dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gardfild

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-619
    Posty
    3

    Smile Oświetlenie - Salon - "Jarzeniówki"

    Witam Serdecznie!
    Proszę o pomoc i odpowiedź:

    Czy jedną świetlówką kołową 40W / 5400L oświetlę skutecznie pokój 20m2?
    Ma to być główne, jasne, robocze światło.
    Do tego na dwóch ścianach taśmy led 2 x po 4,5mb, barwa ok 3000K i lampa nad stołem.
    Kolor ścian - biały.

    Czy to będzie dobra barwa i wystarczająca moc?

    Dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba se żarty stroisz.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gardfild

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-619
    Posty
    3

    Domyślnie

    To mi pomogles...nie ma co.
    Gdybym wiedzial, nie musial bym pytac.

  4. #4

    Domyślnie

    No wybacz, w przedszkolu jesteś? Masz świetlowkę 40 W, kołowa, czy kwadratowa, a nawet siedmiormienna da Ci tyle samo światła co i kazda, mająca 40 W. Czyli tyle, co jedna długa. I Ty chcesz oświetlić tym swój salon? Reprezentacyjne miejsce z trupimi odblaskami? Taż na dworcach w zapyziałej wólce w stanie wojennym, było co najmniej kilka takich lamp. I nastroj pogrzebowy na kazdym z nich.

    Weź idź do kogoś, przegladnij net, portali oświetleniowych jest do cholery, poczytaj, pooglądaj obrazki i nie siedź z założonymi rekami, czekając na objawienie. I rusz głową!
    Ja, w salonie podobnej wielkości, mam 21 punktów światła. Oprócz listwy LED za karniszem. Rozumiesz? Dwadzieścia jeden!!! Każde z nich ma 30 W.

    A Ty od jednej świetlówki 40 W chcesz mieć jasne, robocze światło w całym salonie...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  5. #5

    Domyślnie

    jako źródło światła roboczego w salonie (26m2) mam lampę z 4 żarówkami energooszczędnymi po 12W każda. razem 48W. jasno jak cholera.

    21 punktów x 30W to 630W. Tyle mocy to moja oświetlenie nie ma na całym 100 metrowym parterze i wierz mi po ciemku nie siedzę.

    z drugiej strony, zależy jak masz pomalowane ściany. Bo jeśli na ciemne kolory, to rzeczywiście kombinuj oświetlenie jak na stadion.
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 14-01-2014 o 19:00
    desmear

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 123budujemy
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-123
    Posty
    132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Jasno będziesz miał żeby przeżyć ale co to za życie, w depresje wpadniesz przy takim oświetleniu.
    Ja mam 10 punktów po 50W załączana osobno, a do tego na środku duża lampa.

    Światło odgrywa bardzo dużą role, przemyśl dwa razy każdy pomysł.
    Prowadzę blog budowlany 123budujemy.pl

    Budowa domu krok po kroku. Budujemy lekko zmodyfikowany projekt "Archiskowronek"...
    Zdjęcia moich ulubionych wnętrz Zdjęcia moich ulubionych wnętrz

  7. #7

    Domyślnie

    21 punktów po 30 W.. dosłownie jak w laboratorium, nie polecałbym innym takich rozwiązań bo to raczej na wyszukane gusta. Odnośnie wpływu oświetlenia na nastrój to właśnie zbyt jasne światło wyprowadza z równowagi, jeśli już dobierać oświetlenie pod tym kątem to lepiej iść w "przedłużenie zachodu słońca" czyli cieplejsze oświetlenie i nie oślepiające, zgodne z rytmem dnia człowieka.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaulAdmin Zobacz post
    21 punktów po 30 W.. dosłownie jak w laboratorium, nie polecałbym innym takich rozwiązań bo to raczej na wyszukane gusta. Odnośnie wpływu oświetlenia na nastrój to właśnie zbyt jasne światło wyprowadza z równowagi, jeśli już dobierać oświetlenie pod tym kątem to lepiej iść w "przedłużenie zachodu słońca" czyli cieplejsze oświetlenie i nie oślepiające, zgodne z rytmem dnia człowieka.
    Ciekawe czy Ty, albo ktokolwiek z dyskutujących mierzył kiedykolwiek natężenie oświetlenia, ciekawe czy zna normę, PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. I czy zna wymagania tej normy dotyczące i z nią związane, czy ma pojęcie co oznacza termin „pole, w którym wykonywane jest zadanie wzrokowe” i czy kiedykolwiek miał coś wspólnego z analizą oświetlenia, oprócz problemu czy robić to z żoną po ciemku czy przy świeczce.
    Otóż ja wykonuję pomiary oswietlenia profesjonalnie, dysponuję odpowiednim sprzętem i wiedzą, więc Wasze głupoty mnie nie ruszają.

    I wszystkim przypominam, że dywagujemy na temat
    Ma to być główne, jasne, robocze światło.
    Nigdzie nie napisałem, że moich 21 żródeł światła załącza się jednocześnie. I że świecą wszystkie naraz. To jest podzielone na 7 obwodów, ale mam możliwość załączania ich tak, że "pole, w którym wykonywane jest zadanie wzrokowe" jest oświetlone zgodnie z wymaganiami rodzaju tego zadania, bo przy różnych zadaniach, wymagane natężenie oświetlenia jest różne. I możliwe jest jego wykonywanie w rożnych miejscach, pod dowolną ścianą, albo w centrum. Mogę również oświetlić pomieszczenie nastrojowo, jak do kolacji we dwoje, albo i do seansu pokolacyjnego, połączonego ze śniadaniem.
    Tym się różni moja znajomość rzeczy od Waszej, krytycy, za złoty pięćdziesiąt.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    ... że "pole, w którym wykonywane jest zadanie wzrokowe" jest oświetlone zgodnie z wymaganiami rodzaju tego zadania, ...
    dlatego wiele zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Oczywistym jest, że jeśli w jednym rogu salonu masz stanowisko spawalnicze, w drugim naprawiasz zegarki, w trzecim Twoja żona prasuje a w czwartym dzieci odrabiają lekcje to rzeczywiście te 7 obwodów i kilkaset watów wcale nie musi byc dużo.
    desmear

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony