dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 153 z 153
  1. #141

    Domyślnie

    Na 2500 l aby podnieść temperaturę o 10 C potrzebujesz 29 kwh (kilowatogodzin) To oznacza że albo bedziesz grzał godzinę grzałką o mocy 29 Kw albo 29 godzin grzałka o mocy 1 kw Możesz też wybrać warianty pośrednie zaleznie od potrzebnego czasu i wytrzymałości instalacji. Tak więc każda mocą zagrzejesz.
    Jak chcesz podnieść temp o 50 C to 5*29kwh =145 kwh potrzebujesz na tej samej zasadzie albo 145Kw mocy albo odpowiednio mniej ale dłużej.
    Proponuję użyć grzałek o łącznej mocy nie większej niż 70 proc możliwości przyłącza i instalacji.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 20-10-2020 o 11:22

  2. #142
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    tak czytam sobie ten wątek i zastanawiam się poważnie nad buforem do ogrzewania domu, mam nowo wybudowany dom z gazobetonu H+H 24 cm do tego 20 cm izolacji 031, poddasze zaizolowane 30cm wełny 035, na podłodze mam 20 cm styro 031, dodam że mam PV 5,5KW, obecnie grzeje gazem (dopiero pierwszy miesiąc) i przez miesiąc czasu przy temp 0 w dzień i -2 , ustawiając temperaturę w domu na 20st zużyło mi 140m3 gazu (w domu 100% mam ogrzewanie podłogowe), dom mam niecałe 150m2, bojler cwu mam 200l i zasilam go grzałką elektryczną 1,5KW,

    A co gdybym zamontował drugi bojler jako bufor tak około 300l grzany grzałką np 10KW aby zasilał całą podłogówkę? (do całej instalacji wchodzi niecałe 300 l wody) analogicznie do podłączenia pieca gazowego, bojler podłączył bym do grupy pompowej ze sprzęgłem i zaworami mieszającymi. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Gaz bym sobie zostawił gdyby to nie dawało rady, nie używając go płacę 167 zł na pół roku, a to nie jest jakaś duża kwota.
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 27-12-2020 o 22:30

  3. #143

    Domyślnie

    Po co? Co miałoby to przynieść?

  4. #144
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Oszczędności, żeby nie zużywać gazu, może zaoszczędził bym rocznie kilka setek

  5. #145

    Domyślnie

    Z czego ta oszczędność miałaby wynikać? Biorąc pod uwagę, że grzejesz obecnie grzałką CWU, pewnie nie masz nadwyżki z PV, lub małą.

  6. #146
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Skoro zainwestowales już w gaz kupę kasy to grzej gazem kwh z gazu 18gr po nowym roku ma być 4,5Procent taniej a ewentualną nadwyżkę wykorzystaj do grzania cwu.

  7. #147
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Jedyna dopłata jaka mógłbym wykonać to zakupić dodatkowy zbiornik, instalację CO zrobiłem sam więc koszty to tylko kupiony materiał. Ale widzę po odowiedziach ze jednak nie warto.
    PS. dopiero się wprowadziłem dlatego pytam, koszt zbiornika 300l to zaledwie 2500 zł a 4000 dałem za kocioł gazowy. A zamontowanie tego zajmie mi a max 3h. A co do nadwyżki prądu z PV to miałem jej ponad 4 tys KWh mimo że już tam prawie mieszkałem (10 h dziennie chodziły betoniarnki szlifierki wiertarki, jedzenie robiłem na indukcji i grilu elektrycznym, do tego lodówka) Miałem tyle nadwyżki że od września do końca listopada dom grzałem grzejnikami z grzałką nikotemperaturowa utrzymując temp 20st które zjadły mi 1500 KWh, do tej pory w poprzednim domu gdzie mieszkaliśmy w 6 osób rocznie używaliśmy około 6300 KWh mając 2 boilery 150 litrowe również grzane prądem, CO było na węgiel. W nowym domu a dzień dzisiejszy mieszkam tylko z żoną więc wykorzystanie energii z PV jest raczej nie możliwe. Gaz odpaliłem tylko dlatego żeby wygrzać podłogi, gdyby nie to to pewie dalej bym grzał elektrycznymi. Jak bym wiedział że tak będzie i nie słuchał rad że ogrzewanie gazem jest lepsze niż prądem to nigdy w życiu nie montował bym ogrzewania gazowego i poszedł w elektryczne maty. Wolę dopłacić do prądu w sezonie grzewczym 2000 zł niż płacić pond 3 tys za gaz, Dlatego zapytałem o ten zbiornik, miejsce w kotłowni miałbym nawet na 500l więc jeszcze mogę się pobawić.

  8. #148
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    (...) W nowym domu a dzień dzisiejszy mieszkam tylko z żoną więc wykorzystanie energii z PV jest raczej nie możliwe. (..)
    to ja już wiem żeby zainstalować PV trzeba się najpierw rozwieść.

  9. #149

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    Jedyna dopłata jaka mógłbym wykonać to zakupić dodatkowy zbiornik, instalację CO zrobiłem sam więc koszty to tylko kupiony materiał. Ale widzę po odowiedziach ze jednak nie warto.
    PS. dopiero się wprowadziłem dlatego pytam, koszt zbiornika 300l to zaledwie 2500 zł a 4000 dałem za kocioł gazowy. A zamontowanie tego zajmie mi a max 3h. A co do nadwyżki prądu z PV to miałem jej ponad 4 tys KWh mimo że już tam prawie mieszkałem (10 h dziennie chodziły betoniarnki szlifierki wiertarki, jedzenie robiłem na indukcji i grilu elektrycznym, do tego lodówka) Miałem tyle nadwyżki że od września do końca listopada dom grzałem grzejnikami z grzałką nikotemperaturowa utrzymując temp 20st które zjadły mi 1500 KWh, do tej pory w poprzednim domu gdzie mieszkaliśmy w 6 osób rocznie używaliśmy około 6300 KWh mając 2 boilery 150 litrowe również grzane prądem, CO było na węgiel. W nowym domu a dzień dzisiejszy mieszkam tylko z żoną więc wykorzystanie energii z PV jest raczej nie możliwe. Gaz odpaliłem tylko dlatego żeby wygrzać podłogi, gdyby nie to to pewie dalej bym grzał elektrycznymi. Jak bym wiedział że tak będzie i nie słuchał rad że ogrzewanie gazem jest lepsze niż prądem to nigdy w życiu nie montował bym ogrzewania gazowego i poszedł w elektryczne maty. Wolę dopłacić do prądu w sezonie grzewczym 2000 zł niż płacić pond 3 tys za gaz, Dlatego zapytałem o ten zbiornik, miejsce w kotłowni miałbym nawet na 500l więc jeszcze mogę się pobawić.
    Gdybyś pisał mniej chaotycznie łatwiej byłoby odpowiadać...

    Zużycia z czasu budowy nie ma w ogóle co brać pod uwagę. Wydaje się, że idzie go dużo, a ostatecznie na rachunku wychodzi niewiele.

    To, że grzejąc prądem zużyłeś 1500kWh, a gazem 140m3 oznacza tylko tyle, że dostarczyłeś 1500kWh energii z prądu i trochę mniej z gazu. Tylko tyle i nic więcej.

    Nie wiedząc jakie i czy w ogóle będziesz miał nadwyżki z PV można powiedzieć, że gdybyś nie posłuchał i nie wybrał gazu, tylko ogrzewanie prądem, to ewentualnej nadwyżki starczyłoby Ci co najwyżej na 2 miesiące, a realne pewnie poniżej miesiąca. Potem grzałbyś blisko 2 razy drożej niż gazem. 140m3 gazu na samo CO przy domu poniżej 150m2 nie świadczy najlepiej o jego energooszczędności

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    To ile powinienem zużywać gazu przy taki metrażu? Osobiście wielu znajomych mających nowe domy mieszkają już po 3 sezony grzewcze i przy zużyciu gazu około 220 m3 w sezonie (7mc) płacą około 3500 rocznie za gaz razem z CWU, więc 140 m3 przy nie wygrzanym domu domu to dużo? Nie trzymam temp 15 st jak to większość, taka temperaturę miałem w domu poprzedniej zimy jak dom nie mial jeszcze żadnej izolacji.

  11. #151
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    To ile powinienem zużywać gazu przy taki metrażu? Osobiście wielu znajomych mających nowe domy mieszkają już po 3 sezony grzewcze i przy zużyciu gazu około 220 m3 w sezonie (7mc) płacą około 3500 rocznie za gaz razem z CWU, więc 140 m3 przy nie wygrzanym domu domu to dużo? Nie trzymam temp 15 st jak to większość, taka temperaturę miałem w domu poprzedniej zimy jak dom nie mial jeszcze żadnej izolacji.
    Jest możliwe zużycie 2420 kwh na ogrzanie niedużego domu pompą ciepła ale 220m3 na 7 miesięcy to odpowiednik 220x11kwh=2420kwh i to nie może kosztować 3500 zł rocznie co najwyżej 1200 zł

  12. #152
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    To ile powinienem zużywać gazu przy taki metrażu? Osobiście wielu znajomych mających nowe domy mieszkają już po 3 sezony grzewcze i przy zużyciu gazu około 220 m3 w sezonie (7mc) płacą około 3500 rocznie za gaz razem z CWU, więc 140 m3 przy nie wygrzanym domu domu to dużo? Nie trzymam temp 15 st jak to większość, taka temperaturę miałem w domu poprzedniej zimy jak dom nie mial jeszcze żadnej izolacji.
    Widać masz problem z liczeniem masz nadwyżki 4000kwh a twój dom już zuzyl ponad 3000tys kwh a to dopiero połowa sezonu grzewczego.
    Możesz śmiało przyjąć że twój dom będzie pozeral 8-10tys kwh/rok
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 28-12-2020 o 21:17

  13. #153
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    220m3 x 1,24 za m3 + opłaty dystrybucyjne i abonament wynosi około 2 zł za m3 Gazu, a to z czystej matematyki wynika że za 7 MC grzania razem z CWU wychodzi 3080 zł + woda użytkowa przez 5 MC poza sezonem, to dane znajomego z domem 156m2, mieszka tam 3 lata i nigdy nie zaplacil rocznie więcej niż 3500 zł, dodam że w domu jest ich 3, co do pompy ciepła to niestety nie stać mnie było na tak duży jednorazowy wydatek, zwłaszcza że mój dom nie widzial żadnej firmy, od fundamentu po dach wybudowałem go sam tylko z oszczędności i wypłaty, własnymi rękami.

    A poza tą za przeproszeniem durną dyskusja na początku zapytałem czy warto zamontować bufor aby ograniczyć zużycie gazu gdybym miał nadwyżkę wyprodukowanej energii,, dowiedziałem się że nie bo można zamontować pompę ciepła ������ dziękuję a wyjaśnienie
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 29-12-2020 o 00:34

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony