dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Stolarz w XXI wieku

    Mam pytanie - czy w dzisiejszych czasach bycie stolarzem opłaca się? Mam na myśli własny W-tat,maszyny,całe wyposażenie? Znajomi póki co mają Hammera - są hobbistami i zastanawiają się, czy mogą zaryzykować i włożyć we własny biznes? ale taki na większą skalę? - świadczenie usług dla ludności? Czy warto? czy pieniędzy się nie utopi? zaznaczam, że znajomy jest stolarzem,ale robił jak do tej pory tylko dla siebie i rodziny. Kocha to co robi i zastanawia się czy będzie popyt? czy znajdzie odbiorców swoich wyrobów,czy może raczej klienci wolą zaopatrywać się w tradycyjnych meblowych sklepach? zapominając,że istnieją dobrzy stolarze?.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdyla Zobacz post
    Mam pytanie - czy w dzisiejszych czasach bycie stolarzem opłaca się? Mam na myśli własny W-tat,maszyny,całe wyposażenie? Znajomi póki co mają Hammera - są hobbistami i zastanawiają się, czy mogą zaryzykować i włożyć we własny biznes? ale taki na większą skalę? - świadczenie usług dla ludności? Czy warto? czy pieniędzy się nie utopi? zaznaczam, że znajomy jest stolarzem,ale robił jak do tej pory tylko dla siebie i rodziny. Kocha to co robi i zastanawia się czy będzie popyt? czy znajdzie odbiorców swoich wyrobów,czy może raczej klienci wolą zaopatrywać się w tradycyjnych meblowych sklepach? zapominając,że istnieją dobrzy stolarze?.
    Jak masz czas to wejdź do wątku "stolarstwo moje hobby" założonego przez dziobaka (w dziale zrób to sam). Znajdziesz tam moją opinię na ten temat. Próbowałem dziobakowi uświadomić co go czeka w Polsce. Raczej nic się od tego czasu nie zmieniło.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Jeśli nie chodziło tu tylko o wymienienie nazwy maszyny, to ..
    uważam że warto zatrzymać to jako hobby. Jeśli jest się dobrym, to grono klientów rozrośnie się samo poza znajomych i rodzinę i wówczas trzeba będzie myśleć o czymś więcej.
    Dziś otworzenie zakładu i wywieszenie szyldu "stolarz" nie sprawi, że pojawią się klienci pozwalający na utrzymanie w branży.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Jeśli nie chodziło tu tylko o wymienienie nazwy maszyny, to ..
    uważam że warto zatrzymać to jako hobby. Jeśli jest się dobrym, to grono klientów rozrośnie się samo poza znajomych i rodzinę i wówczas trzeba będzie myśleć o czymś więcej.
    Dziś otworzenie zakładu i wywieszenie szyldu "stolarz" nie sprawi, że pojawią się klienci pozwalający na utrzymanie w branży.
    Wiele osób otwierających zakłady stolarskie nabrało się na to "podoba się rodzinie i znajomym". Otworzenie stolarni wymaga precyzyjnego biznesplanu jeżeli ma się powieść. Trzeba wiedzieć wcześniej co chce się robić, kto to będzie kupował. Do tego co chcemy robić musimy dobrać maszyny i zatrudnić ludzi (o ile się odpowiednich znajdzie). Otworzenie zakładu na zasadzie "może ktoś przyjdzie" a nie daj jeszcze zakup maszyn na raty czy w leasingu to prosta droga do katastrofy.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saimon

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    z okolic Warszawy
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jeśliby podpisać umowę na prace stolarskie w nowo powstałych objektach, to można nieźle na tym zarobić. Do tego trzeba kupić sprzęt umożliwiający wydajną pracę, czyli taki, który samodzielnie wykona część pracy i daje się zaprogramować. Ale cena za taki przykładowo format4 jest wysoka, więc lepiej jeśli znajomy weźmie używany. Najpierw jednak dobrze byłoby załatwić jedno czy dwa zamówienia. Jeśli znajomy kocha stolarkę, to na pewno warto. Dobrze jeszcze, żeby miał głowę do interesów.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    To jest ciężki kawałek chleba.
    Dodatkowo trzeba znać się na robocie. Podpowiadać rozwiązania na linii architekt - inwestor.
    Bo to co projektują architekci to w wielu wypadkach jest niewykonalne w cenie jaką sobie życzy inwestor
    Ten problem jest w zasadzie w każdej branży.
    Nie wiem skąd biorą się wartości wizji architekta - na materiałach się nie znają czy co ?
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Każdy naprawdę dobry fachowiec będzie miał co robić - ale MUSI być dobry. Ma znajomego stolarza - co prawda specjalizuje się w meblach kuchnie, sypialnie itp - pierwsze wolne terminy przełom marca/kwietnia, kolejny dekarz - tylko dzięki łagodnej zimie przyjmuje jeszcze zlecenia na 1 połowę roku 2014

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Bycie stolarzem hobbystą to jedna sprawa a zakładanie własnego interesu to zupełnie coś innego... można miec umiejętności i dobry sprzet ale na rynku jest duża konkurencja i trzeba mieć dobry pomysl jak sie przebić i potem utrzymać...

  9. #9

    Domyślnie

    no oczywiście, że też w stolarstwie trzeba mieć głowę do interesów, ale wydaje mi się, że często z hobby może rozwinąć się więcej. Bo żeby mieć klientów, nie wystarczy mieć maszyny typu feldera, ale też smykałkę i robić to z wielkim zamiłowaniem. A tak raczej jest w przypadku własnego hobby, bo do hobby nikt cie nie przymusza. Nie musisz patrzyć na pieniądze. Hobby zajmujesz się w wolym czasie, bo je lubisz. I to widać na produktach, które wytwarzasz.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Z takim podejściem to Magdyla nie nadajesz się do niczego.
    Pij dalej z kubka absynt i filozofuj - byc albo nie być stolarzem XXI wieku
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  11. #11

    Domyślnie

    coś w tym jest.. żeby zbic kasę na czymś, trzeba naprawde trzezwo myśleć, hobby to jedno a biznes to już zupelnie inna bajka, czasami lepiej tego nie mieszać

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Hobby, które zamienia się w biznes z reguły przestaje być hobby. Powodem jest kolosalna różnica w priorytetach. Zakład musi zarabiać, hobbysta niekoniecznie, w związku z tym zakład robi to co musi, hobbysta to co lubi.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #13

    Domyślnie

    oczywiscie, że jest różnica między hobby a biznesem, tego nie zaprzeczam. Miałam tylko na mysli, że pracę wykonuje się z większym przekonaniem, jak się ją lubi. Tego raczej chyba nie zaprzeczycie. To że w życiu różnie bywa i czasami trzeba brac pracę, która podjedzie, to druga rzecz.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał magdyla Zobacz post
    oczywiscie, że jest różnica między hobby a biznesem, tego nie zaprzeczam. Miałam tylko na mysli, że pracę wykonuje się z większym przekonaniem, jak się ją lubi. Tego raczej chyba nie zaprzeczycie. To że w życiu różnie bywa i czasami trzeba brac pracę, która podjedzie, to druga rzecz.
    Niby racja ale ja, jak na razie, nie byłem zmuszony do pracy w której bym się nie widział, robię to co lubię zawodowo a hobby to inna sprawa

    chyba mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem

    Wydaje mi się, że pracownik "bez przekonania" do tego co robi to kiepski pracownik.


    pozdrawiam

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saimon

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    z okolic Warszawy
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jestem zdania, iż jeżeli biznes ma dobry pomysł to sprzeda się. Trzeba go tylko dobrze przemyśleć, no i przy tym wytrwać. Liczy się także pomoc z strony rodziny i znajomych. To dotyczy także stolarstwa. Sam pomysł jest na razie zbyt ogólny. No i z tym hammerem byłbym także ostrożny. To dobra maszyna, ale dla hobbystów. Jeśli twój znajomy chce rozkręcić interes, potrzebowałby czegoś wielofunkcyjnego. Za tym stoją inwestycje.
    Klijenci dobrze reagują na coś oryginalnego,nowego lub w dobrej cenie. Także jakość usługi ma swoje znaczenie.

  16. #16

    Domyślnie

    Wiesz - nie mogę tego znaleźć , ale z tego wniosek,że stolarze w Polsce nie mają czego szukać i nie mają żadnych szans? Nawet przy profesjonalnie wyposażonym Zakładzie Stolarskim? Przecież ludzie kupują meble od tzw "prywaciarzy" - wiem,bo znam takich kilku.

  17. #17

    Domyślnie

    Tak bym nie skonkludował, chodzi generalnie o to że marzenie o superprosperującym zakladzie stolarskim, w którym praca to sama przyjemnosc to troche szklane domy, życie i warunki na rynku rewidują troche oczekiwania. Pewnie że jesli praca sprawia frajde to super ale nawet przy najlepszym planie, super maszynach coś może pójsc nie tak, jak w zyciu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony