dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 242 z 247
Pokaż wyniki od 4.821 do 4.840 z 4930
  1. #4821

    Domyślnie

    Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Trochę zeszło zanim przeczytałem cały wątek.
    Sprawa ma sie nastepująco - domek prawie wykończony i zachciało mi się przerobić wentylację z grawitacyjnej ma mechaniczną. Wylewki już wszędzie zrobione, dodatkowo ogrzewanie podłogowe wszędzie więc prowadzenie rur wylewkami odpada. Piętro do ogarnięcia - co prawda juz ocieplone poddasze i płyta OSB przykrecona ale gładzi i gipsów nie ma wiec da radę jeszcze odkręcic płyty i wsadzić rury. Parter nie za wysoki - ok 2,55m wiec powieszane sufity też nie bardzo. Zastanawiałem się nad prowadzeniem przewodów w ścianach ze strychu na parter i usytuowanie punktów nawiewnych / wywiewnych w scianach. Co myślicie o takim rozwiązaniu? To jest ostatnia chwila kiedy mogę zmienić rodzaj wentylacji. Reku jeszcze nie wybrałem. Ryry peflex 76/63mm. Myślałem żeby dawac w scianach puszki rozpreżne mufowe bo sa w miare płytki i bezpośrednio anemostat lub kratka.Na tym etapie chcę zweryfikować pomysł. Załączam rzuty parteru i pietra z naniesionymi możliwymi lokalizacji punktów wentylacyjnych. Nie jestem przekonany co do piętra - mało wywiewów mi tam wychodzi. Dom będzie zamieszkiwany przez 4 lub 5 osób. Z góry dzięki za pomoc.

  2. #4822

    Domyślnie

    Coś te moje zdjęcia z kompa nie poszły. Przesyłam linki poniżej.
    https://imageshack.com/i/polLAZydp
    https://imageshack.com/i/po6hpsOnp
    Mam nadzieję, że tym razem się uda.

  3. #4823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zychu1986 Zobacz post
    Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Trochę zeszło zanim przeczytałem cały wątek.
    Sprawa ma sie nastepująco - domek prawie wykończony i zachciało mi się przerobić wentylację z grawitacyjnej ma mechaniczną. Wylewki już wszędzie zrobione, dodatkowo ogrzewanie podłogowe wszędzie więc prowadzenie rur wylewkami odpada. Piętro do ogarnięcia - co prawda juz ocieplone poddasze i płyta OSB przykrecona ale gładzi i gipsów nie ma wiec da radę jeszcze odkręcic płyty i wsadzić rury. Parter nie za wysoki - ok 2,55m wiec powieszane sufity też nie bardzo. Zastanawiałem się nad prowadzeniem przewodów w ścianach ze strychu na parter i usytuowanie punktów nawiewnych / wywiewnych w scianach. Co myślicie o takim rozwiązaniu? To jest ostatnia chwila kiedy mogę zmienić rodzaj wentylacji. Reku jeszcze nie wybrałem. Ryry peflex 76/63mm. Myślałem żeby dawac w scianach puszki rozpreżne mufowe bo sa w miare płytki i bezpośrednio anemostat lub kratka.Na tym etapie chcę zweryfikować pomysł. Załączam rzuty parteru i pietra z naniesionymi możliwymi lokalizacji punktów wentylacyjnych. Nie jestem przekonany co do piętra - mało wywiewów mi tam wychodzi. Dom będzie zamieszkiwany przez 4 lub 5 osób. Z góry dzięki za pomoc.
    Jeszcze raz linki. Sam nie wiem czemu to nie dziala.
    https://zapodaj.net/acd225ad106ab.jpg.htmlhttps://zapodaj.net/c759bb076f3b2.jpg.html

  4. #4824

    Domyślnie

    Witam
    Dom 105 mkw.3 osoby,Rekuperator prawdopodobnie Luna 250 ECO EC defrost .
    Proszę o ocenę "projektu:
    Nawiew
    Sypialnia rodziców 2x75
    Pokój dziecka 1x75
    Pokój wielofunkcyjny 2x75
    salon 3x75
    Wyciąg
    łazienki po 3x75
    kuchnia 2x75
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut woda i ogrzewanie.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	458717  
    Ostatnio edytowane przez Ar2ro ; 22-02-2022 o 08:45

  5. #4825

    Domyślnie

    Witam, czy mogę rekuperator z króćcami fi100 i max wydatkiem 250 m3, wykorzystać w instalacji 6 rur nawiewnych fi 63 i 5 wywiewnych też fi 63?

  6. #4826

    Domyślnie

    Zakładam że te fi 63 to jakiś uniflex. A więc przy króćcu fi 100 i wydatku 250m3/h masz prędkość 8.842m/s, po podzieleniu na 6 rur o średnicy wewnętrznej 54mm, będziesz miał prędkość w okolicy 4m/s z hakiem więc w normie, choć przy takim wydatku już może być słychać powietrze (na logikę 250m3/h to na 6 kanałach po 41,6 na każdy), poza tym centrala nie pracuje cały czas na max.
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 04-03-2022 o 19:32

  7. #4827

    Domyślnie

    Właśnie nie będzie chodzić na maksa, standardowo 60 m3 w porywach 180.. czy to ma sens?

  8. #4828

    Domyślnie

    Powietrze lecące z prędkością 3m/s będzie ciche, powyżej 5m/s może już gwizdać, choć nieco zależy od samego anemostatu.

  9. #4829

    Domyślnie

    czyli jednak poszukać czegoś z króćcami fi 125?

  10. #4830

    Domyślnie

    Nie koniecznie, kanały główne nie są bezpośrednio otwarte do domu, więc nie będą hałasować, a więc powietrze może w nich lecieć szybciej, mniej więcej od 7-9m/s (zależnie od rodzaju kanału) opory będą rosnąć coraz szybciej.

  11. #4831

    Domyślnie

    Witam.Kanały od centrali do skrzynek rozdzielczych mogę przykryć tylko 3 cm celulozy plus osb 18 mm , mogę ewentualne zrobić "schodek"na poddaszu i wówczas moge dosypać 10 cm i więcej.Kanały długości około 2 ,5 m2 opcja to przeniesienie rekuperatora w pobliże skrzynek wowczas wydłuży mi sie kanał z czerpni do reku do około 7 m a bede go mógł zasypać celuloza o grubosci 5- 6 cm plus płyta , no ewentualnie znowu ten schodek i wiecej ocieplenia,Proszę o poradę co najlepiej zrobić aby było dobrze

  12. #4832
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Od centrali do skrzynek to minimum 10cm izolacji. Więc masz już odpowiedź.

  13. #4833

    Domyślnie

    Kanaly jak najkrótsze?

  14. #4834
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar makow11
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Poznań - Szczepankowo
    Posty
    316

    Domyślnie

    Kanały wentylacyjne planuję poprowadzić w ścianach, dlatego nie będzie anemostatów tylko kratki wentylacyjne. Chcę ograniczyć wentylację w pomieszczeniach nieużywanych nocą lub dniem zamykając żaluzje w kratkach.
    Nie potrafię znaleźć w informacji na temat jakiegoś producenta produkującego kratki wentylacyjne z żaluzjami otwieranymi/zamykanymi elektrycznie widzę tylko zamykane za pomocą sznurka. Będę wdzięczny za informacje.
    Ostatnio edytowane przez makow11 ; 24-06-2022 o 23:39

  15. #4835

    Domyślnie

    Robiąc sterowanie łatwiej zamykać odpowiednie kanały na rozdzielaczu niż ciągnąć sterowanie do kratek.

  16. #4836
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, wtedy można zastosować przepustnicę z siłownikiem. Nawet jeśli będzie jakaś nieszczelność to nie będzie szumu.

  17. #4837
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Mam pytanko czy czerpnia może być od razu za ścianą rekuperatora ? Czy lepiej wydłużyć i dać na nieocieplonym strychu w izolacji? <---- to raczej nie ma sensu ?

  18. #4838
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Mam pytanko czy czerpnia może być od razu za ścianą rekuperatora ? Czy lepiej wydłużyć i dać na nieocieplonym strychu w izolacji? <---- to raczej nie ma sensu ?
    o tym gdzie może być czerpnia to po pierwsze decydują przepisy - poszukaj.
    Warto ją dawać od strony nienasłonecznionej - północ lub wschód
    Natomiast co do długości rur, na moją logikę, ewentualny niższy spadek ciśnienia (wynikający z krótszej rury) na czerpni względem wyrzutni, jeśli reszta będzie się bilansować, będzie i tak na plus, bo lepiej mieć w domu nadciśnienie niż podciśnienie względem otoczenia.

  19. #4839

    Domyślnie

    Sprawdźcie sobie najpierw jakie są spadki ciśnienia na rurach 200mm. To jest pomijalne przy rozsądnych długościach, nawet przy większych przepływach.

  20. #4840
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    bo lepiej mieć w domu nadciśnienie niż podciśnienie względem otoczenia.
    W lecie nie ma problemu, ale zimą mogą okna przymarzać, drzwi i dziurka od klucza.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 242 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony