dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 194
  1. #1

    Domyślnie SCOP zmierzony w skali roku - pompa powietrze woda

    Witam.
    Od roku jestem użytkownikiem pompy powietrze-woda o mocy 7kW (A7/W35) z inwerterem. System zaopatrzony jest w bufor 150l oraz zasobnik na c.w.u.
    W trybie grzania c.o. pracują bez przerwy dwie pompki obiegowe, jedna na odcinku pompa-bufor, a druga na odcinku bufor-podłogówka. Dom 130m2 po podłogach, 100% podłogówka, małopolska, temperatura w domu w sezonie grzewczym 21,5 stopnia C.
    System jest opomiarowany ciepłomierzem oraz licznikiem kWh. Po roku użytkowania pomiary wskazują na:
    - zużycie ciepła na cele c.o. 18GJ/rok (ciepłomierz)
    - zużycie ciepłą na cele cwu 10GJ/rok (ciepłomierz, 3 osoby)
    - zużycie prądu przez pompę ciepła 3892kWh, w tym kompresor, defrosty, elektronika, dwie pompki obiegowe pracujące 24h, kabel grzejny pracujący 24h od temperatury zero w dół

    SCOP roczny wynosi dokładnie 2.0 (łącznie dla c.o. i c.w.u).

    Zapotrzebowanie budynku na ciepło jest bardzo małe (18GJ/rok), natomiast na niski SCOP wpłynęło zużycie prądu przez dodatkowe urządzenia. Muszę pozbyć się conajmniej bufora i jednej pompki plus może jeszcze kabla grzejnego.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Przyjrzyj się też odszranianiu, czy zawsze występuje wtedy, gdy jest niezbędny i trwa tyle ile potrzeba. Zwróć też uwagę na grzałkę karteru, nie ma potrzeby by grzala non stop gdy pompa nie pracuje.
    R-290 pod strzechy

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    bufor i dodatkowa pompka to błąd (chyba ,ze jest kominek)

    Dzięki z konkret .
    A jak pc

    Kabel grzejne włączaj ręcznie tyko jak potrzeba
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 19-08-2013 o 09:39
    Tu była reklama....

  4. #4

    Domyślnie

    Pompa Dimplex Lia 7im (tak na prawdę to pompa KVS). Bufor jest niezbędny do gwarancji i niestety nie ma innej możliwości sterowania pompkami obiegowymi niż ciągła praca 24h. Co do kabla grzejnego to również jest on sterowany z płyty głównej urządzenia ale to akurat dało by się przerobić na ręczne sterowanie. Jak minie gwarancja to zlikwiduję bufor i drugą pompkę obiegową.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    SCOP roczny wynosi dokładnie 2.0 (łącznie dla c.o. i c.w.u).
    Dzięki za konkretny wynik. Czy dałbyś radę oszacować jakie by było zużycie i COP po odliczeniu dodatkowej obiegówki i może kabla grzejnego ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6

    Domyślnie

    Kabel grzejny o mocy 60W pracuje od zera stopni w dół. Ile godzin o takich temperaturach było w sezonie nie wiem i w związku z tym nie wiem ile energii w kWh on pobrał.
    Jeżeli chodzi o pompkę obiegową między buforem c.o. a podłogówką to jest to grundfoss 25-60 pracujący na II biegu, na którym pobiera chyba 70W mocy. Sezon u mnie trwał równe 6 miesięcy, więc 0,070kWx6miesięcyx30dnix24godzin=302kWh. Brak tej pompki daje SCOP już 2,16.
    Dzwoniłem dzisiaj do dimplexa i ten model tak po prostu ma, że nie gasi pompki obiegowej i koniec.
    Gdyby obejść bufor, który również generuje pewne straty i wysterować kable grzejny sterownikiem pokojowym, tym samym który uruchamia grzanie, to SCOP jeszcze się podniesie.
    Jak to wszystko zrobię to dam znać.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    To jest konkret!
    Dzięki!
    Próbowałem teraz znaleźć batalię ze sterowaniem pompą, tu na forum, ale nie ma szans...

    Jednemu człowiekowi włączała się bodajże grzałka w czasie, gdy nie powinna. Nie zorientowałby się, gdyby nie przejrzał wykresów - monitoruje pompę komputerem - bo zużycie prądu nie było niepokojące. Okazało się, że jakiś jeden parametr był źle ustawiony - z poziomu instalatora.

    Wniosek - masz bardzo dobre wyniki, a niewykluczone, że mogą być jeszcze lepsze. I mnie to cieszy, bo myślę o podobnym do Twojego rozwiązaniu - ppci 7kW.
    Pozdrowienia.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    czy to na pewno inwerter?
    Tu była reklama....

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Najwięcej tracisz na drugiej pompie obiegowej (policzyłeś). Ale skoro ona jest za buforem, to po co chodzi 24h??? wysteruj zwykłym niezależnym termostatem lub mądrzejszym z próbkowaniem.
    Dalej tracisz na buforze (pewnie 100-200kwh ciepła czyli połowa z tego to en. el.),
    Dalej tracisz na ciągłej pracy głównej pompy obiegowej - sprawdź jeszcze raz czy na pewno musi pracować 24h. W końcu jak bufor osiągnie temp. to PC musi się wyłączyć. Chyba że masz tylko termostat, bez pogodówki
    Kable grzejne tacy dolnej - za dużo nie powalczysz - raptem niecałe 2 tys h poniżej 0 stopni dla stacji pogodowej Katowice
    Jak chcesz już nimi sterować to nie z termostatu pokojowego tylko musisz zgrać je z odszranianiem.
    pdzr

  10. #10

    Domyślnie

    W dimplexie potwierdzili, że główna pompa obiegowa niestety pracuje non stop nawet jak sprężarka się wyłączy, tak wymyślił producent. Zrozumiałe by to było gdyby urządzenie pracowało tylko na krzywej grzewczej ale u mnie grzanie wywyoływane jest przez sygnał z regulatora pokojowego.Sterowania drugiej pompki nie ma, po prostu pracuje cały czas ale w sumie można by ją sterować przy pomocy regulatora pokojowego, tego który daje sygnał płycie głównej, że ma włączyć kompresor i mógłby jednocześnie przy pomocy przekaźnika uruchamiać drugą pompkę obiegową właśnie.
    Spotkam się z moim instalatorem i czuję, że bufor i druga pompka zniknie....

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    W dimplexie potwierdzili, że główna pompa obiegowa niestety pracuje non stop nawet jak sprężarka się wyłączy, tak wymyślił producent. Zrozumiałe by to było gdyby urządzenie pracowało tylko na krzywej grzewczej ale u mnie grzanie wywyoływane jest przez sygnał z regulatora pokojowego.Sterowania drugiej pompki nie ma, po prostu pracuje cały czas ale w sumie można by ją sterować przy pomocy regulatora pokojowego, tego który daje sygnał płycie głównej, że ma włączyć kompresor i mógłby jednocześnie przy pomocy przekaźnika uruchamiać drugą pompkę obiegową właśnie.
    Spotkam się z moim instalatorem i czuję, że bufor i druga pompka zniknie....
    witam

    nie znam tej pompy

    być może bufor potrzeby jest do procesu odszraniania?

    pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Rzeczywiście, dziwna sprawa z tym buforem, bo 150 litrów to żaden bufor. Tyle co nic.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  13. #13

    Domyślnie

    pychy, korzystasz z taniej taryfy nocnej, czy całodobowej?
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  14. #14

    Domyślnie

    Korzystam z płaskiej całodobowej taryfy G11 ale chyba przejdę na rok testowo na G12W.
    Odnośnie bufora to spełnia od rolę sprzęgła hydraulicznego w razie konieczności podłączenia innego źródła oraz zwiększa pojemność układu w celu zmniejszenia ilości startów sprężarki. W takim układzie znajduje się również większa ilość ciepła potrzebna do odszraniania wymiennika.

  15. #15

    Domyślnie

    I jeszcze jedno.
    Zbiornik na cwu grzeję do 45 stopni C ale czynnikiem o temperaturze 55 stopni bo tyle daje pompa ciepła na wyjściu podczas grzania cwu. I tutaj wysoka temperatura na wyjściu jednostki wewnętrznej również obniża SCOP. Muszę ograniczyć produkcje cwu do jednego razu dziennie o wybranej porze bo teraz mam 24h utrzymywanie temperatury, czyli straty ze zbiornika i cyrkulacji nawet jak nas nie ma w domu powodują i tak grzanie cwu.

  16. #16

    Domyślnie

    Dimplex Lia 7im, tak na prawdę to marka KVS kupiona przez dimplexa.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Dzięki. Jak na PC PP wyniki całkiem sensowne, ale konieczność rozmrażania skraplacza zabija dodatkowe oszczędności. Rozumiem że w domu wentylacja grawitacyjna?

    PS przepraszam za poprzednie powielenie pytania, nie zauważyłem że w drugim swoim poście podałeś model. :/
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 20-08-2013 o 11:14
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    W trybie grzania c.o. pracują bez przerwy dwie pompki obiegowe, jedna na odcinku pompa-bufor, a druga na odcinku bufor-podłogówka. Dom 130m2 po podłogach, 100% podłogówka, małopolska, temperatura w domu w sezonie grzewczym 21,5 stopnia C.
    I to może być klucz do wysokiego zużycia energii czyli pracujące non stop pompy obiegowe i nie potrzebne grzanie bufora.
    U mnie poma obiegowa(mam tylko jedną w jednostce wewnętrznej Wilo Stratos) załącza się tylko w momecie załaczania się pompy ciepła,jeśli pompa ciepła się wyłącza automatycznie to samo dzieje się z pompą obiegową.
    Pompę ciepła mam podłączoną bezpośrednio do rozdzielacza,bez jakiegokolwiek bufora,sterownik pokojowy decyduje o załączeniu się lub nie pompy ciepła.
    Pompa to T-CAP 9kW Panasa,zasobnik cwu 300l grzany trzy razy na dobę 6-6,30,13-14,19-20,cyrkulacji nie mam.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-08-2013 o 11:54

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    Dom 130m2 po podłogach, 100% podłogówka, małopolska, temperatura w domu w sezonie grzewczym 21,5 stopnia C.
    System jest opomiarowany ciepłomierzem oraz licznikiem kWh. Po roku użytkowania pomiary wskazują na:
    - zużycie ciepła na cele c.o. 18GJ/rok (ciepłomierz)
    - zużycie ciepłą na cele cwu 10GJ/rok (ciepłomierz, 3 osoby)
    - zużycie prądu przez pompę ciepła 3892kWh, w tym kompresor, defrosty, elektronika, dwie pompki obiegowe pracujące 24h, kabel grzejny pracujący 24h od temperatury zero w dół

    SCOP roczny wynosi dokładnie 2.0 (łącznie dla c.o. i c.w.u).
    Pychy, tym razem czytałem bardzo dokładnie. Masz świetne, a nawet zaje...ste wyniki. Po co to zmieniać? (może da rady, tu i ówdzie coś poprawić, ale raczej zbyt wiele oszczędności bym się nie spodziewał)
    Przy scopie 2 masz rocznie 3892 kWh na CO i CWU. Dosłownie bajka.
    Bez scopu byłoby razy 2, czyli 7784 kWh na CO i CWU rocznie. Też bajka i nie jeden pozazdrości.
    Podoba mi się, że podajesz realne roczne zużycie oparte na konkretnych pomiarach, a nie tylko wybrane okresy, tak jak inni to z premedytacją robią, co by się pochwalić mega-scopem razy 9. Liczy się cały rok, czyli 12 miesięcy.
    Ostatnio edytowane przez zyzolek ; 20-08-2013 o 11:30
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  20. #20

    Domyślnie

    Do Myjk....
    Wentylacja mechaniczna. centrala brink renovent 300hr...

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony