dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 219 z 247
Pokaż wyniki od 4.361 do 4.380 z 4930
  1. #4361

    Domyślnie

    Mam do wyboru w jednej cenie skrzynki rozprężne z podłączeniem do anemostatu średnicy 125 i 160 mm. Dziury mam 190 mm. Lepiej wziąć 160 mm?

  2. #4362
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Mam do wyboru w jednej cenie skrzynki rozprężne z podłączeniem do anemostatu średnicy 125 i 160 mm. Dziury mam 190 mm. Lepiej wziąć 160 mm?
    Ta średnica w niczym nie przeszkadza, wszystko zależy od aranżacji wnętrz dla anemostatów tego rozmiaru - to jednak nie "komar" i na suficie będzie go widać. 160 to już duży element do dużych powierzchni więc jeśli nie przekraczają 150m3 to nie ma takiej potrzeby i wybierz 125mm.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #4363

    Domyślnie

    Ok. Miałbym jeszcze jedno pytanie - muszę przejść rurami wentylacyjnymi z parteru na piętro - na piętrze rury muszą już iść od razu w poziomie więc promień gięcia musiałby być dość znaczny. Wersja brutalna to wywalić cały gar z terivy i kombinować potem z zalewaniem tego a i tak nie wiem czy wyrobię z miejscem. Wersja druga to dojście rurami na odpowiednim poziomie i zastosowanie 2 skrzynek rozprężnych - podłogowej i sufitowej i połączenie ich nyplem. Czy takie rozwiązanie nie wprowadzi jakiegoś zamieszania w układzie?

  4. #4364
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał masera Zobacz post
    Ok. Miałbym jeszcze jedno pytanie - muszę przejść rurami wentylacyjnymi z parteru na piętro - na piętrze rury muszą już iść od razu w poziomie więc promień gięcia musiałby być dość znaczny.
    Na piętro prowadzisz grubą rurę do skrzynki rozdzielczej - i rury do poszczególnych anemostatów idą w jednej płaszczyźnie.

  5. #4365

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na piętro prowadzisz grubą rurę do skrzynki rozdzielczej - i rury do poszczególnych anemostatów idą w jednej płaszczyźnie.
    No właśnie tak jest oprócz jednego ciągu rur, który się wbił w żelbetowy podciąg i jest problem z wyminięciem tej belki. Jedyna opcja to przejść na drugą stronę i podejść od drugiej strony.

  6. #4366

    Domyślnie

    Mam problem. Na piętrze potrzebuję przejść w szachcie na wysokości surowego betonu stropu z DN125 na kanał płaski (najlepiej kolano z jednej dn125 z drugiej prostokąt 5x20cm i gdzieś 4m tym płaskim w styro do rozdzielacza flexów. Ktoś kojarzy która firma ma taki rozdzielacz do przyłacza prostokątnego kanału i rozejście na 4X75 Pe flex?

  7. #4367
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    ... Ktoś kojarzy która firma ma taki rozdzielacz do przyłacza prostokątnego kanału i rozejście na 4X75 Pe flex?
    Nie ma takiej firmy i takiego rozdzielacza. Trzeba samemu wziac sie za rekodzielo. Zamówic skrzynke z termokontrola i wyciąc otwór prostokatny o wymiarach kanału płaskiego, polaczyc i uszczelnic silikonem.

  8. #4368

    Domyślnie

    Witam Wszystkich,

    Chciałbym zrobić sam WM w nowo budowanym domu. Proszę o pomoc w zaplanowaniu tej wentylacji. Planuję rozmieścić:

    NAWIEWY:
    SALON + JADLANIA 31 m2 – 3x75 (2 anemostaty 125), salon jest podwyższony – 4,3 m
    POKÓJ 8 m2 – 1x75
    POKÓJ 10 m2 – 1x75
    SYPIALNIA 12 m2 – 2x75

    WYWIEWY
    KUCHNIA 9m2 – 2x75
    ŁAZIENKA 8m2 – 2x75
    WIATROŁAP 4m2 – 1x75
    WC 2m2 – 1x75
    KOTŁOWNIA 4m2 – 1x75
    GARDEROBA 4m2 – 1x75 (tutaj chcę wywiew, bo w przyszłości może być z tego pomieszczenia toaleta/łazienka, na razie chcę skręcić maksymalnie ten wywiew)

    Dom parterowy 106 m2, ilość osób -2.
    Rekuperator planowany - Alnor MinistAir -250

    1) Czy taki rozkład byłby OK?
    2) Salon jest podwyższony (4,3 m), czy robi to jakąś różnicę? Planuję 2 nawiewy.
    3) Czy ten rekuperator da radę?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dwb 2.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	447759

  9. #4369
    System rekuperacji HEATPEX ARIA to świeże powietrze w Twoim domu HEATPEX ARIA to nowoczesny system rekuperacji przeznaczony do domów jednorodzinnych. Najwyższa szczelność oraz wysoka higiena. Potrzebujesz projektu instalacji? Napisz : [email protected] heatpex.pl Polska

    Domyślnie

    Wydajność rekuperatora wydaje się ok, jednak potrzebuje Pan obliczyć wydatki powietrza dla poszczególnych pomieszczeń - niezbędne by instalacja pracowała prawidłowo, zwracam też uwagę na konieczność wyregulowania strumieni powietrza po uruchomieniu instalacji

    Jeśli chciałby Pan samodzielnie określić strumienie powietrza to udostępniamy narzędzie które to umożliwia https://heatpex-aria.pl/.

    Jeśli potrzebuje Pan darmowego projektu to zapraszam do kontaktu [email protected]
    Producent systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych HEATPEX ARIA.
    Darmowy projekt rekuperacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=po3u1AsannA

  10. #4370

    Domyślnie

    Próbowałem określić te strumienie na samym początku, stąd w/w plan wentylacji. Wg mnie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	447798

    Pierwotnie miało być więcej kanałów, ale z racji wybranego rekuperatora i kanału głównego 125mm zmodyfikowałem do w/w. Bałem się, że przy 9 lub 10 kanałach nawiewnych i wywiewnych, powietrze zbytnio się rozpręży.

  11. #4371
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cześć
    Prośba o poradę w wyborze czerpni/wyrzutni. Wyrzutnia będzie montowana na ścianie bocznej elewacji. Głównie chodzi mi o to, by nie było zacieków.
    Poniżej opcje:
    a) uvla
    https://allegro.pl/oferta/kratka-cze...nox-7255309402
    b) uvla z okapnikiem
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...nox-8488011119
    c) nierdzewka
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...wna-7599435756
    d) nierdzewka z okapnikiem
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...-mm-9268851683
    e) inne cudo
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-p...-ml-9039686507

    Może macie jakieś inne propozycje/sugestie?
    Z góry dzięki

  12. #4372
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    neez

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-329
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam,
    Mam taki projekt wentylacji dla kolegi, możecie ocenić, czy jest ok. Czytałem cały wątek w zeszłym roku i sam postanowiłem zrobić u siebie wentylację mechaniczną. Działa wszystko dobrze, ale na podstawie zebranych doświadczeń zaprojektowałem w pokojach po dwa kanały fi 75 do skrzynek rozprężnych. U mnie w małym pokoju dałem jeden kanał i mam teraz mocniej otwarty anemostat co mi się wizualnie nie podoba więc w tym projekcie są po dwa kanały na pokoje.
    W kuchni są dwie skrzynki wywiewne po dwa kanały, a to z uwagi na to, że u mnie dałem 3 kanały w jedną skrzynkę i po założeniu filtra stożkowego przepływ powietrza spada o 30 m3/h. Więc tu wleciały dwa i myślę, że będzie ok.

    I teraz pytanie jaka wydajność rekuperatora budynek parterowy w technologii izodom 105 m2. Myślę, że tak 250-300m3/h będzie ok. U mnie mam zainstalowanego airpack 200f, ale dom ma 89 m2 i 222 m3 kubatury. Prawdopodobnie będzie thessla green airpack 300v.

    https://www.dropbox.com/s/17gxml9zso...0dach.pdf?dl=0
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacji parter dach.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	447922  

  13. #4373

    Domyślnie

    Chcę zmienić lokalizację wyrzutni (pierwotnie spiro miało iść przez sypialnię w maskownicy) i puścić ją do góry, na poddasze nieużytkowe i dalej przez podbitkę na zewnątrz.

    Wydłuży to wyrzutnię z jakichś 5 metrów do 10 metrów. Ma to jakieś znaczenie?

  14. #4374
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Chcę zmienić lokalizację wyrzutni (pierwotnie spiro miało iść przez sypialnię w maskownicy) i puścić ją do góry, na poddasze nieużytkowe i dalej przez podbitkę na zewnątrz.
    Jaka będzie odległość czerpni od wyrzutni?

  15. #4375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post

    Wydłuży to wyrzutnię z jakichś 5 metrów do 10 metrów. Ma to jakieś znaczenie?
    Wydłużenie o 100% może mieć wpływ na wydajność całego systemu. Wszystko zależy jak to było projektowane. Na pewno będzie to wpływało na obciążenie wentylatora wywiewnego jeśli jednak ma odpowiedni zapas wydajności nie powinno być odczuwalne dla użytkownika.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #4376

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka będzie odległość czerpni od wyrzutni?
    Wiem, że powinno być minimum 6m. Po poddaszu mogę to rozprowadzić dowolnie więc zrobię tyle ile potrzeba.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wydłużenie o 100% może mieć wpływ na wydajność całego systemu. Wszystko zależy jak to było projektowane. Na pewno będzie to wpływało na obciążenie wentylatora wywiewnego jeśli jednak ma odpowiedni zapas wydajności nie powinno być odczuwalne dla użytkownika.
    Wykombinowałem jak wydłużyć to tylko o jakieś 2m więc jakieś 40%. Nie powinno być problemu. Zastanawia mnie tylko jak to poprowadzić żeby nie było mostka cieplnego. Poddasze nieużytkowe, wełna na stropie. To jest jednak gruba rura bo fi 200.

    Wełna leży na stropie, rekuperator w pomieszczeniu bezpośrednio pod stropem. Przechodzę przez strop wyrzutnią i co dalej? Przewód na wełnę czy pod wełnę? W końcu będzie musiał wyjść na zewnątrz żeby dojść do podbitki

  17. #4377
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Wiem, że powinno być minimum 6m. Po poddaszu mogę to rozprowadzić dowolnie więc zrobię tyle ile potrzeba.
    Tylko żeby z kolei za blisko jakiegoś okna się nie zrobiło.


    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Przewód na wełnę czy pod wełnę? W końcu będzie musiał wyjść na zewnątrz żeby dojść do podbitki
    Powietrze wyrzucane (podobnie jak czerpnię) musisz odizolować od przestrzeni ogrzewanej - od samego wyjścia z rekuperatora, dobrze odizolować od stropu/ściany (czyli przepust znacznie większej średnicy), żeby na wychłodzonych powierzchniach nie skraplała się para wodna. Jak przejdziesz przez termoizolację - teoretycznie też warto trochę ocieplić, żeby z kolei wewnątrz się nie skraplało, bo jednak to powietrze będzie trochę cieplejsze od zewnętrznego i bardzo wilgotne, więc niewielkie jego dalsze ochłodzenie może powodować wykraplanie.

  18. #4378

  19. #4379
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Cześć
    Prośba o poradę w wyborze czerpni/wyrzutni. Wyrzutnia będzie montowana na ścianie bocznej elewacji. Głównie chodzi mi o to, by nie było zacieków.
    Poniżej opcje:
    a) uvla
    https://allegro.pl/oferta/kratka-cze...nox-7255309402
    b) uvla z okapnikiem
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...nox-8488011119
    c) nierdzewka
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...wna-7599435756
    d) nierdzewka z okapnikiem
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-w...-mm-9268851683
    e) inne cudo
    https://allegro.pl/oferta/czerpnia-p...-ml-9039686507

    Może macie jakieś inne propozycje/sugestie?
    Z góry dzięki
    Forumowicze, poradzicie coś w tej kwestii wyrzutni?

  20. #4380
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Mam taką z ulve z okapnikiem, ale u mnie jeszcze nie miało okazji nic kapać.
    Następną z kolei uważam za zbyt tłumiącą przepływ.
    Ostania jest brzydka, jak dla mnie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 219 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony