dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 225 z 249
Pokaż wyniki od 4.481 do 4.500 z 4962
  1. #4481
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    OPTYMALIZUJESZ!!!
    - No to... domiar masz PEWNY!!!


    Adam M.
    A Tobie o co chodzi?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #4482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Uśmiechnij się!
    Używasz niebezpiecznego słowa.
    Skarbówka tępi forsowne optymalizacje.
    Nie wiesz?


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #4483
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Uśmiechnij się!
    Używasz niebezpiecznego słowa.
    Skarbówka tępi forsowne optymalizacje.
    Nie wiesz?


    Adam M.
    Adamie a przy okazji możesz mi powiedzieć czy warto wykorzystywać zbiornik hydroforowy ok 370 litrów jako bufor ?? kociołek 10 kw a ogrzewany tylko parter będzie jakieś 80m2 u młodego .

  4. #4484
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danillo

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Myślenice
    Kod pocztowy
    32-400
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jestem na etapie "urządzania" kotłowni w moim domu.
    Mój dom ma powierzchnie ok 280 m2 z czego docelowo ogrzewane będzie 240 m2. ( garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    W całym domku jest wykonane ogrzewanie podłogowe z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw co 10 cm.
    I tak:
    - na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m
    - na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów.
    Dom jest na poddaszu docieplony pianą Icynene grubośc 17-19 cm na pełnym deskowaniu, ocieplenie budynku to 15 cm austrotherm 033 grafit na porothermie 25 cm, okna trzyszybowe.
    Na działce póki co nie mam doprowadzonego gazu . Czekam od 4 lat i się doczekać nie mogę. Ostatni przyłączony dom jest oddalony o około 1 kilometr. Analizowałem jako źródło ciepła PC, ale ceny w chwili obecnej to jakiś kosmos i bez dofinansowania ( a do nowego budownictwa nie ma) trochę mnie to przerasta.
    Analizując wszystko w ostateczności zdecyduję sie raczej na piec pelletowy z uwagi na to, iż zależy mi na jak najbardziej bezobsługowym trybie.
    Hydraulik poleca mi właśnie piec na pellet o mocy 16 kw lazar bądź kołton do tego bufor higieniczny 800 -1000 litrów.
    Piec ma sobie pilnować tylko bufora przez co ma się to przekładać na ekonomiczna pracę pieca.
    Co o tym myślicie? Czy to dobre rozwiązanie ?
    Czy polecacie coś innego?

  5. #4485
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    To ile taka instalacja pelletowa z buforem będzie tańsza od polskiej PC gruntowej?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #4486
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    delphen

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    KAtowice
    Kod pocztowy
    44-932
    Posty
    1

    Domyślnie

    Chcialabym sie doradzic w sprawie ogrzewania.
    Obecnie mam kociol gazowy Viessmana, który ma dwa obiegi, jeden obieg grzeje grzejniki, drugi jest ustawiony i wylaczony do podgrzewania wody - czemu bo woda podgrzewana jest grzalka elektryczna 4kw, ze wzgledu na fotowoltaike, ktora nie starczy jednak czasem, bo uruchamia sie drugi grzejnik elektryczny czasem. Czy jest sens w takim przypadku grzac grzalka bojler, czy odpuscic i wlaczyc w zime drugi obieg w piecu i podgrzewac wode w piecu np zmniejszyc temp na grzalce? z 45 stopni

  7. #4487
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar PabloOPC
    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Opoczno
    Kod pocztowy
    26-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam forumowiczów wraz z pierwszym postem i przechodzę do rzeczy.

    Aktualnie w domku szeregowym mam zamontowany piec i będę starać się o wymianę na inne źródło ciepła.
    Układ mieszkania wygląda następująco wraz z linkiem do wglądu na budynek: https://goo.gl/maps/pw7uyH4vPTVEZkr59
    - na dole garaż 30m2, a obok nieużywane jeszcze pomieszczenie pod działalność (z chęcią użytkowania w przyszłości) ok. 25m2
    - z drugiej strony ganek ok. 15m2
    - I piętro wraz z klatką schodową, ok 60m2
    - poddasze użytkowe, ok. 60m2
    Ogrzewanie podłogowe na piętrze, poddaszu oraz w pomieszczeniu gospodarczym, w planach ogrzewanie z kaloryferów w ganku oraz na klatce schodowej, garaż nie będzie planowany do ogrzewania.

    Przechodząc do sedna.
    Prawdopodobnie dostanę dofinansowanie z funduszu STOP Smog na wymianę źródła ciepła i stąd moje pytanie, co bardziej będzie się opłacać
    Może pytanie na wyrost, bo prawdopodobnie będzie o tym decydował audytor ale pytam Was w celu rozeznania.
    Naprzeciw domu biegnie nitka z ciepłowni oraz gazowni. We wniosku wpiszę chęć przyłączenia do tych dwóch źródeł, a także dodatkowo Pompę Ciepła powietrze-powietrze, jeśli będzie taka możliwość. Ważne jest to, iż płacę tylko 10% wartości inwestycji - do 53 tys., wobec czego chodzi o późniejszą eksploatację i koszty.
    Dodatkowo będę wnioskować o Instalację Fotowoltaiczną, docieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej, wymiana bramy. Może także pokuszę się o rekuperację.
    Postaram się dowiedzieć jaka taryfa obowiązuje jeśli chodzi o przyłącze gazowe, bo jeśli chodzi o ciepłownię, to nie jest mi ona skłonna podać przybliżonych kosztów.

    Proszę o ocenę i porady.
    Pytania także mile widziane, jeśli czegoś będzie brakować z informacji.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez PabloOPC ; 24-11-2020 o 19:07

  8. #4488
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał PabloOPC Zobacz post
    Witam forumowiczów wraz z pierwszym postem i przechodzę do rzeczy.

    Aktualnie w domku szeregowym mam zamontowany piec i będę starać się o wymianę na inne źródło ciepła.
    Układ mieszkania wygląda następująco wraz z linkiem do wglądu na budynek: https://goo.gl/maps/pw7uyH4vPTVEZkr59
    - na dole garaż 30m2, a obok nieużywane jeszcze pomieszczenie pod działalność (z chęcią użytkowania w przyszłości) ok. 25m2
    - z drugiej strony ganek ok. 15m2
    - I piętro wraz z klatką schodową, ok 60m2
    - poddasze użytkowe, ok. 60m2
    Ogrzewanie podłogowe na piętrze, poddaszu oraz w pomieszczeniu gospodarczym, w planach ogrzewanie z kaloryferów w ganku oraz na klatce schodowej, garaż nie będzie planowany do ogrzewania.

    Przechodząc do sedna.
    Prawdopodobnie dostanę dofinansowanie z funduszu STOP Smog na wymianę źródła ciepła i stąd moje pytanie, co bardziej będzie się opłacać
    Może pytanie na wyrost, bo prawdopodobnie będzie o tym decydował audytor ale pytam Was w celu rozeznania.
    Naprzeciw domu biegnie nitka z ciepłowni oraz gazowni. We wniosku wpiszę chęć przyłączenia do tych dwóch źródeł, a także dodatkowo Pompę Ciepła powietrze-powietrze, jeśli będzie taka możliwość. Ważne jest to, iż płacę tylko 10% wartości inwestycji - do 53 tys., wobec czego chodzi o późniejszą eksploatację i koszty.
    Dodatkowo będę wnioskować o Instalację Fotowoltaiczną, docieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej, wymiana bramy. Może także pokuszę się o rekuperację.
    Postaram się dowiedzieć jaka taryfa obowiązuje jeśli chodzi o przyłącze gazowe, bo jeśli chodzi o ciepłownię, to nie jest mi ona skłonna podać przybliżonych kosztów.

    Proszę o ocenę i porady.
    Pytania także mile widziane, jeśli czegoś będzie brakować z informacji.

    Pozdrawiam
    I to wszystko za 53 tyś czy wybrać 2 a resztę skreślić? Czy wiesz ile kosztuje opłata sieciowa i koszt ciepła z sieci cieplowniczej?

  9. #4489
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar PabloOPC
    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Opoczno
    Kod pocztowy
    26-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Nie wiem do końca co masz na myśli, więc odpiszę w ten sposób...
    Mogę przyłączyć się do sieci gazowej/ciepłowniczej/pompa ciepła.
    Na wszelkie możliwe modernizacje mam limit do 53 tysięcy, z czego jeśli chodzi o fotowoltaikę, to wezmę ją na program Mój Prąd.
    Kwestia tego, że za pracę z tym związane płaci gmina (mój wkład wynosi wyżej wymienione 10%)
    Ciepłownia nie określiła mi ile mogę zapłacić za zużycie. Postaram się dowiedzieć i załączę te informacje w kolejnych postach.

  10. #4490
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał PabloOPC Zobacz post
    Nie wiem do końca co masz na myśli, więc odpiszę w ten sposób...
    Mogę przyłączyć się do sieci gazowej/ciepłowniczej/pompa ciepła.
    Na wszelkie możliwe modernizacje mam limit do 53 tysięcy, z czego jeśli chodzi o fotowoltaikę, to wezmę ją na program Mój Prąd.
    Kwestia tego, że za pracę z tym związane płaci gmina (mój wkład wynosi wyżej wymienione 10%)
    Ciepłownia nie określiła mi ile mogę zapłacić za zużycie. Postaram się dowiedzieć i załączę te informacje w kolejnych postach.
    To pytanie było trochę prowokujące kolega w Wałczu korzystał z ciepłowni miejskiej i opłata stała to 300 zł/miesiąc +ok 3000 za sezon grzewczy i to było dosyć dawno temu.

  11. #4491

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    koszt CO z miejskiej ciepłowni w naszej spółdzielni mieszkaniowej w sezonie 2018/2019 w mieszkaniu 65 m2 wynosił ok 350 zł. miesięcznie. Odnosząc to do pierwszego sezonu w naszym domu, gdzie CWU oraz CO za cały 2020 rok wyniosło nas 2.100 zł., stwierdzić należy, iż mieszkanie w bloku bardzo drogo nas kosztowało....
    Pozdrawiamy

  12. #4492
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    bezobsługowe ciepło z sieci jest spoko. Ale zapewne będzie drożało bo ekologia.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 21-12-2020 o 12:16

  13. #4493

    Domyślnie

    Hej, czy w nowych domach montuje się już tylko podłogówkę, czy tradcyjne grzejniki też są stosowane? Pozdrawiam

  14. #4494
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał arek.szulc Zobacz post
    Hej, czy w nowych domach montuje się już tylko podłogówkę, czy tradcyjne grzejniki też są stosowane? Pozdrawiam
    To zależy od inwestora czy podąża owczym pędem i uważa że zwolni go to z odpowiedzialności za poniesione nie najniższe koszty inwestycyjne, czy będzie się kierował komfortem i rachunkiem ekonomicznym.

  15. #4495
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał arek.szulc Zobacz post
    Hej, czy w nowych domach montuje się już tylko podłogówkę, czy tradcyjne grzejniki też są stosowane? Pozdrawiam
    Każdy normalny zamontuje podłogówkę bo ma same zalety w porównaniu z grzejnikami. Oczywiście na wsiach gdzie zabobony jeszcze montują grzejniki bo co nowe to złe i jak to możliwe że rurki w podłodze będą grzać

  16. #4496
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Każdy normalny zamontuje podłogówkę bo ma same zalety w porównaniu z grzejnikami. Oczywiście na wsiach gdzie zabobony jeszcze montują grzejniki bo co nowe to złe i jak to możliwe że rurki w podłodze będą grzać
    Montowanie rurek jest bez sensu, po co ogrzewać wodę prądem /pc, żeby ogrzewać beton żeby ogrzewać powietrze? Co to ma na celu ? Nie można taniej i szybciej ogrzać od razu powietrza?
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 18-12-2020 o 15:47

  17. #4497
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Każdy normalny zamontuje podłogówkę bo ma same zalety w porównaniu z grzejnikami. Oczywiście na wsiach gdzie zabobony jeszcze montują grzejniki bo co nowe to złe i jak to możliwe że rurki w podłodze będą grzać
    No wypraszam sobie specjalnie na wieś się wyprowadziłem aby zrobić sobie podłogówkę a ten mi tu z takimi wyjechał

  18. #4498
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Montowanie rurek to średniowiecze i wiocha
    To, że ty masz klapki na oczach, nie oznacza z automatu że wszyscy mają je mieć. I kultury trochę.

  19. #4499
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Montowanie rurek jest bez sensu, po co ogrzewać wodę prądem /pc, żeby ogrzewać beton żeby ogrzewać powietrze? Co to ma na celu ? Nie można taniej i szybciej ogrzać od razu powietrza?
    Taki jesteś mądry, a pomoy P-P nawet roku nie masz....
    Przez kilkanaście lat kaloryfery, od których słusznie się odchodzi...

  20. #4500
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał aldente Zobacz post
    To, że ty masz klapki na oczach, nie oznacza z automatu że wszyscy mają je mieć. I kultury trochę.
    To chyba od tych "komfortowych" podmuchów z klimy
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 225 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony