dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1

    Domyślnie DOM NF15 w szkielecie, jak to zrobić technicznie?

    Zbierając wszystkie myśli do "kupy" doszedłem do wniosku, że wszystkie konstrukcje poza "szkieletem" w budowie "pasywniaka"
    to droga przez piekło.
    Szkielet układa wszystkie myśli w logiczną całość, aby w przyszłości cieszyć się tymi 15 kWh/(m²/rok).
    Podstawowym elementem budowy domu pasywnego, jest zrozumienie jego działania w 100% ,inaczej jest to nie możliwe!
    Zlecenie budowy domu firmie specjalizującej się w budowie takich domów, nie jest trudne, wystarczy mieć pieniądze.
    Gorzej i dużo ciężej, jest gdy chcesz mieć taki dom, ale nie stać Cię na jego budowę,
    zostaje tylko jedno rozwiązanie, wybudować go "tymi rencami" aby zminimalizować koszty.
    czy to możliwe? myślę że jak najbardziej. Potrzeba do tego dużo cierpliwości, informacji i samozaparcia, ale na pewno można zrobić to samemu!
    Jeszcze dużo wody upłynie, zanim forumowy rafał2011 zrozumie w pełni taką budowę, ale mam otwartą głowę na dobre rozwiązania i nadzieję że będę potrafił dostrzec te właściwe.
    Planowałem wcześniej budowę na fundamencie izolowanym, z pompą ciepła, projekt http://projekty.muratordom.pl/projek...t,2846,0,0.htm
    wydawało mi się że nic więcej nie trzeba
    teraz wybrałem projekt http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...c91f90ec5ffe,1
    jak dla mnie idealny, aby zrobić z niego NF15.
    Dużo bardziej ekonomiczny do budowy niż jego poprzednik, chociaż metraż nieco mniejszy, ale mi wystarczy.
    Największym problemem dla mnie jest ogrzewanie i CWU, w sumie to wspomaganie do wentylacji i czy akumulować energię cieplną?
    Konstrukcja to;
    Płyta 30 lub 40cm styro 0,031
    ściana konstrukcja + 15cm wełna 0,035+ od środka 5cm, z zewnątrz nie mniej niż 25cm styropianu 0,031
    sufit 50cm wełny 0,035
    okna jeszcze nie wiem, może tylko szyby.
    rekuperacja typu "kombajn" adam_mk + GWC
    Jeśli ktoś ma coś mądrego do napisania, to proszę, nydar chciałbym byś podszedł do tego "projektu",
    chodzi o rozwiązanie akumulacji w tym przypadku? tylko na spokojnie

    Wszystkim życzę szczęśliwego Nowego Roku 2014 !!!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    , zanim forumowy rafał2011 zrozumie w pełni taką budowę, ale mam otwartą głowę na dobre rozwiązania i nadzieję że będę potrafił dostrzec te właściwe.
    Jak coś to poradzę

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    jaaaaaa teżżżżż.
    2014 musi być lepszy,

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    no dobrze,ale po co akumulacja w kanadyjczyku?
    Albo wóz albo przewóz, największą zaletą tego typu budownictwa jest brak akumulacji. I szybkie reagowanie na zmiany temperatury.
    Osobiście mam w planach piwnicę techniczną, ale jeśli zostanę małą wysokością sąsiada zmuszona do płyty - nie podoba mi się to rozwiązanie, jest bardzo nieelastyczne - to zrobię ją z ociepleniem na, a nie pod.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    no dobrze,ale po co akumulacja w kanadyjczyku?
    Albo wóz albo przewóz, największą zaletą tego typu budownictwa jest brak akumulacji.
    Po co akumulacja? Żeby amortyzować zmienność warunków zewnętrznych. W skrajnym przypadku: wyjdzie sobie takie ładne słoneczko jak ostatnio, da efektywnie 500 W na m2 okna południowego, i musisz klimatyzować. Słońce zajdzie, musisz grzać. Z akumulacją nie robiłbyś nic. Zrobisz imprezę, ugotujesz duży (energochłonny) obiad, odpalisz biokominek, nie wspominając o kominku, i od razu przekłada się to na temp. w domu. Nie masz jak skorzystać z nocnej taryfy, a to jednak duża oszczędność. Domy o bardzo niskiej pojemności cieplnej, bo każdy jednak jakąś posiada, nadają się jako weekendowe, ale jeśli chcesz mieć stałą temp. przez cały bity rok, dużo wygodniej będzie z domem ciężkim.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    Planowałem wcześniej budowę na fundamencie izolowanym, z pompą ciepła, projekt http://projekty.muratordom.pl/projek...t,2846,0,0.htm
    wydawało mi się że nic więcej nie trzeba
    teraz wybrałem projekt http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...c91f90ec5ffe,1
    jak dla mnie idealny, aby zrobić z niego NF15.
    Z żadnego z nich nie zrobisz domu w standardzie NF15, chyba że masz na myśli spełnienie "tylko" warunku - zapotrzebowanie 15 kWh/(m²/rok).

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    Największym problemem dla mnie jest ogrzewanie i CWU, w sumie to wspomaganie do wentylacji i czy akumulować energię cieplną?
    Co dokładniej masz na myśli ?

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    Konstrukcja to;
    Płyta 30 lub 40cm styro 0,031
    A widziałeś taki styro (pod płytę i o takiej lambdzie) na rynku ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z każdego zrobisz dom w standardzie NF15. Tylko musisz zminimalizować straty do gruntu i wyeliminować straty przez sufit stosując wentylację wyporową z rekuperatorem dachowym..
    Mój przepis na przegrodę ( ściana,dach) to od środka:
    Kg, OSB,izolacja IPR 140mm,OSB,150mm styropianu.Przegroda bez paroizolacji i wiatroizolacji.
    OSB na zewnątrz na stykach zabezpieczona 10-cio cm pasem włókniny poliamidowej nasączonej kilka razy wodorozcieńczalnym czarnidłem do fundamentów.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Gwoli ścisłości - NF15 to nie tylko zużcie poniżej 15kWh. To spełnienie wielu wytyczynych (czasami absurdalnych). Np. A/V < 0,7
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Gwoli ścisłości - NF15 to nie tylko zużcie poniżej 15kWh. To spełnienie wielu wytyczynych (czasami absurdalnych). Np. A/V < 0,7
    ale to jest bajanie z tym A/V . Zakładam że ktoś nie wie o czymś takim, co zrobi .. prędzej czy później zrobi zwartą bryłę, ponieważ policzy powierzchnię przegród i będzie coś nie halo.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Po co akumulacja? Żeby amortyzować zmienność warunków zewnętrznych. W skrajnym przypadku: wyjdzie sobie takie ładne słoneczko jak ostatnio, da efektywnie 500 W na m2 okna południowego, i musisz klimatyzować. Słońce zajdzie, musisz grzać. Z akumulacją nie robiłbyś nic. Zrobisz imprezę, ugotujesz duży (energochłonny) obiad, odpalisz biokominek, nie wspominając o kominku, i od razu przekłada się to na temp. w domu. Nie masz jak skorzystać z nocnej taryfy, a to jednak duża oszczędność. Domy o bardzo niskiej pojemności cieplnej, bo każdy jednak jakąś posiada, nadają się jako weekendowe, ale jeśli chcesz mieć stałą temp. przez cały bity rok, dużo wygodniej będzie z domem ciężkim.
    No to ja mam inne doświadczenia, a mieszkałam i w kamienicy cegła 60 cm 3m wysokości i bloku betonowym i kanadyjczyku. Z doświadczeń z kamienicy - jak słońce waliło w okna z zachodu, to było gorąco i już. Koniec tematu i dyskutować nie będę bo przerabiałam to 16 lat. Jak zachodziło, temperatura spadała i to natychmiast. Ja mieszkałam na parterze, sąsiedzi wyżej mieli klimę, a wczęsniej pozasłaniane okna roletami. Dokładnie tak samo jak w bloku. W zimie, jak mi w tej "akumulacji" poszedł piec gazowy, to po 4 godzinach miałam - z nowymi szczelnymi oknami, szyba 1,1 - tylko 16*. Z 22* początkowych. Ściany zawsze obleśnie zimne. Działowe też.
    W kanadyjczyku mieszkałam w lecie - jedyny gorący pokój to był ten z oknem połaciowym, przemyślnie przeznaczony na gościnny. W pokojach dzieci były zwykłe lukarny z wysuniętymi daszkami i było normalnie. Na dole - chłodno. Ściany zwykłe, tzn tylko te 15 cm wełny w konstrukcji, bo to Francja była.
    Z moich doświadczeń życiowych wynika , że liczy się izolacja i osłonięcie okien - rolety, daszki.
    Co do drugiej taryfy - ile spadnie temperatura w ciepłym i szczelnym kanadyjczyku przez te parę godzin - od 6 do 13 i od 15 do 22? No cały weekend to też przecież druga taryfa.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Myślę że mylisz pojęcia .Dla mnie akumulacja to masa zaizolowana od zewnątrz. Mam identyczne może z wyjątkiem Francji doświadczenia.
    Kamienica z 1890roku .Mur nie ocieplony .Przy takich temp. jak są teraz 3 dni nieobecności i brak grzania to spadek z 220C do 13oC. Ale nie świadczy to o złej akumulacji a o przewodności cieplnej przez nieizolowany mur. W bloku po zaizolowaniu ścian w upalne dni ,jak się buda nagrzała a potem przyszło ochłodzenie,to kilka dni trwało za czym temp. wróciła do normy.No i na koniec kanadyjczyk . Latem jak jest kilka dni chłodu kominek jest przydatny.Jedyna akumulacja to kilkanaście ton posadzki. Akumulacja to bardzo dobry patent na stabilizację temperatury,tylko ta masa musi być od zewnątrz zaizolowana.
    A rolety i daszki to też przydatne rozwiązania.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Z każdego zrobisz dom w standardzie NF15. Tylko musisz zminimalizować straty do gruntu i wyeliminować straty przez sufit stosując wentylację wyporową z rekuperatorem dachowym..
    Mój przepis na przegrodę ( ściana,dach) to od środka:
    Kg, OSB,izolacja IPR 140mm,OSB,150mm styropianu.Przegroda bez paroizolacji i wiatroizolacji.
    OSB na zewnątrz na stykach zabezpieczona 10-cio cm pasem włókniny poliamidowej nasączonej kilka razy wodorozcieńczalnym czarnidłem do fundamentów.
    Właśnie, jak to ustrojstwo działa, najlepiej łopatologicznie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Gwoli ścisłości - NF15 to nie tylko zużcie poniżej 15kWh. To spełnienie wielu wytyczynych (czasami absurdalnych). Np. A/V < 0,7
    "najkorzystniejszy dla budynków energooszczędnych i pasywnych byłby wskaźnik A/V ≤0,7. "

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał2011 Zobacz post
    "najkorzystniejszy dla budynków energooszczędnych i pasywnych byłby wskaźnik A/V ≤0,7. "
    Ty myślisz o wyciągnięciu kasy czy po prostu chcesz mieć energooszczędny dom?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Ty myślisz o wyciągnięciu kasy czy po prostu chcesz mieć energooszczędny dom?
    pasywny

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    W takim razie nie musisz się kierować A/V i innymi osiągnięciami marketingowymi.

  17. #17

    Domyślnie

    Dlaczego w Twoim przepisie na przegrodę nie ma paroizolacji ?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Bo mam między słupkami celulozę.

  19. #19

    Domyślnie

    Co wtedy ze szczelnością budynku?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Zewnętrzna OSB czy MFP na stykach ma 10cm włókniny poliamidowej nasączonej wodorozcieńczalnym dysperbitem.
    Dobranoc.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony