dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 207 z 249
Pokaż wyniki od 4.121 do 4.140 z 4962
  1. #4121

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mervin Zobacz post
    Ja mam pompę ciepła i jest bardzo tanio. Chociaż to swojego rodzaju inwestycja, która się po czasie zwróci. Jak dla mnie warto, ale decyzja należy do Ciebie.
    a jaką masz pompę i ile m2 do ogrzania?

  2. #4122

    Domyślnie

    Witam!
    Jestem na tym forum od lat choć mało aktywny! Mam temat do przemyśleń odnośnie ogrzewania domu.
    W 2008 kupiłem dom z rynku wtórnego o powierzchni ok. 130-140 m2, bez pwinicy(wybudowany w 2005). Docieplony styropianem 10 cm, stron i dach wełną, docieplany już po zakupie. Ostatniego lata docieplenie fundamentów styrodurem.
    Dom grzeje piecem dwufunkcyjnym Junkers zbs 22/120 ( z zasobnikiem 120l) zasilanym propanem z butli Gaspolu. Rachunki z gaspolu rok do roku to ok. 3500 zł + kominek. Wychodzi mniej więcej 4000 zł/rok.
    Od kilku lat mam problem ze śmierdzącą ciepłą wodą. Diagnoza -bakteria Legionella. Byli u mnie różni czarodzieje i mega fachmani ale nikt sobie z tym nie radzi. Wymiana zasobnika jest nieopłacalna.
    Przy okazji podliczenia rachunków za gaz zauważyłem,że koszt podgrzewania ciepłej wody to minimum 150 zł/m (w tym 37 opłaty stałej Gaspolu).
    Rozwiązaniem jest zastosowanie bojlera elektrycznego i zainstalowanie PV. Przy okazji zacząłem mysleć czy jest możliwe dogrzewanie domu z PV. Mam połowę dachu na stronę południową czyli ok. 70 m2 dostępnych dla paneli. Odliczając okna dachowe, jakieś 34 panele powinny się zmieścić.
    Aha, rachunki za prąd to ok. 200 pln miesięcznie.
    Co myślicie?

    PS: Jeszcze jedna sprawa. Kilka lat temu poprowadzili przez moją działkę sieć gazu ziemnego ale obliczyłem że przepięcie się z propanu na GZ kosztowałoby mnie ok. 6000 PLN(koszt gazowni + koszt zerwa\nia umowy z Gaspolem). Nieopłacalne.

  3. #4123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Legionella nie śmierdzi!
    Śmierdzi siarkowodór.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4124
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja podobnej wielkości dom ogrzewam ekogroszkiem i rocznie to ok 1600zł łacznie z CWU ale to ja , do podgrzewania cwu możesz kupić bojler z pompą ciepła oraz w razie zwiekszonego zapotrzebowania grzałka bo normalnie to chodzi w tym pompa ciepła i zabiera tylko ok 200 wat , nazywa się to ariston hybrid i taki 80 litrów kosztuje nie wiele ponad 2 tys zł .

  5. #4125
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ja podobnej wielkości dom ogrzewam ekogroszkiem i rocznie to ok 1600zł łacznie z CWU ale to ja ,...
    u mnie podobnie (ostatni rok zamknąłem w 2100zł wraz z CWU, grzejąc peletem) na podobne metry , a styro mam tylko 2cm (ale grafit) więcej niż duke-R . Gdzie tu do 4 klocków , to dwa sezony
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #4126

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Witam!
    Jestem na tym forum od lat choć mało aktywny! Mam temat do przemyśleń odnośnie ogrzewania domu.
    W 2008 kupiłem dom z rynku wtórnego o powierzchni ok. 130-140 m2, bez pwinicy(wybudowany w 2005). Docieplony styropianem 10 cm, stron i dach wełną, docieplany już po zakupie. Ostatniego lata docieplenie fundamentów styrodurem.
    Dom grzeje piecem dwufunkcyjnym Junkers zbs 22/120 ( z zasobnikiem 120l) zasilanym propanem z butli Gaspolu. Rachunki z gaspolu rok do roku to ok. 3500 zł + kominek. Wychodzi mniej więcej 4000 zł/rok.
    Od kilku lat mam problem ze śmierdzącą ciepłą wodą. Diagnoza -bakteria Legionella. Byli u mnie różni czarodzieje i mega fachmani ale nikt sobie z tym nie radzi. Wymiana zasobnika jest nieopłacalna.
    Przy okazji podliczenia rachunków za gaz zauważyłem,że koszt podgrzewania ciepłej wody to minimum 150 zł/m (w tym 37 opłaty stałej Gaspolu).
    Rozwiązaniem jest zastosowanie bojlera elektrycznego i zainstalowanie PV. Przy okazji zacząłem mysleć czy jest możliwe dogrzewanie domu z PV. Mam połowę dachu na stronę południową czyli ok. 70 m2 dostępnych dla paneli. Odliczając okna dachowe, jakieś 34 panele powinny się zmieścić.
    Aha, rachunki za prąd to ok. 200 pln miesięcznie.
    Co myślicie?

    PS: Jeszcze jedna sprawa. Kilka lat temu poprowadzili przez moją działkę sieć gazu ziemnego ale obliczyłem że przepięcie się z propanu na GZ kosztowałoby mnie ok. 6000 PLN(koszt gazowni + koszt zerwa\nia umowy z Gaspolem). Nieopłacalne.
    Zleć rzetelny audyt energetyczny. Wtedy będziesz wiedział gdzie i ile ucieka. Inaczej to bez sensu. Z wodą dziwna sprawa - dawałeś próbkę do badania?

  7. #4127

    Domyślnie

    Masz rację. Tak zrobię. Możesz kogoś polecić?
    Jeśli chodzi o wodę to nie robiłem analizy. Może pora to zrobić.

  8. #4128

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Masz rację. Tak zrobię. Możesz kogoś polecić?
    Jeśli chodzi o wodę to nie robiłem analizy. Może pora to zrobić.
    Na tym forum Asolt.

  9. #4129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Masz rację. Tak zrobię. Możesz kogoś polecić?
    Jeśli chodzi o wodę to nie robiłem analizy. Może pora to zrobić.
    Audyt będzie Tobie potrzebny, jak będziesz chciał zamontować pompę ciepłą.
    Warstwę ocieplenia masz zakończoną, więc audyt tylko pokarze, gdzie jest za mało, a to już wiesz – pewnie wentylacja grawitacyjna i ściana 10cm pewnie najtańszego białego styro – to trochę mało, żeby mieć niskie koszty, ale bez przesady.

    Lepiej podać koszt 1kWh ciepła jaki uzyskujesz z gazu od Gaspolu – tutaj jest przyczyna wysokich kosztów.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  10. #4130
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    @duke-R

    Wymień zbiornik na własny - koszty spadną o połowę lub więcej.
    Jeśli umowę z G. masz od 2005 r prawdopodobnie możesz ja wypowiedzieć bez kosztów. Sprawdź umowę i skonfrontuj z tym co powie G.
    Masz grzejniki czy podłogówkę po całości?
    Jeśli grzejniki to jakie temp. na we/wy w największe mrozy?

  11. #4131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Audyt będzie Tobie potrzebny, jak będziesz chciał zamontować pompę ciepłą.
    Warstwę ocieplenia masz zakończoną, więc audyt tylko pokarze, gdzie jest za mało, a to już wiesz – pewnie wentylacja grawitacyjna i ściana 10cm pewnie najtańszego białego styro – to trochę mało, żeby mieć niskie koszty, ale bez przesady.

    Lepiej podać koszt 1kWh ciepła jaki uzyskujesz z gazu od Gaspolu – tutaj jest przyczyna wysokich kosztów.
    Jeśli chodzi o styro i wentylację to dokładnie tak jak piszesz.
    Jak Ci mam podać koszt ciepła od Gaspolu? 1m3 mnie kosztuje ok. 12.2 pln brutto.

  12. #4132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    @duke-R

    Wymień zbiornik na własny - koszty spadną o połowę lub więcej.
    Jeśli umowę z G. masz od 2005 r prawdopodobnie możesz ja wypowiedzieć bez kosztów. Sprawdź umowę i skonfrontuj z tym co powie G.
    Masz grzejniki czy podłogówkę po całości?
    Jeśli grzejniki to jakie temp. na we/wy w największe mrozy?
    Umową mam taką,że muszę zużyć 5000 m3 gazu a jeśli chce wcześniej rozwiązać to płacę czyli oddaje tzw rabat na montaż. Na razie zużyłem ok. 3500 m3

  13. #4133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mervin Zobacz post
    Ja mam pompę ciepła i jest bardzo tanio. Chociaż to swojego rodzaju inwestycja, która się po czasie zwróci. Jak dla mnie warto, ale decyzja należy do Ciebie.
    Witam,

    Powietrzna pompa ciepłą ze względu na niższe roczne koszty ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań ogrzewania budynku, jest obecnie jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań na rynku. Oprócz niskich rocznych kosztów ogrzewania pompa ciepła gwarantuje także całkowicie bezobsługowa oraz ekologiczna praca. Niskie koszty ogrzewania pozwolą na zwrot wyższych kosztów inwestycyjnych na przestrzeni kilku sezonów grzewczych. Pompa ciepła dzięki zasilaniu darmowym ciepłem niskotemperaturowym wspomaganym energią elektryczną, pozwoli na uniezależnienie się od dostaw paliwa stałego oraz gazu. Kolejną zaletą pompy ciepła jest możliwość wykorzystania jej do chłodzenia budynku w sezonie letnim. Podsumowując wszystkie wyżej wymienione możliwości urządzenia - inwestycja w pompę ciepła jest bardzo korzystna i przyszłościowa.
    Bardziej szczegółowe informacje o pompach ciepła z rodziny Logatherm można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg.../pompy-ciepla/
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  14. #4134

    Domyślnie

    Najtańsze ogrzewanie typowego domu 150m2 to darmowe ogrzewanie
    https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

    PV 5kW 20000
    Klimatyzacja kanałowa 4000-7000.
    Montaż klimy kanałowej 1500.
    Materiały do rozprowadzenia ciepła 2000.
    Robocizna przy kanałach kilka tys.
    Razem 40 tys za kompletne darmowe ogrzewanie domu.

    Funkcja chłodzenie i osuszanie GRATIS.

    Klimatyzatorem ogrzewałem przez 10 zim.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #4135

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    .
    Od kilku lat mam problem ze śmierdzącą ciepłą wodą. Diagnoza -bakteria Legionella. Byli u mnie różni czarodzieje i mega fachmani ale nikt sobie z tym nie radzi. Wymiana zasobnika jest nieopłacalna
    2 lata temu mialem podobny problem. Poczytaj:

    https://instalreporter.pl/ogolna/pro...waczach-c-w-u/

  16. #4136

    Domyślnie

    Już mi ktoś kiedyś proponował anodę tytanową ale koniec końców nikt jej nie zamontował. Zastanawiam się jednak czy dalej brnąć w leczenie 13-letniego pieca gazowego. Wkrótce chcę zamotować PV o mocy prawie 10 kW i zastanawiam się nad zamianą na piec elektryczny.

  17. #4137

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Już mi ktoś kiedyś proponował anodę tytanową ale koniec końców nikt jej nie zamontował. Zastanawiam się jednak czy dalej brnąć w leczenie 13-letniego pieca gazowego. Wkrótce chcę zamotować PV o mocy prawie 10 kW i zastanawiam się nad zamianą na piec elektryczny.
    Zastanów się co lepsze - pokrywanie CO z PV czy mniejsze PV ale z PC. Może wyjść w tych samych kosztach, ale rachunek w drugim przypadku na pewno niższy (i nie zależy od polityki wobec prosumenta).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #4138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Zastanów się co lepsze - pokrywanie CO z PV czy mniejsze PV ale z PC. Może wyjść w tych samych kosztach, ale rachunek w drugim przypadku na pewno niższy (i nie zależy od polityki wobec prosumenta).
    Tyle, ze PC wypadałoby serwisować dla gwarancji. Do tego koszt naprawy albo wymiany trochę straszny.

  19. #4139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, ze PC wypadałoby serwisować dla gwarancji. Do tego koszt naprawy albo wymiany trochę straszny.
    Żeby to ocenić to można popytać tu na forum kto ma jakie PC, czy serwis jest obowiązkowy dla utrzymania gwarancji.

    Są PC co już ładnych parę lat pracują, w kwestii ryzyka oczywiście, lepiej mieć PV, w kwestii opłacalności raczej PC.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #4140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Żeby to ocenić to można popytać tu na forum kto ma jakie PC, czy serwis jest obowiązkowy dla utrzymania gwarancji.
    Pytałem. Nikt jakoś nie chciał się pochwalić warunkami gwarancji.

    Do tego gwarancja na PC to zazwyczaj 2 lata. 5 to już albo promocja, albo dodatkowe warunki.

    Producenci i sprzedawcy czasami coś po cichu przebąkną - ale większość nabywców nie ma świadomości dodatkowych kosztów czy tego, że utracili gwarancję, bo czegoś nie zrobili.

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    U mnie przegląd pc panasonic, lg, mitsubishi, raz w roku 300zł netto.


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Pompy ciepła ____________________590,40 zł

    koszty obejmują usługę oraz dojazd do 30km. [...]Oczywiście wszystkie materiały eksploatacyjne płatne są dodatkowo wg zużycia.
    Tutaj jest fajne zestawienie

    Buderus pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku
    Nibe pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Mitsubishi pompy ciepła powietrzne 2 razy w roku,
    Samsung pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Dimplex pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Danfoss pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Panasonic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Atlantic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    NTS pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku.

    Cena przeglądu gwarancyjnego 350 zł /netto


    Wystarczy porównać z gwarancją na falowniki, panele PV i kable. Długość gwarancji też świadczy o przewidywanym przez producenta okresie pracy danego urządzenia. I haczyki, koszty i dodatkowe warunki w gwarancji też warto przeanalizować.

Strona 207 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony