dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Budowa takiej oczyszczalni korzeniowej jest prosta. Są dwie metody .1 bardziej skomplikowana ale może tańsza bo wykorzystuje się ziemię własną . Miesza się ją z trocinami ,korą ,ale bliżej tym wypełnieniem się nie interesowałem, bo w drugiej metodzie wykorzystuje się żwir ,a mam żwir w cenie transportu ,a ziemia z wykopu to mieszanka starych cegieł,szkła drutów .Żwir musi być bez gliny i o większej granulacji .żeby dobrze przepuszczał wodę. Głębokość powinna wynosić 120 cm aby w zimie nigdy Ci nie zamarzło .Przy tej głębokości zimą warstwa wody to 40 cm a pozostałe 80 cm ochroni przed zamarznięciem .Dół musi być szczelny jeżeli zależy Ci na ekologi ,a myślę ,że zależy. W taki żwir sadzi się trzcinę i to wszystko.Jak będziesz zainteresowany moim sposobem doprowadzenia i odbioru wody to napisz ,a ja w chwili wolnej naszkicuje moje podłączenia.
    Według literatury ,tylko taka oczyszczalnia jest naprawdę ekologiczną oczyszczalnią ,
    Miłego wieczoru J.Korona
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 07-03-2014 o 20:18

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0510.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	248556Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0509.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	248557Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0508.jpg
Wyświetleń:	325
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	248558
    Witam
    Właśnie zakończyłem modernizację oczyszczalni .W przepompowni natleniam szarą wodę pompką powietrza ,pracuje ona pół godzin i pół godziny przerwa.Do oczka za oczyszczalnią korzeniową wpuściłem dzisiaj 25 karpi w sumie 35kg. Będą tam pływać czekając na swoje miejsce na patelni. Woda po przejściu przez oczyszczalnie korzeniową musi już być bardzo czysta ,przecież będę jadł ryby w niej pływające. Wodę w oczku również natleniam ,pompką większą niż w przepompowni .Teraz pływa tam w sumie 30 ryb ,to trochę dużo jak na tą pojemność oczka ,dlatego musi być intensywne napowietrzanie.
    Miłego dnia J.Korona

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Sądząc z Twojej lokalizacji, pewnie kupiłeś te karpie w Osiecznicy.
    Ja do swojego oczka zamierzam wpuścić 2-3 karasie pospolite, żeby nie było tam wylęgarni komarów. Ryby do jedzenia będę miał w stawie kąpielowym, ale to jeszcze pieśń przyszłości.

  4. #24
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Karpie przywieżli mi ze stawów w Starościnie. Te karpie kupiłem ,
    aby obserwować jak takie stadko fajnie wygląda.Miałem już 5 złotych jażi ,ale jak pochowają się to ich nie widać .Dodatkowo gdy będzie taka potrzeba to zawsze jakaś sztuka może skończyć na patelni.
    W warunkach zabudowy mam staw 400 m2 i będzie on w pozwoleniu na budowę obok domu.Tam tych rybek będzie trochę więcej.
    Komary i muszki to już taka atrakcja wsi.U mnie powietrze idealne ,wkoło lasy , ale też rzeczki i bagna .
    Miłego wieczoru J.Korona

  5. #25

    Domyślnie

    Napiszcie coś proszę o sadzeniu lub przesadzaniu trzciny, językiem zrozumiałem dla nie-ogrodnika.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Trzeba znaleźć gdzieś rosnącą trzcinę, najlepiej jesienią lub wiosną, wykopać żywe kłącze, wsadzić u siebie i po wszystkim. Rośnie jak chwast, chyba, że nie ma wody.

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Moje karpie chyba dobrze się czują w moim małym oczku, zasilanym wodą z oczyszczalni korzeniowej. Wprawdzie woda nie jest już klarowna ,karpie żerują na dnie .Karmie je również ziarnem pszenżyta.Jakie było moje zdziwienie gdy zobaczyłem ,że moje rybki szykują się do tarła.Woda ma już temperaturę ponad 20 oC i jej skład musi im również odpowiadać.Patrzę na to jak tylko mam czas ,pływają całym stadem blisko powierzchni ,często skaczą ,wypływają na mieliznę.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0554.jpg
Wyświetleń:	267
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	257463Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0558.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	257464Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0559.jpg
Wyświetleń:	246
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	257465 Trzcina już zaczyna rosnąć .
    Mołego wieczoru J.Korona

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Niestety dwa tygodnie po tarle wszystkie ryby mi padły. Objawy takie jak przy wirusowym zakażeniu.Nie wiem skąd mi się to dostało.Wymieniłem wszystką wodę ,odkaziłem nadmanganianem i dodatkowo zainstalowałem filtr z lampą UV.Po miesiącu wpuściłem 10 małych orf ,tak na próbę .Orfy żyją ,maja się dobrze ładnie urosły.W wodzie zobaczyłem mały centymetrowy narybek,Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20141018_094929819.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	295669 którego tam nie wpuszczałem.Może ikra karpi przeżyła wymianę wody i jej odkażanie.Miesiąc temu złapałem taką małą rybkę ok 3cm .Podobne do małego karpia ,ale na 100% nie jestem pewny ,może to jednak złoty karaś dostał się do tego stawiku.Zobaczymy jak podrosną.
    Brzegi stawu ładnie zarasta moczarka maskując siatkę i stabilizując piach..Na wiosnę trochę różnych rośli przesadzę do dużego stawu ,który wykopałem kilka metrów przed oczyszczalnią. Postaram się jak starczy czasu uporządkować teren wokół nowego stawu i oczyszczalni,bo teraz to księżycowy krajobraz.Cały tan teren ponad 1500m2 ma być małym parkiem z górą na której będzie altana i oczko wodne Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20141004_162536022 (2).jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	295667Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20141014_123403355 (3).jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	295668do czyszczenia wody z dużego stawu .Ma z góry przez część "parku" płynąć mały strumyk obsadzony roślinnością wodną -ozdoba i doczyszczanie wody powracającej do dużego stawu.
    Na pierwszym zdjęciu widać trzcinę ,to oczyszczalnia. Budynek po lewej stronie chcę rozebrać ,ale to nie takie proste ,walczę z konserwatorem zabytków.
    Miłego dnia J.Korona
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 26-12-2014 o 09:11

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gordi

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-330
    Posty
    7

    Domyślnie

    Żwir żwirem, ma małą powierzchnię właściwą (stosunkowo mały biofilm), żadnych właściwości jonowymiennych i sorpcyjnych. Teraz zamiast np. 10 ton żwiru stosuje się 1 tonę specjalnej mieszanki minerałów. W twojej sytuacji, aby wspomóc rośliny i bakterie w swojej ciężkiej pracy radziłbym dodać gdzieś na wylocie profesjonalne złoże typu biokalonit lub przynajmniej jakiś adsorbent fosforanów zmieszany z lawą wulkaniczną. Przecież takie oczko wodne będzie zawsze pełne glonów, w ściekach są metale ciężkie, fenole itp. Strach jeść takie rybki

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    romeusz

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Banie Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-520
    Posty
    4

    Domyślnie

    Mam pytanie ,odleglosc od domu do umiejscowienia filtra roslinnego to okolo 45m ,na koncu dzialki,jest zapewniony spadek grawitacyjny.Planuje osadnik gnilny osadzic jak najblizej drogi aby zapewnic jego okresowe czyszczenie,Czy takie rozwiazanie ma sens?

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kezcemor

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jakie złoże filtracyjne polecacie poza zwykłym żwirem i wspomnianym biokalonitem? O jakiej frakcji? Może keramzyt by się sprawdził? Na wiosnę planuję budowę.

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Filtr ,to żwir taki, by dobrze przepuszczał wodę ,bez gliny i trzcina .Zamiast trzciny mogą być inne rośliny bagienne ,tu jest duże pole do wyboru.Trzcina jest najtańsza , praktycznie rośnie wszędzie i łatwo ją pozyskać.
    Inny typ filtra ,to ziemia rodzima pomieszana, jak dobrze pamiętam ze słomą.Ten drugi typ wydawał mi się bardziej pracochłonny i dlatego tak tylko czytałem o nim dla powiększenie swojej wiedzy.Choć w rejonach ,gdzie nie ma odpowiedniego żwiru, lub jest bardzo drogi , może być dobrym zamiennikiem.
    Ja właśnie dla parametrów oczyszczania wody ,wybrałem taką oczyszczalnie ,Zrobiłem tak ,by żyć zgodnie z naturą ,nie chcę truć ziemi i siebie na swojej działce .Do tego taka oczyszczalnia fajnie wygląda ,może stanowić ciekawy element ogrodu ,jeszcze jak za nią jest małe oczko ,to całość się fajnie komponuje. Wodę z oczka można wykorzystać do podlewania ,prawie darmowa już wcześniej opłacona.Ja w chwilach wolnych przesiaduje nad swoim oczkiem .
    Miłego wieczoru J.Korona

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    @jerzyka51 zainspirowany Twoją oczyszczalnią chciałem zrobić podobną (dużą z dala od domu z możliwością podpięcia później garażu i może jakiegoś magazynu jak będzie)

    jak rozwiązałeś kwestie prawne, tj odprowadzania ścieków poza granice jednej działki na drugą?

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    To wszystko jest na zgłoszeniu.Woda jest tak czysta ,że możesz ja odprowadzać gdzie chcesz ,do rzeki ,kanału ,rowu ,możesz używać do podlewania..Masz na działce piasek ,możesz ja tam kierować.Co z tą wodą będziesz robił piszesz w zgłoszeniu i to wszystko .Jak pisałem wcześniej ,u mnie w Starostwie nie wiedzieli co to jest za oczyszczalnia, więc ,wydrukowałem kilka stron z internetu na temat tych oczyszczalni i dołączyłem do zgłoszenia.U mnie woda z oczyszczalni spływa do małego oczka z dużą ilością roślin i rybami /jest tam doczyszczana/.Używam jej do podlewania ,a jak jest nadmiar, to przesącza się nad folią i wsiąka w piach.Mam tam dodatkowo czujnik poziomu wody i przy niskich stanach wody w stawie,woda jest automatycznie dopuszczana z kranu.
    Miłego dnia J.Korona.

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Nie do końca o to pytałem, chciałbym transportować nie oczyszczone jeszcze ścieki z działki gdzie będzie dom na działkę obok gdzie była by całość, w tym również oczko wodne. Obie działki są moją własnością

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Nie do końca o to pytałem, chciałbym transportować nie oczyszczone jeszcze ścieki z działki gdzie będzie dom na działkę obok gdzie była by całość, w tym również oczko wodne. Obie działki są moją własnością
    ...jeśli jest Twoją własnością to nie ma żadnego problemu, zgłaszasz realizację na 2 działkach

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Też zrobiłem oczyszczalnię trzcinową - technologię udostępniło bezpłatnie Centrum Zielonych Technologii z Białegostoku. Zrobiłem sam
    To już ostatni temat który odgrzebuję ale dzięki niemu udało mi się uzyskać ten projekt.

    Uzyskałem bezpłatnie projekt takiej oczyszczalni wykonany w ramach projektu Centrum Zielonych Technologii. Program ten był finansowany przez jakieś zachodnie fundusze, nie ma już (2020 rok) strony www na której był promowany, ale zapytałem mailowo PSP Narew (http://www.pspnarew.org.pl/), która go prowadziła i otrzymałem kopię projektu i wzory dokumentów do zgłoszenia.

    Tutaj macie fajne dokumenty opisujące oczyszczalnie roślinne:
    1. Poradnik Centrum Zielonych Technologii https://1drv.ms/b/s!AtHf84jgumHkgVsu...bi6TQ?e=UR1dND
    2. Oczyszczalnie Roślinne - poradnik dla gmin https://1drv.ms/b/s!AtHf84jgumHkgVxq...f1Iy0?e=1SpKBZ
    3. Instytut Ekologii Stosowanej - http://ies.zgora.pl/dzialanosc-inzyn...alnie-sciekow/


    Dodatkowo opracowanie badające efekty działania oczyszczalni według projektu CZT: https://1drv.ms/b/s!AtHf84jgumHkgV2o...YMx8_?e=hlrpHU
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony