dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Instalcja CO - trudne decyzje

    Witam Was forumowiczow,

    juz od pewnego czasu zastanawiam sie nad tym jak podejsc do mojego systemu ogrzewanania w domu i mam powiem Wam z tym duzy dylemat.

    Na poczatku moze powiem o jaki dom chodzi - jest to wg. projektu http://www.studioatrium.pl/projekty-...34,lustro.html

    Na poczatku zaozenia byly takie ze robimu kociol kondesacyjny, solary do CWU i kominek z plaszczem.
    Na dole bedzie podłogowka w 100% gora mieszany podlogowka w lazienkach + pralni reszta tradycyjne grzejniki.

    Jakos nie przekonalem sie do solarow wiec zrezygonowalem z opacji kolektoriow na rzecz PC.

    Na obecna chwile mam taki pomysl.

    Vitodens 200-W + Pompe Ciepla Vitocal 161-A
    zatanawiam sie nad tym plaszczem wodnym czy warto i czy komplikacje systemu instalacji oplaca sie w calym rachunku ekonomicznym.

    Dom ogrzewany gazem ziemnym, ocieplny 20cm podloga, 20 cm grafit zew. dach 25 cm welna, rekuperator.

    Chetnie poslucham Waszych cennych rady oraz wskazowek.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał mauz78 Zobacz post
    Witam Was forumowiczow,

    juz od pewnego czasu zastanawiam sie nad tym jak podejsc do mojego systemu ogrzewanania w domu i mam powiem Wam z tym duzy dylemat.

    Na poczatku moze powiem o jaki dom chodzi - jest to wg. projektu http://www.studioatrium.pl/projekty-...34,lustro.html

    Na poczatku zaozenia byly takie ze robimu kociol kondesacyjny, solary do CWU i kominek z plaszczem.
    Na dole bedzie podłogowka w 100% gora mieszany podlogowka w lazienkach + pralni reszta tradycyjne grzejniki.

    Jakos nie przekonalem sie do solarow wiec zrezygonowalem z opacji kolektoriow na rzecz PC.

    Na obecna chwile mam taki pomysl.

    Vitodens 200-W + Pompe Ciepla Vitocal 161-A
    zatanawiam sie nad tym plaszczem wodnym czy warto i czy komplikacje systemu instalacji oplaca sie w calym rachunku ekonomicznym.

    Dom ogrzewany gazem ziemnym, ocieplny 20cm podloga, 20 cm grafit zew. dach 25 cm welna, rekuperator.

    Chetnie poslucham Waszych cennych rady oraz wskazowek.
    witam

    komplikacje systemu instalacji
    nie mają wg mnie żadnego sensu
    im prostszy system tym mniej miejsc, gdzie może dojść do "jakichkolwiek" usterek no i oczywiście niższe łączne koszty inwestycji i eksploatacji

    zrezygnuj z kominka z płaszczem wodnym na rzecz jakiegoś "rekreacyjnego" jak Ci się kominek marzy
    zrezygnuj z pompy ciepła do c.w.u.

    ja bym w całym domu zrobił podłogówkę + grzejniki łazienkowe

    pozdrawiam
    ,,,,

  3. #3

    Domyślnie

    Czesc,

    mialem taki pomyl zeby zrobic podlogowke na gorze ale to dopiero wyszlo po zalaniu juz stropow i osadzeniu okien. Niestety mam tylko 10 cm a jeszcze musze w wylewce zatopic instalacje rekuperacji wiec nie mam za duzo miejsca na podlogowke na pietrze.

    dlaczego proponujesz rezygnacje z PC dla CWU. Uwazasz ze sam kondesat jest rozwazaniem ekonimicznym i nie warto sie bawic w nowosci. Chcialbym zainwestowac teraz ale miec troche wiecej oddechu w ekspoatacji w pozniejszym okresie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał mauz78 Zobacz post
    Czesc,

    mialem taki pomyl zeby zrobic podlogowke na gorze ale to dopiero wyszlo po zalaniu juz stropow i osadzeniu okien. Niestety mam tylko 10 cm a jeszcze musze w wylewce zatopic instalacje rekuperacji wiec nie mam za duzo miejsca na podlogowke na pietrze.

    dlaczego proponujesz rezygnacje z PC dla CWU. Uwazasz ze sam kondesat jest rozwazaniem ekonimicznym i nie warto sie bawic w nowosci. Chcialbym zainwestowac teraz ale miec troche wiecej oddechu w ekspoatacji w pozniejszym okresie.
    witam

    koszt pompy ciepła, o której myślisz to ok. 7.000 zł

    roczny koszt ogrzewania kotłem gazowym wody dla zużycia 200l wody o temperaturze 55'C (przyjąłem podgrzewanie wody deltę = 45'C) wyjdzie ok. 1.000 zł

    przy grzaniu pompą ciepła prądem w niższej taryfie nawet przez 8 miesięcy z ze średnim COP-em = 2,5 koszt wyjdzie (ilość wody j.w.) koszt wyjdzie ok. 400 zł

    czyli przy grzaniu kotłem gazowym 4 miesiące i pompą ciepła 8 miesięcy koszt łączny wyjdzie: 4/12x1.000 = 333 zł + 400 zł = 733 zł

    na rok zaoszczędzisz: 333 zł

    nawet jak weźmiesz, że zamiast na pompę ciepła wydasz na zasobnik 2.000 zł to: (7.000 -2.000)/333 = 15,02, czyli większe koszty inwestycji w pompę ciepła do c.w.u. zwrócą się dopiero po 15 latach

    a tak jak pisałem wyżej:
    im prostszy system tym mniej miejsc, gdzie może dojść do "jakichkolwiek" usterek no i oczywiście niższe łączne koszty inwestycji i eksploatacji
    dodatkowo nie wiem, czy pompa będzie bezawaryjnie pracować przez 15 lat (nikt nie wie, wg mnie na pewno nie)

    to są moje szacunki (można przyjąć inny COP, prąd w taryfie "normalnej), innokres dla pomp ciepła i gazu, ...) - mam nadzieję, że nie popełniłem błedu


    co do podłogówki - widzę, że "już pozamiatane" - nie ma miejsca
    jeżeli będą grzejniki to postaraj się, by dobrano je z odpowiednio przewymiarowaniem dla niskich parametrów, by kocioł kondensacyjny pracował jak najsprawniej, pracując na niskich temperaturach

    a może ogrzewanie ścienne?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 01-01-2014 o 13:05
    ,,,,

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    patryk_z

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Popieram kolegę mar1973 w kwesti pompy ciepła, po co przy kotle kondensacyjnym. Ewentualnie przy kotle węglowym. Co do kominka osobiście zdecydował bym się na kominek z dgp. Tańsze rozwiązanie niż płaszcz i mogło by być pomocne w okresach przejściowych zważywszy na sporą bezwładność podłogówki na parterze, oraz w razie awarii prądu .
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Hmm. faktycznie uzasadnienia ekonomicznego to PC nie ma na przestrzeni 15 lat.

    Co do kominka to jakosc znajmoni namawiaja na plaszcz a fachowcy go odradzaja wiec jestem troche zagubiony. Nie chcial bym pozostac w sytuacji gdzie mam glowne i jedyne zrodle CO w domu jako gaz. Chcialem cos wprowadzic co spowoduje ze moje miesieczne rachunki beda mniejszcze np. solary - odpuscilem ze wzgledow podobnych do tych jakie przedstwil mar1973 PC widze ze tez nie jest najlepszym rozwiazaniem.

    Widzialem kilka kotlownizrobionych jak moj pierwotny plan i funkcjonowalo to ciekawie.

    Czyli Waszym zdaniem zrobic - piec kondensat + zasobnik np. 300 na CWU + plaszcz dla mieszanki podłogowka + grzejniki bedzie sensownym rozwiazaniem.

    Wiem ze im prostrze to lepsze ale wszyscy dookola strasza ze sam gaz to bede mial rachunki jak z kosmosu i proponuja inne rozwiazania

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał mauz78 Zobacz post
    Hmm. faktycznie uzasadnienia ekonomicznego to PC nie ma na przestrzeni 15 lat.

    Co do kominka to jakosc znajmoni namawiaja na plaszcz a fachowcy go odradzaja wiec jestem troche zagubiony. Nie chcial bym pozostac w sytuacji gdzie mam glowne i jedyne zrodle CO w domu jako gaz. Chcialem cos wprowadzic co spowoduje ze moje miesieczne rachunki beda mniejszcze np. solary - odpuscilem ze wzgledow podobnych do tych jakie przedstwil mar1973 PC widze ze tez nie jest najlepszym rozwiazaniem.

    Widzialem kilka kotlownizrobionych jak moj pierwotny plan i funkcjonowalo to ciekawie.

    Czyli Waszym zdaniem zrobic - piec kondensat + zasobnik np. 300 na CWU + plaszcz dla mieszanki podłogowka + grzejniki bedzie sensownym rozwiazaniem.

    Wiem ze im prostrze to lepsze ale wszyscy dookola strasza ze sam gaz to bede mial rachunki jak z kosmosu i proponuja inne rozwiazania
    witam

    kominek z płaszczem wodnym działa i będzie działał jak się dobrze zrobi instalcję
    tylko ja nie chciałbym mieć "kotła" w salonie!!! no chyba, że chcesz być palaczem poza tym koszty i jeszcze raz koszty, można ale...

    kocioł kondensacyjny + zasobnik do c.w.u. dobrany do ilości osób, które będą korzystały z c.w.u. (do ilości zużywanej c.w.u.)
    i to wszystko z "dużych rzeczy"

    a jakie koszty przy kotle gazowym?
    czy masz wyliczone zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego domu? (OZC)
    zrób lub zleć wykonanie OZC - pozwoli Ci to dobrać optymalnie wielkość kotła i oszacować wydatki na gaz

    nie spotkałem się ostatnio, żeby ktoś nowy budynek wybudował z zapotrzebowaniem większym niż 60kWh/m2 na rok (najczęściej było to około 50kWh)
    czyli dla Twojego domu 182,9m2 x 60kWh x 0,28 zł = 3.072 zł na rok za grzanie gazem

    a pewnie wyjdzie mniej jak wyjdzie mniejsze zapotrzebowanie

    pozdrawiam
    ,,,,

  8. #8

    Domyślnie

    Wg. planu budenk ma miec 56kWh chociaz zamieniłem kilka kilka rzeczy np. 20 cm na podlgowe zamiast 10. 20 cm na sciany zamiast planowego 15cm. Brak grawitacyjnej wentylacji na poczet rekuperacji wiec mysle ze smialo mozna przyjac ze te 50 bedzie realne do osiagniecia.

    bede dalej myslal nad rozwiazaniami i dalej poszczera troche

  9. #9

    Domyślnie

    cwu i Co - gaz.....a dodatkowo w bojlerze grzałka elektryczna....
    albo na PC zamienić ogrzewanie gazem i dodatkowo w bojlerze grzałka elektryczna i tyle...
    po co mnozyć dwa drogie w zakupie sprzety....albo jedno albo drugie...
    a już coś takiego jak PC dokupować do ogrzewania gazem aby grzać tylko i wyłącznie CWU latem....strata kasy....nigdy sie nie zwróci....bo nic pnie pracuje wiecznie bez napraw....
    pozdrawiam i powodzenia...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony