, że będzie to pion murowany czy muszę wsadzić tam jakiś przewód? I czy jego rozmiar 10cmx10cm będzie ok dla czerpni? Razem kanały od czerpni do reku to byłoby ok. 8m dł. Dzięki za pomoc.
    Powietrze nieizolowany kanał czerpni i wyrzutni zimą wychłodzi mur - od strony pomieszczeń będzie się skraplała para co może doprowadzić do pleśni i grzyba.
    100cm2 to prawdopodobnie będzie o wiele za mało. Jaka kubatura i ile osób jest do wentylowania?

  19. #4219

    Domyślnie

    Nie słuchaj bzdur, komin z cegły będzie dobry, ma dostatecznie dobrą izolację sam w sobie to nie rura z pcv czy ocynku, nic Ci się tam nie skropli
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 27-12-2019 o 14:28

  20. #4220
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Przyszedł moment na zamówienie pozostałych szpei do wentylacji.
    Mam reku o3ozon 400m3/h, z 5-cio biegową skrzynią TRW 1.2A, podłączone do czerpni i wyrzutni.
    Dostałem ofertę i koncepcję projektu. Co o nim sądzicie? Proszę o uwagi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ProjWetylCezar.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	438750
    Nawiewy ze ścian.
    Wywiewy z sufitów.
    Sufity w sypialniach i salonie są skośne, a w pozostałych pomieszczeniach poziome.
    Nad poziomymi sufitami i pod dachem jest stryszek dla rurociągów i skrzynek wentylacyjnych.
    Reku w pomieszczeniu kotłownia/pralnia wisi sobie pod sufitem.
    Wiatrołapu nie będzie.
    Wentylacja w kotłowni/pralni z nieszczelności, a jak będzie niedostateczna to zrobię dziurkę w rurociągu nawiewnym lub wywiewnym.
    Albo na poważnie z jedną rurkę 75.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ProjWentCezar.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	438748  
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 30-12-2019 o 19:44 Powód: Może większe zdjęcie
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 211 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony