dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mateusz Lipnicki

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2

    Domyślnie Piec do sauny około 4,5 kW w mieszkaniu. Jaka moc maksymalna?

    Witam wszystkich,
    Planuję budowę niewielkiej sauny suchej w mieszkaniu (łącznie jakieś 3,5 m3). Mieszkanie jest w Fazie budowy i mam możliwość naniesienia poprawek do projektu. Postanowiłem poprosić o dodatkowe gniazdo elektryczne w miejscu gdzie ma stanąć piec do sauny. Otrzymałem następującą odpowiedź od projektanta.

    W budynku wszystkie mieszkania – w tym lokal A.1.02 - bilansowane są na moc przyłączeniową 12,5 kW , z czego przyjmuje się zapas na poziomie ok. 2 – 2,5 kW, co oznacza , że przy obowiązujących nas założeniach inwestorskich, nie istnieje możliwość zainstalowania pieca sauny o mocy 6 kW.

    Czy istotnie w tej sytuacji nie ma możliwości instalacji większego odbiornika prądu? nawet 4,5 kW?

    dziękuję z a pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Coś się projektantowi pomyliło. Co ma moc przyłączeniowa do mocy zainstalowanej w poszczególnych mieszkaniach ?
    Przecież każde z tych mieszkań jest ograniczone do określonej, użytkowanej mocy poprzez zainstalowane zabezpieczenia przedlicznikowe rzędu nie więcej niż 3 x 25 A.
    Mogę sobie zainstalować w lokalu nawet 100 kW, co nie znaczy, że będę z nich jednocześnie korzystał, gdyż wspomniane zabezpieczenia przedlicznikowe na to nie pozwolą.
    Niech on lepiej zerknie do N-SEP-E-002 i tablicy 2.2 - tam ma podane moce zapotrzebowane. Zresztą sam wspomniał o zapasie 2,5 kW, więc w czym problem ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mateusz Lipnicki

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za komentarz. Moje zrozumienie tematu jest bardzo podobne. Obawiam się, że po prostu zasłaniają się ustaleniami z deweloperem i tymi słowami chcą mnie zbyć.
    Czy podłączenie drugiego punktu 400V w takim mieszkaniu (jedno już jest w kuchni) stanowi jakiś problem techniczny? czy nie można by było rozgałęzić siły ze skrzynki rozdzielczej na dwa odbiorniki? sądzę że nie będę gotował na 4 palnikach, odkurzał i jednocześnie korzystał z sauny

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz Lipnicki Zobacz post
    Czy podłączenie drugiego punktu 400V w takim mieszkaniu (jedno już jest w kuchni) stanowi jakiś problem techniczny? czy nie można by było rozgałęzić siły ze skrzynki rozdzielczej na dwa odbiorniki? sądzę że nie będę gotował na 4 palnikach, odkurzał i jednocześnie korzystał z sauny
    Żaden problem. Wskazane jest jednak dobrać oddzielne zabezpieczenia dla tych odbiorników. Rozdzielnica ma być zamontowana na odpowiednią ilość aparatów zabezpieczajacych + zapas.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony