dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie Belki stalowe HEB w stropie

    Witam, czy ktoś z Was też ma te belki w stropie i jak to się spisuje w połączeniu z terivą ? Dla mnie osobiście zastanawiające jest jak ominąć te heby wieńcem skoro ten heb położony jest na ścianie zewnętrznej budynku?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    sugeruję wieniec opuszczony...

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    Tak tylko belki te juz są położone na słupach żelbetowych..

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    zrobiłem zdjęcia, może to rozjaśni problem
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-12-29 10.32.33.jpg
Wyświetleń:	887
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	232211   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-12-29 10.33.40.jpg
Wyświetleń:	637
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	232213  

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Beton44 dobrze radzi wieniec opuszczony który jest zgodny z wytycznym budowy stropu.

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko jak zrobić wieniec opuszczony i jednocześnie schować te HEB-y w grubości stropu ? Ile taki wieniec będzie wówczas miał wysokości - 45cm ? Chyba, że kolegom chodzi o opuszczenie wieńca tylko na krótkich odcinkach przed i za pkt oparcia HEB-a tak co by ciągłość wieńca nie została przerwana.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Tylko jak zrobić wieniec opuszczony i jednocześnie schować te HEB-y w grubości stropu ? Ile taki wieniec będzie wówczas miał wysokości - 45cm ? Chyba, że kolegom chodzi o opuszczenie wieńca tylko na krótkich odcinkach przed i za pkt oparcia HEB-a tak co by ciągłość wieńca nie została przerwana.
    Wieniec opuszczany to nic innego jak podniesione belki stropowe w tym i wspomniany tu HEB względem ściany.

    Zgodnie z wytycznymi dla stropów teriva belki powinny byc podniesione względem ściany około 6cm ( tu również należy podnieść HEB-y) poniżej belek mieści się wtedy dwa pręty z wieńca i połka dolna strzemion. To całe to wieniec opuszczony. Nic nie będzie wystawac ze stropu płaszczyzna stropu pozostaje jedna.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    Tak rozumiem, nie widac tego na zdjęciach ale te Heby są podn iesione ok 7 cm na slupach które wystawiłem wyżej, na ścianach będą kształtki wieńcowe ale w dalszym ciągu nie wiem jak mam minąć wieńcem tego HEBA .

    w ramach uściślenia i poukładania to każdy z 4 słupów jest podniesiony wyżej o ok 7 cm , tyle samo co rant kształtki wieńcowej zrobiłem to żeby uzyskać jednakowy poziom. W każdym słupie zabetonowałem stalową marke tzn blachę 0.7 i do tego od spodu dospawałem pręta 12 który został zakotwiony w słupie. I na tych właśnie markach leżą te HEBY. Docięte są one do prawidłowego wymiaru i z każdej strony do lica ściany pozostaje mi jakieś 5 cm. Jeżeli obmuruję te kształtki to praktycznie wieniec znajdujący się w osi muru będzie mi wchodził w Heba . I tutaj nie potrafię zrozumieć jak zrobić tą mijankę wieniec - Heb.
    Wiem że to sprawa dla kierownika budowy ale pytam Was z ciekawości bo wiem że fachowców tu nie brakuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ale o co chodzi ?

    Dwuteowniki /!/ mają się schować w stropie.

    To co tam jest wygląda jak krenelaż muru średniowiecznego zamku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Carcassonne1.JPG
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	65,5 KB
ID:	232263
    Podmurowujesz na równo z słupami.
    Na tym murujesz kształtki wieńcowe.
    Na kształtkach kładziesz dwuteowniki, belki stropu gęstożebrowego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	594c9a13e800618a610918c36e8dd1c0.jpg
Wyświetleń:	485
Rozmiar:	30,8 KB
ID:	232262

    Jak na razie odnoszę wrażenie, że wykonawców to zadanie przerosło

    Przy okazji tego chronionego zdjęcia nie mogę skasować
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	81790DSC.JPG
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	232261  
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 29-12-2013 o 18:12

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    za bardzo nie rozumiem o co chodzi z tym zamkiem , ale zgodzę się że troche mnie to przerosło. Buduję systemem gospodarczym i cały czas się uczę , chociaż czasami jak to człowiek ma w naturze zrobię coś a dopiero później pomyśle kierownik budowy będzie ogarnił sprawę, byłem tylko ciekawy waszego zdania bo coś tam już zrobiłem źle.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ściana na której ma być oparty strop wygląda jak te mury obronne, naprawdę nie zauważyłeś podobieństwa ?

    Mur pod położenie stropu zazwyczaj bywa równy, nie w takie zęby jak na zdjęciach

    Jeszcze raz, powoli:
    Masz w planie chyba /?/ strop gęstożebrowy z dodatkowymi tymi dziwnymi dwuteownikami...
    Dla ułatwienia budowy zaplanowane są kształtki wieńcowe.
    Kształtki murujesz na wierzchu ściany /równej/, na to kładziesz belki teriwy czy tam czego i te dwuteowniki.
    Oczywiście belki należy jeszcze gdzieś tam podeprzeć, ale to szczegóły techniczne związane z specyficzną sytuacją,
    ważne żeby pamiętać że mają być dodatkowo podparte...
    Układasz zbrojenie wieńca, pustaki stropowe, jakieś tam zbrojenia jakie trzeba jeszcze i beton naprzód !
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 29-12-2013 o 19:07

  12. #12

    Domyślnie

    Ale gdzie tam widzisz mur jak w zamku ? Ja widzę jakąś papę na pustakach przyciśniętą czym popadnie by do nich deszcz nie padał.

    Skoro wystarczy by się heb opierał na wieńcu 6cm to trzeba skuć te słupy o 7cm, wymurować te kształtki a pod hebem lepiej zaszałować by był sam beton a nie kształtka i przeciągnąć te 2 pręty wieńca pod hebem, ewentualnie całość zaszałować i zalać bez kształtek bo to drogie jak na system gospodarczy
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 29-12-2013 o 19:28

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Ale gdzie tam widzisz mur jak w zamku ? Ja widzę jakąś papę na pustakach przyciśniętą czym popadnie by do nich deszcz nie padał.

    Skoro wystarczy by się heb opierał na wieńcu 6cm to trzeba skuć te słupy o 7cm, wymurować te kształtki a pod hebem lepiej zaszałować by był sam beton a nie kształtka i przeciągnąć te 2 pręty wieńca pod hebem, ewentualnie całość zaszałować i zalać bez kształtek bo to drogie jak na system gospodarczy
    Chyba łatwiej podmurować. 7 cm to akurat będzie 1 warstwa cegły ?
    Zresztą obniżenie pomieszczenia o 7 cm może mieć śmieszno-straszne skutki...

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    dziękuję beton44 za zainteresowanie , wiem o co Ci chodzi, po prostu nie wiedziałem że te HEBY można opierać o te kształtki, a dlaczego tak wnioskowałem ... a dlatego że HEB powinien być podparty 15 cm na ścianie zgodnie z wyliczeniem. Z tego co się orientowałem to przyjmuje się że część podparta na murze musi wynosić 2/3 wysokości HEBA . Belka ma 22cm to 2/3 daje nam ok 15cm. Waga tej belki kształtuje się na poziomie 71kg/m , metrów jest 6 bez paru centymetrów, to daje nam wynik ok 420kg belki + do tego dochodzi waga belek kratownicowych z pustakami szalunkowymi z dwuch stron no i beton po zalaniu. Biorąc pod uwagę te czynniki wydawało mi sie że ta warga ksztaltki wiencowej to za słaby punkt podporu dla tego HEBA ... Dlatego ja położyłem te belki stalowe na słupkach żelbetowych które były w projekcie ... I problem mój polega na tym że nie wiem jak minąć wieńcem te HEBY

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Jeszcze raz powoli.

    Gdy umieścisz tego dwuteownika w wieńcu opuszczonym, on nie będzie oparty na "wardze" (hmmm)
    tylko na betonie, oczywiście po związaniu betonu dopiero...

    Na czas montażu i betonowania musi być też podparty oczywiście odpowiednio stemplami, bo wtedy jak najbardziej opiera
    się tylko na "wardze"...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Chyba łatwiej podmurować. 7 cm to akurat będzie 1 warstwa cegły ?
    Zresztą obniżenie pomieszczenia o 7 cm może mieć śmieszno-straszne skutki...
    Nie nie, nie obniżenie a pozostawienie wymiaru zgodnie z projektem - skucie słupków by można było przepuścić pręty pod HEB-em. Jak podmurujesz 1 cegłę po całości to podniesiesz wysokość stropu o 8cm na co już może ktoś przy ewentualnym odbiorze zwrócić uwagę.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    Ogólnie Panowie oboje mi pomogliście , obie kwestie są do przemyślenia czy kuć czy podnosić z jednej strony przemurowanie dookoła jednej cegły nie zrobi dużej różnicy, z drugiej HEB leży na stalowej płycie i jak bym skuł troche betonu pod blacha i tam przecisnął pręty to odbyło by się bez ponownego ściągania HEBA i stabilnie leży na całej płycie , wystarczyłoby tylko zaszalować z licem ściany i zalać.. Ogólnie obie opcje dobre muszę jeszcze policzyć wysokości ile by wyszło po przemurowaniu na cegłę po całości .. Nakreśliliście mi już jakieś wyjścia z sytuacji za co jestem bardzo wdzięczny !

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał majnow28 Zobacz post
    Z tego co się orientowałem to przyjmuje się że część podparta na murze musi wynosić 2/3 wysokości HEBA . Belka ma 22cm to 2/3 daje nam ok 15cm.
    Nie wiem skąd wziołeś te wyliczanki ale nie są one prawdziwe. Głębokośc oparcia zależy od materiału na którym element sie opiera i od jego długości.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał majnow28 Zobacz post
    Witam, czy ktoś z Was też ma te belki w stropie i jak to się spisuje w połączeniu z terivą ? Dla mnie osobiście zastanawiające jest jak ominąć te heby wieńcem skoro ten heb położony jest na ścianie zewnętrznej budynku?
    Spartoliłeś sprawę, słupy miałeś wylać na równo z murem. Następnie wymurować kształtki wieńcowe, pomijając miejsca na te dwuteowniki, które należało podeprzeć na wysokość kształtek, czyli te 6cm, obszałować i zalać wszystko ze stropem.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    majnow28

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    19

    Domyślnie

    Jak dobrze że takie forum istnieje bo przynajmniej teraz wiem dokladnie co zle zrobilem. jajmar za wyliczenia tej długości oparcia to jest odpowidzialny konstruktor i taką długość właśnie mi wyliczył, a z nim chyba nie będę sie kłucił.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony