dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie Moja korzeniowa oczyszczalnia tymi rękami

    Zastanawiałem się długo jaką oczyszczalnie u siebie zastosować .Są okresy kiedy przez długi czas nie ma nikogo w domu ,dlatego odpadła możliwość kupna biologicznej ,taka z rozprowadzeniem wody ze względów ekologicznych i jej częstego zapychania też odpada.Staram się o pozwolenie na budowę domu i stawu 400m2 .Bałem się że woda rozprowadzona w gruncie mogłaby mi skazić wodę w stawie.Została tylko możliwość budowy oczyszczalni korzeniowej. Do jej budowy wykorzystałem szambo które miałem 30m3 ,z niego przelewa się podczyszczona woda do przepompowni .Pompa tłoczy ją do oczyszczalni korzeniowej obsadzonej trzciną, a dalej już oczyszczona przelewa się do oczka wodnego gdzie następuje jej dalsze doczyszczenie .Moja oczyszczalnia korzeniowa ma powierzchnię 40 m2 i jest głęboka 1,5m aby nigdy nie zamarzła .Oczko to 30m2 max głębokość 1,8m .W oczku ok 10m2 to stefa płytka 60cm do 5cm. W oczku wiele roślin ,pływają też ryby .W przyszłości ta oczyszczalnia i staw będą częścią ogrody "japońskiego".Zdecydowałem się na tak dużą oczyszczalnie po lekturze wielu artykułów na ten temat. Tak duża powierzchnia powoduje bardzo dobre oczyszczenie ścieków a dodatkowo odparowuje z niej dużo wody.Woda która wlewa się do oczka jest już praktycznie czysta ,pozostałości związków chemicznych są doczyszczane przez roślin w oczku.Muszę dokupić tołpygę aby wyjadała glony.Wodą z oczka miałem podlewać trawę ,Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0485.jpg
Wyświetleń:	1200
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	232511Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0484.jpg
Wyświetleń:	1073
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	232512Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2087.jpg
Wyświetleń:	980
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	232513Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2100.jpg
Wyświetleń:	940
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	232514Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2114.jpg
Wyświetleń:	988
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	232515ale tej wody nie było za dużo ,przeciwnie zdarzały się okresy ,że dolewałem wodę do oczka.
    Całość zrobiłem sam ,koparka tylko wykopała doły .Przesypałem 180 ton żwiru.Ale wszystko działa dobrze mimo ,że trzcina jest młoda i jeszcze nie pracuje na 100% wydajności /tu duża powierzchnia i objętość rekompensują brak dostatecznej ilości korzeni/
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 31-12-2013 o 05:09

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Do jej budowy wykorzystałem szambo które miałem 30m3 ,z niego przelewa się podczyszczona woda do przepompowni .Pompa tłoczy ją do oczyszczalni korzeniowej obsadzonej trzciną, a dalej już oczyszczona przelewa się do oczka wodnego gdzie następuje jej dalsze doczyszczenie .
    Bardzo pięknie!
    A jak zrealizowałeś to przelewanie się oczyszczonej wody do oczka? Na zdjęciach nie widać ani żadnej folii ani drenażu zbierającego pod trzcinowiskiem.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Sprawa jest prosta. Oczyszczalnia jest wyżej od oczka /mam w tym miejscu duży spadek terenu / o około 30cm .i woda przelewa się z oczyszczalni do oczka w warstwie piachu. Ja na folie kładłem geowłókninę i takie specjalne kształtki z tworzywa, które trzymają piasek .Mam psy i ta 5 cm warstwa piachu ma chronić folię przed pazurami psów.

  4. #4

    Domyślnie

    No no.Gratuluje. Naprawdę.
    Ile pracuje oczyszczalnia?
    Ile obsługuje mieszkańców?
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Sprawa jest prosta. Oczyszczalnia jest wyżej od oczka /mam w tym miejscu duży spadek terenu / o około 30cm .i woda przelewa się z oczyszczalni do oczka w warstwie piachu. Ja na folie kładłem geowłókninę i takie specjalne kształtki z tworzywa, które trzymają piasek .Mam psy i ta 5 cm warstwa piachu ma chronić folię przed pazurami psów.
    To rozumiem, że folia jest pod oczkiem wodnym, ale czy jest też pod trzcinowiskiem?

    Przepraszam, że tak drążę ten szczegół. To dlatego, że w zależności od tego, czy ta folia jest, czy jej nie ma, możesz się spodziewać trochę innego zachowania oczyszczalni. Od razu zaznaczam, że w obu przypadkach powinno być ok.
    Z twojej wypowiedzi nie rozumiem tego, że na zdjęciach widać bardzo głęboki wykop pod trzcinowiskiem, a potem piszesz o warstwie 5 cm piachu nad folią. To mi sugeruje, że chodzi tylko o folię pod oczkiem - tak?
    Ostatnio edytowane przez Beja ; 02-01-2014 o 07:45

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Folia jest zarówno pod oczkiem jak i samą oczyszczalnią.U mnie jest prawie wszędzie piach i bez foli wszystko szło by w glebę. Ja kilka metrów przed oczyszczalnią będę kopał staw i nie chciałbym aby był zanieczyszczany przez wodę z szamba.U mnie warunki wodne są dziwne ,na dużym obszarze mam płytko wodę a kilka metrów dalej brak jej nawet na 4 metrach głębokości.
    Warstwę 5cm piasku mam tylko w oczku w tych miejscach gdzie mogą pić i pływać moje psy .W samej oczyszczalni żwir nad folią ma głębokość 1,6m Mogę regulować poziom wody w samej oczyszczalni ,przez co jestem zabezpieczony nawet przed dużymi mrozami,nic mi nigdy nie powinno zamarznąć.
    Oczyszczalnia pracuje od lipca tego roku ,dlatego trzcina nie zdążyła się jeszcze dobrze ukorzenić. Oczyszczalnia pracuje dla 2 osób ,ale jest mocno przewymiarowana i spokojnie może obsłużyć 6.To pozwala m również nie martwić się o jakość oczyszczania wody w tym pierwszym okresie jej pracy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Folia jest zarówno pod oczkiem jak i samą oczyszczalnią.U mnie jest prawie wszędzie piach i bez foli wszystko szło by w glebę.
    O to mi właśnie chodziło!

    No, to kawał porządnej oczyszczalni. A nie zapomnij wrzucić kilku zdjęć za parę miesięcy.


  8. #8

    Domyślnie

    A jaki masz rodzaj wypełnienia ?żwir?
    jaki jest rodzaj przepływu?
    Były jakieś kłopoty z urzędnikami?

    I najważniejsze- ile to kosztowało?
    Pozdrawiam

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Wypełnienie to żwir .Znalazłem w internecie opracowanie naukowe na temat takich oczyszczalni i według niego starałem się zrobić swoją.Musi być żwir aby dobrze przepuszczał wodę i musi być głęboka aby w bardzo mrożne zimy też dobrze działała.
    Co do kosztów ,trudno tak dokładnie odpowiedzieć .Trafiłem na fatalne warunki .Tu gdzie wybudowałem swoją oczyszczalnie jak się okazało był kiedyś budynek gdzie zakopano mnóstwo szkła ,drutów ,kamieni. Ja musiałem kopać dlatego znacznie głębiej i szerzej aby jeszcze pod folie dać świeży piasek aby zabezpieczyć ja przed uszkodzeniem /taka warstwa u mnie pod folią to 50cm podobnie jest na bokach. Dużo też kosztowało dodatkowe zabezpieczenie foli w oczku przed moimi psami. Płaciłem za kopanie 2 godziny po 120 zł plus folia prosto od producenta 1200 zł geowłóknina ok 800 zł plus kształtki do trzymania piasku /zabezpieczenie przed psami /ok 600zł.Do tego dochodzą kręgi betonowe na przepompownie ,pompa ,rury.instalacja elektryczna do pompy. Ja wykorzystałem stare szambo, które jest położone nisko i dlatego przepompownia U mnie działka jest duża i odległości też duże.Od stargo domu/staram się o pozwolenie na budowe nowego/ do szamba to tylko 120m.Z szamba do oczyszczalni 40m.
    Wszystko zrobiłem sam w czasie urlopów ,dokupiłem tylko piach i żwir 150 ton ale ja płaciłem tylko za transport.
    Dla normalnego domu gdzie nie ma takich odległości te koszty będą dużo mniejsze .Brak przepompowni ,małe odległości między szambem ,domem a oczyszczalnią To koszty będą znacznie mniejsze. To koszty foli ,żwiru, geowłókniny, kilku ,kilkunastu metów rur i wykopania dołów.
    Co do urzędników u nie w gminie to chyba nie bardo wiedzieli co to jest .Nie było problemów bo nie ma planu zagospodarowania ,nie bardo wiedzą o co w tym wszystkim chodzi ,wystarczyło zgłoszenie. W zgłoszeniu dałem dodatkowo opis takich oczyszczlni z internetu.
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 02-01-2014 o 20:35

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Nie było zastrzeżeń do takiego opisu z internetu?

    Pytając o przepływ miałem na myśli czy pionowy czy poziomy czy mieszany?

    Masz może więcej zdjęć - jak masz zrobione rozprowadzanie ścieków po polu ?

    Kiedyś interesując się tym tematem trafiłem na stronę producenta(a raczej wykonawcy) w Wielkiej Brytani który napisał że zawiesza działalność bo była jakaś tam ostra zima i oczyszczalnie które zrobił pozamarzały. Ty masz bardzo głęboko to luz.

    Z tego oczka jest jakiś przelew do studni chłonnej czy wszystko wyparowywuje?
    Pozdrawiam

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Rura rozprowadzająca wodę z szamba to 110 z mnóstwem dziur obłożona dużymi kamieniami i owinięta geowłókniną.Leży na głębokości ok 1m aby też nic nie zamarzło. Przepływ jest poziomy .Z drugiej strony mam podobną rurę trochę sprytnie zrobioną.Mogę dzięki temu mierzyć poziom wody w oczyszczalni.Dodatkowo jest ona połączona z rurą mogącą odprowadzić w razie w. wodę do studni chłonnej .Mogę regulować poziom wody w oczyszczalni.Jak do tej pory raczej dolewam wody do oczka i nic nie mszę korzystać ze studni chłonnej.Kilka metrów od oczka mam kawałek ziemi z niedawno posadzonymi drzewami .Drzewa są podlewane kropelkowo.Gdy się okaże ,że jednak jest nadmiar wody w oczku to wtedy mała pompa i podlewanie drzewek .Ta woda w oczku jest czysta mam tam ryby .
    Jak pisałem wcześniej szukając w internecie opisów oczyszczalni znalazłem wyniki ich badań i najczęściej popełnianych błędów.Pierwszy to mała głębokość,Musi być min 40-50 cm poniżej progu przemarzania ,wtedy nawet w duże mrozy te 40 -50 cm dalej pracuje i jest dobrze.Musi być żwir dobrze przepuszczający wodę .Na zdjęciu ta biała rurka to miernik poziomu wody.Mam jeszcze trochę pracy aby to wuglądaoł ładnie ,ale brakło mi kamieni i całośćKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0487.jpg
Wyświetleń:	542
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	233065Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0486.jpg
Wyświetleń:	488
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	233066 będzie razem wykańczana po wykopaniu stawu

  12. #12

    Domyślnie

    Daj jeszcze zdjęcia jak Ci trzcina urośnie.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Fajnie, że ktoś to opisał. My też robiliśmy sami trzcinówkę. Trzcina na razie jest malutka, bo sadziłam ją na jesień (taką bez liści). Na razie nie ma żadnych problemów z działaniem. Będziemy upiększać jak przyjdzie wiosna. Jak będzie co pokazać to też pokażę zdjęcia i na twoje jerzyka też czekam
    Domek 124 m2 PU, ściany 15 cm 0,031, dach 25 cm 0,035, podłoga 14 cm 0,032, okna 3 szyby, wentylacja grawitacyjna, pompa pw trójfazowa 11 kW, dwa kominy, jeden z kozą. http://forum.muratordom.pl/showthrea...mek-Gremlinów

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Gremlinka Cieszę się ,że jeszcze ktoś zbudował taką oczyszczalnie samemu.Jak masz jakieś zdjęcia z budowy swojej oczyszczalni to pokaż je .Opisz swoją .Moja jest trochę nietypowa ,jest mocno przewymiarowana ,doszło oczko z zabezpieczeniami przed psami ,korzystam z starego szamba ,dlatego przepompownia .Jak pisałem niedaleko będzie kopany staw 400m2 a plac wokół stawu i oczyszczalni będzie zmieniany w bardzo mały park. Opiszcie ile was to kosztowało pracy ,pieniędzy ,jak działa ,by inni mogli sami też sobie takie pobudować .To żadna filozofia ,małe koszty a oczyszczanie na najwyższym poziomie.
    Miłego dnia J.Korona

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o pracę i pieniądze to było dość dużo i drogo. Dokładnie musiałbym sprawdzić ile kasy ale razem z osadnikiem, kopaniem, studzienkami, folią i wsadem około 10 k. Tyle zakładaliśmy. Wycena takiej oczyszczalni robionej przez firmę to było 10 k netto plus nasz wsad (Żwir), dlatego zdecydowaliśmy się robić sami. Podatek przy oczyszczalni to 23 %. Zdjęcia gdzieś mam ale musiałbym to jakoś zebrać do kupy. Dopiero jesienią ją skończyliśmy i posadziliśmy trzcinę. Czekamy aż urośnie na wiosnę, mam nadzieję, że to nastanie... Na razie poletko robi za swoisty filtr i całkiem dobrze sobie radzi.
    Co do budowy... u nas jest osadnik dwukomorowy, za tym studnia kontrolna przed poletkiem, ścieki wpływają do poletka dołem przez rurę drenarską przez warstwę grubego żwiru- przepływ jest więc poziomy, podpowierzchniowy, wypływają z drugiej strony przez studzienkę kontrolną i do oczka, które na razie jest niestety tylko dziurą w ziemi. Jakoś będziemy to dopiero doprowadzać do ładu.
    Wsad to żwir+humus+piasek. Poletko jest spore ok 8m x4 m, wyłożone szczelną folią, nie mamy przepompowni, wszystko jest zrobione ze spadkiem i ścieki spływają grawitacyjnie.
    Jak uda mi się zebrać zdjęcia to wstawię.
    Domek 124 m2 PU, ściany 15 cm 0,031, dach 25 cm 0,035, podłoga 14 cm 0,032, okna 3 szyby, wentylacja grawitacyjna, pompa pw trójfazowa 11 kW, dwa kominy, jeden z kozą. http://forum.muratordom.pl/showthrea...mek-Gremlinów

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Też zrobiłem oczyszczalnię trzcinową - technologię udostępniło bezpłatnie Centrum Zielonych Technologii z Białegostoku. Zrobiłem sam zgłoszenie i mam to legalnie.
    Zastosowałem kupioną przez Allegro oczyszczalnię rozsączeniową - zbiornik 300l i rury które biegną w górnej części złoża rozsączając podczyszczone ścieki. Po oczyszczeniu woda (już nie ściek) jest wprawadzana do małego oczka wodnego (3,5 x 3,5), z którego rozsączam ją w gruncie. Całość wykonałem na nasypie żwiru 0,5m, pompa podaje ściek do studzienki rurociągiem, a dalej idzie już grawitacyjnie. Oczyszczalnię zrobiłem własnoręcznie ( z pomocą trochę wynajętej siły roboczej) w lipcu i sierpniu 2013. Wprowadziliśmy się do nowego domu pod koniec stycznia 2014, choć trzcina nie zdążyła się rozrosnąć - bakterie robią swoje, woda w stawiku jest czysta.
    Całość kosztowała około 8500. Kruszywo jest dość drogie.
    Co to za materiał, na folii ? przypomina gont bitumiczny? Muszę też czymś osłonić folię powyżej poziomu wody.
    Pozdrawiam

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Ja pod folią i na foli mam geowłókninę i na to taka kratka z tworzywa jak plaster miodu i to przysypane piaskiem. W taki piasek gdzieniegdzie mam posadzone roślin wodne.
    Ja mam o tyle dobrze ,że nie płacę za żwiri,tylko transport
    Miłego wieczoru J.Korona

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Żwir na obsypanie budynku i wypełnienie wewnątrz, podniesienie drogi wewnętrznej, podniesienie oczyszczalni brałem z własnego terenu. Powstało wyrobisko 50m x 15m. Kiedyś zrobię z tego staw kąpielowy. Natomiast do wypełnienia oczyszczalni musiałem kupić dwie frakcje i to kosztowało.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Ja nie zastanawiałem się jaki fakcje kupić,z opracowania naukowego które znalazłem w internecie wyczytałem,że żwir musi być dobrze przepuszczalny dla wody.Podane było ile tej wody musi przepuszczać w czasie ,ale już tego dokładnie nie pamiętam.Zabrałem ,że żwirowni taki trochę " grubszy " i to działa.Ważne ,żeby był płukany.
    Miłego dnia J.Korona

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ptyś73

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. od kilku lat przymierzam się do budowy takiej oczyszczalni (ciągły brak gotówki). Ale teraz chcę sam ją wykonać. Według moich obserwacji w internecie najtaniej będzie wybudowanie poletka trzcinowego z poziomym przepływem. Miejsca mam dużo. Ale nigdzie ja nie mogę poszukać dokładnych opisów co dokładnie ma się znajdować w tym filtrze poza trzciną. tez mam zamiar wykorzystać będące szambo betonowe, które jest w 100 procentach szczelne. Proszę o jakieś podpowiedzi. Z góry dziękuję. Najtaniej jest zamontować zwykłą drenażówkę ale wg mnie i nie tylko to kiepski sposob na oczyszczanie ścieków. Ponadto w krajach zachodnich zakazują tego typu oczyszczalni. Pozdrawiam i mam że ten temat da się jeszcze pociągnąć bo jest chyba tego warty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony