dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 218 z 247
Pokaż wyniki od 4.341 do 4.360 z 4930
  1. #4341
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nienazywalny

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-347
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam.

    Co sądzicie o takim rekuperatorze:

    https://wentylacja24.pl/rekuperacja/...mal-400-bypass

    Szukam jakiegoś zamiennika do Mistral pro 450 EC

    https://www.pro-vent.pl/rekuperatory...al-pro-450-ec/

    Pozdrawiam

  2. #4342

    Domyślnie

    Pytanko. jak ocieplić rurę od wyrzutni która wychodzi na dach przez nieogrzewany strych ? chodzi mi jaką grubość wełny zastosować ?

    i takie same pytanko jeżeli chodzi o czerpnie która przechodzi przez nieogrzewany strych i wychodzi przez ścianę ... Zaznaczę ze cała instalacja wykonana z rur sztywnych stalowych.

  3. #4343

    Domyślnie

    Mam problem z głośniejszą wentylacją. Zimą, na ustawieniach 120m3 byla niesłyszalna. Obecnie, z załączonym bypassem i na kiepskich nieoryginalnych filtrach (zwiekszone o 200 obr na min. praca went) jst słyszalna. Mam skrzynki rozdzielcze od razu za Zehnderkiem.

    Myślałem nad tym, aby do skrzynki nawiewnej poprowadzić od reku jakiś tłumik elastyczny fi 160. To dokładnie metr długości. Możecie polecić coś co będzie lepsze od zwykłego kanału elastycznego? Co sądzicie o oklejeniu skrzynki matami akustycznymi, w tej chwili to goła blacha na ścianie...?

  4. #4344

    Domyślnie

    Witam, powoli oswajam się z myślą o założeniu WM. Czytam intensywnie wszystko na ten temat, mam parę pytań, żeby potem nie było niejasności i nie popełnić błędów przy montażu. Dom mały z poddaszem użytkowym - parter (36 m2)salon (kominek) z aneksem kuchennym i łazienką, poddasze - 2 małe sypialnie , schody centralnie. Na stałe 2 osoby, wakacje 6
    Pytania:
    1. jaka musi być wymiana powietrza
    2. nawiew do sypialni 2x30, salon 2x30 - razem 180m3 - czy tak musi być ?
    wywiew - i tu mam problem, bo muszę wyciągnąć 180 z samej kuchni (aneks) i małej łazienki (4,5 m2) ?
    3. czy kanały nawiewne muszą mieć w sumie taką samą długość jak wywiewne?
    4. czy wyrzutnię mogę dać do kanału wentylacyjnego WG?
    5. czy ze względu na kominek dobrze jest mieć lekką przewagę nawiewu nad wywiewem?
    5. czy jeżeli rekuperator i wszystkie kanały będą przebiegać w ogrzewanej części to nie muszę ich ocieplać?
    6. jaki dobrać do tego rekuperator, biorąc też pod uwagę, że przed reku muszę dać jakiś dodatkowy filtr z węglem aktywnym (smrodek na wsi) ?
    Pozdrawiam.

  5. #4345
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michal.ostry

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Karczew
    Kod pocztowy
    05-480
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, czy miał ktoś styczność z firmą airgreen ?
    Ceny przyzwoite, kontakt ok, pytanie jak z jakością oferowanych produktów ?
    pzdr
    Michał

  6. #4346

    Domyślnie

    montuje wentylację na systemie peflex,
    czy ktoś mógłby mi doradzić jak zamontować anemostat w przedłużce z skrzynki rozprężnej ?
    Bo osobiście wydaje mi się że ten anemostat wypadnie...
    Czy to się montuje na kleju ? wkrętami? czy po prostu to ma dobrze pasować po prostu po włożeniu?
    jaki macie na to patent ?

  7. #4347
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil6 Zobacz post
    czy ktoś mógłby mi doradzić jak zamontować anemostat w przedłużce z skrzynki rozprężnej ?
    Przykręcasz od środka pchełką i oklejasz taśmą aluminiową zbrojoną dla uszczelnienia.

  8. #4348
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cześć
    Czy ktoś z Was montował klapy zwrotne na sztywnych rurach spiro do czerpni i wyrzutni. Jeden "fachowiec" mówił, że musi to być, bo jak reku nie będzie pracować, to mi w kanałach będzie powietrze krążyć.

  9. #4349
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Cześć
    Czy ktoś z Was montował klapy zwrotne na sztywnych rurach spiro do czerpni i wyrzutni. Jeden "fachowiec" mówił, że musi to być, bo jak reku nie będzie pracować, to mi w kanałach będzie powietrze krążyć.
    Dlaczego miałoby nie pracować? Rekuperator ma chodzić cały czas, choćby na minimalnych obrotach.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #4350
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Cześć
    Czy ktoś z Was montował klapy zwrotne na sztywnych rurach spiro do czerpni i wyrzutni. Jeden "fachowiec" mówił, że musi to być, bo jak reku nie będzie pracować, to mi w kanałach będzie powietrze krążyć.
    Pomimo tego, że faktycznie po wyłączeniu rekuperatora powietrze przechodzi w różnych kierunkach i zimą działa jak wentylacja grawitacyjna to jaki problem? Od ponad 8 lat mój rekuperator nie pracował może trzy cztery dni. I tak jak kolega wspomniał to urządzenie jest aby działało ciągle raz z mniejszą, a raz większą wydajnością.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #4351
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Super, dzięki za potwierdzenie moich odczuć

  12. #4352

    Domyślnie

    Do tej pory nie miałem zamontowanego reku, tylko 2 wentylatorki EBM.
    WM bez reku.
    Sama instalacja była składana z 5 lat temu, kiedy wszyscy pisali, że reku można stawiać na nieogrzewanym strychu.
    Wyloty ze krzynek rozprężnych mam skierowane do góry, no bo tam miał być reku.
    Teraz powoli przymierzam się do zainstalowania rekuperatora i zastanawiam się, czy jednak nie spróbować wcisnąć go w części ogrzewanej na poddaszu.
    Tyle że nie mam za specjalnie miejsca, w którym mógłby stać.
    Może by było miejsce w łazience na podłodze przy ściance kolankowej. Ale tu musiałbym obniżyć sufit, a 4 rury trochę miejsca zajmują.

    Kolejna opcja, to piwnica. Mam zrobione po jednym otworze fi200mm w każdym stropie. Miał być do gwc z którego nic nie wyszło.
    Można by puścić rurę w rurze przez ten przepust, ale to niestety ograniczy przekrój.
    Wtedy czerpmia i wyrzutnia przez ścianę piwnicy na zewnątrz.

    Sam nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 26-07-2020 o 15:45
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #4353

    Domyślnie

    Witam, jestem tu nowy chociaż wątek śledzę od dawna.
    Co sądzicie o takim rozmieszczeniu anemostatów?
    Numer oznacza liczbę kanałów fi75.
    Rekuperator w kotłowni, czerpnia przez ścianę, wyrzutnia przez dach.
    Piwnica będzie ogrzewana. Polowa domu jest podpiwniczona.
    Garaż, kotłownia i piwnica pod kotłownią będzie wentylowana grawitacyjnie.
    Dylemat mam z pokojami gdyż miałem dać po jednym fi75 ale czytając wypowiedzi wynika, że może być za mało.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozmieszczenie parter.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	446818Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozmieszczenie piwnica.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	37,7 KB
ID:	446819
    Ostatnio edytowane przez miras_p ; 03-08-2020 o 14:46

  14. #4354

    Domyślnie

    Jakie skrzynki rozprężne są lepsze - metalowe (np. daventa http://daventa.pl/pl/product/skrzynk...-daventa,10222) czy z plastiku (np. pe-flex). Stalowe są trochę droższe i nie bardzo widzę jak do nich podłączyć rury - w plastikowych jest na klik.

  15. #4355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Jakie skrzynki rozprężne są lepsze - metalowe (np. daventa http://daventa.pl/pl/product/skrzynk...-daventa,10222) czy z plastiku (np. pe-flex). Stalowe są trochę droższe i nie bardzo widzę jak do nich podłączyć rury - w plastikowych jest na klik.
    IMO prostopadłościenne są gorsze. Nieregularne, owalne kształty lepiej rozpraszają i tłumią dźwięki. Wilgoci, pleśni czy rdzy nie ma się co obawiać niezależnie od materiału, jak są izolowane (a powinny być) od przestrzeni nieogrzewanej.

  16. #4356

    Domyślnie

    Czy do skrzynek rozprężnych np.pe-flex będą pasować rury flex fi.75 innego producenta?Skrzynki mi się podobają ale rury wolałbym kupić nie od pe-flexa
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 07-08-2020 o 22:14

  17. #4357

    Domyślnie

    Hej, taka sytuacja, 10-letni dom z 15-centymetrowymi kanałami wentylacji grawitacyjnej z każdego pokoju, włożę do nich elastyczne aluminiowe rury fi125 owinięte filcem 5mm lub nawet spienionym kauczukiem 5mm hna strychu dodatkowa izolacja, bo na poddaszu planowana recyrkulacja pokoje/korytarz przez chłodnice lub klimakonwektor kanałowy zasilany woda lodowa na potrzeby chłodzenia. Po podłogach mam 280m2. Planowane reku thessla home 650H na strychu.
    PYTANIE, co się będzie dziać jak w łazienkach, toaletach zostawię wentylatory z higrostatami/załączane razem ze światłem z opóźnionym wyłącznikiem. Przyjmijmy, że reku będzie pracować z wydajnością 180m3/h. Czy jak taki wentylator 100m3/h odpali się sam, to jak wplynie to na cały układ wentylacyjny? Wydajność reku pozostanie na tym samym poziomie a przez te 5-15 minut będzie po prostu słabiej wyciągać z pozostałych pomieszczeń? W tej sytuacji chyba powietrze nie bedzie się wracać z pozostałych wyciągów? Ale co jak domownicy będą brać prysznic w obu łazienkach w tym samym czasie? Domyślam się, że wtedy już pewnie gdzieś się będzie wracać którymś wyciągiem? A już w ogóle będzie tragedia jak naraz beda pracowały 2 wentylatory łazienkowe i ktoś skorzysta z toalety dobrze to rozumiem?

    A co się stanie jak na tych wyciągach zastosuje przepustnice zwrotne? Wtedy chyba już nic się nigdzie nie bedzie wracało? Ale przez reku będzie przechodziło więcej powietrza niż aktualna wydajność wentylatorow rekuperatora - czy/jakie moga byc konsekwencje takiego działania? Uszkodzenie wentylatorow?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 09-08-2020 o 17:58

  18. #4358

    Domyślnie

    1.Jaki najmniejszy przekrój może mieć kanał wentylacyjny aby spełniał swoją funkcje ?

    2.Czy zwykły peszel może posłużyć jako kanał wentylacyjny ?

    3.Jaką grubość powinna mieć wełna mineralna otulająca przewód aby dobrze izolowała akustycznie?

    4.Co zrobić ze spoinami od wełny (samodzielny montaż z wielu rolek wełny) by pozbyć się mostków akustycznych ?

    5.Jaki materiał powinien otulać wełnę mineralną (chodzi o widoczną warstwę zewnętrzną kanału) jeśli przewód ma być w ziemi ?

  19. #4359
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cześć
    Powiedzcie proszę, jakich kolan/muf używać do łączenia sztywnych rur spiro: tłoczonych czy segmentowych? Kształtki te mogą mieć też fabrycznie uszczelki, ale jest to sporo droższe. Czy uszczelki są wymagane/zalecane, czy można łączenie owinąć taśmą aluminiową zbrojoną i też będzie dobrze?
    Z góry dzięki

  20. #4360
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Cześć
    Powiedzcie proszę, jakich kolan/muf używać do łączenia sztywnych rur spiro: tłoczonych czy segmentowych? Kształtki te mogą mieć też fabrycznie uszczelki, ale jest to sporo droższe. Czy uszczelki są wymagane/zalecane, czy można łączenie owinąć taśmą aluminiową zbrojoną i też będzie dobrze?
    Z góry dzięki
    Uszczelki prócz tego, że zapewniają szczelność tłumią drgania przenoszone przez instalację - wiec .....
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 218 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony