dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 227 z 249
Pokaż wyniki od 4.521 do 4.540 z 4962
  1. #4521
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ten argument to tez nie jest regułą bo przecież grzejniki przeważnie w 90% są montowane pod oknem więc mebla nie przystawisz do okna, ale cóż jak ktoś chce to mnie nie to nie interesuje jak sobie pokój umebluje
    Jedynym oknem, pod którym nic nie mam jest okno w łazience. Chociaż jakbym w niej miał grzejnik pod oknem, to bym go nogą dotykał w czasie posiedzeń na tronie.
    Pod oknem jest najlepsze miejsce dla biurka i na blat roboczy w kuchni. Mam też stół i kanapy przy samych oknach.

  2. #4522
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pod oknem jest najlepsze miejsce dla biurka
    Nie jestem pewien - w lecie, zwłaszcza od strony południowej może być mega ciężko. Ja zawsze wolałem siedzieć bardziej bokiem do okna, najlepiej żeby było po mojej lewej stronie z uwagi na to, że nie jestem mańkutem.

  3. #4523
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Nie jestem pewien - w lecie, zwłaszcza od strony południowej może być mega ciężko. Ja zawsze wolałem siedzieć bardziej bokiem do okna, najlepiej żeby było po mojej lewej stronie z uwagi na to, że nie jestem mańkutem.
    Polemizujesz z miejscem? Czy kierunkiem ustawienia biurka względem okna (o czym nie pisałem)?

    U mnie okno latem przez południowe okno nie wpada bezpośrednio. Od tego mam okap, żeby chronił. A zimą czy przez okna z innych kierunków - jak za dużo, to łatwo zmniejszyć ilość światła roletą czy plisą.

  4. #4524

    Domyślnie

    Cytat Napisał Danillo Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Jestem na etapie "urządzania" kotłowni w moim domu.
    Mój dom ma powierzchnie ok 280 m2 z czego docelowo ogrzewane będzie 240 m2. ( garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    W całym domku jest wykonane ogrzewanie podłogowe z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw co 10 cm.
    I tak:
    - na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m
    - na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów.
    Dom jest na poddaszu docieplony pianą Icynene grubośc 17-19 cm na pełnym deskowaniu, ocieplenie budynku to 15 cm austrotherm 033 grafit na porothermie 25 cm, okna trzyszybowe.
    Na działce póki co nie mam doprowadzonego gazu . Czekam od 4 lat i się doczekać nie mogę. Ostatni przyłączony dom jest oddalony o około 1 kilometr. Analizowałem jako źródło ciepła PC, ale ceny w chwili obecnej to jakiś kosmos i bez dofinansowania ( a do nowego budownictwa nie ma) trochę mnie to przerasta.
    Analizując wszystko w ostateczności zdecyduję sie raczej na piec pelletowy z uwagi na to, iż zależy mi na jak najbardziej bezobsługowym trybie.
    Hydraulik poleca mi właśnie piec na pellet o mocy 16 kw lazar bądź kołton do tego bufor higieniczny 800 -1000 litrów.
    Piec ma sobie pilnować tylko bufora przez co ma się to przekładać na ekonomiczna pracę pieca.
    Co o tym myślicie? Czy to dobre rozwiązanie ?
    Czy polecacie coś innego?
    Podbijam. Mam niemalże identyczny dylemat i sytuację

    Pellet+ Bufor?
    Gaz na własnym zbiorniku ?
    Bufor grzany grzałkami?

  5. #4525
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Gaz na własnym zbiorniku ?
    A to nie jest czasem najgorsza (ze wszech miar) opcja?
    Drugie takie wszech miar złe to olej w zbiorniku.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #4526
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A to nie jest czasem najgorsza (ze wszech miar) opcja?
    Najgorsza to jest dzierżawa butli, zdzierają aż trzeszczy. Zbiornik potrafi wychodzić taniej niż sieciowy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #4527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Podbijam. Mam niemalże identyczny dylemat i sytuację

    Pellet+ Bufor?
    Gaz na własnym zbiorniku ?
    Bufor grzany grzałkami?
    Podaj wyniki OZC i lokalizacje.

  8. #4528

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie energii pierwotnej: 72kWh/m2
    Posadzki na gruncie U=0,25
    Ściany zewn. U=0,2
    Dach U=0,16
    Okna U=1,1
    Drzwi U=1,3

    Nie uwzględnia rekuperacji, która się pojawi lada moment.
    Lokalizacja 58-100 Świdnica

    Pozdrawiam

  9. #4529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Zapotrzebowanie energii pierwotnej: 72kWh/m2
    Posadzki na gruncie U=0,25
    Ściany zewn. U=0,2
    Dach U=0,16
    Okna U=1,1
    Drzwi U=1,3

    Nie uwzględnia rekuperacji, która się pojawi lada moment.
    Lokalizacja 58-100 Świdnica

    Pozdrawiam
    To nie są wyniki OZC, podaj Eu, zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne.

  10. #4530

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To nie są wyniki OZC, podaj Eu, zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne.
    Nie mam w projekcie
    To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??
    Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

    Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej

    Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-03-03_165705.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	453656
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 03-03-2021 o 15:57

  11. #4531

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A to nie jest czasem najgorsza (ze wszech miar) opcja?
    Drugie takie wszech miar złe to olej w zbiorniku.
    Przy wynajęciu ponoć nie jest tak źle, mało tego, ma być nawet taniej niż na pellet
    Ale to dopiero wychodzi z praktyki, w teorii zanim zapłacisz to wszystko jest najlepsze i za darmo

  12. #4532
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Nie mam w projekcie
    To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??
    Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

    Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej

    Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-03-03_165705.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	453656
    Ani CW ani tym bardziej charakterystyka energetyczna nie są wyrocznią i opieranie sie na nich obarczone jest duzym poziomem ryzyka, ale mają jedną wielką zaletę (szkoda ze tylko tą jedyną) są darmowe.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 04-03-2021 o 14:30

  13. #4533
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ani CW ani tym bardziej charakterystyka energetyczna nie są wyrocznią i opieranie sie na nich obarczone jest duzym poziomem ryzyka, ale mają jedną wielką zaletę (szkoda ze tylko tą jedyną) są darmowe.
    CE nie jest darmowa, tylko jest w cenie projektu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #4534
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie są darmowe, tylko są w cenie projektu.
    Są darmowe, bo cokolwiek byłoby tam wpisane i tak jest nic nie warte. Są w projekcie bo muszą byc dla zasady, ich wartosc merytoryczna jest zadna..

  15. #4535

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Są darmowe, bo cokolwiek byłoby tam wpisane i tak jest nic nie warte. Są w projekcie bo muszą byc dla zasady, ich wartosc merytoryczna jest zadna..
    Najlepsze jest to, że zacząłem drążyć czy mogę sam ściągnąć jakiś program i wyliczyć co potrzeba... Okazało się, że moja charakterystyka energetyczna jest z kalkulatora dla pomp ciepła Viessmana...
    I weź tu zaufaj projektantom


    Po weekendzie powinienem mieć już więcej info. Czekam na kontakt
    Na razie mam gotowy projekt dla reku

  16. #4536
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Najlepsze jest to, że zacząłem drążyć czy mogę sam ściągnąć jakiś program i wyliczyć co potrzeba... Okazało się, że moja charakterystyka energetyczna jest z kalkulatora dla pomp ciepła Viessmana...
    I weź tu zaufaj projektantom

    ...
    Cały czas o tym pisze, a obronców czci i honoru architektów i projektantów jakby coraz mniej.

  17. #4537

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Nie mam w projekcie
    To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??
    Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

    Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej

    Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-03-03_165705.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	453656
    Czy zlecisz firmie zewnętrznej czy skorzystasz z gotowców to tyle samo będzie to warte. Dokładnie, tyle samo..
    Plus gotowców, że są za darmo.

  18. #4538

    Domyślnie

    Wiem, że już tutaj było mówione wiele i w szczegółach na temat kosztów eksploatacji. Sam zastanawiam się między kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła (woda - powietrze). Czy zastanawialiście się jakie są potencjalne koszty mają perspektywę:
    * tego, że rok do roku cena prądu będzie wzrastać - nawet nasi rządzący już to niemo przyznali (w sensie że URE rok do roku najpewniej będzie się zgadzał na podwyżki)
    * zapowiadanego i "oczekiwanego" uwolnienia cen gazu spod regulacji w 2024 roku, wg. "ekspertów" (głównie za sprawą monopolu PGNIG) w ciągu kilku lat spowoduje wzrost o ok 100%.

    Patrząc na to co się ma dziać, bardzo ciężko jest przewidzieć koszty za kilka lat ..... Chyba że jednak pompa ciepła + panele fv + reku (i tak był miał) - tak aby jak najmniej zużywać tego prądu po prostu.... ?

  19. #4539
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Wiem, że już tutaj było mówione wiele i w szczegółach na temat kosztów eksploatacji. Sam zastanawiam się między kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła (woda - powietrze). Czy zastanawialiście się jakie są potencjalne koszty mają perspektywę:
    * tego, że rok do roku cena prądu będzie wzrastać - nawet nasi rządzący już to niemo przyznali (w sensie że URE rok do roku najpewniej będzie się zgadzał na podwyżki)
    * zapowiadanego i "oczekiwanego" uwolnienia cen gazu spod regulacji w 2024 roku, wg. "ekspertów" (głównie za sprawą monopolu PGNIG) w ciągu kilku lat spowoduje wzrost o ok 100%.

    Patrząc na to co się ma dziać, bardzo ciężko jest przewidzieć koszty za kilka lat ..... Chyba że jednak pompa ciepła + panele fv + reku (i tak był miał) - tak aby jak najmniej zużywać tego prądu po prostu.... ?
    Mając PC nie musisz mieć od razu PV, chyba że cena prądu podskoczy nagle i sporo, lub masz dom o dużym zapotrzebowaniu na ciepło - tu warto najpierw rozważyć koszty ocieplenia z uwzględnieniem dotacji. Prąd możesz sobie wyprodukować, gazu nie.

    No i takie cosik - https://biznes.interia.pl/gospodarka...em,nId,5096188
    Gaz w UE robi się fu i be....
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 09-03-2021 o 19:17
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #4540

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Są darmowe, bo cokolwiek byłoby tam wpisane i tak jest nic nie warte. Są w projekcie bo muszą byc dla zasady, ich wartosc merytoryczna jest zadna..
    Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Akurat dla domków charakterystyka ma jak najbardziej sens. Robiłam charakterystykę dla znajomego. Potem sprawdzaliśmy jak się mają obliczenia do rzeczywistości. Rzeczywiste zużycie energii było bardzo zbliżone do obliczeniowego.
    Jedynym elementem od czapy jest EU.

Strona 227 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony