dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Problem z palaniem w kominku :(

    Przyszła długo oczekiwana zima i d...
    Od momentu jak temperatura spadła poniżej zera mam problem z rozpaleniem w kominku.
    Gdy pali się rozpałka wszystko wygląda w porządku, dorzucam większe kawałki drewna początkowo tj. przez 5-10 minut jest ok, a potem wszystko zaczyna przygasać zamiast się rozpalać
    Gdy na zewnątrz były dodatnie temperatury nie było takiego problemu.
    Co ciekawe gdy zamknę odpływ powietrza, a dopływ jest otwarty na maksa to jako tako się pali, marnie i drewno nie spala się do końca ale coś tam się jara.
    Możecie poradzić czym to jest spowodowane i jak rozwiązać ten problem ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał htb Zobacz post
    Przyszła długo oczekiwana zima i d...
    Od momentu jak temperatura spadła poniżej zera mam problem z rozpaleniem w kominku.
    Gdy pali się rozpałka wszystko wygląda w porządku, dorzucam większe kawałki drewna początkowo tj. przez 5-10 minut jest ok, a potem wszystko zaczyna przygasać zamiast się rozpalać
    Gdy na zewnątrz były dodatnie temperatury nie było takiego problemu.
    Co ciekawe gdy zamknę odpływ powietrza, a dopływ jest otwarty na maksa to jako tako się pali, marnie i drewno nie spala się do końca ale coś tam się jara.
    Możecie poradzić czym to jest spowodowane i jak rozwiązać ten problem ?

    Spróbuj zostawić dopływ powietrza tak 1/3 i wtedy zobacz może być tak że za mocno wieje i zwiewa ci płomień

    Napisz czy występuje to podczas rozpalania czy przez cały czas, jak zachowuje się drewno w palenisku podczas otwartego dopływu (w momencie jak jest rozpalone)

    Poczekaj cierpliwie na pomoc doświadczonych osób które tutaj są bo ja tylko gdybam

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    To mogą być następujące przyczyny.

    1. Nieodpowiednia wilgotność drewna.
    2. Zbyt duży ciąg kominowy.
    3. Za duża różnica w wielkości podpałki, w stosunku do opału (poczytaj na moim blogu o rozpalaniu - pisałem też o tym w grudniowym Playboyu).
    4."Młody" palacz

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    5. zbyt mały ciąg kominowy np. komin "zapchany" nasadą typu strażak obrotowy, który jak nie ma wiatru przeszkadza nie pomaga...
    6. zbyt mały dopływ powietrza
    7. niekorzystnie usytuowany wylot komina ponad dachem (np. od nawietrznej) i nisko
    8. nieocieplona część komina na strychu i ponad dachem (szkodzi jak temperatura na zewnątrz spada)
    9. kiepskie palenisko (bez urazy, takie też są)
    10. itp. itd.
    ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Gdy płomień przygasa, a po zamknięciu dopływu powietrza rodzi się na nowo, raczej o za małym ciągu nie ma mowy. Większość instalacji kominkowych ma przewymiarowany komin. I to znacznie.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Kominiarz
    "5. zbyt mały ciąg kominowy np. komin "zapchany" nasadą typu strażak obrotowy, który jak nie ma wiatru przeszkadza nie pomaga..."

    To co "lepiej" założyć na komin "strażaka" czy "coś z daszkiem" ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał sterowiec40 Zobacz post
    Witam
    Kominiarz
    "5. zbyt mały ciąg kominowy np. komin "zapchany" nasadą typu strażak obrotowy, który jak nie ma wiatru przeszkadza nie pomaga..."

    To co "lepiej" założyć na komin "strażaka" czy "coś z daszkiem" ?
    Zależy jaki komin,
    wszystko jest dobrze do czasu kiedy w kanale kominowym zaczyna robić się nadciśnienie tzn. spalin jest tak dużo, że przez nasadę, daszek nie nadążają opuszczać kanału kominowego przy znacznej prędkości przepływu
    jak jest duży komin można nasadą ustabilizować ciąg kominowy
    jak jest mały przewód z powodzeniem można komin "zapchać"

    Opory na wylocie sprzyjają powstawaniu nadciśnienia
    Nadciśnienie w kominie nie sprzyja w paleniu np. w kominku
    ...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    zapomniałem jeszcze dodać, założyć możesz jak się okazuje wszystko
    jak ostatnio spotkałem wspaniałą nasadę
    rozwiązanie bardzo innowacyjne (jakie to modne słowo ostatnio}
    mistrzowskie wykonanie pana hydraulika, który podłączał kocioł węglowy
    koszta niewielkie, jednak nie polecam...

    W niektórych przypadkach można pozostawić komin, który "patrzy" w niebo bez daszka, w niektórych nasada wskazana
    Wszystko zależy od sytuacji, a montaż podyktowany jest doświadczeniem nie chęcią bo sąsiad taki ma i ja też chcę

    pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiadro kominowe.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	235843  
    ...

  9. #9

    Domyślnie

    Mój komin (na pierwszym planie) .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_7358.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	235848

    Zaznaczam ,że nie mam problemu z ciągiem , pytałem o strażaka czy daszek aby mi nie padało do środka.
    Komin sąsiada (drugi plan) ma czapkę.

    Czy na "oko" możesz coś doradzić?
    Ostatnio edytowane przez sterowiec40 ; 18-01-2014 o 12:22

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał sterowiec40 Zobacz post
    Mój komin (na pierwszym planie) .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_7358.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	235848

    Zaznaczam ,że nie mam problemu z ciągiem , pytałem o strażaka czy daszek aby mi nie padało do środka.
    Komin sąsiada (drugi plan) ma czapkę.

    Czy na "oko" możesz coś doradzić?
    kominy murowane nie boją się opadów atmosferycznych, wbrew pozorom nie pada prosto do środka

    jak założysz daszek lub inny osprzęt sadza może ściekać po nim i później po kominie i będzie zaciek
    czapka murowana, jak będziesz na dachu zwróć uwagę, czy nie ma żadnych ubytków , dziurek od góry (woda-mróz-rozsadzanie)

    komin ładny, sąsiadowi powiedz żeby coś z tym zrobił bo szpeci okolicę, a jego antena działa jak przeszkoda i przy wiatrach utrudnia nie pomaga

    czy masz jakikolwiek problem z tym kominem lub jakieś zacieki na poddaszu / stryszku?
    ...

  11. #11

    Domyślnie

    Na strychu właśnie są zacieki .
    Dodam ,że nie mieszkam tam na stałe i przepalam sporadycznie (raz w tygodniu)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał sterowiec40 Zobacz post
    Na strychu właśnie są zacieki .
    Dodam ,że nie mieszkam tam na stałe i przepalam sporadycznie (raz w tygodniu)
    w pierwszej kolejności sprawdź właśnie czapkę, jak komin z kratówki często przy nieszczelnej głowicy komina woda płynie sobie kanalikami w dół
    ...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pitolicie nie na temat.

  14. #14

    Domyślnie

    Kominiarz
    Piotr ma rację teraz szpekłem na temat postu

    Kominiarz " bez odbioru"

  15. #15

    Domyślnie

    Może spróbuję doprecyzować Sprawa wygląda tak:
    Rozpalam przy maksymalnie otwartym dolocie powietrza z dołu i otwartym na maksa wylocie od komina. Rozpałka pali się bez żadnych problemów. Wrzucam większe kawałki drzewa i początkowo też wszystko jest w porządku. Następnie do tej pory robiłem tak że przymykałem dopływ z dołu i odpływ do komina i wszystko ładnie się paliło. Od momentu jak spadły temperatury zrobiła się kicha Po dorzuceniu większych kawałków palą się przez 5-10 minut ładnie a potem wszystko przygasa. Jest trochę lepiej gdy przymknę odpływ spalin do komina a otworzę na maksa dopływ powietrza z dołu. Zmienia to niestety tyle że ogień w kominku przygasa trochę później i co chwilę muszę przewrócić kawałki drzewa żarem do góry, żeby paliło się dalej. Wcześniej nie było tego problemu, wszystko spalało się ładnie na popiół przy ograniczonym dopływie z dołu i odpływie do góry.
    Zastanawiam się czy problemem nie może być turbowent, który zamontowali w pobliżu wyjścia komina od kominka, który kończy się jakieś 15-25cm powyżej wyjścia rury kominowej, ale przed mrozami już był i nie było problemu, który ewidentnie pojawił się razem z mrozami

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał sterowiec40 Zobacz post
    Kominiarz
    Piotr ma rację teraz szpekłem na temat postu

    Kominiarz " bez odbioru"
    Oczywiście, Piotr przecież zawsze ma rację, a ja co tam mogę wiedzieć o kominach. Wyłączam się z dyskusji.
    ...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    kominy murowane nie boją się opadów atmosferycznych, wbrew pozorom nie pada prosto do środka

    jak założysz daszek lub inny osprzęt sadza może ściekać po nim i później po kominie i będzie zaciek
    czapka murowana, jak będziesz na dachu zwróć uwagę, czy nie ma żadnych ubytków , dziurek od góry (woda-mróz-rozsadzanie)

    komin ładny, sąsiadowi powiedz żeby coś z tym zrobił bo szpeci okolicę, a jego antena działa jak przeszkoda i przy wiatrach utrudnia nie pomaga

    czy masz jakikolwiek problem z tym kominem lub jakieś zacieki na poddaszu / stryszku?
    Nie wiem skąd masz człowieku takie doświadczenia, że do otwartego komina deszcz nie pada.
    Ja mam wkład kominowy z daszkiem jak do pieca gazowego i podczas porządnej ulewy ze skraplacza ładnie sobie pocieka. Brachol wcześniej jak nie miał wkładu z daszkiem to dopiero miał zalewanie komina.

    Wystarczy wziąć miseczkę taką 14cm na 14cm i postawić na podwórku podczas deszczu i zobaczyć jak ją deszcz omija...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Oczywiście, Piotr przecież zawsze ma rację, a ja co tam mogę wiedzieć o kominach. Wyłączam się z dyskusji.
    Ja myślę, że warto robić i pisać swoje i nie dać się sprowokować....

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał htb Zobacz post
    Może spróbuję doprecyzować Sprawa wygląda tak:
    Rozpalam przy maksymalnie otwartym dolocie powietrza z dołu i otwartym na maksa wylocie od komina. Rozpałka pali się bez żadnych problemów. Wrzucam większe kawałki drzewa i początkowo też wszystko jest w porządku. Następnie do tej pory robiłem tak że przymykałem dopływ z dołu i odpływ do komina i wszystko ładnie się paliło. Od momentu jak spadły temperatury zrobiła się kicha Po dorzuceniu większych kawałków palą się przez 5-10 minut ładnie a potem wszystko przygasa. Jest trochę lepiej gdy przymknę odpływ spalin do komina a otworzę na maksa dopływ powietrza z dołu. Zmienia to niestety tyle że ogień w kominku przygasa trochę później i co chwilę muszę przewrócić kawałki drzewa żarem do góry, żeby paliło się dalej. Wcześniej nie było tego problemu, wszystko spalało się ładnie na popiół przy ograniczonym dopływie z dołu i odpływie do góry.
    Zastanawiam się czy problemem nie może być turbowent, który zamontowali w pobliżu wyjścia komina od kominka, który kończy się jakieś 15-25cm powyżej wyjścia rury kominowej, ale przed mrozami już był i nie było problemu, który ewidentnie pojawił się razem z mrozami


    Jakie masz drewno? Kiedy ścięte, jak długo sezonowane?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie wiem skąd masz człowieku takie doświadczenia, że do otwartego komina deszcz nie pada.
    Ja mam wkład kominowy z daszkiem jak do pieca gazowego i podczas porządnej ulewy ze skraplacza ładnie sobie pocieka. Brachol wcześniej jak nie miał wkładu z daszkiem to dopiero miał zalewanie komina.

    Wystarczy wziąć miseczkę taką 14cm na 14cm i postawić na podwórku podczas deszczu i zobaczyć jak ją deszcz omija...
    może we łbie się Tobie nie mieści
    Ty piszesz o kominie od kotła gazowego, ja pisze o kominie murowanym, widzisz różnicę?

    opowiem jedną historię
    udrożnienie i naprawa forsztu komina w starej kamienicy
    dziura w kominie taka, że spokojnie wysoki chłop by się zmieścił
    na zewnątrz oberwanie chmury, czarno jak w rozkutym kanale
    zaglądam do wewnątrz, przez wylot widzę czarne niebo
    może trzy krople spadają na mnie, może cztery
    kominy murowane nie boją się opadów atmosferycznych
    ...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony