dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 222 z 247
Pokaż wyniki od 4.421 do 4.440 z 4930
  1. #4421

    Domyślnie

    Czerpnia/wyrzutnia bez ograniczeń minimalnych.
    Między rekuperatorem a skrzynką rozprężną dobrze jest dać jak najwięcej kanału tłumiącego.
    Nawet jak masz 2 metry w linii prostej, to załóż 5 metrowy kanał elastyczny i puść zawijasem.
    Dzięki temu będzie znacznie ciszej.

  2. #4422

    Domyślnie

    dzięki John.
    akurat mam takie miejsce, że mam dosłownie 50cm do ściany, gdzie będzie czerpnia i 50cm do kanału kominowego, do którego chcę podpiąć wyrzutnię.
    do skrzynek rozdzielczych nawiewnych będzie tak - 2m od rekuperatora do trójnika i potem 3 i 6m do skrzynek rozdzielczych - więc powinno być ok.
    jeżeli chodzi o skrzynkę rozdzielczą wyciągu, to będzie tylko jedna taka skrzynka w odległości około 3m od rekuperatora - ale wszystkie kanały wyciągowe będą miały od 5 do 12m - czy tutaj też lepiej wydłużyć kanał elastyczny tak do 5m?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  3. #4423

    Domyślnie

    Nie, bo wyciągi są w pomieszczeniach, gdzie hałas nie przeszkadza.

  4. #4424

    Domyślnie

    elegancko. wykonałem już większość przekuć w ścianach, w przyszłym tygodniu dokończę i rozprowadzę rury, potem podłączam rekuperator i spróbuję to wyregulować przepustnicami na anemostatach. myślę jeszcze o dodatkowym filtrze - pewnie węglowym - czasami zaciąga niestety dymem.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  5. #4425

    Domyślnie

    przekucia i przebicia skończone - mała rada, jeżeli ktoś chce to robić sam w wykończonym już domu - ściany to bajka, ale stropy to masakra. potrzebny mocny sprzęt, albo wynajem firmy z wiertnicą. ja w połowie przekuć przez strop trafiłem na druty ze zbrojenia, całe szczęście, że nie trafiłem na szyny, więc wyciąłem kątówką przy otwartych oknach i dużym przeciągu, ale trzeba było szerzej rozkuć, żeby podejść tarczą tnącą. zaoszczędziłem kilkaset złotych, ale omączyłem się makabrycznie.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  6. #4426

    Domyślnie

    Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie w mieście jest wypożyczalnia sprzętu (nie chce pisać nazwy firmy, bo nie o to chodzi) i za niewielkie pieniądze można wypożyczyć wiertnice i mnóstwo innych przydatnych rzeczy, a wcześniej tak jak Ty męczyłem się tym co mam.

  7. #4427

    Domyślnie

    brałem pod uwagę wypożyczalnię sprzętu - wcale nie wyszło mi taniej. liczą oddzielnie za wiertnicę, a oddzielnie za każdy rozpoczęty milimetr zużycia koronki - a ja potrzebowałem 3 rozmiary. poza tym, jak się nie wyrobisz w jeden dzień, to płacisz dużo więcej.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  8. #4428

    Domyślnie

    Ja mam naprawdę pozytywne doświadczenia z "moją" firmą, nikt nie patrzał na zużycie, nie było problemu jak miałem niewielki poślizg, ale może ta sama firma w różnych regionach działa nieco inaczej

  9. #4429
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    w piątek pierwsze uruchomienie mojej wentylacji. Została jeszcze kalibracja. Słychać minimalnie dopiero od 60% układanie jest banalne i jak widać bezproblemowe

  10. #4430

    Domyślnie

    Slyder - sam zakładałeś? jaki rekuperator?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  11. #4431

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    przekucia i przebicia skończone - mała rada, jeżeli ktoś chce to robić sam w wykończonym już domu - ściany to bajka, ale stropy to masakra. potrzebny mocny sprzęt, albo wynajem firmy z wiertnicą. ja w połowie przekuć przez strop trafiłem na druty ze zbrojenia, całe szczęście, że nie trafiłem na szyny, więc wyciąłem kątówką przy otwartych oknach i dużym przeciągu, ale trzeba było szerzej rozkuć, żeby podejść tarczą tnącą. zaoszczędziłem kilkaset złotych, ale omączyłem się makabrycznie.
    Lepiej było detektorem stali znaleźć zbrojenie i je ominąć albo delikatnie zmienić loaklizację -w żelbecie z reguły da się znaleźć oczka rzadziej niż 12cm. W innych stropach "dziurawych" typu ackerman to już bajka.

  12. #4432

    Domyślnie

    20 listopada 2018r kupiłem używany "nowy" rekuperator (gość kupił za mały do swojej chałupy), kiedy powstawały ściany mojej dobudówki do chałupy z 1953 dostawiłem kolejne 75m2. Przed wczoraj uruchomiłem ukończoną już w 100% rekuperację. Sercem systemu jest poczciwa Luna 200 wraz z dodatkowymi filtrami zewnętrznymi, jak na moje warunki działa zajebiście oczywiście w 100% zrobiona tymi rencoma. Pierwsza wycena opiewała na 17000 PLN powiedziałem pierdzielę zrobię sam i zrobiłem.
    Reku uruchomiona na 5 biegu (mam ten pilot ze sterowaniem radiowym i 6 biegami) praktycznie nic nie słychać. Moim zdaniem rewelacja ok ktoś napisze że są lepsze rekuperatory na silnikach DC ale po co mi to jak mam 7kWp fotowoltaiki na dachu to się będę bawił w rekuperację na silnikach DC a po co mnie to.
    Jestem mega zadowolony z takiej wentylacji
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #4433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jestem mega zadowolony z takiej wentylacji
    To teraz mierz wilgotność i odkładaj kasę na reku z odzyskiem wilgoci

  14. #4434

    Domyślnie

    Nawilżacz powietrza kosztuje jakieś 100 PLN to muszę kupować nowy rekuperator z odzyskiem za 8000 zł aby poczuć napływ wilgoci?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #4435
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nawilżacz powietrza kosztuje jakieś 100 PLN to muszę kupować nowy rekuperator z odzyskiem za 8000 zł aby poczuć napływ wilgoci?
    Jaki?
    U mnie, jak jeszcze nie miałem ERV, w pokojach dzieci chodziły takie. W większe mrozy nie wystarczały. Żeby w całym domu chociaż taki poziom utrzymać potrzebowałbym ich z dziesięć. I każdy pracując ciągnie po ponad 30W. Do tego trzeba lać do nich wodę z osmozy, żeby nie było osadu na wszystkim (pracochłonne, niewygodne i 3x więcej wody niż do nawilżacza trafia do kanalizacji). I jeszcze trzeba czyścić i dezynfekować, bo żelek się robi na mebranie.
    Policz koszt zakupu 10 nawilżaczy, osmozy i używania ze 30W * 10szt * 10h * 100 dni sezonu + koszt wody i wkładów do filtra. Pracy własnej możesz nie wyceniać

    Ani to wygodne, ani tanie w nabyciu, ani w używaniu.

    A jak chcesz porządnie i wygodnie - to coś w tym stylu Tylko taniej wyjdzie rekuperator ERV - i w nabyciu, i w używaniu.

    W sumie jak chcesz, to mogę Ci dwa sprzedać dwa za stówkę, bo drugi sezon zalegają mi w szafce (tylko w jednym przy starcie trochę potrafi rzęzić wentylator - potem cichnie).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-12-2020 o 22:28

  16. #4436

    Domyślnie

    Kaizen PV zakładałem 6 lat temu, o rekuperacji myślałem zawsze co źle zrobiłem - nie wiem odpowiedz mi przynajmniej po 5 latach posiadania takiego sprzętu. Skrzynki rozdzielcze zwaliłem czy co, może rury nie wiem? Bo jak dla mnie jest zajebiście
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 06-12-2020 o 22:34
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #4437
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Skrzynki rozdzielcze zwaliłem czy co, może rury nie wiem? Bo jak dla mnie jest zajebiście
    Myślisz, że coś zwaliłeś? Ja też nie uważam, że zwaliłem coś montując rekuperator z odzyku. Tanim kosztem nauczyłem się tego

  18. #4438

    Domyślnie

    To jesteśmy szczęśliwi z rekuperacji czy nie bo się zgubiłem? Ja jestem mega zadowolony brakuje mi nagrzewnicy wstępnej na termostacie i niczego więcej.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #4439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    To jesteśmy szczęśliwi z rekuperacji czy nie bo się zgubiłem? Ja jestem mega zadowolony brakuje mi nagrzewnicy wstępnej na termostacie i niczego więcej.
    Moi rodzice byli przeszczęśliwi z małego fiata.
    Rozumiem ich.
    Brak nagrzewnicy - załatwia ERV.
    Jak pomierzysz wilgotność - bez żalu pożegnasz się z Luną i przesiądziesz się do Lanosa (albo wyżej).

  20. #4440
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    To jesteśmy szczęśliwi z rekuperacji czy nie bo się zgubiłem? Ja jestem mega zadowolony brakuje mi nagrzewnicy wstępnej na termostacie i niczego więcej.
    Wentylacja mechaniczna zapewnia prawidłową wymianę powietrza i z tego jesteśmy zadowoleni. Jednak prawidłowa wentylacja zimą, gdy na zewnątrz jest poniżej 0 i śladowe ilości wody, powoduje że powietrze w domu staje się suche. O skutkach wynikających z suchego powietrza chyba nie trzeba się rozposywać. Cierpi nawet drewniany parkiet. Niektórzy skręcają wentylację - która już nie spełnia swojej roli, a także posiłkują się nawilżaczami pokojowymi. Sąsiedzi mają 5 pokojowych xiaomi ewaporacyjnych. Leją wodę jak nie zapomną i udaje się utrzymać wilgotność na poziomie 35% zimą.

    Jeśli to komuś odpowiada to czemu nie...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 222 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony