dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 245 z 249
Pokaż wyniki od 4.881 do 4.900 z 4962
  1. #4881

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jak najbardziej - wydajny kocioł pelletowy w obudowie zintegrowanej. Spalanie na poziomie 3-4 ton pelletu.

    Bardzo dobra instalacja działająca jako bufor - nigdy nie ruszać tylko naprawić.
    Z informacji wiem ze do tej pory jak był obslugiwany kociol na wegiel to na sezon grzewczy szło 3 tony wegla i przyczepa drzewa, nie mam pojecia czy to duzo czy malo ale dzis koszty by zjadły rete tej osoby.

    Odnosnie istniejacej instalaci, to jakby dzialala wczesniej to pewnie bym nie miał pomysłu tego ruszac, ale wiem ze nie grzałała ona prawilowo,
    rury sa poprowadzone górą zapowietrzanie sie to była tam norma, czy znajde dzis kogos kto bedziechciał spawac i wklejac jakies odpowietrzniki to bardzo w to watpie. Wszyscy proponowali ze trzeba instalacje zmodernizowac gdzie koszt w przypadku pieca z peletu przekroczy 25tys zł to pewnie 1/5 warotsci budynku, a nalezało by wymienic dach co praktycznie wklad w bye jaki remont rownał oby sie z wartosia tego budynku na dzien dzisiwjszy. Mam nadzieje ze po remoncie podniesie wartosc i bedzie mozna go sprzedac i to sie przynajmniej zwroci.

  2. #4882

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Nie wiadomo czy te durne przepisy pozwolą ci docieplić dom ale od środka jest możliwość docieplenie multiporem zawsze to coś .
    Witaj, z tego co doczytałem z ocieplannie z zewnatrz tego budynku to tylko kłopoty z condensacja i to odpada, tak jak piszesz dolozenie scian ok 15cm z konstrukcji drewnianej i waty lub cos innego. Nie wiem jak przepisy to budynek przed 1900 rokiem i nie wie mco moge a czego nie, sasidzi otynkowali te kamienie i zmieniali dach wiec pewnie ja tez cos tam bede mogl zrobic, pytanie czy zrobili to legalnie .

  3. #4883
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _fenix_ Zobacz post
    Dlaczego klimatyzacja ? Czy to bylo by bardziej efektywne niz GAZ czy kociol peletowy ?
    Bo jest tanie w używaniu, względnie tanie w instalacji, łatwo sterowalne (również zdalnie), nie wymaga dźwigania, przeglądów (nie ma wymogu prawnego - warunki gwarancji zazwyczaj wymagają przeglądów), czysto, bezpiecznie, nie zajmuje miejsca...
    No ale właśnie miejsce.... Taki dom trzeba utrzymać, a to nie tylko ogrzanie. To podatki, naprawy, sprzątanie, konserwacja... I po co to starszej osobie? Nawet po remoncie.

    Tylko pozostaje podstawowe pytanie - czy ten budynek jest wpisany do rejestru zabytków? Bo jeżeli tak, to klimy odpadają. A jak koszt normalnego remontu wyrywa z butów tak zabytku przyprawi o zawał serca.

  4. #4884
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał _fenix_ Zobacz post
    Odnosnie istniejacej instalaci, to jakby dzialala wczesniej to pewnie bym nie miał pomysłu tego ruszac, ale wiem ze nie grzałała ona prawilowo, rury sa poprowadzone górą zapowietrzanie sie to była tam norma, czy znajde dzis kogos kto bedziechciał spawac i wklejac jakies odpowietrzniki to bardzo w to watpiei.
    Ta instalacja przeżyje ...Pompa i odpowietrznik przy kotle wszystko przegna.
    Z informacji wiem ze do tej pory jak był obslugiwany kociol na wegiel to na sezon grzewczy szło 3 tony wegla i przyczepa drzewa
    Połowa z tego opału szła w komin i na ciągłym gonieniem temp. w przypadku chwilowego nieogrzewania.
    Wszyscy proponowali ze trzeba instalacje zmodernizowac
    Przy takim budynku jest to najlepsza instalacja. To że chcieli zarobić jest pewne.
    gdzie koszt w przypadku pieca z peletu przekroczy 25tys
    Dobry kocioł pelletowy o mocy do 10 kW kupisz za 12 tyś.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 31-03-2023 o 11:08
    Regulamin forum

  5. #4885

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ta instalacja przeżyje ...Pompa i odpowietrznik przy kotle wszystko przegna.

    Połowa z tego opału szła w komin i na ciągłym gonieniem temp. w przypadku chwilowego nieogrzewania.

    Przy takim budynku jest to najlepsza instalacja. To że chcieli zarobić jest pewne.

    Dobry kocioł pelletowy o mocy do 10 kW kupisz za 12 tyś.
    To ze szło w komin to wiem, tak samo jest teraz z drzewem zwykla koza a rura do komina az czerwona 70% leci w komin jak nie wiecej.

    Dlaczego uwazasz ze do 10kW, mi proponowali piec do tego domu min 12kW a nawet 16kW bo moze sie okazac ze 10ka nie dogrzeje.
    Odnosnie instalacji i jej pozostawiania w stanie jakim jest, jakoś tego nie moge przegryść, dlaczego uważasz ze mam ją zostawić, czy tu chodzi że niepotrzebne koszta czy to ze wymiana nie da jakiegoś zysku energrtycznego?
    Jak widze te ryry chyba z 70mm te glowne to jakos zle mi sie robi ze musze tyle zelaztwa nagrzac.

    W przypadku pozostawienia starej czy te rury powinny byc okryte izolacja ?
    Poztaram sie zrobic kilka fotek i tu umiescic abysie mieli jakis poglad na sytuacje. CHociaz nie wie mczy nie lepiej zalożyc nowy watek dla tego tematu.

  6. #4886
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał _fenix_ Zobacz post
    Dlaczego uwazasz ze do 10kW, mi proponowali piec do tego domu min 12kW a nawet 16kW bo moze sie okazac ze 10ka nie dogrzeje..
    Można wziąć nawet 20 kW jeśli masz obawy. Kocioł pelletowy pracuje z mocą modulowana więc nie będzie żadnego problemu.

    Odnosnie instalacji i jej pozostawiania w stanie jakim jest, jakoś tego nie moge przegryść, dlaczego uważasz ze mam ją zostawić, czy tu chodzi że niepotrzebne koszta czy to ze wymiana nie da jakiegoś zysku energrtycznego?
    Wymiana jeszcze pogorszy zysk energetyczny. Duży zład wody dla tego nieocieplonego domu to same plusy.
    Jak widze te ryry chyba z 70mm te glowne to jakos zle mi sie robi ze musze tyle zelaztwa nagrzac.
    Przecież te rury są w bryle domu i ogrzewają dom.
    W przypadku pozostawienia starej czy te rury powinny byc okryte izolacja ?
    Te w piwnicy na pewno.

    PS.
    Ja bym wybrał oszczędny kocioł pelletowy z własną ochroną powrotu z dużym zasobnikiem i wpiął go bezpośrednio do tej instalacji. W domu dał panel który będzie sterował pracą kotła i nie dopuszczał do wychłodzenia budynku.
    Regulamin forum

  7. #4887
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Cytat Napisał _fenix_ Zobacz post
    Witaj, z tego co doczytałem z ocieplannie z zewnatrz tego budynku to tylko kłopoty z condensacja i to odpada, tak jak piszesz dolozenie scian ok 15cm z konstrukcji drewnianej i waty lub cos innego. Nie wiem jak przepisy to budynek przed 1900 rokiem i nie wie mco moge a czego nie, sasidzi otynkowali te kamienie i zmieniali dach wiec pewnie ja tez cos tam bede mogl zrobic, pytanie czy zrobili to legalnie .
    Od środka w żadnym wypadku stelaży a już na bank nie możesz tam wkładać wełny czy czegoś podobnego jedyne dopuszczalne docieplenie od środka to multipor lub XPS pod warunkiem że ściśle ze ścianą związany bez stelaży tylko klej na grzebień i docisnąć na maxa .

  8. #4888
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    W takim domu można by też pomyśleć na klimatyzacją kanałową to chyba najtańsze rozwiązanie nie tylko inwestycyjnie ale też eksploatacyjnej , lepiej miesięcznie wydać te 200-300 zł więcej na prąd niż 800-900 na pellet bo tak mniej więcej to tyle kosztuje na bank co ? klimą kanałowa i wysuszysz trochę chałpę a rozprowadzenie rur to pikuś skoro piszesz że na górze pusto , taka klima to koszt ok 6-7 tys a kocioł pelletowy to wydatek od 12 tys wzwyż no i za jedną tonę peletu masz 4 miesiące grzania prądem .

  9. #4889

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Od środka w żadnym wypadku stelaży a już na bank nie możesz tam wkładać wełny czy czegoś podobnego jedyne dopuszczalne docieplenie od środka to multipor lub XPS pod warunkiem że ściśle ze ścianą związany bez stelaży tylko klej na grzebień i docisnąć na maxa .
    To co piszesz jakos kluci sie z tym co do tej pory znalazlem ze sciany z kamienia nie mozna w zaden sposob stykac ze sciana wenetrzna z powodu kondensaci wody w miescach klejonych pojawia sie wykwity, wiec nie wiem skad twoja propozycja. Ja nie znam sie bazuje tylko na informacjach w sieci.
    Zalecane jest przy scianach z kamienia mala szczelina delatacyjna gdzie nic z kamieniem sie nie styka bezposrednio i to m byc w jakis posob wietrzone poprzez otwory od dolu sciany i od gory.

  10. #4890

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    W takim domu można by też pomyśleć na klimatyzacją kanałową to chyba najtańsze rozwiązanie nie tylko inwestycyjnie ale też eksploatacyjnej , lepiej miesięcznie wydać te 200-300 zł więcej na prąd niż 800-900 na pellet bo tak mniej więcej to tyle kosztuje na bank co ? klimą kanałowa i wysuszysz trochę chałpę a rozprowadzenie rur to pikuś skoro piszesz że na górze pusto , taka klima to koszt ok 6-7 tys a kocioł pelletowy to wydatek od 12 tys wzwyż no i za jedną tonę peletu masz 4 miesiące grzania prądem .
    Na te chwile jestem w trakcie wyboru sposobu instalacji grzewczej, ale powiem ze jesli slysze że grzanie ma bazowac na prądzie czy gazie przy tak chłonnym budynku to jakos mnie to przeraża. Ala nawiew tez brałem pod uwage ze wzgledu na cyrkulacje powietrza i szybkie podniesienie temperatury ,ale pozostaje potem c.w.u gdzie musialo by być dodatkowe żróbło ciepła Aktualnie poddasze jest puste, ale jesli zdecydowal bym sie na użytkowe to plany przeprowadzenia kanałow stworzyły by mi dodatkowy kłopot i niepotrzeby wydatek. Ja zakladam ze poddasze kiedys bedzie użytkowe ze wzgledu na mały metaż parteru.
    Ostatnio edytowane przez _fenix_ ; 01-04-2023 o 12:09

  11. #4891
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _fenix_ Zobacz post
    To co piszesz jakos kluci sie z tym co do tej pory znalazlem ze sciany z kamienia nie mozna w zaden sposob stykac ze sciana wenetrzna z powodu kondensaci wody w miescach klejonych pojawia sie wykwity, wiec nie wiem skad twoja propozycja.
    To co istotne od 3:10 (tylko ważne, że musi to być piana ZK):


  12. #4892

    Domyślnie

    Będę chciał wynająć mieszkanie bezczynszowe w nowym budownictwie, ogrzewane gazem(grzejniki). Mieszkam sam, pracuję 10-11h poza domem. Zastanawiam się nad ogrzewaniem na zasadzie:

    w salonie z kuchnią:
    - ustawiam grzejniki tak aby w pomieszczeniu utrzymywało się 17stC
    - włączam elektryczny termowentylator 5-10min przed przyjściem(jakieś smart gniazdko i w zależności od mojej odległości od domu - GPS) aby po wejściu mieć ok 22stC, wyłączam gdy idę spać do sypialni, podobnie dogrzewam salon ranem przed wyjściem do pracy

    w sypialni utrzymuję 19 - 20 stC czyli komfortowo do spania.

    Co o tym sądzicie? Nie powinienem przekroczyć 2000kWh.

  13. #4893
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    Co o tym sądzicie? Nie powinienem przekroczyć 2000kWh.
    2MWh/r to większość przekracza na cele bytowe bez żadnego grzania.
    kWh gazu jest znacznie tańsza, niż prądu w G11 czy drogiej strefie G12.
    Komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale również od temperatury przegród i wyposażenia. Jak wszystko będzie zimne, to potrzebujesz podnieść temperaturę powietrza wyżej, żeby utrzymać ten sam komfort.

    Raczej wyjdzie drożej i mniej komfortowo.

  14. #4894

    Domyślnie

    Nie wiem nawet ile będę zużywał prądu, mieszkając sam i gotując w połowie sam w połowie jedząc na mieście. Indukcja, lodówka, pralka, energooszczędny laptop i w sumie pomijalne oświetlenie to wszystkie urządzenia elektryczne. Mój pomysł był raczej pod kątem tego, że w salonie będę przebywał max 5h/dobę więc myślałem, że szkoda ogrzewać pomieszczenie ciągle do 22stopi.

    Czyli alternatywą byłoby kupić głowicę termostatyczną smart, która również może być sterowana w zależności od tego czy jestem w mieszkaniu.

  15. #4895
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jankomorowski

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-240
    Posty
    2

    Domyślnie

    ja cały czas się zastanawiam nad ogrzewaniem z pompy ciepła ale ludzie coraz gorzej na ten temat się wypowiadają :/

  16. #4896
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dziwisz się?
    100 000 pomp rocznie do zamontowania.
    Teraz każdy będzie specjalistą od pomp ciepła, tak jak był specjalistą od paneli PV.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #4897

    Domyślnie

    Wiem że temat rzeka ale stoję przed wyborem gaz vs pompa ciepła.

    Z jednej strony piec gazowy tańszy, zostaje sporo kasy na start w kieszeni, jak zakażą / każą zmienić to pewnie i tak dadzą dofinansowanie na pompę ciepła, tańsze przeglądy ale gaz wychodzi obecnie drożej.

    Z drugiej pompa duża inwestycja ale później powinno być taniej. Nie wiadomo co z jakością i jak to wyjdzie (wiem że teraz każdy zapewnia że pompa się nie zepsuje)

    Gaz mam w drodze ale podobno gazowania robi problemy i się długo czeka.

    Dom ~190m rodzina 2+2 z możliwością że kiedyś wpadnie jeszcze 3 dziecko


    Sam już nie wiem w co iść.

  18. #4898
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wstaw pompę i zrób całą instalację pod niskotemperaturowe źródło ciepła.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #4899

    Domyślnie

    Ja bym szedł w biomasę, chyba że nie ma w ogóle komina to raczej pompa ciepła, tylko że bez fotowoltaiki można popłynąć. Przypominam o pisowskich limitach na prąd. Jedna sroga zima może spowodować drenaż w portfelu

  20. #4900
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Pompa ciepła ale nie za trylion z dofinansowaniem tylko normalny haier monoblok samemu zamontowany i tyle.

Strona 245 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony