dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy robić strop betonowy? Jak sprawdzają się stropy z karton-gipsu?

    W kolejnej koncepcji projektowej (chyba ostatniej) stanęło na domu parterowym z nieużytkowym poddaszem. Tzn. nieużytkowym bez możliwości zrobienia pomieszczeń mieszkalnych , mały kąt dachu, niska ściana kolankowa. Myślałem natomiast, że będę mógł mieć tam stryszek , graciarnię itp. Tymczasem pani architekt zaproponowała strop ocieplony wełna na belkach drewnianych , do których mają być przymocowane płyty kartonowo-gipsowe. Albo wręcz brak poziomego stropu tylko ocieplenie dachu na to płyty kartonowo-gipsowe ( w tym przypadku mają być widoczne fragmenty więźby). W obu przypadkach ze stryszku nici. Nie ukrywam, że początkowo byłem mocno zaskoczony. Jakoś nie wyobrażałem sobie czegoś innego niż betonowy strop. Projektantka twierdzi, że będzie to o wiele tańsze. Wg niej m2 stropu betonowego to 200-250zł minimum. I to duży plus. Poza tym widzę jednak minusy. Czy z biegiem lat nie będą widoczne linie łączenia płyt? Jak przymocować lampy, żyrandole itp? No i chyba największy minus: dla mnie taki strop sprawia wrażenie tymczasowości, niesolidności. Widzę po dziennikach budowy, że jest to jednak bardzo popularny sposób budowy parterówek. Jakie są Wasze doświadczenia z mieszkania z takim stropem?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie lubie płyt KG wiec mam strop betonowy. Nie da sie za bardzo uniknąć pęknieć w KG. I tez bez przesady z tym kosztem.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja również buduje parterówkę, świadomie wybrałem projekt ze stropem drewnianym.
    Jako że zawodowo od wielu lat zajmuje się różnymi systemami zabudowy z płyt GK, mogę powiedzieć że dobrze
    wykonamy i dobrze zaszpachlowany sufit na pewno nie będzie pękał i nie będzie widać łączeń płyt.

    Pod lampy można zamontować wzmocnienia, lub montować je w miejscach w których są szyny.

    Pozdrawiam.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    lanie stropu betonowego jesli nie bedzie uzytkowane poddasze wg. mnie jest bezsensowne. Spore koszty, a realnie co zyskujesz? co innego gdy chcesz tam mieszkac lub budujesz bunkier

    plyte KG mozna dac podwojnie, mozna dac lepszy wypelniacz szczelin - zredukuje pelkniecia; dodatkowe tasmy na boki i laczenia, siatke po calosci, profile 0,6mm i to gesto, nie marketowe 0,5 (realnie czesto 0,4mm) oraz na krzyz, itp...czyli zrobic porzadnie, a nie "panie tak bedzie dobrze"

    mozesz tez zrobic strop/podloge poddasza na legarach drewnianych i rozbic izolacje na 2 czesci. 1 miedzy krokwie dachu. 2 miedzy legary a pom. parteru. wykonczenie wg. uznania (welna, natrysk piany, styro, itp...), byle paroszczelne toto bylo od spodu.

    ocieplenie bez poziomego stropu ma swoje zalety, zyskujesz duzo przestrzeni, pomieszczenia sa otwarte, okno dachowe wtedy slicznie rozjasnia pomieszczenia. Ale znacznie wzrosnie kubatura do ogrzania, ukrycie pewnych rozwiazan (np. wentylacji, peszli) juz nie jest takie latwe, duzo wieksze wymagania (a zatem i cena) do materialu ocieplenia - w koncu zamiast np. 40cm taniej welny rozlozonej na legarach, musisz isc w najdrozsze rozwiazania, bo ocieplenie robisz miedzy krokwiami, czy nawet tylko w ich czesci jak chcesz widziec zarys konstrukcji dachu. (albo ocieplac od gory, nad membrana/deskowaniem a pod dachowka).

    wszystkie rozwiazania sa mozliwe, ale pytanie o ich cene...bo o tym co sie komu podoba/wybierze decyduje on sam w nawiazaniu do grubosci portfela
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    W kolejnej koncepcji projektowej (chyba ostatniej) stanęło na domu parterowym z nieużytkowym poddaszem. Tzn. nieużytkowym bez możliwości zrobienia pomieszczeń mieszkalnych , mały kąt dachu, niska ściana kolankowa. Myślałem natomiast, że będę mógł mieć tam stryszek , graciarnię itp. Tymczasem pani architekt zaproponowała strop ocieplony wełna na belkach drewnianych , do których mają być przymocowane płyty kartonowo-gipsowe. Albo wręcz brak poziomego stropu tylko ocieplenie dachu na to płyty kartonowo-gipsowe ( w tym przypadku mają być widoczne fragmenty więźby). W obu przypadkach ze stryszku nici. Nie ukrywam, że początkowo byłem mocno zaskoczony. Jakoś nie wyobrażałem sobie czegoś innego niż betonowy strop. Projektantka twierdzi, że będzie to o wiele tańsze. Wg niej m2 stropu betonowego to 200-250zł minimum. I to duży plus. Poza tym widzę jednak minusy. Czy z biegiem lat nie będą widoczne linie łączenia płyt? Jak przymocować lampy, żyrandole itp? No i chyba największy minus: dla mnie taki strop sprawia wrażenie tymczasowości, niesolidności. Widzę po dziennikach budowy, że jest to jednak bardzo popularny sposób budowy parterówek. Jakie są Wasze doświadczenia z mieszkania z takim stropem?

    A wypowiedziała się ile w/g niej kosztuje m2 stropu "drewnianego" ?
    Chodzi o cenę nie o "dużo mniej"...

    O szaleństwie wersji "bez stropu" godnej stodoły to się nie będę nawet wypowiadał, istnieje pewnie poziom bzdury powyżej/poniżej którego
    nie warto...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Ana.
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.032

    Domyślnie

    Projektantka grubo przesadziła.U nas mąż sam robił strop monolityczny na systemowych szalunkach ,koszt 9000zł 140netrów i 13cm grubyrobocizna myslę 6000zł.Uważam , że strop monolityczny jest stropem wartym swojej ceny ,ale na pewno nie 250zł za netr

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Strop jedynie i wyłącznie betonowy - mam dwa zrobione nad piwnicą i parterem a trzeci będzie wiosną nad poddaszem użytkowym.
    Żadnych pęknięć, żadnych dźwięków z konstrukcji dachu przy wietrze. Prostota ocieplenia styropianem.
    Koszt stropu nad parterem ok. 125m2 to beton 5100, drut 4500, deski do szalunku pójdą na dach więc nie doliczam do kosztu, robota własna.

  8. #8

    Domyślnie

    A czy ktoś zna orirntacyjny koszt stropu z karton-gipsu za 1 m2?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Nu jeszcze raz, powoli...
    Może jednak projektantka zna nie tylko koszt stropu żelbetowego,
    ale i tego preferowanego przez siebie.
    Nie nazwałbym go jednak "kartonowogipsowym"
    bo ten kartongips to tylko materiał wykańczający, on się nie będzie trzymał powietrza

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    widziane kiedys u znajomego: od krokwi dachowych dlugie druty (2-4m, zalezalo od skosu) - na drutach stelaz pod KG i sama plyta. delikatna nieszczelnosc podbitki powodowala, ze caly sufit zaczynal tanczyc przy wietrznej pogodzie ale moze wykonawca byl marynarzem... i lubil jak mu strop plywa

    po zrobieniu tej konstrukcji ale na porzadnych drutach (grubych), uszczelnienieu nieszczelnosci podbitki, stelazu na porzadnie i plyta x2 juz wszystko ok.

    koszty KG pewnie od 20zl/m2 za material
    Ostatnio edytowane przez lesz ; 01-01-2014 o 23:20
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Strop betonowy to też więcej stali w fundamentach i bardziej wytrzymały materiał na ścianach. Oczywiście, jeśli architekt uczciwy i liczy rzetelnie konstrukcje.
    Sufity w postaci płyt k-g na konstrukcji drewnianej ma niemal każdy posiadacz domu z poddaszem użytkowym.
    Poza tym możesz położyć nie k-g tylko płyty OSB i je otynkować klasycznym tynkiem.


    Zastanów się, czy nie obniżyć wysokości kondygnacji (ścian), nie zrezygnowac ze stropu i nie otworzyć kubatury pomieszczeń po samo belkowanie dachu.
    Tak jak na tej wizualizacji:

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Strop betonowy to też więcej stali w fundamentach i bardziej wytrzymały materiał na ścianach. Oczywiście, jeśli architekt uczciwy i liczy rzetelnie konstrukcje.
    Nie jestem konstruktorem ani architektem ale to nie prawda.
    U mnie dom 3 stropowy a zbrojenie to 4 x 12 fi. Jak dom będzie bez żadnego stropu to zbrojenie w ławach też będzie, najwyżej może być inna szerokość ław ale to zależy od projektu i nośności gruntu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja nie pisałam, że zbrojenia nie będzie, tylko, że będzie mocniejsze, bo i budynek cięzszy.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja nie pisałam, że zbrojenia nie będzie, tylko, że będzie mocniejsze, bo i budynek cięzszy.
    Ale w wielu przypadkach to błedne myslenie, jeden strop w domku nie zmienia ilości zbrojenia w ławie, może mieć wpływ na jej szerkość. I jeszcze jedna uwaga z zasady architekci nie liczą konstrukcji, od tego są konstruktorzy.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    architekt to podmiot, ktory oddaje pełną dokumentację inwestorowi Posłuzyłam się skrótem myślowym. Instalacje też robią branżyści, a nie architekt osobiście.
    Ja miałam płytę, więc dokładnie nie wiem jakie sa różnice w przypadku fundamentów klasycznych, ale Murator od 20 lat pisze o niższych kosztach fundamentów pod budynkami lekkimi, pod warunkiem, że były rzeczywiście liczone a nie robione szablonem pod "szkody górnicze w Suwałkach, domu o nacisku XY ton".

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Dlatego ja sprostowałem że zbrojenie w ławie jest identyczne czy dom "lekki" czy "ciężki" - np. mój

    Osobiście wychodzę z założenia że lepiej dołożyć do części konstrukcyjnej nawet na wyrost - mam strop monolityczny nad garażem nad którym jest tylko dach by mieć
    - sztywność konstrukcji
    - teoretyczna możliwość zrobienia tam czegoś
    - mniejsza kubatura więc mniejsze koszty ogrzewania (w moim przypadku straty przez wspólną ścianę z częścią mieszkalną)
    aniżeli później borykać się z pękaniem, trzeszczeniem i takimi tam problemami.

    Wybór jak zawsze pozostaje inwestorowi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony