dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 237 z 249
Pokaż wyniki od 4.721 do 4.740 z 4962
  1. #4721
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał flufy Zobacz post
    a będziecie jeszcze więcej płacić za gaz, tylko czekajcie
    wrócą czasy że będziecie w jednej izbie siedzieć na zimę całą rodziną przy jednej żarówce i badylach rozpalonych w kominku

    w ankiecie brakuje: kominka/kozy
    Swoją drogą ciekawe jak sobie radzą mieszkańcy np Krakowa, gdzie zdaje się paliw stałych nie wolno używać. Grzeją czystym prądem czy siedzą w trzech swetrach?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #4722

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Swoją drogą ciekawe jak sobie radzą mieszkańcy np Krakowa, gdzie zdaje się paliw stałych nie wolno używać. Grzeją czystym prądem czy siedzą w trzech swetrach?
    Tego się nie dowiesz kolego, bo Kraków wszak stał się bajkowa krainą i teraz za siedmioma górami, za siedmioma morzami i.t.d. leży. Jak nic z powodu cen ogrzewania telefonów i internetu też już nie mają, bo jak by było inaczej przez ten czas coś by było na ten temat wiadomo a tu ani słychu ani widu jak by wszyscy pozamarzali albo z powodu cen ogrzewania z głodu powymierali.

  3. #4723

    Domyślnie

    Wszystko jest uzależnione od tego czy : dom jest energooszczędny ,ogrzewanie podłogowe, ile osób mieszka.? Ja mam dom energooszczędny parterowy 100 m. Dwie osoby mieszkają w domu wszystko na prąd: kuchenka, pompy w ogrodzie oczko wodne i ciepła wodą w lecie klimatyzacja i teraz po podwyżce nie zapłacę więcej jak 400 zł miesięcznie. Pompa ciepła powietrzna. W swoich innych domach miałam różne ogrzewania. Pompy ciepła nigdy nie zamieniłabym na inne. Nareszcie jestem zadowolona. Długi to temat.
    Poza tym biorąc pod uwagę ostatnie programy dofinansowań, dobrze jest wziac pod uwage montaż fotowoltaiki


    Więcej na temat dofinansowania jest na tej stronie
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 24-05-2022 o 13:54

  4. #4724
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał nosalam Zobacz post
    i teraz po podwyżce nie zapłacę więcej jak 400 zł miesięcznie. Pompa ciepła powietrzna
    Dwie osoby mieszkają w domu wszystko na prąd:
    I żyli długo i szczęśliwie. Przygotuj się na 70% podwyżkę w 2023 roku:
    https://www.muratorplus.pl/biznes/wi...geoj-q1GF.html
    Regulamin forum

  5. #4725
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Podwyżki cen energii to pochodna kosztów surowców. Nawet jeśli prąd zdrożeje 70%, to nadal będzie to najtańszy sposób ogrzewania, bo inne surowce też będą drożały.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #4726
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Podwyżki cen energii to pochodna kosztów surowców. Nawet jeśli prąd zdrożeje 70%, to nadal będzie to najtańszy sposób ogrzewania, bo inne surowce też będą drożały.
    Kolejny nowobogacki robiący wodę z mózgu tym biedniejszym:
    Regulamin forum

  7. #4727

    Domyślnie

    Inna kwestia jest - czy te cany z tabelki będą długo aktualne i kolejna - dostępność. Bo z każdej możliwej strony słyszę o problemach z dostawą węgla. Nie słyszę ich tylko od tych, co jeszcze się nie interesowali temate i są zwyczajnie nieświadomi. Nie wiem jak to wygląda w przypadku pelletu i drewna.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #4728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Podwyżki cen energii to pochodna kosztów surowców. Nawet jeśli prąd zdrożeje 70%, to nadal będzie to najtańszy sposób ogrzewania, bo inne surowce też będą drożały.
    Ceny energii to jedno. Nie można jednak pomijać kosztów instalacji, konserwacji i wymiany źródła ciepła (albo i innych komponentów instalacji jak np. zbiornik na gaz płynny).

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Kolejny nowobogacki robiący wodę z mózgu tym biedniejszym:
    No widać w tabelce, że sam koszt energii przy PC jest najniższy. Nawet drewno wychodzi drożej, a ile trzeba się narobić. Ale nie jest tu uwzględniona amortyzacja i koszty serwisu, napraw, kominiarza itd.

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Na razie 3,28 zł/litr brutto przy 1 000 litrów.
    a nie 2,95. I to przy własnym zasobniku który kosztuje sporo i trzeba z UDT się spotykać.

    Dom spełniający WT 2021 wymaga EP na poziomie max 70kWh/m2/r łącznie na CO i CWU. Więc dom o powierzchni 150m2 ogrzewany gazem płynnym może potrzebować co najwyżej 8250 kWh ciepła rocznie. Przy grzaniu PC limit będzie jakieś 10% wyższy, przy grzaniu drewnem albo pelletem jakieś 5x większy (to sposób na legalną WG i/lub przyoszczędzenie na termoizolacji). Prądem wyjdzie nierealne 3x mniej - i trzeba kombinować z biomasą albo kolektorami jako dodatkowe źródło ciepła, żeby zmieścić się w limicie.
    Obstawiam, że paliwa kopalne będą drożały znacznie bardziej (i to nie tylko przez wojnę gospodarczą z Rosją).

    Tak czy inaczej - koszt energii rośnie i będzie rósł. Więc warto energię oszczędzać. A i mniej kWh dom potrzebuje, tym większe znaczenie ma koszt serwisu, amortyzacja wymiana - a mniejsze koszt nośnika. A usługi takiego serwisanta czy kominiarza będą jeszcze bardziej rosły, niż nośników. Bo i dojazd go będzie kosztował więcej, i jedzonko (oj, będzie się w tym temacie działo przez wzrost kosztów nawozów=spadkiem plonów + wojna w spichlerzach), i inflacja itd.

    Wniosek - ocieplać, montować wysokosprawną rekuperację, maksymalizować zyski słoneczne zimą - unikać nietrwałych i wymagających serwisowania i napraw elementów instalacji.

  9. #4729
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak widać po powyższej tabelce (notabene od czapy - dlaczego gruntową nie podali w G12? Czemu sprawność tylko 400? Dla PW czemu tylko 250?), To co napisałem jest prawdą. Jak prąd zdrożeje 70% to o ile zdrożeje reszta surowców? Po ile jest teraz węgiel czy ekogroszek?

    Swego czasu montaż pompy bez udziwnień, z wymiennikiem poziomym plus dopłaty to nie był aż taki duży koszt. Teraz kiedy jest bum i ludzie budzą się z ręką w nocniku to rzeczywiście trzeba dobrze kalkulować żeby inwestycja się zwróciła.

  10. #4730
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ceny energii to jedno. Nie można jednak pomijać kosztów instalacji, konserwacji i wymiany źródła ciepła (albo i innych komponentów instalacji jak np. zbiornik na gaz płynny).

    Wniosek - ocieplać, montować wysokosprawną rekuperację, maksymalizować zyski słoneczne zimą - unikać nietrwałych i wymagających serwisowania i napraw elementów instalacji.
    Zgadzam się z tym w całej rozciągliwości - słońce i drewno w nowych domach czyli kocioł zgazowujący drewno z buforem ciepła.
    Regulamin forum

  11. #4731
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Swego czasu montaż pompy bez udziwnień, wymiennikiem poziomym plus dopłaty to nie był aż taki duży koszt
    Młody jesteś i mało pamiętasz. Za swojego BUDERUSA 11 lat temu zapłaciłem 80 tyś. Później było tanio bo napchało się dziadostwa a teraz jest drogo bo wszystko inne zdrożało.
    Regulamin forum

  12. #4732
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    kobra64 masz rację. Napisałem kosztuje, powinno być zapłaciłem w tym roku prosto z kopalni.
    Następny zakup w przyszłym roku.
    Muzealnik z ciebie ?

  13. #4733

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Młody jesteś i mało pamiętasz. Za swojego BUDERUSA 11 lat temu zapłaciłem 80 tyś. Później było tanio bo napchało się dziadostwa a teraz jest drogo bo wszystko inne zdrożało.
    ehhh...przypomina mi to, że niektórzy to mocno, naprawdę mocno przepłacili. Ja 12 lat temu za gruntówkę z DZ poziomym zapłaciłem znacznie, znacznie mniej.No tak, polskiego producenta...nie bałem się też pobrudzić przy wykonaniu wymiennika. Taneij wcześniej też można było, ale trzeba było się i pobrudzić i niekoniecznie brać markowy sprzęt. Bo historia uczy, że ten polski niekoniecznie ustępował temu markowemu a niejednokrotnie był nawet lepszy (bezawaryjny)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #4734
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Taneij wcześniej też można było, ale trzeba było się i pobrudzić i niekoniecznie brać markowy sprzęt.
    Ta, łopatą kopałeś rów na głębokość 3,5 metra.
    Bo historia uczy, że ten polski niekoniecznie ustępował temu markowemu a niejednokrotnie był nawet lepszy (bezawaryjny)
    Pompa ciepła BUDERUSA również jest bezawaryjna i bezobsługowa a jej żywotność jest przewidziana na 40 lat. A wszystko to dzięki podzespołom, które były wykonywane przez protoplastę w branży chłodniczej na Świecie. Celowo napisałem były bo marka BUDERUS została wchłonięta przez firmę BOSCH i skończyła się bezawaryjność.
    Regulamin forum

  15. #4735
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    3.5metra ? sa w mojej okolicy działki, gdzie woda zalega na 1.5m-2m i tyle wystarczy kopać.
    I oczywiście nie szpadlem , tylko wynająć koparkę, a potem trochę pobrudzić ręcę rozkładając pętle, łącząc je w studzience, no i wyrównująć teren po koparce
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #4736

    Domyślnie

    wykop na głębokość 1,5m (strefa przemarzania 1,0m) Minikoparka wykopała....w mojej gestii zrobienie przepustu i rozłożenia rur - koszt mniej niż połowę tego co firma sobie zażyczyła za to samo. Ciężko to nawet nazwać "ubrudzeniem się" - prędzej wykazaniem inicjatywy lub pomyśleniem
    widzisz, ty masz drogą markową bezawaryjną PC, ja mam tanią polska bezawaryjną - skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? (sprężarka jest przewidziana na 100tys h pracy, więc też wychodzi około 40 lat)
    Oczywiście , takie oferty jak ty też miałem. W tamtym okresie to był mniej więcej standard. Wiem coś o tym, bo rozesłałem ponad 20 zapytań ofertowych.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #4737
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po ile jest teraz węgiel czy ekogroszek?
    Właśnie wczoraj rozmawiałem z sąsiadem który grzeje węglem. Węgla po prostu w sprzedaży nie ma, a jak gdzieś się trochę pojawi to w cenie ok 3000zł za tonę.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #4738

    Domyślnie

    Pisałem o tym braku dostępności nieco wyżej. Węgla nie ma i nie zanosi się, żeby się to zmieniło. Co bardziej zapobiegliwi, już teraz sprowadzają węgiel na zimę (tak!) a wodę latem planują grzać grzałką. Ci mniej zapobiegliwi obudzą się jesienią, kiedy tradycyjnie przywoziło się węgiel z ręką w nocniku.
    Kolejna kwestia - coraz trudniej jest znaleźć kierowcę, który ten węgiel z kopalni przywiezie. Są takie kolejki, że kierowcy albo odmawiają, albo rządają coraz wyższych kwot za przywóz, co dodatkowo podwyższa i tak już wysoką cenę węgla.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #4739
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To co jest na Allegro jest niedostępne? Widzę tam ceny spokojnie poniżej 2000 zł za tonę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #4740

    Domyślnie

    Cytat Napisał tofel3 Zobacz post
    Witam.
    Mam dom, 9x11 m.
    Jest to dom starszego budownictwa, wybudowany za czasów kiedy wszystkie domy musiały być takie same.
    Sciany są doś grube, są z pustaka żwirowego i bloczka, silikatu pełnego, czy jakoś tak. Sciana jednolita bez pustki.
    Oczywiście dom nie jest ocieplony.
    Okna nowe plastiki, od okna do końca ściany jest 16cm.
    Dom jest podpiwniczony, pokój letni w piwnicy, ogrzewany.
    Dach płaski, przez co wiadomo nie ocieplony, w przyszłości wybudowanie poddasza i oczywiście pożądne ocieplenie.

    Dom w tej chwili jest ogrzewany gazem ziemnym, jak wiadomo gaz nie jest w tej chwili najtanszy.

    I tu moje pytanie, jakie zastosować ogrzewanie w takim domu aby koszta były jak najniższe ?

    Piec gazowy jest Vaillant w miarę nowy i mogę go zostawić.

    Troszkę się orientowałem i chyba do wyboru bedą.

    Piec na EkoGroszek
    Piez Zgazowujący drewno
    Pompa Ciepła

    ale to tylko moja sugestia, a Wy jak uważacie czym najtaniej teraz i w przyszłości będzie ogrzewać dom ?
    Tak mnie wzięło...komuś się chce przeliczyć z dzisiejszej perspektywy wybory dokonywane na początku tego wątku?
    Przy aktualnych cenach groszku,drewna,prądu i dostępności tak drewna jak i węgla?

    Albo jeszcze wcześniej? - ja swojego wyboru (PC) dokonałem juz w okolicy 2008-2009
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 237 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony