dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 221 z 247
Pokaż wyniki od 4.401 do 4.420 z 4930
  1. #4401

    Domyślnie

    A w warunkach technicznych jest gdzieś mowa o urządzeniu zintegrowanym? Bo ja nie znalazłem. Czy to przestaje być czerpnią albo wyrzutnią i wtedy mamy WM bez czerpni i wyrzutni? Myślę, że to ryzykowne i przy odbiorze mogą być przejścia.

  2. #4402
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przepisy przepisami, ale dla samego siebie robiłbym z zachowaniem odległości.

  3. #4403

    Domyślnie

    Kontynuując temat wyrzutni.. mam opcję wykonać przejścia czerpni i wyrzutni w jednej ścianie, zachowując wymagane odległości, albo zrobić czerpnię w ścianie a wyrzutnię wprowadzić do niewykorzystanego komina grawitacyjnego. Która opcja ma Waszym zdaniem więcej sensu?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	448302  

  4. #4404
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    https://shop.systemair.com/pl-PL/cvv...ia--cz/p120567
    Takie rozwiązanie stosowane jest w Skandynawii dość powszechnie, zapewne dlatego znalazło się w ofercie tej firmy.
    W PL takie rozwiązanie jest zgodne z prawem, bo jest elementem zintegrowanym.
    Dzięki John! Taką dokładnie odpowiedź otrzymałam też od nich (a rekuperator mam mieć właśnie System Air) więc tak sobie myślę skoro Szwedzi i Norwegowie to stosują to i ja się chyba nie zatruję I o jedną dziurę w elewacji mniej.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  5. #4405
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    A w warunkach technicznych jest gdzieś mowa o urządzeniu zintegrowanym? Bo ja nie znalazłem. Czy to przestaje być czerpnią albo wyrzutnią i wtedy mamy WM bez czerpni i wyrzutni? Myślę, że to ryzykowne i przy odbiorze mogą być przejścia.
    Firma to stosuje w swoich projektach, więc chyba przechodzi w odbiorach. Upewnię się jeszcze.
    Dom 170m2 pow.uż z antresolą, PF 10 cm XPS pod i 10 cm EPS na płycie, 100% podłogówka, PC gruntowa CTC Ecoheat 410, ocieplenie ścian 18 cm grafit 0,032, dach 18 cm PIR 0,023, reku z odzyskiem wilgoci (będzie)

  6. #4406

    Domyślnie

    Oczywiście, że przechodzi.
    Jest to rozwiązanie szeroko stosowane w większych instalacjach.

    Rozwiązanie jest ok i nie takiej opcji by centrala podciągała wyrzut.
    To konkretne z systemair to niemal standard wykonania instalacji w Skandynawii.
    Na pewno jest ono lepsze od tych nierdzewnych nasadek z których wiecznie kapie pozostawiając na elewacji zacieki.
    Gdybym nie miał możliwości wykonania wyrzutni przez dach, a do dyspozycji miał wyłącznie jedną ścianę to opcja zintegrowana jest moim zdaniem najlepsza.

  7. #4407

    Domyślnie

    Pytanie , rura od wyrzutni idąc w przestrzeni nieogrzewanej leży na wiązarze, niestety nie mogłem jej podnieść bo nie było miejsca na to , przez to w miejscu styku z wiązarem nie ma izolacji z wełny . Na wiązar dla wszystkiego położyłem folie izolacyjna żeby bezpośrednio rura stalowa nie stykała się z nim (folie położyłem po wykonaniu zdjęcia dlatego jej na nim nie widać ). Dodatkowo pójdzie tam ocieplenie z wełny co na pewno w jakimś stopniu to jeszcze przykryje .... Co o tym sądzicie ? Poniżej zdjęcie:


  8. #4408

    Domyślnie

    Jest OK, nie masz się czym przejmować .-)

  9. #4409

    Domyślnie

    najwyżej będę co jakiś czas kontrolował to miejsce i sprawdzał Czy nie ma tam wilgoci..... folia leży luźno i bez problemu jest tam cyrkulacja powietrza tzn tylko w miejscu gdzie dociska ją rura to jest idealnie przyciśnięta do drewna . W sumie logicznie rzecz biorąc to gdyby była tam wełna to i tak pod naciskiem ciężaru rury została by spłaszczona i nie spełniała już swojej funkcji. postaram się te miejsce jak najlepiej przykryć jeszcze z boków wełną.

  10. #4410

    Domyślnie

    Nie ma potrzeby

  11. #4411

    Domyślnie

    Witam, dekarze zamontowali wyrzutnię dachową. I tak się zastanawiam, czy nie będzie później problemów z zamontowaniem kanałów, z tego względu, że po jednej stronie wystaje ona ponad płaszczyznę dachu a z drugiej strony wchodzi na strych. Fotka niżej.
    https://ifotos.pl/z/qqnnpqr

    Lepiej zdemontować i dać jakąś przedłużkę od razu, żeby całość kanału wchodziła na strych, czy może się nie przejmować bo później nie będzie problemu z montażem?

  12. #4412

    Domyślnie

    Weź tą płytę osb z jednej strony bardziej podetnij, to i w razie co rurę nałożysz, ocieplenie etc.

  13. #4413
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bar72

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Tymbark
    Kod pocztowy
    34-650
    Posty
    9

    Domyślnie

    witam
    jestem na etapie prac z dachem dom parterowy z poddaszem nie użytkowym , mam w stropie przewierty fi160 w pomieszczeniach gdzie będzie WM , strop planuje ocieplić 30 cm styro , szukam osoby z forum , która zrobi projekt oczywiście nie za free , czekam na kontakt


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	otwory pod wm.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	449303

    jakie macie zdanie na temat zakupu projektu w firmach , które sprzedają flexy (dają w formie rabatu np przy zakupie u nich )
    czy w moim przypadku rozprowadzenie rur na stropie , potem styro 30 cm jest opłacalne zrobienie na kanałach pe-flex fi90 mniej rur , dobrze rozumuje ?
    Ostatnio edytowane przez bar72 ; 18-10-2020 o 17:42

  14. #4414
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bar72

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Tymbark
    Kod pocztowy
    34-650
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bar72 Zobacz post
    witam
    jestem na etapie prac z dachem dom parterowy z poddaszem nie użytkowym , mam w stropie przewierty fi160 w pomieszczeniach gdzie będzie WM , strop planuje ocieplić 30 cm styro , szukam osoby z forum , która zrobi projekt oczywiście nie za free , czekam na kontakt


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	otwory pod wm.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	449303

    jakie macie zdanie na temat zakupu projektu w firmach , które sprzedają flexy (dają w formie rabatu np przy zakupie u nich )
    czy w moim przypadku rozprowadzenie rur na stropie , potem styro 30 cm jest opłacalne zrobienie na kanałach pe-flex fi90 mniej rur , dobrze rozumuje ?
    dostałem dziś projekt i deczko się różni od moich założeń tj. brakuje jednego nawiewu w salonie i nie pokrywają się dwa przewierty przez strop , nie chcę za bardzo osłabiać stropu kolejnymi otworami , proszę o opinię czy zmiana jest nie zbędna i czy ten jeden dodatkowy otwór nawiewny w salonie mogę np zastąpić przez dołożenie po jednym przewodzie do każdego pomieszczenia

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja projekt.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	449358

  15. #4415

    Domyślnie

    Ten projekt to wygląda na studenta 1 roku.
    Nie był jeszcze na zajęciach z mechaniki płynów

    Jeśli tylko masz taką możliwość, skrzynki rozdzielcze daj w centralnym punkcie domu, tak by kanały 75 mm rozchodziły się w gwiazdę i odcinki były krótsze.
    Połączenie z rekuperatorem zrobisz długim kanałem elastycznym będzie ciszej.
    Na styropian robisz coś lekkiego, czy wylewka?
    Odnośnie brakującego nawiewu to dokładaj rury na najdłuższych odcinkach.

  16. #4416
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bar72

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Tymbark
    Kod pocztowy
    34-650
    Posty
    9

    Domyślnie

    daje na strop 30 cm styropian , problem w tym że już mam zrobione otwory jak na pierwszej fotce , czyli wychodzę dwoma 200 na strop jadę nimi na środek i rozprowadzam w gwiazdę dobrze rozumiem na styro idzie jastrych wylewka , czy ten brakujący otwór sobie darować ? , i zastosować 2 skrzynki rozprężne 4x75x160 dwie w salonie , czy dać w 1/04 , 1/07 , 1/08 skrzynki 3x75x125 zamiast tego co w projekcie 2x75x125 , czy wiertnica w ruch i kolejny otwór , i czy zrobienie w gwiazdę na fi90 jest lepszym rozwiązaniem?
    Ostatnio edytowane przez bar72 ; 20-10-2020 o 00:49

  17. #4417

    Domyślnie

    przy rekuperatorze 450m3, wyjście z rekuperatora 200mm, jedna skrzynka rozdzielcza na nawiewy - ile mogę/powinienem rozprowadzić z tej skrzynki rur 75mm? widziałem, że niektórzy przeliczają z pola powierzchni rur - wychodzi więc 7szt. czy będzie błędem, jeżeli rozprowadzę 10 albo nawet 12? jak miałoby być 3 do samej sypialni, to 7 na pewno nie wystarczy.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  18. #4418

    Domyślnie

    Im więcej dasz rur tym mniejsze opory ma instalacja = tym mniej płacisz za prąd do wentylatorów.
    Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

  19. #4419

    Domyślnie

    ok, a czy to nie spowoduje zbyt niskiej prędkości w rurze? znalazłem info: "w instalacjach komfortu zalecane prędkości w kanale głównym 4-8 m/s, na odgałęzieniach 3-5 m/s." gdzieś czytałem, że 2-5m/s jest ok, a więcej lub mniej powoduje szumy.
    druga sprawa - chciałem zrobić wyrzutnię przez kanał wentylacyjny nad dach, przy kominie, ale wyrzutnia to rura fi200, a komin wentylacyjny fi150 - nie będzie za mały?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #4420

    Domyślnie

    czy są jakieś minimalne odległości od czerpni i wyrzutni do rekuperatora? czy od rekuperatora do skrzynki rozprężnej wystarczy 2metry?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

Strona 221 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony