dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 239 z 249
Pokaż wyniki od 4.761 do 4.780 z 4962
  1. #4761

    Domyślnie

    A czy to się nie będzie kłócić ze sobą, jeśli puszczę rurki, a pod wykończeniem jeszcze wsadzę folie grzewcze? I jak to by się miało do typu podłogi - jakiś konkretny typ paneli i glazury musiałbym dobrać, pasujący do mat grzewczych oraz do podłogówki. Pytanie czy te maty trzeba by było potem demontować przy przejściu na podłogówkę? W sumie to wszystko musi być przemyślane już w tej chwili i nic na hurra.

  2. #4762
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał umiziom Zobacz post
    A czy to się nie będzie kłócić ze sobą, jeśli puszczę rurki, a pod wykończeniem jeszcze wsadzę folie grzewcze? I jak to by się miało do typu podłogi - jakiś konkretny typ paneli i glazury musiałbym dobrać, pasujący do mat grzewczych oraz do podłogówki. Pytanie czy te maty trzeba by było potem demontować przy przejściu na podłogówkę? W sumie to wszystko musi być przemyślane już w tej chwili i nic na hurra.
    Folie grzewcze działają na zasadzie promieniowania podczerwonego i to jak najbardziej pasuje do paneli itp. ale w klej to raczej maty grzewcze mają 3-4 mm grubości i znajdują się w warstwie kleju pod kafelkami. Możesz dać rurki to nie przeszkadza bo będą poniżej mat grzewczych.

  3. #4763

    Domyślnie

    Ok, czyli jak rozumiem folie grzewcze mogę dać zarówno pod panele w pokojach jak i pod glazurę w łazience tak?

  4. #4764

    Domyślnie

    Nam polecono jednak postawić na kominek by palić też drewnem, chyba jednak najtaniej. Instalator nam polecił kominek z
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 03-08-2022 o 21:54

  5. #4765
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirasson Zobacz post
    Nam polecono jednak postawić na kominek by palić też drewnem, chyba jednak najtaniej. Instalator nam polecił kominek z
    Jaki producent taki marketing. Dno.

  6. #4766

    Domyślnie

    Cytat Napisał umiziom Zobacz post
    Ok, czyli jak rozumiem folie grzewcze mogę dać zarówno pod panele w pokojach jak i pod glazurę w łazience tak?
    Na ogrzewaniu podłogowym CO można podłogę z drewna układać, to dlaczego jak pytasz być nie może - wszak, to tak samo działa.
    Później na tym mebelki ustawisz, dywaniki, dywany rozłożysz i ogrzewanie podłogowe tak se będzie działać.
    Jak o przyczynę tego tu spytasz, to się dowiesz, że źle moc sobie tego dobrałeś i trzeba wszystko rozwalać i od nowa robić by to poprawić.
    Tak przy okazji jeszcze, było już tu o tym, że w ścianach, sufitach i oknach też można coś takiego zastosować.

  7. #4767

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Folie grzewcze działają na zasadzie promieniowania podczerwonego i to jak najbardziej pasuje do paneli itp. ale w klej to raczej maty grzewcze mają 3-4 mm grubości i znajdują się w warstwie kleju pod kafelkami.
    W razie wątpliwości jakichś do poniższego odsyłam : Podczerwień, promieniowanie podczerwone https://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwie%C5%84 Konwekcja https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwekcja.

  8. #4768
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    W razie wątpliwości jakichś do poniższego odsyłam : Podczerwień, promieniowanie podczerwone https://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwie%C5%84 Konwekcja https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwekcja.
    Ściema polega na tym, że folii nie zostawiasz na wierzchu. Przykrywasz czymś, co nie przepuszcza promieniowania cieplnego. A to powoduje, że taki np. panel jest nagrzewany od spodu (nie ma znaczenia, czy podczerwienią, czy przez przewodzenie, czy konwekcję), sam musi przekazać ciepło na swoją powierzchnię i dopiero ona może promieniować. Tak samo będzie promieniowała niezależnie od tego, czy zostanie od spodu ogrzana ciepłą wodą, folią czy czymkolwiek innym.

    "Bajer" podczerwieni polega na tym, że można grzać obiekty, na które "świeci" nie ogrzewając powietrza które jest pomiędzy promiennikiem, a przedmiotem. Przydaje się np. na tarasie.
    Minus taki, że tam, gdzie nie świeci jest zimno. Dlatego do domu nie ma to większego sensu. Może jako dogrzewanie w łazience czy tradycyjnie do wygrzewania kurczaczków co dało potoczną nazwę pewnemu typowi promiennika "kwoka".


  9. #4769

    Domyślnie

    @Kaizen – dzięki : OGRZEWANIE PODŁOGOWE POD PANELE- JAK ZAMONTOWAĆ MATY GRZEWCZE https://www.youtube.com/watch?v=vOA88-htgxA - “cholera jasna panie” - tylko z tymi posadzkami drewnianymi pogodzić mi się trudo – panele zgoda ale drewno - izolator ciepła dobry.
    FOLIA GRZEWCZA - Wizualizacja montażu folii grzewczej pod panelami https://www.youtube.com/watch?v=OUKsS_zKeh0
    Montaż maty grzejnej pod płytkami https://www.youtube.com/watch?v=qSIkK2j5pq8.

  10. #4770
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał katalak Zobacz post
    My robimy gaz.
    Nie lepiej robić prąd?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #4771
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Loteria, uzależniona od tego jakie paliwo dostanie jaką tarczę. Dziś jest info o mrożeniu cen prądu, jutro pewnie coś dla gazu z sieci.
    Ogólnie ja bym powiedział, że najtańsza inwestycja w ogrzewanie to styropian.
    Ostatnio edytowane przez casual ; 11-10-2022 o 12:09

  12. #4772
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    40

    Domyślnie

    My również zainwestowaliśmy w kocioł gazowy, a dokładnie w Vailanta EcoTec Plus 25kw. Miałem wycenę na pompę ciepła Panasonic 12kw, ale z racji starego domu o powierzchni 200m2, co prawda ocieplonego, ale wszędzie grzejniki aluminiowe, bez podłogówki, miałem obawy czy taka pompa wydoli przy większych mrozach. Z racji małej połaci dachu, nie mam możliwości założenia paneli fotowoltanicznych. A podobno koszty ogrzewania kotłem gazowym, a pompą powietrzną wychodzą praktycznie 1 do 1. Sąsiad z naprzeciwka zakłada teraz taką pompę do domu o podobnej powierzchni i będziemy porównywać między sobą koszty ogrzewania domu.
    Na ten moment, ustawiłem na termostacie pokojowym temp. 22*, i dzienne zużycie gazu przy krzywej grzewczej 0.80 oscyluje w granicach 11-30 kwh w zależności od pogody zewnętrznej. Pewnie zimą dużo wzrośnie. A jak u was jest z zużyciem gazu ?

  13. #4773
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Loteria, uzależniona od tego jakie paliwo dostanie jaką tarczę. Dziś jest info o mrożeniu cen prądu, jutro pewnie coś dla gazu z sieci.
    Ogólnie ja bym powiedział, że najtańsza inwestycja w ogrzewanie to styropian.
    Dokładnie największy sposób na oszczędności to ograniczenie zużycia energii. Okna, drzwi, ocieplenie elewacji podłogi, dachu, wentylacja z odzyskiem.
    Czy gaz , czy pompa ciepła , kocioł na węgiel , drewno - to już sprawa drugorzędna w nowym budownictwie, W stary niestety tak nie jest.

    A w budowanym domu aby przeczekać do wiosny na grzaniu grzałką w podłogówce aby trzymało te 15*C to taryfa g11 czy G12 lepiej? Grzałkę mam 3kw a zapotrzebowanie na ciepło to 3.8kw przy -20*C. Na PC jeszcze czekam i czekam od lipca.
    Bo planuję to uruchomić w listopadzie jak mi ociepłą strop celulozą.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 12-10-2022 o 08:16

  14. #4774
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    A w budowanym domu aby przeczekać do wiosny na grzaniu grzałką w podłogówce aby trzymało te 15*C to taryfa g11 czy G12 lepiej?
    Serio pytasz, czy grzać po Xzł/kWh czy 1,8x?

    I obciążenie cieplne uwzględnia zyski bytowe których, jak rozumiem, nie będzie. Do tego będzie trzeba odparować metry sześcienne wilgoci technologicznej. Ale na utrzymanie kilkunastu stopni 10h * 3kW na dobę powinno wystarczyć.

    A nie planujesz klimy? Ze 2,5x taniej byś nią ogrzał (chociaż część domu).

  15. #4775
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Serio pytasz, czy grzać po Xzł/kWh czy 1,8x?

    I obciążenie cieplne uwzględnia zyski bytowe których, jak rozumiem, nie będzie. Do tego będzie trzeba odparować metry sześcienne wilgoci technologicznej. Ale na utrzymanie kilkunastu stopni 10h * 3kW na dobę powinno wystarczyć.

    A nie planujesz klimy? Ze 2,5x taniej byś nią ogrzał (chociaż część domu).
    Pytałem o taryfę bo nie wiem czy uda mi się rozgrzać a potem utrzymać w tanim okienku te 15 stopni . Jakby mi się udało to ok. Albo rozruch zrobić na całodobowej a potem zmienić taryfę na G12.
    Klimy nie chce bo to wydatek a grzałkę już mam chociaż jak policzyć koszt grzania czystym prądem to pewnie jakaś używana klima by się zwróciła.

  16. #4776
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Pytałem o taryfę bo nie wiem czy uda mi się rozgrzać a potem utrzymać w tanim okienku te 15 stopni . Jakby mi się udało to ok
    Przelicz OZC dla zadanej temperatury. I bez zysków bytowych. Bez tego to zgadywanie. Ale nawet, jak nie dopuszczasz o 1 czy 2* niższej temperatury i trzeba będzie wyjechać w droga strefę - to tylko w większe mrozy. Przez gros czasu z zapasem zmieścisz się w taniej strefie.
    W G12 masz tani prąd ponad 40% tańszy, niż w G11 a drogi droższy ledwo o kilkanascie procent. G11 opłaca się prosumentom na net meteringu co płaca tylkokoszty stałe (bo są odrobine niższe niż w innych taryfach).
    Ale w nowym domu masz jeszcze lepszą taryfę do wyboru. G12as - zazwyczaj ukrywaną przez ZE. W dzień płacisz jak G11 a w nocy taniej, niż w jakiejkolwiek innej G12. Minus, to brak dziennego okienka i w sumie krótsza tania strefa. Chyba bym o nią powalczył choć nie zakładałbym się, czy taniej wyjdzie zwykła G12 czy G12as. Ale jak będziesz przechodził z innej na G12as, to taniej będzie tylko nadwyżka nad poprzednim rokiem, czyli raczej się nie opłaci - więc na starcie G12as a potem ewentualnie przeliczać, czy opłaca się przejście na inną.

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Klimy nie chce bo to wydatek a grzałkę już mam chociaż jak policzyć koszt grzania czystym prądem to pewnie jakaś używana klima by się zwróciła.
    Klima to przede wszystkim komfort w upały (chłodzi i osusza). Co zaoszczędzisz ewentualnie na ogrzewaniu, to wydasz na chłodzenie. Ale jakbyś ja tak czy inaczej przewidywał, to lepiej zamontować teraz i korzystać.

  17. #4777
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał katalak Zobacz post
    My robimy gaz. W ostatnim czasie bardzo zdrożały nie tylko gaz ale i pellet i węgiel. Tylko naiwny myśli ze z pompa ciepła zaoszczędzi. Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen prądu (w przyszłym roku mają być jakieś dofinansowania do pomp ciepła, ale jest to jedynie projekt poza tym przy dużych domach nie będzie to aż takie opłacalne) Koniec końców i tak wszystko wyjdzie podobnie. Zdrożały już wszystkie alternatywne środki grzania oprócz pompy. Jak już ludzie nakupują pomp to prąd pójdzie do góry
    Zakupiliśmy kocioł gazowy Beretta.
    Pamiętam lata temu jak ludzie masowo przechodzili z piecy olejowych na gaz/ekogroszek, co wynikało ze zmian akcyzowych. Wynika to z tego, że cena energi mniej zależy od ceny nośnika a bardziej od decyzji politycznych co teraz widać jak na dłoni. Dla odbiorcy indywidualnego ceny prądu są regulowane od lat, teoretycznie ta regulacja miała się niebawem kończyć ale obecnie nie jestem taki przekonany. Długoterminowo ceny nośników energi zawsze rosną, nie zawsze tylko są tak odczuwalne.
    Z prądem byłyby gdyby nie obniżony VAT..
    W tej układance trzeba jeszcze wziąć pod uwagę dostępność danego źródła ciepła. Prąd będzie raczej ostatnim czego zabraknie a jak zabraknie to i tak wszyscy, którzy palą czymkolwiek będą w d. (tak ogólnie). Wiadomo, można się przed tym zabezpieczać: agregaty, baterie itp) ale długotermino i tak priorytetem zawsze bedzie przywrócenie energi elektrycznej a nie gazu/węgla/ropy.
    Przewaga grzania prądem też jest taka, że można ją zastosować wszędzie (obszarowo) a gaz tylko tam gdzie jest sieć (umówmy się, zbiornik z gazem to nie jest coś, co chcesz mieć przed domem).
    Prawdą jest (a na pewno do 2020 r było), że końcowo koszt wytworzenia kWh z różnych źródeł ciepła był dość podobny ale obecnie już bym nie powiedział.
    Dlatego kluczem jest ocieplenie a wiec minimalizacja zużycia a nie zwiększenia produkcji (sporo osób się na to złapało montująć fotowoltaikę do nie ocieplonych domów co IMO jest błędnym podejściem).

    Jest też pewna prawidłowość, jak ktoś przejdzie na mniej lub bardziej automatyczne źródło ciepła to raczej nie chce wracać do tych obsługowych.. jak ktoś palił w kopciuchu i dorzucał co chwila a przeszedł na ekogroszek z podajnika to otwiera się inny świat i wydaje mu się, że dorzucanie 1x w tygodniu to wspaniała rzecz... tak długo jak nie zainstaluje np. gazu czy pompy ciepła, do której nie trzeba dorzuać nigdy.
    Trend światowy... no może nie światowy ale europejski jest taki, że źródła węglowodorowe dla ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH będą ograniczane/wygaszane?utrudniane.

  18. #4778

    Domyślnie

    Odpowiadając na pytanie z tematu to uważam, że pompy ciepła na tą chwilę to najbardziej ekonomiczne urządzenia do ogrzewania domu.
    Grzejąc/chodząc dom + przygotowując CWU w taniej strefie taryfy G12w płaci się naprawdę niskie rachunki. Wiem, że ceny prądu wzrosną, ale przyjmując 3000zł za tonę węgla to ja tyle wydałem na ogrzewanie domu pompą przez ostatnie 3 lata. Oczywiście dom nie ma dużego zapotrzebowania, grzeję głównie w taniej strefie, ale jestem pod wrażeniem na tą chwilę bo więcej wydawałem na ogrzanie 43m2 mieszkania kotłem gazowym niż obecnie prawie 200m2 pompą ciepła (gdzie w bloku są jeszcze sąsiedzi, którzy też grzeją).

    Pompa ciepła ma też duży plus, którego nie mają inne sposoby ogrzewania domu. Prąd możemy sobie sami wyprodukować z paneli fotowoltaicznych. Także istnieje możliwość (przy początkowej wysokiej inwestycji) uniezależnić się od stałych kosztów utrzymania domu w zakresie grzania / chłodzenia, przygotowywania CWU oraz energii elektrycznej do reszty sprzętów. Do tego własna studnia i na tą chwilę eksploatacja takiego domu jest bardzo ekonomiczna w porównaniu do mieszkania w bloku.

    Oczywiście pompy ciepła nie są pozbawione wad, aż tak kolorowo to nie ma. Moim zdaniem największą wadą pomp ciepła są teoretycznie wysokie koszty ewentualnej naprawy gdy urządzenie się zepsuje. Podejrzewam, że o ile np. w przypadku kotła gazowego możemy go naprawić nawet za kilka stów to gdy coś grubego zepsuje się w pompie to możemy wydać na naprawdę tyle ile kosztują np. 2 nowe kotły gazowe.
    Natomiast wierzę w to, że producenci pomp ciepła sztucznie nie skracają ich żywotności i stosują dobrej jakości komponenty. W ich interesie jest aby zainteresowanie pompami ciepła było jak największe, dlatego do póki rynek ma duży potencjał rozwoju użytkownicy pomp mają być zadowoleni, także aktualne pompy mam nadzieje, że będą bez kosztownych awarii pracować przez wiele lat. Choć mogę się mylić
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 25-10-2022 o 09:32

  19. #4779
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Podejrzewam, że o ile np. w przypadku kotła gazowego możemy go naprawić nawet za kilka stów to gdy coś grubego zepsuje się w pompie to możemy wydać na naprawdę tyle ile kosztują np. 2 nowe kotły gazowe.
    Znajomy ma 20-letniego wieśmana i popsuł mu się czujnik przepływu - nigdzie go nie ma na rynku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #4780
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Odpowiadając na pytanie z tematu to uważam, że pompy ciepła na tą chwilę to najbardziej ekonomiczne urządzenia do ogrzewania domu.
    Grzejąc/chodząc dom + przygotowując CWU w taniej strefie taryfy G12w płaci się naprawdę niskie rachunki. Wiem, że ceny prądu wzrosną, ale przyjmując 3000zł za tonę węgla to ja tyle wydałem na ogrzewanie domu pompą przez ostatnie 3 lata. Oczywiście dom nie ma dużego zapotrzebowania, grzeję głównie w taniej strefie, ale jestem pod wrażeniem na tą chwilę bo więcej wydawałem na ogrzanie 43m2 mieszkania kotłem gazowym niż obecnie prawie 200m2 pompą ciepła (gdzie w bloku są jeszcze sąsiedzi, którzy też grzeją).

    Pompa ciepła ma też duży plus, którego nie mają inne sposoby ogrzewania domu. Prąd możemy sobie sami wyprodukować z paneli fotowoltaicznych. Także istnieje możliwość (przy początkowej wysokiej inwestycji) uniezależnić się od stałych kosztów utrzymania domu w zakresie grzania / chłodzenia, przygotowywania CWU oraz energii elektrycznej do reszty sprzętów. Do tego własna studnia i na tą chwilę eksploatacja takiego domu jest bardzo ekonomiczna w porównaniu do mieszkania w bloku.

    Oczywiście pompy ciepła nie są pozbawione wad, aż tak kolorowo to nie ma. Moim zdaniem największą wadą pomp ciepła są teoretycznie wysokie koszty ewentualnej naprawy gdy urządzenie się zepsuje. Podejrzewam, że o ile np. w przypadku kotła gazowego możemy go naprawić nawet za kilka stów to gdy coś grubego zepsuje się w pompie to możemy wydać na naprawdę tyle ile kosztują np. 2 nowe kotły gazowe.
    Natomiast wierzę w to, że producenci pomp ciepła sztucznie nie skracają ich żywotności i stosują dobrej jakości komponenty. W ich interesie jest aby zainteresowanie pompami ciepła było jak największe, dlatego do póki rynek ma duży potencjał rozwoju użytkownicy pomp mają być zadowoleni, także aktualne pompy mam nadzieje, że będą bez kosztownych awarii pracować przez wiele lat. Choć mogę się mylić
    Zwłaszcza jak się ją samemu zrobi z porządnego sprzętu w cenie max 8 tys to jest dopiero strzał w dychę .

Strona 239 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony