dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 213 z 246
Pokaż wyniki od 4.241 do 4.260 z 4908
  1. #4241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    No ale Ty masz trochę inny reku więc u Ciebie może to wystąpić...
    Za dużą wilgotność masz latem. I mój reku w takich warunkach działa "odwrotnie" i osusza wnętrze (tak samo odzyskuje chłód). A i tak przydaje się klima, gdy wilgotność na zewnątrz wygląda tak (a w domu jeszcze dokładamy).

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wilg.jpg
Wyświetleń:	693
Rozmiar:	21,8 KB
ID:	439320  

  2. #4242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    U mnie mimo rekuperacji,kilka razy latem na higrometrze widzę 60-70%. Co gorsza, im większy nawiew tym większa wilgotność ale to tylko kilka dni latem tak miałem, podejrzewam specyficzne warunki zewnętrzne. Zazwyczaj utrzymuje się 45-60 %
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  3. #4243
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    U mnie mimo rekuperacji,kilka razy latem na higrometrze widzę 60-70%. Co gorsza, im większy nawiew tym większa wilgotność....
    I to jest prawidłowa prawidłowość. Tak jak pisał Kaizen, aby obniżyć wilgotność trzeba zastosować klimę, która osuszy powietrze a tym samym uczucie chłodu. Przy niższej wilgotności ciało człowieka skuteczniej chłodzi się przez odparowanie potu. Nie musi to być wyczuwalny zalewający oczy pot.

  4. #4244

    Domyślnie

    Cześć.
    Proszę o pomoc w zbilansowaniu przepływów do planowanej instalacji REKU…
    Domek parterowy, 115m2, 3 osobowa rodzina, proponowany rekuperator Izzi 300 ERV, rury PE flex nad stropem w warstwie wełny mineralnej.
    Sypialnia 1 - 2x75 (nawiew)
    Sypialnia 2 - 1x75 (nawiew)
    Pokój 1 - 1x75 (nawiew)
    Pokój 2 - 1x75 (nawiew)
    Salon - 2x75 (nawiew)
    Łazienka - 2x75 (wyciąg)
    WC - 1x75 (wyciąg)
    Kuchnia - 2x75 (wyciąg)

    Dorzucić wyciąg w korytarzu (1x75) za drzwiami wejściowymi do domu? Bilans powinien się poprawić…
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozkład rekuperacji 1.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	439473
    Ostatnio edytowane przez Jankor ; 16-01-2020 o 13:17

  5. #4245

    Domyślnie

    Do WC 2x75.

  6. #4246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jankor Zobacz post

    Dorzucić wyciąg w korytarzu (1x75) za drzwiami wejściowymi do domu? Bilans powinien się poprawić…
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozkład rekuperacji 1.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	439473
    Jezeli tam będą ubrania buty to koniecznie 1x75.Do salonu dałbym nawiew 3x75 i do łazienki wyciąg 3x75.

  7. #4247

    Domyślnie

    Czyli 1x75 w korytarzu to dobry pomysl. Czy wrzucenie 3x75 do łazienki nie będzie powodować zbyt "mocnego" pędu powietrza? Może zamiast tego 3x75 w kuchni?

  8. #4248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jankor Zobacz post
    Czyli 1x75 w korytarzu to dobry pomysl. Czy wrzucenie 3x75 do łazienki nie będzie powodować zbyt "mocnego" pędu powietrza? Może zamiast tego 3x75 w kuchni?
    Nie nie będzie zbyt mocnego pędu możesz być spokojny.Musisz sam przeanalizować ile będzie gotowane gazem czy indukcją jaki będzie okap ,czy w łazience będzie prysznic z odpływem liniowym,jak często używany ile osób.

  9. #4249

    Domyślnie

    Żona odstaje za kuchnią gazową, planuję okap z wyciagiem na zewnatrz ( rekuperator ma tryb 100% nawiew, 30% wywiew przy współpracy z okapem) w łazience będzie prysznic z dopływem liniowym i wanna, z prysznica będą korzystać max. 3 osoby

  10. #4250

    Domyślnie

    Weźcie pod uwagę że przyjmuje się strumień powietrza usuwanego w łazienkach na poziomie 50 m3/ godzinę a dla kuchni z kuchenką gazową 70 m3/ godzine czyli więcej niż w łazience.
    Takie są normy chodź może się wydawać ze w łazience więcej wilgoci jest generowane.

    Jankor , wpinasz rurę od okapu w komin wentylacyjny czy wypuszczasz na dach ? , masz klapę zwrotną na wylocie aby nie było cofki do okapu podczas podciśnienia w domu?
    Pytam, bo chce zrobić podobnie jak TY. Zauważam że filtry weglowe w okapach to jednak nie jest dobre rozwiązanie, powietrze za filtrem brudzi ścianę sufit, meble....

  11. #4251

    Domyślnie

    bartus01, opary z okapu planuje "wyrzucać" przez ścianę szczytową. Planuję dać klapę zwrotną. Założenie jest takie, że przy pracy okapu rekuperator wyciąga 1/3 nawiewanego powietrza, reszta wyciągana jest przez okap

  12. #4252
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jankor Zobacz post
    bartus01, opary z okapu planuje "wyrzucać" przez ścianę szczytową. Planuję dać klapę zwrotną. Założenie jest takie, że przy pracy okapu rekuperator wyciąga 1/3 nawiewanego powietrza, reszta wyciągana jest przez okap
    1 Z jaką wydajnością pracuje wentylacja, a z jaka okap?
    2 W zimie podczas takiej pracy nawiew będzie raczej dość zimny, a w dodatku mocno wysuszy powietrze w pokojach.
    3 Jeśli nie będzie grzałki wstępnej, to zamarznie wymiennik, jeśli będzie to dość sporo się napracuje. Nie wiem jakie masz ogrzewanie, ale grzałka grzeje z COP1
    Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem jest uchylenie okna w kuchni na czas pracy okapu, a idealnie jeśli kuchnia jest zamykana.
    Klapę zwrotną zmontuj taka z uszczelką szczelnie zamykającą. Ciąg przez kanał od okapu zaburza pracę wentylacji.

  13. #4253

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    1 Z jaką wydajnością pracuje wentylacja, a z jaka okap?
    2 W zimie podczas takiej pracy nawiew będzie raczej dość zimny, a w dodatku mocno wysuszy powietrze w pokojach.
    3 Jeśli nie będzie grzałki wstępnej, to zamarznie wymiennik, jeśli będzie to dość sporo się napracuje. Nie wiem jakie masz ogrzewanie, ale grzałka grzeje z COP1
    Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem jest uchylenie okna w kuchni na czas pracy okapu, a idealnie jeśli kuchnia jest zamykana.
    Klapę zwrotną zmontuj taka z uszczelką szczelnie zamykającą. Ciąg przez kanał od okapu zaburza pracę wentylacji.
    Zdecydowanie trzeba uwzględnić pracę okapu przy WM. Ja tego nie zrobiłem i teraz się z tym bujam. Dom mam dość szczelny i przy pracy okapu ( na I biegu ok 300m3/h) robi się mocne podciśnienie i sytuacja wygląda następująco:
    - bardzo ciężko jest otworzyć drzwi zew.
    - wieje z gniazd odkurzacza centralnego (oczywiście jak odchyle klapkę)
    - powietrze w kanałach wywiewnych WM praktycznie się zatrzymuje (mówię to o sytuacji w okresie zimowym gdzie wentylacja chodzi na poziomie ok 80m3/h). Wygląda to tak że przed włączeniem okapu, temp. powietrza wywiewanego z domu to ok 19-20 stopni a po włączeniu okapu spada do 10 więc zakładam że powietrze stoi a przez to się wychładza
    - dodatkowo w garderobie, gdzie mam wyciąg WM i przepływ w okolicy 9m3/h (1 rura) następuje wręcz "cofka" brudnego powietrza przez co garderoba zaczęła się mocno kurzyć. Na chwilę obecną, anemostat jest tam całkowicie zamknięty

    Co ciekawe nie mam żadnych przewiewów w okolicach okien co świadczy o starannym montażu jednak w tym przypadku chyba wolałyby żeby coś tam wiało niż obecny stan. Głównie chodzi mi o kurz którego źródła długo szukałem i chyba właśnie znalazłem....

    Myślę nad rozwiązaniem tego problem poprzez podłączenie okapu do reku żeby włączył się nawiew 100% przy jego działaniu. Ale problem będzie w zimie bo spowoduje to szybkie zamarznięcie wymiennika. Może również okazać że nawiewu nie uda się włączyć bo reku jest w trybie rozmrażania.. a ta sytuacja jest dość często u mnie bo reku jest na nieocieplonym strychu (ale w "opakowaniu" ze styro)
    Albo, po bandzie, zmniejszę docisk skrzydła w oknie w kuchni i zacznie coś tam wiać w momencie pracy okapu..
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  14. #4254
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    To właściwie chyba nie ma dobrego rozwiązania spięcia reku z okapem w zimie? Jak podczas działania okapu zwiększymy nawiew, to może dochodzić do zamrażania wymiennika. Jak nic nie zrobimy, to będzie jak u Ciebie. Chyba kompromisowe wyjście, to rozszczelnienie okna w kuchni podczas pracy okapu do momentu wyrównania ciśnienia.

  15. #4255
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Można założyć krańcówkę, która pozwoli uruchomić okap po otwarciu okna w kuchni.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #4256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Zdecydowanie trzeba uwzględnić pracę okapu przy WM. Ja tego nie zrobiłem i teraz się z tym bujam. Dom mam dość szczelny i przy pracy okapu ( na I biegu ok 300m3/h) robi się mocne podciśnienie...
    No i jak chcesz tą pracę okapu uwzględnić przy pracy rekuperatora? Sam piszesz, że okap na 1 biegu to 300m3/h, a na najwyższym pewnie będzie 500 m3/h.Jak to chcesz puścić przez wentylację? Żadne załączanie na 100% nie pomoże, no chyba, że masz wentylację przemysłowa w domu lub zrobiona na 10 osób.
    Jedyne wyjście to dodatkowy nawiew dla okapu, choćby uchylenie okna, a rekuperator niech sobie pracuje po swojemu.

  17. #4257

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    No i jak chcesz tą pracę okapu uwzględnić przy pracy rekuperatora? Sam piszesz, że okap na 1 biegu to 300m3/h, a na najwyższym pewnie będzie 500 m3/h.Jak to chcesz puścić przez wentylację? Żadne załączanie na 100% nie pomoże, no chyba, że masz wentylację przemysłowa w domu lub zrobiona na 10 osób.
    Jedyne wyjście to dodatkowy nawiew dla okapu, choćby uchylenie okna, a rekuperator niech sobie pracuje po swojemu.
    To chyba najlepsze wyjście czyli nie łączenie okapu z WM w jakikolwiek sposób i zapewnienie "lewego" nawiewu na czas pracy okapu. Może jaki ekstra nawiew tuz przy kuchence otwierany automatycznie włączeniem okapu..
    Ma ktoś jeszcze jakieś przemyślenia?

  18. #4258

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    No i jak chcesz tą pracę okapu uwzględnić przy pracy rekuperatora? Sam piszesz, że okap na 1 biegu to 300m3/h, a na najwyższym pewnie będzie 500 m3/h.Jak to chcesz puścić przez wentylację? Żadne załączanie na 100% nie pomoże, no chyba, że masz wentylację przemysłowa w domu lub zrobiona na 10 osób.
    Jedyne wyjście to dodatkowy nawiew dla okapu, choćby uchylenie okna, a rekuperator niech sobie pracuje po swojemu.
    Gdzie napisałem że chce to puścić przez wentylację? Używam tylko 1 biegu okapu , mój reku max może puścić 270m3/h. Wystarczy. Wiem bo za każdym razem jak włączam okap, włączam ręcznie reku i podciśnienie znika . Problem jest w minusowych temperaturach ale o tym już było

  19. #4259
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Gdzie napisałem że chce to puścić przez wentylację? Używam tylko 1 biegu okapu , mój reku max może puścić 270m3/h. Wystarczy. Wiem bo za każdym razem jak włączam okap, włączam ręcznie reku i podciśnienie znika . Problem jest w minusowych temperaturach ale o tym już było
    Skoro powietrze wywiewane jest przez okap w ilości 300m3/h, to przez co nawiewane jest do domu? Właśnie przez wentylację. Tylko, że nawiew jest przez wentylację do pokoi, a wywiew przez okap w kuchni. Odzysku ciepła z tego nie ma. W zimie następuje dodatkowo duży spadek wilgotności zwłaszcza w pokojach, bo jest nawiewana bardzo duża ilość suchego powietrza. Jaki to ma sens? Ciepła z tego nie odzyskujesz, obniżasz mocno wilgotność, kanałami płynie zimne powietrze i w zależności od instalacji, może na zewnętrznej stronie kanałów występować skraplanie pary wodnej. Jedyny możliwy plus to taki, że nawiewane powietrze płynie przez filtry, co w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz może być korzystne.

  20. #4260

    Domyślnie

    Witam,
    Mam prośbę do wszystkich osób dobrej woli, które pomogły by mi odpowiedzieć na kilka pytań.
    Otóż planuję wentylację w moim nowo budowanym domu i mam pewne wątpliwości, dom jest piętrowy, powierzchnia użytkowa 165 m2, kubatura około 450 m3, liczba domowników 4 osoby. Rekuperator chciałbym umieścić w kotłowni, tam też chciałbym umieścić skrzynki rozdzielcze (nawiew i wyciąg) dla parteru i tu pierwsze pytanie, czy z tych skrzynek "zasilić" też piętro bezpośrednio czy zrobić osobne skrzynki dla piętra nad sufitem podwieszanym piętra? Ogólnie nawiewy i wyciągi planowałem w ten sposób:
    parter
    - salon dwa nawiewy 2X75
    - kuchnia wyciąg 2x75
    - łazienka wyciąg 2x75
    - pokój nawiew 1x75
    - wiatrołap wyciąg 1x75
    pietro
    - sypialnia 2/5 nawiew 2x75 i wyciąg 1x75
    - łazienka 2/4 wyciąg 2x75
    - pokój 2/3 nawiew 1x75 i wyciąg 1x75
    - pokój 2/2 nawiew 1x75

    Rury chciałbym poprowadzić przez ścianę w sypialni ( pod specjalnie do tego zrobionym podciągiem w ścianie) po stropie do odpowiednich anemostatów parteru, natomiast rury piętra przez ścianę we wnęce przy kominie (tam niestety nie ma podciągu) do góry i pytanie dwie rury fi 160 do skrzynek rozdzielczych piętra czy osiem rur 75 bezpośrednio do anemostatów. Jeżeli miałyby być oddzielne skrzynki dla piętra to czy te rury dla skrzynek piętra mają iść od skrzynek dla parteru czy kanały (nawiew i wyciąg) od rekuperatora rozdzielać trójnikami? Czy jeżeli puściłbym bezpośrednio na piętro rury 75 nie byłoby zbyt dużych strat w tych rurach, boję się niedostatecznej ilości powietrza dostarczanego na piętro? Ostatnie pytanie brzmi jaki wydatek powinien mieć rekuperator żeby obsłużyć taki budynek i taką instalację?
    Załączam rzuty parteru i piętra.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	440075
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	50,9 KB
ID:	440074

Strona 213 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony