dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 229 z 249
Pokaż wyniki od 4.561 do 4.580 z 4962
  1. #4561
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie mam. Ale czy gdzieś, na bardziej rozwiniętym zachodzie, z mniejszymi emisjami, ukrócili to? Nie?
    A jakie zasady są na tym zachodzie? AFAIK w Niemczech sprzedajesz cały prąd wprowadzany do sieci za mniej, niż 1/3 po której kupujesz.
    O takiej zmianie nie słyszałeś? To dopiero - podatek od autokonsumpcji

  2. #4562
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jakie zasady są na tym zachodzie? AFAIK w Niemczech sprzedajesz cały prąd wprowadzany do sieci za mniej, niż 1/3 po której kupujesz.
    O takiej zmianie nie słyszałeś? To dopiero - podatek od autokonsumpcji
    Wszystko zależy od warunków, w US prosument oddaje 100% wprowadzonej. W Australii oddają tylko 20% z wprowadzonej. U nas 80%. U Niemca OZE szaleje jak dzikie, dlatego większe instalacje prosumenckie podatkują, my nie dosyć że jesteśmy jak zwykle 50 lat za murzynami, to te porównanie nas do niemca na jest absurdalne bo dzisiaj instalując PV, które zwraca się średnio w 5 lat, w życiu niemca nie dogonimy. Literalnie, im szybciej się zainstaluje, tym lepiej -- dlatego pisanie dzisiaj jakie to są zagrożenia, zamiast robić, to zwyczajne strzelanie sobie w stopę.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #4563
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Literalnie, im szybciej się zainstaluje, tym lepiej -- dlatego pisanie dzisiaj jakie to są zagrożenia, zamiast robić, to zwyczajne strzelanie sobie w stopę.
    Strzelanie sobie w stopę to jest instalacja PV jak ma się takie napięcia bez PV:


    A jak ktoś (jeszcze) nie ma takich napięć, to może mu w stopę strzelić sąsiad montując PV.

    I nic dziwnego, że operatorzy szukają sposobu bezkosztowego dla nich rozwiązania problemu napięć - a dla nich najprościej zniechęcić ludzi do montażu PV. A jak nie, to i tak falowniki się same wyłączą.

    A co do OZE - klik

    Cały prąd z OZE (w tym farmy wiatrowe, wodne i elektrownie PV) pikuś w porównaniu z ogrzewaniem biomasą.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Napięcia.jpg
Wyświetleń:	10492
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	454794   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oze_polska_cel_2020_realizacja_2019.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	454795   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oze_polska_cel_2020_realizacja_2019_.jpg
Wyświetleń:	819
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	454797  

  4. #4564
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie mam. Ale czy gdzieś, na bardziej rozwiniętym zachodzie, z mniejszymi emisjami, ukrócili to? Nie? U nas też nie ukrócą, bo to zatrzyma kompletnie rozwój OZE, co spowoduje że jako Państwo, przestaniemy spełniać normy emisji, a to będzie skutkowało płaceniem kar. Takie strachy na lachy są tyle samo warto co zakręcanie kurka gazowego przez putina.
    Nie wiem, nie chce mi sie sprawdzać, czy gdzieś nei było czasem bardziej preferencyjnych warunków, niż obecnie - ale wcale by mnie to nie zdziwiło.
    Ale inni mnie średnio obchodzą, tu jest Polska i już nie raz wieczorem obowiązywało jedne prawo, rano uchwalone było inne
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #4565

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Powiem zrób OZC
    Jak to w praktyce wychodzi ?
    Sam sobie robiłem OZC w Excelu,wychodzi adekwatnie do wyliczeń.
    Zapotrzebowanie domu na energię wyszło mi na poziomie 5600kWh,zużywam troszkę mniej ale to przez te ciepłe zimy

    Swoje OZC liczyłem 10 lat temu
    Zrobiłem OZC, a w zasadzie – audyt (bo chodzi o termomodernizację).

    Czy pomogło?

    Niektórzy instalatorzy pomp ciepła kwestionują wręcz wyniki tych obliczeń. Inni potrafią powiedzieć, że mniejsza pompa proponowana przez innych, dobrana pod to zapotrzebowanie na ciepło, sobie poradzi, ale będzie intensywnie korzystać z grzałek i zabije mnie kosztami (a różnica w COP-ie przy temperaturach wyższych jest niewielka).

    Nadal nie wiem, co wyjdzie mnie taniej: ogrzewanie pompą ciepła, niż propanem.

    Niby z moich orientacyjnych obliczeń, jeśli przeciętny COP pompy w ciągu roku będzie wyższy, niż 2 – 2,5 (zależnie od ceny gazu), pompa powinna się opłacać. Jeśli będzie on poniżej 1,5 – 2 – taniej wyjdzie grzać się gazem.

    To też orientacyjnie, bo przy pompach ciepła drożej wychodzą przeglądy (ok. 500 zł – przy gazie, jak rozumiem, ok. 250 zł; jeszcze są przeglądy zbiornika z UDT, ale to się robi jakoś rzadziej).

    Tylko przy gazie te przeglądy robić trzeba do końca życia kotła – względy bezpieczeństwa, a poza tym elementem przeglądu jest czyszczenie wymiennika. Niby przy pompie nie jest to krytyczne i przegląd służy w zasadzie tylko podtrzymaniu gwarancji, ale... nie wiem, jak to jest z tymi wpisami CRO. Niby pompy takie, jak np. T-Cap 9 kW temu wpisowi podlegają, a jeśli dobrze rozumiem, pompie wpisanej do CRO też trzeba robić przeglądy do końca życia.

    To wszystko wskazywałoby na pompę, ale... nadal nie jestem w 100% przekonany.

  6. #4566
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    jeśli przeciętny COP pompy w ciągu roku będzie wyższy, niż 2 – 2,5 (zależnie od ceny gazu)
    Jak cena gazu wpływa na COP PC?

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    To wszystko wskazywałoby na pompę, ale... nadal nie jestem w 100% przekonany.
    https://forum.muratordom.pl/showthre... w drugim gazu
    Uwzględnij przewidywaną żywotność i ewentualne koszty naprawy małej/średniej awarii.

  7. #4567
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian77 Zobacz post
    Pompa ciepła to duży koszt zakupu, serwisu i opłat za prąd. W przypadku mroźnej zimy też nie działa, tylko grzeje grzałkami. No i wymaga podlogowki.
    Czegoś nie rozumiem. Pompa to wg Ciebie wysokie rachunki za prąd, więc rozważasz grzanie czystym prądem, które zeżre go 3xwięcej? Dwa ostanie zdania to bzdura.
    Chociaż w twoim wypadku gaz jest chyba najlepszym wyjściem. Odpada ci kombinowanie jaką pompę czy jaki bufor, po ewentualnej termomodernizacji tez nie będzie problemu z za dużą mocą. A bajki o wycofaniu gazu bym sobie darował, żyjemy w kraju w którym zmiana kopciucha na gaz to szczyt ekologii więc przez najbliższe 20-30 lat nie ma szans na rezygnację z gazu. Ewentualnie, ceny mogą pójść do góry bo mówi się o uwolnieniu cen gazu - jako nieliczni mamy regulowane państwowo.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Montując PV w przypadku zmian zasad rozliczania jesteś w plecy kilkadziesiąt tysięcy które nigdy się nie zwrócą. Ba, nawet bez zmiany zasad znacznie wydłuża się okres rozliczania przez wyłączanie falowników z powodu napięcia przekraczającego normy.
    PV zwraca się z reguły w ok 5-6 lat. Jak mała instalacja z dopłatami, to jeszcze szybciej. Strachy o zmianie sposobu rozliczania słyszę od zawsze....
    Kolejna urban legend o wyłączaniu falowników, wśród znajomych mam wysyp nowych instalacji, wszyscy się jarają bo to nowość i sprawdzają produkcję. I nigdy nikomu falownika nie wyłączyli. Nawet jeśli by się to zdarzyło, to okazjonalne wyłączenie na godzinę lub dwie kompletnie nie ma znaczenia dla zwrotu. Nie ma to jak z incydentalnego zdarzenia zrobić regułę i już jest temat do spamienia na forum....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #4568

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak cena gazu wpływa na COP PC?
    Wpływa na to, przy jakim średniorocznym COP pompa będzie się opłacać. Oczywiście cena prądu też na to wpływa, ale założyłem taką, jaka jest obecnie.

    W zasadzie i gaz, i prąd mogą zdrożeć.

    Ale akurat ceny propanu są w pewnym zakresie zmienne i nie da się wskazać dokładnie jakiejś jednej konkretnej.

    Logiczne, że zakładając tą samą cenę prądu, przy droższym gazie pompa opłaci się bardziej, przy tańszym mniej.

    Podlinkowany kalkulator porównuje, chyba, pompę z grzaniem w 100% prądem, a nie z grzaniem gazem...
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 15-04-2021 o 10:24

  9. #4569
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie mam. Ale czy gdzieś, na bardziej rozwiniętym zachodzie, z mniejszymi emisjami, ukrócili to? Nie? U nas też nie ukrócą, bo to zatrzyma kompletnie rozwój OZE, co spowoduje że jako Państwo, przestaniemy spełniać normy emisji, a to będzie skutkowało płaceniem kar. Takie strachy na lachy są tyle samo warto co zakręcanie kurka gazowego przez putina.
    Oni mają w nosie twoje oze , zajdzie potrzeba finansować 447 to ci dowalą podatek i nawet fajnie go nazwą i to pewnie zgodnie z przepisami EU będzie .

  10. #4570
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post

    PV zwraca się z reguły w ok 5-6 lat. Jak mała instalacja z dopłatami, to jeszcze szybciej.
    Na pewno ? Ja za ogrzewanie rocznie płacę jakieś 1300zl,za cały prąd w domu,łącznie z ogrzewaniem,jakieś 2500zl.
    5-6 lat powiadasz???

  11. #4571
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Kolejna urban legend o wyłączaniu falowników

    Wytłumacz kolegom z tego wątku, ze ich wykresy kłamią.


    Cytat Napisał St@nley Zobacz post

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    PV zwraca się z reguły w ok 5-6 lat
    Wymaga to bardzo kreatywnego liczenia. Np. że 80% w drogiej strefie by się ciągnęło albo wybierasz G11.

    Dodajmy do tego przywiązanie do sprzedawcy prądu (prosument nie może tego zmienić) i brak możliwości wybrania G12as. Ile musiałaby kosztować instalacja, żeby się zwróciła w 6 lat gdy za 20869kWh zapłaciłem brutto ze wszystkimi opłatami stałymi 6270,66 zł przez 2,5 roku?

    Policzmy.
    6270,66zł/2,5r=2508,26zł/rok.
    Po odjęciu abonamentu zostaje ze 2300zł czyli jakby mi PV dostarczyło 100% prądu to musiałaby kosztować 2300zł x 6 lat = 13800 zł. Ile za to kupię? Uwzględniając dopłaty i ulgę podatkową z połowę tego, co potrzebuję - czyli czas zwrotu jest 2x dłuższy, niż piszesz. Przy założeniu zerowych dodatkowych kosztów, niezmienności zasad rozliczania, braku spadku sprawności paneli, trzymania się napięć w normie i optymalnej produkcji. Wszystkie te założenia nierealne.

    Powyższe właśnie dzięki zmianie sprzedawcy i promocji. Przy G12as zapłaciłbym u "swojego" operatora za to jakieś 6325 zł - bez żadnej promocji przy założeniu 30% w "drogiej" strefie (która w tej taryfie = G11) w porównaniu do 18%, które faktycznie miałem w G12 (bez W). Czyli cena praktycznie ta sama.

    A do tego trzeba pamiętać, że problemy z napięciami na dobrą sprawę dopiero się zaczynają - swoje napięcia wrzucałem kilka postów wcześniej (na każdym pasku data i godzina - jak zbliżone, to pomiary na różnych fazach) a wykres pracy falownika z LUTEGO powyżej. A czemu się dopiero zaczynają? Bo:
    Efekt tych wszystkich zmian można było zobaczyć na koniec 2020 roku, kiedy to moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o 259%, osiągając poziom 3,96 GWp.
    Źródło
    no i jeszcze słoneczko jest nisko nad horyzontem, wiec produkcja mniejsza. I dalej instalacje powstają jak grzyby po deszczu. Więc problem będzie narastał coraz bardziej i coraz bardziej ZE będą cisnęły na jego rozwiązanie systemowe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-04-2021 o 18:13

  12. #4572
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wymaga to bardzo kreatywnego liczenia. Np. że 80% w drogiej strefie by się ciągnęło albo wybierasz G11.
    Kreatywne liczenie to jest przyjmowanie 90% zużycia jest taniej. Przyjmij do wiadomości że nie każdy chce albo może grzać tylko w taniej strefie, może ktoś nie grzeje prądem i potrzebuje tylko prądu użytkowego w g11 - też ma prąd za polowe ceny?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dodajmy do tego przywiązanie do sprzedawcy prądu (prosument nie może tego zmienić) i brak możliwości wybrania G12as. Ile musiałaby kosztować instalacja, żeby się zwróciła w 6 lat gdy za 20869kWh zapłaciłem brutto ze wszystkimi opłatami stałymi 6270,66 zł przez 2,5 roku?

    Policzmy.
    6270,66zł/2,5r=2508,26zł/rok.
    Po odjęciu abonamentu zostaje ze 2300zł czyli jakby mi PV dostarczyło 100% prądu to musiałaby kosztować 2300zł x 6 lat = 13800 zł. Ile za to kupię? Uwzględniając dopłaty i ulgę podatkową z połowę tego, co potrzebuję - czyli czas zwrotu jest 2x dłuższy, niż piszesz. Przy założeniu zerowych dodatkowych kosztów, niezmienności zasad rozliczania, braku spadku sprawności paneli, trzymania się napięć w normie i optymalnej produkcji. Wszystkie te założenia nierealne.

    Powyższe właśnie dzięki zmianie sprzedawcy i promocji. Przy G12as zapłaciłbym u "swojego" operatora za to jakieś 6325 zł - bez żadnej promocji przy założeniu 30% w "drogiej" strefie (która w tej taryfie = G11) w porównaniu do 18%, które faktycznie miałem w G12 (bez W). Czyli cena praktycznie ta sama.
    Policzmy to tak. Kupuję instalację 5 kWh za ok 20tys. Dostaję 5tys z Mojego prądu, resztę odliczam od podatku i kosztuje mnie to 13 tyś.
    Rocznie zużywam 4tys kWh, koszt 4000*0,65 = 2600 - i tego nie płace bo pokrywa mi to FV. 2600*5=13000 - jak w pysk strzelił 5 lat, może 6 jakby uwzględnić opłaty stałe.
    Poza tym już ci to kiedyś pisałem. FV jest zła, bo może zmienią sposób rozliczania, chociaż nic na to nie wskazuje. Natomiast pakowanie się w ogrzewanie kablami, uzależnienie od prądu i łapanie ulotnych promocji jest OK. Ciekawe podejście....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A do tego trzeba pamiętać, że problemy z napięciami na dobrą sprawę dopiero się zaczynają - swoje napięcia wrzucałem kilka postów wcześniej (na każdym pasku data i godzina - jak zbliżone, to pomiary na różnych fazach) a wykres pracy falownika z LUTEGO powyżej. A czemu się dopiero zaczynają? Bo:
    Efekt tych wszystkich zmian można było zobaczyć na koniec 2020 roku, kiedy to moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o 259%, osiągając poziom 3,96 GWp.
    Źródło
    no i jeszcze słoneczko jest nisko nad horyzontem, wiec produkcja mniejsza. I dalej instalacje powstają jak grzyby po deszczu. Więc problem będzie narastał coraz bardziej i coraz bardziej ZE będą cisnęły na jego rozwiązanie systemowe.
    Mylisz dwie rzeczy - chwilową produkcję i produkcję w okresie czasu. Całkowita produkcja w lutym jest mniejsza, ale to właśnie w słoneczne chłodne dni FV ma szansę na chwilową max wydajność, bo temperatura paneli jest niska. Latem max wydajność jest mniejsza, mimo ze sumaryczna produkcja znacznie większa.
    Co do wzrostów napięcia - systemowym rozwiązaniem nie jest zmiana sposobu rozliczania bo niby jak? Zresztą, na całym świecie sobie z tym radą i u nas dadzą radę.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #4573
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Kreatywne liczenie to jest przyjmowanie 90% zużycia jest taniej. Przyjmij do wiadomości że nie każdy chce albo może grzać tylko w taniej strefie, może ktoś nie grzeje prądem i potrzebuje tylko prądu użytkowego w g11 - też ma prąd za polowe ceny?
    Nic takiego nie przyjmowałem. A ten wątek jest o ogrzewaniu - więc bez sensu tu pisać o PV do nie-grzania prądem.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Policzmy to tak. Kupuję instalację 5 kWh za ok 20tys. Dostaję 5tys z Mojego prądu, resztę odliczam od podatku i kosztuje mnie to 13 tyś.
    Rocznie zużywam 4tys kWh, koszt 4000*0,65 = 2600 - i tego nie płace bo pokrywa mi to FV. 2600*5=13000 - jak w pysk strzelił 5 lat, może 6 jakby uwzględnić opłaty stałe.


    I to jest kreatywne liczenie. Bo dokupić musiałbym 6000kWh po 0,65gr (nie mógłbym zmienić sprzedawcy ani wybrać g12as) - czyli rocznie bym zapłacił 3900zł kosztów zmiennych - a zapłaciłem 2300 zł



    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Poza tym już ci to kiedyś pisałem. FV jest zła, bo może zmienią sposób rozliczania, chociaż nic na to nie wskazuje. Natomiast pakowanie się w ogrzewanie kablami, uzależnienie od prądu i łapanie ulotnych promocji jest OK. Ciekawe podejście....
    Faktura dobra jest oczywiście. A PV zła nie jest - jest nieopłacalna.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Mylisz dwie rzeczy - chwilową produkcję i produkcję w okresie czasu. Całkowita produkcja w lutym jest mniejsza, ale to właśnie w słoneczne chłodne dni FV ma szansę na chwilową max wydajność, bo temperatura paneli jest niska. Latem max wydajność jest mniejsza, mimo ze sumaryczna produkcja znacznie większa.
    Jakoś na wykresach PVpomitor nie widać tego. Za to wysoka moc jest znacznie dłużej - czyli dłużej falowniki by się odłączały. Kolejna rzecz, to większe zużycie prądu zimą - więc i napięcia niższe. przykład:

    1 lipca 2020 temperatura max 27,04* wg stacji meteo.


    22 lutego 2021 max. temp 12,01*


    Obydwa dni słoneczne.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Co do wzrostów napięcia - systemowym rozwiązaniem nie jest zmiana sposobu rozliczania bo niby jak? Zresztą, na całym świecie sobie z tym radą i u nas dadzą radę.
    Nikt nie będzie instalował instalacji produkującej roczne zużycie - co najwyżej kwartalne. A to drastycznie zmniejszy sumaryczną moc a do tego zwiększy autokonsumpcję. Ludzie też będą kombinowali, jak wykorzystać prąd, żeby nie przepadł (auta na prąd, magazyny, bojlery elektryczne i inne pomysły) = dalszy wzrost autokonsumpcji.- więc energii oddawanej do sieci na opustoszałych osiedlach nie będzie tyle przybywało.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia-i-moc-instalacji (2).jpg
Wyświetleń:	446
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	454891   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia-i-moc-instalacji (3).jpg
Wyświetleń:	439
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	454892  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-04-2021 o 11:24

  14. #4574
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.425
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Kaizen, jaka jest szansa, że te przerwy w oddawaniu energii do sieci są spowodowane chwilowymi zasłonięciami słonca chmurami? Ja wiem, że każdy twierdzi, ze było słonecznie, ale przydałby się (skorelowany) wykres nasłonecznienia. Oczywiście nie neguję odłączeń falownika od sieci z powodu zbyt wysokiego napięcia, ale czy każdy pik "w dół" jest tym spowodowany?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #4575
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kaizen, jaka jest szansa, że te przerwy w oddawaniu energii do sieci są spowodowane chwilowymi zasłonięciami słonca chmurami?
    Chmurami - zerowe. Chmurki w słoneczny dzień nie zmniejszają produkcji do zera.
    Kliknij sobie powyższy przykład i zobacz dzisiejszy wykres.

    Możesz też sprawdzić, jak wyglądało promieniowanie dowolnego dnia wg pobliskiej stacji meteo:
    https://www.meteo.waw.pl/hist.pl
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-04-2021 o 15:17

  16. #4576

    Domyślnie

    Cena prądu to u mnie realnie 48 gr/kWh. 60 gr w taryfie dziennej, 30 gr w taryfie nocnej – ale przy grzejnikach za bardzo nie ma szans na grzanie PC tylko w taniej taryfie.

    (jak ktoś się uprze, to można – wstawiając duży bufor ciepła – pytanie, na ile to się opłaci, biorąc pod uwagę, że trzeba wtedy wziąć pompę ciepła o większej mocy, która jest droższa – dla mnie to jednak trochę za dużo kombinowania)

    Przy instalacji grzejnikowej realny do osiągnięcia COP to pewnie coś koło 3, a więc koszt energii to koło 16 gr za 1 kWh ciepła.


    Cena propanu – przez ubiegłe lata raczej nie była w lato wyższa, niż 1,50 zł za litr. Bywało taniej, ale możemy przyjąć 1,50 zł jako bezpieczną cenę.

    Wartość opałowa propanu – ok. 46 MJ za kg.

    1 kg = 1,92 l

    1 kWh = 3,6 MJ

    46 MJ/kg / 1,92 l/kg / 3,6 MJ/kWh = 6,655 kWh/l

    Rachunek jednostek:
    MJ/kg * kg/l * kWh/MJ = MJ/l * kWh/MJ = kWh/l – zgadza się.

    1,5 zł/l / 6,655 kWh/l = 23 gr/kWh


    Czyli grzanie grzejników propanem jest aż o połowę droższe, niż pompą ciepła? Czy jednak popełniam gdzieś błąd w obliczeniach?


    Wychodziłoby, że przy rekordowo niskich cenach propanu sprzed kilku lat, gdy kosztował ok. 1 zł, koszt ogrzewania wychodził 15 gr/kWh – dopiero wtedy zrównuje się z pompą ciepła – a takie ceny pewnie już nie wrócą.


    Ogrzewanie propanem, pomijając cenę paliwa, ma dla mnie więcej zalet, niż wad.

    Zalety:
    – większa niezależność energetyczna
    – możliwość podłączenia kuchenek gazowych (obecnie mam w domu 2 kuchenki zasilane z butli, przy pompie ciepła chęć uzyskania bezobsługowości wymagałaby ich wymiany na kuchenki indukcyjne, ale to, znów, pogarsza niezależność energetyczną)
    – brak konieczności precyzyjnego doboru pod zapotrzebowanie domu na ciepło
    – obowiązkowe przeglądy UDT zbiornika wydają się być mniej uciążliwe, niż obowiązkowe przeglądy F-gaz pompy splitowej (przeglądy UDT robi urząd – nie musisz się martwić, czy np. firma, która instalowała pompę ciepła, nie zwinie się z rynku i wtedy szukać kogoś innego, kto niekoniecznie będzie chciał serwisować urządzenie, którego nie instalował; poza tym przeglądy UDT robi się raz na 2 lata, przeglądy F-gaz raz na rok); alternatywnie – można wybrać pompę monoblokową, która stwarza ryzyko zamarznięcia wymiennika, lub pompę splitową na R32, gdzie w okolicach 9 kW z pomp trzymających moc także przy dużych mrozach póki co na rynku jest w zasadzie tylko drogi Zubadan
    – prawdopodobnie wyższe koszty naprawy pompy ciepła względem kotła gazowego w razie awarii po upływie gwarancji lub nie objętej gwarancją
    – zbiornik na propan nie wydaje dźwięków

    Wady:
    – można zdecydować się na pompę nie objętą obowiązkiem przeglądów F-gazowych – taką w zasadzie można zainstalować i o niej zapomnieć, w takim przypadku ogrzewanie propanem jest bardziej obsługowe (poza zakupem gazu, trzeba też pamiętać o regularnym serwisie kotła – nie wymagają tego przepisy, ale wymaga tego bezpieczeństwo)
    – kotłownia nie może być w piwnicy
    – zbiornik na propan zajmuje dużo więcej miejsca na zewnątrz budynku, niż pompa ciepła i nie może być do niego "przyklejony"
    – brak możliwości obniżenia kosztów ogrzewania propanem za pomocą instalacji fotowoltaicznej tak, jak przy ogrzewaniu propanem

    To porównanie dotyczy oczywiście modernizacji – przy budowie nowego domu dochodzą jeszcze takie argumenty, jak konieczność budowy komina lub jej brak. Choć ostatecznie i w przypadku nowego domu, i modernizacji koszty inwestycyjne okazują się być zbliżone. Instalacja zbiornika i kotłowni gazowej jest tańsza, niż instalacja pompy ciepła z maszynownią, ale przy modernizacji rekompensuje to wyższe dofinansowanie w przypadku pompy ciepła, a brak konieczności budowy komina w przypadku nowego domu.

    Są inne argumenty, które czasem są podnoszone, a tak naprawdę mają małe znaczenie. Np. zarówno prąd, jak i gaz może zdrożeć (a przy fotowoltaice – system rozliczeń z zakładem energetycznym może się zmienić na mniej korzystny).

    Z fotowoltaiką u mnie tak fajnie nie jest, bo jeśli zechcę pokryć fotowoltaiką całe zapotrzebowanie pompy ciepła na energię (bez uwzględniania pompy ciepła, musiałbym założyć 8 kWp), to wchodzę już w instalację powyżej 10 kWp i mniej korzystne rozliczenie z zakładem energetycznym – a biorąc pod uwagę to mniej korzystne rozliczenie, pewnie musiałbym założyć ze 14 kWp. Więcej sensu ma chyba 10 kWp i pokrycie zapotrzebowania na energię nie w pełni.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 02-05-2021 o 09:59

  17. #4577
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Czyli grzanie grzejników propanem jest aż o połowę droższe, niż pompą ciepła? Czy jednak popełniam gdzieś błąd w obliczeniach?
    Uwzględnij koszty amortyzacji i przeglądów.
    W czasie drogiej strefy masz gros zysków słonecznych i bytowych - więc system grzewczy ma mniej do dostarczenia niż wynikałoby z temperatur nawet przy grzejnikach. No i CWU bez problemu w 100% ogrzejesz w taniej strefie. Więc policz realną cenę kWh prądu do ogrzania zakładając z 80% CO i 100% CWU w taniej strefie. A jak nie ma was przez cale dnie w domu i wyłączysz ogrzewanie od początku do końca okołopołudniowego to pewnie więcej.

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Z fotowoltaiką u mnie tak fajnie nie jest, bo jeśli zechcę pokryć fotowoltaiką całe zapotrzebowanie pompy ciepła na energię (bez uwzględniania pompy ciepła, musiałbym założyć 8 kWp), to wchodzę już w instalację powyżej 10 kWp
    Zakładasz zerową autokonsumpcję?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-05-2021 o 10:57

  18. #4578

    Domyślnie

    Przeglądy wychodzą, wydaje mi się, raczej porównywalnie (chyba, że mówimy o pompie nie podlegającej pod F-gazy, której można nie robić przeglądów – oczywiście tutaj przepisy też zawsze mogą się zmienić). Amortyzacja – nikt mi nie zagwarantuje, jak długo będzie żyć pompa ciepła. Zbiorniki na gaz są raczej długowieczne, choć bodaj po 10 latach robi się im rewizję, która nie jest bardzo droga. Kotły gazowe są tanie.

    8 kWp wyliczone jest według tych standardowych przeliczników, z uwzględnieniem autokonsumpcji.

  19. #4579
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jak w temacie "Najtańsze ogrzewanie domu ?"
    Najtańsze ogrzewanie domu to dobry kocioł zgazowujący na drewno (węgiel) z buforem ciepła lub bez (ile się da).

  20. #4580
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Mam własny las, wolę sprzedać drewno lub rozpalić ognisko i zapłacić za EE do PC 8,- zł/dobę w zimie, niż być palaczem w kotłowni.
    Mieszkam jak w bloku, t/z "jak sołtys, patrzę na wszystko z góry i za nic nie odpowiadam" Sami swoi.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 229 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony