dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie OBUDOWA CIEPŁA ZAMKNIĘTA - jakie płyty polecacie?

    Witam,

    przeglądam materiały dot. płyt szamotowych na obudowy ciepłe zamknięte - w przeciwieństwie do płyt izolacyjnych zimnych o których więcej lub mniej danych jest publikowanych [gęstość, temperatura pracy, przewodność i pojemność cieplna] to w przypadku płyt ciepłych nie mogę się doszukać tych danych żeby dokonać porównania/wyboru [jedynie Brula i Ortner coś podają].

    dokopałem się do :

    CEBUD - CPA /CPA-K/CPK
    KOKOSZKA LOTZ - OPS
    OWO- TPS / siMix/ AkuPlate

    RATH- RHS/Hourdis
    ORTNER - Gussschamotte platte/ Kaminbau platte
    BRULA- Brulapor
    VARMSEN Wolfshofer - HBO+/HBW Hourdi
    HEIN - Sath
    LEDA ?
    KOBOK- Akumol

    Których płyt używacie ? Jakiekolwiek sugestie/uwagi są pożądane . Proszę szczególnie elitę - eniu /Forest/danielsis...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Ja używam wypalanego szamotu.

    Brula ma inne płyty do pieco-kominków. Brulapor jest raczej izolatorem. To keramzyt zalany betonem.

  3. #3

    Domyślnie

    wypalany szamot - czyli coś dostępnego z tej listy ?

    wiem że są wypalane /wygrzewane/ odlewane .... ale nie ukrywam że już się w tym mętliku gubię

    [z tą Brulą tak przeczuwałem...]

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radekczu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Janów Lubelski
    Kod pocztowy
    23-300
    Posty
    43

    Domyślnie

    mysłac o ciepłej obudowie - zresztą nadal mysląc - na poważnie myślę o płytach od Bohusza, pomysł i Ty

  5. #5

    Domyślnie

    czas myślenia nad płytami Bohusza mam za sobą - nie wiem co to warte bo na jego stronach www [a jest ich kilka pod różnymi adresami] pośród niekończących się wariantów tych samych zdań [strony mocno "naładowane"] nie mogę się dopatrzyć podstawowych danych o tych wyrobach [gęstość, temperatura pracy, przewodność cieplna, pojemność cieplna - jest chyba objętościowa podana do 1 płyty a ma ich w ofercie chyba 3 różne rodzaje ].

    A że to można zrobić profesjonalnie i przystępnie jednocześnie to wiem ze strony (niestety) nie polskiego producenta/dystrybutora podobnych wyrobów .

    Ja na podstawie samych peanów producenta nt. swojego produktu [każdy przecież ma najlepszy wyrób...] nie będę podejmował decyzji - nie po to czytam forum i słucham się mądrzejszych żebym potem szedł do sklepu i kupował na podstawie castingu sprzedawców na najlepiej wykonany zaśpiew :"będzie Pan zaaadowoooolooony!!!" .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    jacen możesz podlinkować te płyty, o których piszesz
    ...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radekczu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Janów Lubelski
    Kod pocztowy
    23-300
    Posty
    43

    Domyślnie

    najlepiej wykonany zaśpiew :"będzie Pan zaaadowoooolooony!!!" . [/QUOTE]

    jeżelii ten uśieszek do mnie, to powiem tylko tyle, że nie znam Pana Bohusza i nie było moją intencją reklamowanie jego płyt
    podsunąlem ten pomysł, bo IMO oczywiście- na podstawie moich przemyśleń -Jego płyty sa dobre, czyli spełniają moje oczekiwania,
    i jest b, prawdopodobne że kiedyś ich użyję do budowy mojego kominka, nadto - do mnie akurat docierają opisy ze strony Bohusza
    wiele tłumaczą także jego wypowiedzi na forum

  8. #8

    Domyślnie

    radekczu - to nie do Ciebie , ja b.chętnie kupiłbym u "naszego" tylko musiałbym wiedzieć CO kupuję.

    "Po kolorze" to mogę sobie kupić kosz na drewno - jak nie "zadziała" to łatwo/niedrogo wymienić ... wymieniać obudowy nie mam ochoty

    Jak masz porównanie z innymi płytami które wymieniłem [pewnie to nie wszystkie dostępne na rynku , jak eniu zauważył powinna być tu jeszcze BRULAfit a nie BRULApor] to dawaj na forum - pomożesz wszystkim.

    Ja w tym segmencie się pogubiłem niestety.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Radekczu. A jakie są te Twoje oczekiwania? Na jakiej podstawie mówisz, że płyty są dobre? Miałeś do czynienia z gorszymi?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radekczu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Janów Lubelski
    Kod pocztowy
    23-300
    Posty
    43

    Domyślnie

    Eniu- nie miałem doczynienia ani z gorszymi, ale także i lepszymi, mam zamiar zbudować kolejny kominek w moim domu
    moje marzenia zmieniająsię trochę, od tradycyjnego pieknego wielkiego kaflowego pieca -np.takiego jakie buduje Piotr,w kierunku pieca, jak to określam,,kurna chata,,ktore buduje Micula,-mam nadzieję że Micula- nie obrazi się na taką nazwę-WG MNIE MA ZABARWIENIE BBBARDZO POZYTYWNE
    więszośc rzeczy w moim domu zrobiłem sam i jest to jakis fetysz,albo zboczenie,bo kolejny kominek też chciałbym,
    po lektórze forum i wlasnych przemyśleniach doszedłem do jedynie słusznego wniosku, że
    - pieca kaflowego nie jestem w stanie wybudować sam
    warunek jest obecnie jeden- piec,czy tez kominek - jak by tego nie nazywać, ma być ciepły, bez grama wełny i kartongipsu.
    Bohusz - wg ofertry - może wykonać specjalnie dla mnie komplet płyt, o okeślonych wymiarach grubościach, a nawet kształtach
    mogę kupić u niego palenisko zduńskie,kręgi i masy akumulacyjne,kleje itd co zostanie zapkowane na paletę lub dwie
    i będę miał komplet kloców lego, a jeżeli nie pomylę się w obliczeniach uda mi sie je poskładać.
    Czy jest jakaś oferta ,,flagowych,,producentów tego typu materiałów, ktorzy wykonają to dla mnie i ZA CENE ; proponowną przez Bohusza
    wątpię-chociaż powiem szczerze - że nie liczyłem tego na kalkulatorze,jeżeli liczyłeś - podaj chociażby w % jak to się przedstawia
    a wilu forumowiczom ułatwi to przemyślenia
    Być może że decyduję się na zakup wykonania kominka moich marzeń, w którejś z firm,
    co nie znaczy że nie bedę upierał się przy zastosowaniu płyt od Bohusza
    pozdrawiam - radekczu

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Oczekiwania określiłeś, na pytanie o jakość nie odpowiedziałeś. Twoje oczekiwania jakości tez powinny dotyczyć, a o tej nie wie nikt, z kolegą B. włącznie. Za krótko działa by coś wiedzieć o tym jaki to wyrób. Na nic protesty i lament, bo to co piszę nie wynika z zawiści, tylko ze starości (mojej). Widziałem chłopaków jak zaczynali dawno temu, też miał być ósmy cud świata, a po 20 latach Pan Ortner i Pan Brunner szybko zmieniali technologię. 20 lat kolego! Tyle czasu potrzebował duży producent, by sygnały z rynku powiedziały coś o wyrobie. Duży producent, a nie mała manufaktura. Dlatego ja wołę cegiełki szamotowe z których sklecę wszystko... A informacje jak, mam nawet sprzed 500 lat...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Oczekiwania określiłeś, na pytanie o jakość nie odpowiedziałeś. Twoje oczekiwania jakości tez powinny dotyczyć, a o tej nie wie nikt, z kolegą B. włącznie. Za krótko działa by coś wiedzieć o tym jaki to wyrób. Na nic protesty i lament, bo to co piszę nie wynika z zawiści, tylko ze starości (mojej). Widziałem chłopaków jak zaczynali dawno temu, też miał być ósmy cud świata, a po 20 latach Pan Ortner i Pan Brunner szybko zmieniali technologię. 20 lat kolego! Tyle czasu potrzebował duży producent, by sygnały z rynku powiedziały coś o wyrobie. Duży producent, a nie mała manufaktura. Dlatego ja wołę cegiełki szamotowe z których sklecę wszystko... A informacje jak, mam nawet sprzed 500 lat...
    Karty katalogowe były dostępne na naszych stronach, teraz są w aktualizacji i niebawem znów się pojawią.
    Jest to skutek, pewnych ulepszeń, zmian receptury powiększania oferty np. o nowe wielkoformatowe TERMO płyty magnezytowe do budowy kominków
    KROKI DO PRZODU
    Z Eniem i jego argumentami, naprawdę trudno rzeczowo dyskutować. Bo przykładowo, praktycznie każdy by musiał wrócić do budowania domów z materiałów sprawdzonych przez 500 lat i elementów wykończeniówki (płytki, panele, meble, sanitariaty, itp.) również sprzed 500 lat.

    Technologia 500, 200, 100 lat temu nie umożliwiała produkcji cementów ogniotrwałych wysokiej jakości, podobnie jak paliw do samochodów, podobnie jak stali, itp.
    Ot dlaczego stosowano szamot wypalany (zlepiany na gorąco) w piecach.. ot taki zdun przyjeżdżał z furą gliny, jak jej nie było w pobliżu i sobie lepił u klienta piec. Teraz to poszło w niektórych rejonach Polski również do przodu i stosuje się insze materiały.

    Rozmowa z Eniem to tak jak z moim Tatą. Tata był całe życie swe hydraulikiem.
    Niestety, ale nie uznawał nowych typów instalacji i materiałów.
    Gwintownice ręczne, butle do spawania gazowego, brzeszczot do cięcia rur.... rury stalowe, ot to były według niego materiały sprawdzone od lat.....
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 02-02-2014 o 06:17

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Karty katalogowe były dostępne na naszych stronach, teraz są w aktualizacji i niebawem znów się pojawią.
    Jest to skutek, pewnych ulepszeń i zmian receptury. KROKI DO PRZODU
    no i gitara - oby na zapowiedziach się nie skończyło [niebawem = max 1 miesiąc jak mniemam] , bo dość często wchodzę na te strony i w ostatnim roku kart katalogowych dojrzeć nie mogłem ...

    a jak wiarygodne wyniki badań potwierdzi praktyka wykonawczo-exploatacyjna to zyskają wszyscy - KLIENCI i producent ["nasz"]

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    To jaki rodzaj materiału zastosuje się na zabudowę pieco-kominka wynika z całości jego konstrukcji w jakiej została wymyślona jego koncepcja. Można to zrobić w szamocie o grubościach 12 lub 6,5 lub 4 lub 3 lub 2 cm albo w kilku różnych rodzajach betonu szamotowego o grubości 4 lub 3 lub 2,5 lub 2 lub 1 cm. Do tego dochodzą jeszcze ażurowe płyty ceramiczne nie będące ani szamotem ani betonem szamotowym oraz płyty szamotowe też ażurowe ...
    Każda grubość i każdy materiał (szamot kontra beton szamotowy) będzie spełniał inne zadanie w zależności od samej konstrukcji i idei projektowej wykonanego pieco-komnka, kominka lub pieca.
    Kupowanie konkretnego materiału na zasadzie "bo ten czy siamten wydaje się fajny i dobry" jest takim samym idiotyzmem jak kupowanie wkładu z płaszczem wodnym popularnej firmy o którym toczy się w tej chwili dyskusja w sąsiednim wątku, na zasadzie - "bo miał ładną boczną szybkę" ...
    Najpierw projekt tego co ma powstać. Wizualny i techniczny (taki z "bebechami". Potem dobór samego materiału i paleniska.
    Inaczej jest to kominkowa kicha.
    Aczkolwiek ... kicha taka jest nieporównywalnie lepsza od gipsokartonu i wełny ...
    Pozdrawiam.
    PS. Radekczu ... doStalowej Woli masz dosłownie krok ... http://www.kominki.biz/ , wybierz się u potraktuj to jako swoistą "wyrocznię" kominkową najbliższą Towjego miejsca zamieszkania. Żałować nie będziesz.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 09-01-2014 o 23:13
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Płyty na obudowę można użyć nawet chodnikowe... Byle się kupy trzymały. W kwestii formalnej....Nigdzie nie napisałem, że jakiś produkt jest zły. Ja tylko kwestionuję pisanie przez kogoś kto tego nie widział na oczy, że to dobry produkt. Na taką ocenę potrzeba czasu, możliwości porównania i odrobiny wiedzy.
    Problemem nie są płyty na obudowę, bo tu nawet gips i wełna się u niektórych sprawdza. Więc jakakolwiek kupka piasku w miarę umiejętnie zmieszana z cementem będzie dobra. Najważniejsze są elementy akumulacji i odzysku ciepła ze spalin, schowane za płytami, niewidoczne, trudno dostępne.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radekczu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Janów Lubelski
    Kod pocztowy
    23-300
    Posty
    43

    Domyślnie

    Forest - dzieki że się zainteresowałes moim problem, zobaczyłęm realizację - pobodają mi sie,opisy też ok, napewno nawiążę kontakt, i jestem pewnien zę ktoś kogo Ty polecasz, napewno wie co robi, DZIĘKUJĘ

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Inaczej jest to kominkowa kicha.
    Aczkolwiek ... kicha taka jest nieporównywalnie lepsza od gipsokartonu i wełny ...
    Ja mam zdaje się takową kichę...aczkolwiek lepszą od gipsokartonu,wełny czy nawet płyt krzemianowo-wapniowych
    Obudowa zrobiona jest na płytach od Bohusza,bodajże TPS,wkład to Basia z kratki.pl od ...Salonu Kratki.pl ze Stanowic
    Dla mnie,odpalającego kominek tylko w weekend ta kicha bangla fajnie także zależy czego oczekuje się od kominka.
    Dla mnie miała to być tania inwestycja(4,5tys.zł),głównie jako mebel do salonu i taką była i jest tym bardziej,że obudowę sam kleciłem
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 10-01-2014 o 20:12

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    jacen możesz podlinkować te płyty, o których piszesz
    kominiarz,

    firma Varmsen - dystrybutor wyrobów Wolfshoher : http://www.varmsen.com/kominki/hbo-n...%C4%87-szamotu

    na stronie jest też załącznik [po prawej stronie u góry] :"Dane techniczne wyrobów szamotowych" - poszczególne odmiany ich szamotu opisane

    gęstość, temperatura pracy, rozszerzalność termiczna, wytrzymałość na ściskanie, współczynnik przewodności cieplnej,pojemność cieplna właściwa masowa czyli po ludzku ciepło właściwe w odstępach co 100*C - zakres 0-300/400*C to pewnie właściwy dla obudowy zamkniętej...

    znaczy się do czegoś tu można się już odnieść , coś porównać, danych nie trzymają w zamkniętych sejfach tylko pokazują wszystkim że je mają , oprócz chwalenia się mają też jakieś argumenty [czyli dun/hans potrafi]

    z "naszych" firm [Cebud,Kokoszka,Bohusz] żadna ułamka tych parametrów nie pokazuje [jak nowe auto na rynku ale bez danych o mocy, Vmax, przyspieszenie, zużycie paliwa, ładowność- ale kupujta ludziska, mówita wom że on wytrzymalszy jest łod Merca beczki, szybszy łod Lambo i łoszczyndniejszy łod Volta i dlatego nawet gwarancji na niego nie trza ] - to nie jest poważne traktowanie klientów, z których [że tak nieopatrznie napomknę] się żyje ...

    ja nie wiem czy "nasze" są gorsze , a może są lepsze ale powinno to wyglądać tak jak to już w tym poście napisał np. Forest :

    potrzebuję auto do takich zadań - powinno mieć takie parametry - sprawdzam parametry oferentów - dokonuję wstępnego wyboru np 2 aut - sprawdzam opinie ludu pracującego miast i wsi czyli przeciętnego użytkownika - pytam elitę , która zęby na tym zjadła - kupuję w przeświadczeniu że zrobiłem wszystko co należało zrobić żeby dokonać właściwego wyboru [ew. polegam na gościu np. ze Stalowej Woli i parę punktów mi odpada] .
    A że inni wolą po reklamie - wolność jest , co mnie do tego...

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jacen ... większość producentów podaje takie dane. Również ci, których wymieniłeś ...
    Tylko powiedz co Ci one mówią i co na ich podstawie jesteś w stanie wywnioskować ?
    No ... może się pomyliłem i jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę ... ale sto innych osób będzie to miało głęboko w nosie bo i tak na sam koniec kupią te najtańsze ... bo za lepsze i nie produkowane w naszym kraju trzeba zapłacić 2-3 razy tyle ...
    Pozdrawiam.
    PS. Jacen ... Wolfshoher Tonwerke oprócz HBO+, produkuje szamot HBA, HKG, HKE, HKS, HKC, HBC HBS, HBW, HSM, HST.
    Wszystkie do zastosowań zduńskich ... tylko co z tego ... ?
    Cebud produkuje cztery rodzaje płyt z różnego betonu szamotowego o innych parametrach technicznych ... mogli by robić więcej rodzajów ale ... i te cztery to już czasami o trzy za dużo ...
    Bohusz na Twoje życzenie odleje Ci płyty takie jakie chcesz, zmieniając ich skład i proporcje, które opracował sam - czyli ma nieskończenie wiele wariantów materiału ...
    Od przybytku głowa nie boli, ale w myśl powiedzenia że każdy powinien się zajmować tym, czym najlepiej potrafi, daj czasami zadecydować o czymś komuś innemu ... zwłaszcza jeżeli ma większe zarówno wiedzę jak i doświadczenie. Na tym zbudowano dobrobyt zachodnich krajów UE ... tylko w Polsce każdy musi się znać na wszystkim ... dlatego jest tak jak jest ... ciekawie znaczy się ...

    To co napisał Arturo sprowadza się do clou całej sprawy ... tak szczegółowe wiadomości techniczne potrzebne są komuś kto zajmuje się tym zawodowo i traktuje to bardzo serio. Dla kogoś, kto sam zamierza się "pobawić jednorazowo" w wykonanie własnego kominka i nawet nie odczuje różnicy, bo nie będzie miał się do czego odnieść, taka wiedza potrafi jeno namieszać w głowie i jest wątpliwa raczej do praktycznego wykorzystania. Tutaj zasada jest prosta - kup, zrób i się ciesz że to takie proste ...
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 11-01-2014 o 08:40
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony