dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 220 z 249
Pokaż wyniki od 4.381 do 4.400 z 4962
  1. #4381
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Samoróbki, których termostat umieszczasz gdzie chcesz (daleko od grzejnika).
    Tylko jaki sens ma precyzyjny termostat do grzania w taniej taryfie?
    Samoróba to nie problem ale ale DIY ześmietnika zawsze wygląda jak ze śmietnika . A jak DIY ma być ładne to kosztuje w okolicach fabrycznych rozwiązań.

    Precyzyjne dlatego żeby skończył grzać jak zrówna się s podłogą a podłoga będzie ładować dalej.Szybsze uzyskanie komfortu o to chodzi
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 12-06-2020 o 14:22
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #4382
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Precyzyjne dlatego żeby skończył grzać jak podłoga dojdzie do momentu w którym ma skończyć grzać a podłoga będzie ładować dalej
    To tym bardziej samoróbka - ale sterowana nie temperatura powietrza, a załączana z zegara a wyłączana po osiągnięciu przez podłogę zadanej temperatury. I jeszcze pytanie, czy ta zadana temperatura podłogi ma być ustawiana ręcznie, czy może na podstawie krzywej grzewczej i temperatury zewnętrznej?

    Tylko jaki sens ma takie rzeźbienie, jak temperatura powietrza przy podłogówce ma amplitudę z pół stopnia bez grzania w drogiej strefie? To termostaty zazwyczaj mają większą histerezę.
    I to najwyższą uzyskuję ... wtedy, kiedy chciałbyś odpalać kaloryfery.

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-06-2020 o 14:24

  3. #4383
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Grzejnik ma podnieść szybko temperaturę na piętrze ale poniżej zadanej podłogówki.
    Sadziłem że grzejniki z precyzyjnym termostatem mają histerezą 0,1* .

    Obecne sterowanie jeszcze nie testowane w warunkach bojowych to DIY. Ale ma opomiarownie, pogodówkę bez krzywej, czasówkę, termostaty parter i piętro, termostat cwu , zabezpieczenie kolektora przed przegrzaniem, temp zailania i powrotu kolektora, temp bojlera w trzech miejscach, zabezpieczenie przed przegrzaniem grzałki w rurze, cyrkulacja i ... coś tam pewnie jeszcze

    Minimalna histereza 0,1*

    Po zimie chyba przejdę z g12w na g12 . G12w niema dziennego okienka i tu jest problem no ale zato startuje od 21

    A to rzeźba Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ster.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	445132
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 12-06-2020 o 15:15
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #4384
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    No rzeźba jak się patrzy...
    W Tauronie jest okienko dzienne w G12W w godzinach 13- 15., nocna od 22-giej do 6-tej nie licząc sobót, niedziel i świąt
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #4385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bierut Zobacz post
    Kolega, który ma PV i PC powietrze-powietrze też zachęca mnie do wariantu nr 3.

    Tak więc teraz muszę szukać ofert lub czekać na kogoś kto przeczyta ten wątek i sam się do mnie zgłosi
    Ja przekornie powiem że jak masz gaz to zainstaluj piec kondensacyjny za 5-6 tyś plus zbiornik 150 l z grzałką i masz temat z głowy nie wiem jak z dofinansowaniem ale ja z programu czyste powietrze dostałem 6 tyś. Jak dołożysz panele to będziesz miał CWU za free a reszte ogrzewania opędzi ci kociołek.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  6. #4386

    Domyślnie

    Cytat Napisał slk500 Zobacz post
    Szukam osoby, firmy która mogłaby profesjonalnie doradzić i zrobić odpowiedni montaż wybranego rozwiązania.
    Warszawa
    Budżet tak do 25 tys zł

    - dom jednorodzinny około 100m2, użytkowany przez 2 osoby
    - dotychczas był ogrzewany drewnem, ale funkcja palacza stała się zbyt uciążliwa oraz jestem świadomy bardzo niskiej optymalności tego rozwiązania.
    - ogrzewanie na prąd raczej odpada bo mam prąd drogi, budowlany -> 0,65zł/kWh z czego 142zł to stałe+opłaty związane z opłatami handlowymi i dystrybucją
    - w łazience bojler na prąd 80l (w sumie i tak za dużo i chyba będą go zmieniał na mniejszy)
    - na podstawie wypowiedzi forum oraz wstępnego rozeznania szedłbym w stronę kominka/pieca na pelet
    - tylko zastanawiam się czy z instalacją wodna i grzejnikami czy samo powietrze?
    - oraz jaka firma i model?

    Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

    Załącznik 445077
    Obrabianie kotka, za pomocą młotka.
    SPAM.
    Jak chcesz śmieciucha, to idź do działu ze śmieciuchami.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #4387
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Obrabianie kotka, za pomocą młotka.
    SPAM.
    Ja tu widzę pytanie nie spam. To wątek o najtańszym ogrzewaniu i człowiek szuka rady na temat najtańszego ogrzewania.

  8. #4388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja tu widzę pytanie nie spam. To wątek o najtańszym ogrzewaniu i człowiek szuka rady na temat najtańszego ogrzewania.
    Cytat Napisał slk500 Zobacz post
    -
    - ogrzewanie na prąd raczej odpada bo mam prąd drogi, budowlany -> 0,65zł/kWh z czego 142zł to stałe+opłaty związane z opłatami handlowymi i dystrybucją


    - na podstawie wypowiedzi forum oraz wstępnego rozeznania szedłbym w stronę kominka/pieca na pelet
    - tylko zastanawiam się czy z instalacją wodna i grzejnikami czy samo powietrze?
    - oraz jaka firma i model?



    Załącznik 445077
    Śmieciuch, jak nic.
    Tylko szuflować.
    Tak, wiem.
    Jestem czasem złośliwy.
    Przenieś temat do działu ze śmieciuchami.

    Cytat Napisał slk500 Zobacz post
    - dotychczas był ogrzewany drewnem, ale funkcja palacza stała się zbyt uciążliwa
    ]
    Chce zmienić kominek, na kominek dotychczasowy który już ma, ale mu nie pasuje, lub pellet.
    Kominek ma, nie pasuje, ale chce go ponownie.
    Masło maślane.
    Śmieciuch dotychczasowy, na śmieciuch który ma obecnie, a mu nie pasuje + na/lub uzupełniający śmieciuch z podajnikiem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-06-2020 o 18:57
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #4389

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany. W czym problem, żeby zmienić na G?
    Żeby ocenić co będzie optymalne trzeba znać ilość kWh potrzebnych do ogrzania - czyli OZC bo ze zużycia drewna to wróżenie z fusów, bo pewnie nie wiadomo jaka wilgotność ani jaka sprawność spalania.
    Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?

  10. #4390
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał slk500 Zobacz post
    Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?
    Nie każdy musi wiedzieć, jak wyliczyć OZC. To zadanie dla specjalistów. Jeśli masz ochotę, poszukaj specjalistów Viessmann w okolicach Warszawy - tu masz mapę i kontakty do osób - zobacz co oferuję i zdecyduj czy warto poprosić o pomoc
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #4391
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Czy analizował ktoś jakie zapotrzebowanie na ciepło ma budynek w czasie drogiej a jakie w czasie taniej taryfy.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #4392

    Domyślnie

    Cytat Napisał slk500 Zobacz post
    Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?
    18 mp drewna na 100 m2 powierzchni to tak z 3x za dużo. Albo palisz mokrym drewnem, albo Twoja spalarka ma dramatycznie niską sprawność, albo którędyś Ci ciepło ucieka. Pobaw się na https://cieplowlasciwie.pl/ i zobacz co wyjdzie.

  13. #4393

    Domyślnie

    Budynek z lat 70. Ok. 120 metrów.

    Obecnie ogrzewany ekogroszkiem.

    Nieocieplony, ale chcę ocieplić elewację równolegle z modernizacją ogrzewania.

    Za parę lat w ulicy może pojawić się sieć gazowa, ale nie wydaje się to być niczym pewnym (firma już miała ją budować, byli w trakcie wykonywania projektu sieci, miałem warunki przyłączenia, po czym się wycofała, tłumacząc się koronawirusem – nie są w stanie powiedzieć, czy inwestycję zrealizują za rok, dwa, pięć czy dziesięć i wypowiadają umowę o przyłączenie).

    Mam oferty na pompę ciepła PW oraz na zbiornik na propan + kotłownię. Łącznie propan (kotłownia + zbiornik) powinien wyjść ok. 24 tys. zł, na pompę mam oferty w kwocie 30-34 tys. zł (co ciekawe, firma oferująca pompę Mitsubishi zaproponowała niższą cenę, niż firma oferująca T-Capa).

    Po odjęciu dotacji z Czystego Powietrza według nowych zasad, pompa wychodzi jednak nieco taniej (na propan dostanę ok. 5000 zł dotacji, na pompę – aż 13500 zł).

    Do pompy trzeba doliczyć koszty elektryka i ew. modernizacji przyłącza elektrycznego, ale przy gazie też mogą pojawić się jeszcze jakieś koszty.

    W przypadku dobrze ocieplonego budynku z podłogówką raczej nie byłoby dyskusji. Ale tutaj jest instalacja grzejnikowa i stary budynek, który nie wiadomo, na ile skutecznie uda się ocieplić.

    Inna rzecz, że nawet przy niewiele większym koszcie grzania propanem, może to być atrakcyjna opcja z uwagi na możliwość przejścia na gaz ziemny, gdy i jeśli pojawi się w ulicy sieć.

    Z drugiej strony, przy pompie ciepła można założyć PV (ale nie chcę tego na razie robić, bo jest koncepcja nadbudowy w dalszej przyszłości na tym domu, z płaskim dachem, poddasza, i to będzie oznaczało konieczność demontażu i ponownego montażu paneli).

    No i pewną niedogodnością pompy ciepła jest to, że o ile kocioł gazowy da się w miarę bezproblemowo zasilić awaryjnie z małego agregatu czy nawet przez jakiś czas z UPS-a, agregat będący w stanie zasilić pompę ciepła to już duże koszty. Dotąd miałem raczej stabilne zasilanie (średnio jedna, maksymalnie kilkunastogodzinna awaria na rok, a było też kilka lat bez żadnej awarii; poza tym te awarie to raczej latem przy burzach, zimą to była absolutna rzadkość), ale ostatnio coś się z tą siecią popsuło i w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem już chyba z 5 czy 6 awarii (choć większość dotyczyła jednej fazy, awaria na wszystkich 3 fazach była jedna, za to ponad 12-godzinna – można pomyśleć o pompie jednofazowej i raczej nie powinno być problemów).


    Pytanie – jak szacować porównanie kosztów ogrzewania propanem do pompy ciepła dla tego samego budynku?

  14. #4394
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    ...

    Pytanie – jak szacować porównanie kosztów ogrzewania propanem do pompy ciepła dla tego samego budynku?
    OZC + audyt energetyczny

  15. #4395
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kpc21

    Mam dom 130 m2 z lat 30-tych ubiegłego wieku, ocieplony 13 cm styropianu ściany, a strych 15 cm wełny oraz 10 cm styropianu.
    U mnie wystarczy pompa ciepła 6 kW grzejąca w sezonie grzewczym 24 h/dobę.

    Ociepl budynek "ile się da", pewnie wtedy zmieścisz się w pompie o mocy 6-8 kW.

    Nie pchał bym się w gaz z baniaka.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 15-08-2020 o 21:46
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #4396

    Domyślnie

    Najlepsze, że po sąsiedzku ktoś właśnie stawia domek kanadyjski, piętrowy, i... butla za domem. Przy czymś takim bym się nie zastanawiał, tylko walił pompę ciepła, ostatecznie – ogrzewanie elektryczne.

    Ja mam wątpliwości co do termiki tego budynku, bo dotychczas w ostrzejszych momentach zimy zdarzało mi się grzać nawet na 70-80 stopni, a w wypowiedziach innych czytam, że mając ekogroszek w nieocieplonych domach o podobnym metrażu dobijali do 40-50 stopni i to wystarczało. Tyle to i ja miałem, ale w normalne dni zimy (i to takiej z ostatnich lat), a nie w te zimniejsze.

    Po ociepleniu zapotrzebowanie domu na ciepło się zmniejszy... ale na ile?

    Audyt średnio mnie przekonuje, bo... co standardowo jest "wsadem" do takiego audytu? Projekt budowlany budynku? Gdy tych 50 lat temu do projektów podchodziło się dosyć luźno (powiecie, że teraz też z tym różnie bywa, ale wydaje mi się, że wtedy było luźniej, niż dziś), nie było źródeł wiedzy na temat budowania (żeby zweryfikować, czy np. wykonawca cię nie oszukał), a budowało się z tego, co akurat było dostępne, a nie z tego, co w projekcie?

  17. #4397
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Podaj ile rocznie spalałeś ekogroszku [i jakiego] do ogrzania tego domu to będzie łatwiej oszacować faktycznie zapotrzebowanie na ciepło.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #4398
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak by były za kilkanaście lat elektrownie atomowe w Polsce to węgiel będzie droższy od prądu?
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 23-08-2020 o 11:44

  19. #4399

    Domyślnie

    Albo prąd będzie droższy, bo budowa elektrowni będzie musiała się zwrócić...

    Niby w obecnych czasach przy dzisiejszej technologii OZE nie opłaca się już budować jądrówek... Chociaż nie bardzo to sobie wyobrażam biorąc pod uwagę brak stabilności OZE.

    Bardziej potrzebne na pewno mogą być inwestycje w elektrownie szczytowo-pompowe.

  20. #4400

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Podaj ile rocznie spalałeś ekogroszku [i jakiego] do ogrzania tego domu to będzie łatwiej oszacować faktycznie zapotrzebowanie na ciepło.
    Około 5 ton. Jaki konkretnie, nie wiem, ale z tych bardziej kalorycznych.

Strona 220 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony