dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 238 z 247
Pokaż wyniki od 4.741 do 4.760 z 4930
  1. #4741
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W garderobie mam nawiew, w wiatrołapie wywiew.

    W wiatrołapie nie wszystkie ubrania ładnie pachną - np moje buty robocze

    W garedorbie trzymamy tylko czyste ubrania, a dodatkowo mamy biurko, więc tam poszedł zdecydowanie nawiew. Z obu rozwiązań jestem zadowolony.
    We wiatrołapie nie trzymam ubrań roboczych, aczkolwiek we wiatrołapie mam i wywiew i nawiew, po przekątnej.
    Działa to fajnie.

    Garderoby nie posiadam, nie wiem co to oznacza wogole ,)

  2. #4742
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak wyrzut przez ścianę. Gry pracuje okap to reku pracuje w trybie kominka.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4743

    Domyślnie

    Arturo - też tak zrobię tzn we wiatrołapie wywiew a w garderobie nawiew.

    Dzięki Owczar. Ja wykorzystam do okapu kanał od WG, którego obecnie używam.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  4. #4744

    Domyślnie

    Hej. Próbowałem znaleźć info na interesujący mnie temat jednak bez powodzenia.

    Chcę wykorzystać kanały od WG do WM. W artykule na stronie rekuperatory.pl znalazłem info, że można wprowadzić przewody od WM do kanałów od WG.

    A czy można i z czym by się to mogło wiązać jedynie wpiąć kanały od WM do WG i uszczelnić - nie przeciągając ich (rur od wm) przez cały kanał WG.

    Dajcie znać dobrze ludzie co o tym myślicie i czy jest to zasadne.

    Chałupka z poddaszem użytkowym - o ile na poddaszu nie ma problemu o tyle do salonu, kuchni, lazienki i wiatro\lapu z garderobą byłoby trochę zabawy przebijając się przez strop w kilku miejscach.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  5. #4745
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Kanał WG jest stary i zakurzony (oględnie mówiąc), przewody WM masz nowe i CZYSTE. Wydaje się, że jest to drobna różnica. W razie W nowe przewody można wyczyścić a jak wyczyścisz murowane stare kanały WG?

  6. #4746

    Domyślnie

    Wyciorem z ciężarkiem - tak jak czyszczę co rok... W tych kanałach WG chciałem puścić wyciągi, nawiewy dałbym rurami i przebiłbym się przez strop.
    Ciągle nad tym myślę i szukam info ale bez powodzenia. Może skończy się na samym zaślepieniu WG i zrobieniu większej przebudowy... Żona będzie niezbyt zadowolona ale nic to.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  7. #4747

    Domyślnie

    Hej mam zapytanie koledzy. Króćce w moim reku to fi200. Kanał nawiewny i wywiewny będą na prostych odcinkach bez żadnych zagięć około 5mb każdy. Czy dobrze myślę, ażeby czerpnię i wyrzutnię oraz te odcinku rur do centrali zrobić fi300 i dopiero przy centrali zredukować na fi200?
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  8. #4748
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Z zaleceń czytanych przeze mnie wystarczy większa średnica na początku czerpni i wyrzutni. Ja mam po 2m 200mm przy rurach 160mm. Gdybym mógł, dałbym 250mm na czerpni ale kolano mi się nie mieściło pod dachem w podbitce.Miałbym wtedy nieco większy filtr wstępny w czerpni.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #4749

    Domyślnie

    Dzięki
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  10. #4750

    Domyślnie

    Panowie proszę o pomoc
    Planuje wykonać samemu system rekuperacji i proszę o sprawdzenie moich założeń czy to będzie działać

    Domek parterowy 130 m2 kubatura około 400m3
    2 osoby + pies ale docelowo zakładam 4 osoby i pies oczywiście
    Instalacja na rurach peflex 75mm, Anemostaty 125mm
    Chciałbym dobrać centrale z wymiennikiem entalpicznym od ECS Paruszewski myślę o CWP500/200
    Rekuperator bedzie zamontowany na nie ogrzewanym ale ocieplonym stryszku

    Wywiewy
    Kuchnia 3x75 wymiana 80m3 płyta indukcyjna
    Łazienka duża (prysznic+wanna+wc) 3x75 wymiana 60m3
    Łazienka mała (prysznic+wc) 3x75 wymiana 50m3
    Kotłownia (zlew+pralka+suszarka) ogrzewanie pompa ciepła 1x75 wymiana 20m3


    Nawiewy
    Salon 2 anemostaty 2x75 wymiana 80m3
    Gabinet 1x75 wymiana 30m3
    Sypialnia 3x75 wymiana 60m3
    Pokój 1 1x75 wymiana 30m3
    Pokój 2 1x75 wymiana 30m3

    nad Salonem mamy uniesiony sufit skośny więc anemostaty muszę zamontować w zaznaczonych miejscach na ścianie szczytowej czy użyć dyszy dalekiego zasięgu ?

    Rysunek rozmieszczenia anemostatów

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	anemostaty-4.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	457631

  11. #4751
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Do pokoi i gabinetu daj min. po 2x75mm

    Do salonu nie potrzeba dysz dalekiego zasięgu. Mam zwykłe anemostaty wywiewne 2x160mm i w tym 7x75mm w zupełności wystarczy.
    Identycznie jak u Ciebie, są u mnie skośne sufity salonu (45m2) i anemostaty ze ściany.

    Od razu planuj tłumik hałasu, przynajmniej na nawiewie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #4752

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    ....... W tych kanałach WG chciałem puścić wyciągi, nawiewy dałbym rurami i przebiłbym się przez strop.
    Ciągle nad tym myślę i szukam info ale bez powodzenia. ....
    Ja tak mam - rury są tylko w kanałach nawiewowych, wywiew leci "pustym" starym kanałem WG.
    Wiele osób tak robiło, było też parę dłuższych topic'ów o tym.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  13. #4753

    Domyślnie

    Dziekuje ci! A czy w kanaly WG wkladales te rękawy dmuchane? Azeby mieć pewność że kanal bedzie szczelny? Cos w ten deseń https://allegro.pl/oferta/gietki-wkl...BoCzCIQAvD_BwE a

  14. #4754

    Domyślnie

    Nic nie wstawiałem, ale nie sądzę, żeby murowany kanał WG mógł w jakiś sposób być nieszczelny. Choć faktycznie wcześniej wpuszczałem kamerę w kanały, żeby z ciekawości obejrzeć stan wewnętrzny kanałów.
    Oczywiście gdy wykorzystasz kanały WG to musisz pamiętać o zaślepieniu ich "z drugiej strony".
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  15. #4755
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Nic nie wstawiałem, ale nie sądzę, żeby murowany kanał WG mógł w jakiś sposób być nieszczelny.
    Czemu miałby być szczelny? Przy WG to niepotrzebne, bo podciśnienie wyciąga powietrze i co najwyżej nieszczelnościami wyciągnie jakieś powietrze na zewnątrz. WM tworzy tam nadciśnienie i wszelkimi nieszczelnościami może "recyrkulować" zużyte powietrze.

  16. #4756

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu miałby być szczelny? Przy WG to niepotrzebne, bo podciśnienie wyciąga powietrze i co najwyżej nieszczelnościami wyciągnie jakieś powietrze na zewnątrz. WM tworzy tam nadciśnienie i wszelkimi nieszczelnościami może "recyrkulować" zużyte powietrze.
    Myślę, że takie rozwiązanie z zastosowaniem tych pompowanych kanałów jest mocno zasadne jeżeli ma sie super szczelny dom. Gdy murowałem kominy w naszym domu wiem, że wykonałem je najlepiej jak umiałem i powinny być szczelne. Mój konkretny przypadek jest taki, że nasz dom z pewnością nie jest w 100% szczelny - w zasadzie nie przeszkadzałoby mi to ażeby podiąć kanały wyciągowe bezpośrednio do kanałów WG jak ma kolega mistalova. Kominy murowałem z keramzytobetonu, na to poszedł tynk - na zdrowy chłopski rozum, nie ma opcji ażeby cokolwiek tam przepuszczało.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  17. #4757

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Do pokoi i gabinetu daj min. po 2x75mm

    Do salonu nie potrzeba dysz dalekiego zasięgu. Mam zwykłe anemostaty wywiewne 2x160mm i w tym 7x75mm w zupełności wystarczy.
    Identycznie jak u Ciebie, są u mnie skośne sufity salonu (45m2) i anemostaty ze ściany.

    Od razu planuj tłumik hałasu, przynajmniej na nawiewie.
    Dodatkowe kanały nie obniżą za bardzo prędkości przepływu ?

    co do tłumików to połączenie reku ze skrzynkami rozdzielaczowymi zrobię na elastycznych kanałach alu. mam nadzieje że wystarczy

  18. #4758
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Potrzebny Ci dobry projekt instalacji z wyliczeniami prędkości przepływów na poszczególne anemostaty.
    Namiastkę projektu, jeśli zrobisz u nich zakupy komponentów, zrobią na airgreen.pl, mają też porządne skrzynki rozdzielcze i rozprężne, wygłuszone i wyposażone w gumowe króćce ułatwiające montaż.
    Co ważne dla samoroba.

    Mam mniejszą centralę (400m3/h), a dałem do sypialni po 3 rury 75mm = mniejsze opory przepływu powietrza.

    Dzisiaj jakbym podejmował decyzję o zakupie rekuperatora, to też mógłby być o3ozon, ale z wymiennikiem odzyskującym wilgoć i koniecznie z by-pass'em.
    W okresie letnim odzysk wilgoci jest zbędny, a nawet niepożądany, dlatego by-pass.

    Rozważ instalację przepustnicy z napędem elektrycznym, sterowanym zegarem, aby w nocy wyłączać nadmuch na salon. Mam tak zrobione u siebie i świetnie się sprawuje. Wentylacja chodzi za domownikami.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  19. #4759
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Dzisiaj jakbym podejmował decyzję o zakupie rekuperatora, to też mógłby być o3ozon, ale z wymiennikiem odzyskującym wilgoć i koniecznie z by-pass'em.
    W okresie letnim odzysk wilgoci jest zbędny, a nawet niepożądany, dlatego by-pass.
    Odzysk wilgoci zależy od warunków. W odpowiednich działa "w drugą stronę" - czyli w największe upały przy dużej wilgotności osusza powietrze wewnątrz. Ale trzeba pamiętać, że wyminniki odzyskują "do 70%" wilgotności a chłód ponad 90%. Więc sterowanie bypassem na podstawie wilgotności ma mały sens i nie wiem, czy jakikolwiek producent to umożliwia (zazwyczaj automat potrafi bypassem nocą wpuszczać chłód a gdy na zewnątrz robi się cieplej niż wewnątrz zamyka go i odzyskuje chłód). A do osuszania to i tak klima jest niezastąpiona.

  20. #4760

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Mam mniejszą centralę (400m3/h), a dałem do sypialni po 3 rury 75mm = mniejsze opory przepływu powietrza.
    jednak dodałem kanały teraz mam; sypialnia 3x75 pokoje i gabinet 2x75 salon 4x75

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Dzisiaj jakbym podejmował decyzję o zakupie rekuperatora, to też mógłby być o3ozon, ale z wymiennikiem odzyskującym wilgoć i koniecznie z by-pass'em.
    W okresie letnim odzysk wilgoci jest zbędny, a nawet niepożądany, dlatego by-pass.
    Reku na pewno będzie z ERV ale ozon w tych prostych modelach ma ten mechaniczny bypass (zamiennik wkładu) u sąsiada się sprawdza
    chciałbym pozostać w podobnym budżecie czy lepiej wziąć mniejszy reku np https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-170.html ale z elektronicznym bypassem ?

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Rozważ instalację przepustnicy z napędem elektrycznym, sterowanym zegarem, aby w nocy wyłączać nadmuch na salon. Mam tak zrobione u siebie i świetnie się sprawuje. Wentylacja chodzi za domownikami.
    Salon jest na oddzielnej skrzynce rozdzielczej ? odcinany przepustnicą ?

Strona 238 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony