dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubakr1

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    8

    Domyślnie pompa powietrze woda czy ogrzewanie na gaz z ulicy przy podlogowce 160m2

    Witam serdecznie wszystkich forumowiczow,
    Buduje dom 160m2 parterowy w Lodzi. Poniewaz mam gaz w ulicy planowalem zalozyc podlogowke na piec konwekcyjny koszt ok. 25000zl plus rekuperacja koszt ok. 15000zl . Jednak ostatnio sklaniam sie ku pompie woda powietrze (wypatrzylem model venus firmy nts ) ktory kosztuje 25000zl . Zakladajac ze pompa oprocz grzania podlgowki moglaby wentylowac dom cieplym powietrzem zastapilaby rekuperator co daloby oszczednosc 15000zl. Tyle ze wtedy wszystko mialbym na prad a dom ma duze okna i wysokosc stropu ok 4m , czy rachunki bylyby nizsze niz przy gazie ?Co wy na to ? Prosze o porade i z gory dziekuje
    P.S Jestem laikiem wiec moglem przyjac bledne zalozenie ze pompa pw moze grzac wode i wentylowac jednoczesnie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczow,
    Buduje dom 160m2 parterowy w Lodzi. Poniewaz mam gaz w ulicy planowalem zalozyc podlogowke na piec konwekcyjny koszt ok. 25000zl plus rekuperacja koszt ok. 15000zl . Jednak ostatnio sklaniam sie ku pompie woda powietrze (wypatrzylem model venus firmy nts ) ktory kosztuje 25000zl . Zakladajac ze pompa oprocz grzania podlgowki moglaby wentylowac dom cieplym powietrzem zastapilaby rekuperator co daloby oszczednosc 15000zl. Tyle ze wtedy wszystko mialbym na prad a dom ma duze okna i wysokosc stropu ok 4m , czy rachunki bylyby nizsze niz przy gazie ?Co wy na to ? Prosze o porade i z gory dziekuje
    P.S Jestem laikiem wiec moglem przyjac bledne zalozenie ze pompa pw moze grzac wode i wentylowac jednoczesnie.
    Nie jestes laikiem, tylko nieudolnie chcesz zareklamowac firmę nts.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Pompa p/w może jednocześnie grzać wodę, dom i chłodzić, ale niekoniecznie przy warunkach, jakie panują w okolicach Łodzi. Pamiętaj, że przy temp. poniżej 0 COP tych pompa znacznie spada. Chyba, że myślisz o systemie opartym na współpracy pompy powietrznej z innym systemem grzewczym.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Pompa p/w może jednocześnie grzać wodę, dom i chłodzić, ale niekoniecznie przy warunkach, jakie panują w okolicach Łodzi. Pamiętaj, że przy temp. poniżej 0 COP tych pompa znacznie spada. Chyba, że myślisz o systemie opartym na współpracy pompy powietrznej z innym systemem grzewczym.
    Dlaczego uważasz temperaturę O *C za magiczną (znaczny spadek)
    To tyko temperatura krzepnięcia wody.
    Temperatura wrzenia R410 A to np. -50*C dla ciśnienia około 1 -bar.

    Temperatura 0 *C jest jak każda inna -2 czy -7
    Tak naprawdę to istotna jest różnica temperatur parownika i skraplacza.

    Im lepiej zaizolowany budynek i gęściej ułożone rurki w podłogówce tym niższa temperatura skraplania (bliżej np 20 *C).

    Sprawdziłem COP dla pewnej PC w dla wody na wyjściu 30*C

    dla -4 cop 3
    dla 0 cop 3,2
    dla +4 cop 3,4
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 31-12-2013 o 08:40

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubakr1

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie jestes laikiem, tylko nieudolnie chcesz zareklamowac firmę nts.
    Drogi Asolcie , czytalem kilka twoich wypowidzi i uwazam zacie fachowca , ale akurat mnie niepotrzebnie bierzesz na cel poniewaz nikogo nie chce reklamowac a tylko szukam porady. Nie znam sie na pompach pw i oplacalnosci tych urzadzen w porownaniu ogrzewaniem na gaz dlatego wlasnie pytam. Podana jako przyklad pompe venus znalazlem w postach na forum i wywnioskowalem ze moglaby jako przyklad posluzyc . Niektorzy pisza na forum ze jesli masz gaz to nie mysl o pompie pw bo sie nie oplaca i chce ten wniosek zweryfikowac. pozdrawiam i prosze o twoja opinie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Drogi Asolcie , czytalem kilka twoich wypowidzi i uwazam zacie fachowca , ale akurat mnie niepotrzebnie bierzesz na cel poniewaz nikogo nie chce reklamowac a tylko szukam porady. Nie znam sie na pompach pw i oplacalnosci tych urzadzen w porownaniu ogrzewaniem na gaz dlatego wlasnie pytam. Podana jako przyklad pompe venus znalazlem w postach na forum i wywnioskowalem ze moglaby jako przyklad posluzyc . Niektorzy pisza na forum ze jesli masz gaz to nie mysl o pompie pw bo sie nie oplaca i chce ten wniosek zweryfikowac. pozdrawiam i prosze o twoja opinie.
    Chciałbym wierzyc ze nie masz niecnych zamiarów ale dublowanie postów w kilku wątkóch swiadczy o czyms innym. Podany przez Ciebie przykład pompy nts to biorąc pod uwagę same negatywne opinie uzytkowników i niedoszłych uzytkowników to przykład najgorszy jaki mogłes wybrać.
    Wracając do meritum to przy pompie ciepła rachunki bedą niższe niz przy gazie, ale jezeli juz to ma byc pompa nts to te oszczędnosci az tak wielkie nie będą gdyz i COP gorszy i nieuniknione przy tej klasie sprzętu naprawy spowodują ze opłacalnośc tej pompy jest mocno wątpliwa.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Pompa p/w może jednocześnie grzać wodę, dom i chłodzić, ale niekoniecznie przy warunkach, jakie panują w okolicach Łodzi. Pamiętaj, że przy temp. poniżej 0 COP tych pompa znacznie spada. Chyba, że myślisz o systemie opartym na współpracy pompy powietrznej z innym systemem grzewczym.
    Qrcze, a moja może jednocześnie tylko jedną z tych czynności wykonywać
    kubakr1 zapomnij o wykorzystaniu PC-PW jako rekuperator - ona do tego nie służy. Montując PC-PW, czy jeszcze lepiej gruntówkę rachunki będziesz miał niższe niż za gaz, ale inwestycja będzie Ci się "trochę" zwracać. Jak długo? to trudno powiedzieć bo zależy od wielu zmiennych. Oba systemy są bezobsługowe i zapewniają taki sam poziom komfortu w użytkowaniu domu, ale gaz też bywa niebezpieczny (może wybuchnąć lub zaczadzić) a przy pompie takie ryzyko nie występuje. Także decyzję musisz podjąć samemu
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    No Lodz znacznie zimniejsza od Skandynawii...
    Chyba ze akurat NTS nie da rady.
    Zdziwiłbyś się, ale wg mnie obszary Skandynawii położone nad morzem, będą lepszymi warunkami pracy dla PC-PW niż Łódź. Może nie te daleko na północy, ale okolice malme, cze geteborga na pewno. Ja też mieszkam prawie 400km na północ od Łodzi, ale klimat u mnie zimą znacznie łagodniejszy
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubakr1

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dzieki za wszystkie dopowiedzi ,

    Czy moglibyscie spojrzec na moj projekt domu http://www.doomo.pl/dworek.html i polecic pompe pw zakladajac ze wszedzie bedzie podlogowka .

    Widze ze pompa nie moze wentylowac wiec bede musial dolozyc wentylacje mechaniczna tansza od rekuperatora.
    Chcialbym sie zamnkac ze wszystkim w kwocie max 25000zl , no i przekonac sie ze na pradzie bedzie taniej niz na gazie . Bo wtedy nie bede wogole ciagnal gazu do domu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ale Szwecja to nie tylko Göteborg i Malmö. A PC sa wszedzie.
    Wejdz w srednia temp roczna Gdansk Rembiechowo, Lodz i np. Szwedzkie Växjö lub Karlstad.
    Masz rację, ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że nie można warunków w Łodzi porównywać do całej Skandynawii, bo i tam są miejsca "lepsze" pod PC-PW niż Łódź.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Tak jest zawsze, Ystad bedzie lepsze od Luleå
    Ale Lodz sie nadaje
    Za to mimo pozorow Gdansk nie jest lepszy od np Wroclawia
    Wrocław to dość nietypowa lokalizacja, bo położony "na wodzie" jak również Szczecin i to są z reguły najlepsze miejsca dla PC-PW, a łódź moim zdaniem średni się nadaje, owszem pompa da sobie radę, ale jest to odczuwalnie zimniejszy region od np pomorza
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Kazdy ma swoje zdanie...
    Na "moim" pomorzu -15* czy -20*C to nie evenement poprzednich zim
    W każdej lokalizacji występują jeszcze tzw mikroklimaty. Np moi teście mieszkają jakieś 30km od nas a śniegu u nich zawsze jest dwa razy więcej i temp też nawet o 3-4st niższe. Z lokalizacją PC-PW trzeba mieć też trochę szczęścia
    A gdzie na pomorzu mieszkasz jeśli można spytać?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubakr1

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Panowie jaka pompa pw jest wedlug was dobra mojego przyszlego domu nie zwazajac zbytnio na mikroklimaty

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Panowie jaka pompa pw jest wedlug was dobra mojego przyszlego domu nie zwazajac zbytnio na mikroklimaty
    Ja jako posiadacz T-cap'a mogę Ci tylko takowego polecić - u mnie się sprawdza i jestem bardzo zadowolony. W najtańszej wersji, czyli 1 fazowa i bez chłodzenia można ją kupić już za 18tys (taka jak moja coś koło 25tys.). Na pewno dobre są też Atlaticki i większość Japońców jak Daikin, Fujitsu, Mitsubishi. Natomiast nie "inwestowałbym" w pompy powietrzne tak znamienitych poniekąd producentów jak chociażby Nibe, czy Viessmann, bo wg mnie mimo solidnego wykonania ich myśl techniczna jest nieco opóźniona do producentów wymienionych wyżej. To tyle Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Panowie jaka pompa pw jest wedlug was dobra mojego przyszlego domu nie zwazajac zbytnio na mikroklimaty
    Podliczyłeś koszty gazu? Ile wyszło? Wyszczególnij.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Panowie jaka pompa pw jest wedlug was dobra mojego przyszlego domu nie zwazajac zbytnio na mikroklimaty
    witam

    Atlantic, Daikin, Panasonic - to chyba nic nie pomoże
    podaj wyniki OZC to będzie można podpowiedzieć jaka/jakie konkretnie pompy ciepła


    pozdrawiam
    ,,,,

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubakr1

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    [QUOTE=map78;6292307]Ja jako posiadacz T-cap'a mogę Ci tylko takowego polecić - u mnie się sprawdza i jestem bardzo zadowolony. W najtańszej wersji, czyli 1 fazowa i bez chłodzenia można ją kupić już za 18tys (taka jak moja coś koło 25tys.). Na pewno dobre są też Atlaticki i większość Japońców jak Daikin, Fujitsu, Mitsubishi. Natomiast nie "inwestowałbym" w pompy powietrzne tak znamienitych poniekąd producentów jak chociażby Nibe, czy Viessmann, bo wg mnie mimo solidnego wykonania ich myśl techniczna jest nieco opóźniona do producentów wymienionych wyżej. To tyle Pozdrawiam[/QUOTE

    Ja tez mam podobna powierzchnie grzewcza orz podlogowke . Czy moglbys napisac ile srednio placisz za zuzycie pradu w sezonowo.
    pozdrawiam

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubakr1 Zobacz post
    Ja tez mam podobna powierzchnie grzewcza orz podlogowke . Czy moglbys napisac ile srednio placisz za zuzycie pradu w sezonowo.
    pozdrawiam
    Sezonowo Ci nie podam bo pompę mam od 27 września Jeśli chodzi o zużycie całościowe (CO+CWU+cała instalacja PC) przy temp w domu +23st i ciepłej wodzie non stop z cyrkulacją wychodziło mi Październik 480kWh, Listopad 580kWh, Grudzień 680kWh. Jeżeli chodzi o koszty to zależy jak liczysz (jest właśnie o tym dyskusja w innym wątku) Ja przyjmuje średnią cenę 1kWh =0,46zł bo tyle faktycznie płacę, ale pompa chodzi właściwie 90% w taniej taryfie to przyjmując koszt taniej wyjdzie znacznie mniej Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    ca 40km ESE od Ciebie
    będzie pewnie Sopot? to pozdrawiam, ja przez całe życie w Gdyni mieszkałem
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #20

    Domyślnie

    Bierz pompę, gaz olej.
    Dlaczego?
    Większość gazowców których znam palą mokrym drewnem w kominku lub wstawiają śmieciucha.
    Przy dobrej pompie nie będziesz mieć tego problemu. Przynajmniej przy dzisiejszych cenach energii.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony