dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 39
Pokaż wyniki od 621 do 640 z 775
  1. #621
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Poszukaj dobrego elektronika-z zasady serwisy autoryzowane nie naprawiają płyt sterowniczych
    No tak wiem - tak chciałem temat ogarnąć - ale na razie chętnych brak - a PC bez płyty... to zimno w tyłek - z marudną żoną na pokładzie to ciężka sprawa

  2. #622
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    A dlaczego uparliście się na płytę? Skąd taka diagnoza?
    Może na przykład przetwornik ciśnienia wysiadł albo zwyczajnie nie łączą przewody na kostce? Nie znam tych pomp, w życiu takiej na oczy nie widziałem ale konstrukcja jest taka sama jak innych producentów z elektronicznym zaworem rozprężnym.
    Moja rada poczekaj na serwis niech sprawdzą. Wyciąganie płyty i zawożenie do speca od RTV jest bez sensu na tym etapie. Zakładając że tam jest jedna płyta w pompie bo bywają urządzenia gdzie jest ich pięć, sześć...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #623
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Na zdjęciu masz błąd niskie ciśnienie czyli przepływ na dolnym źródle słaby a to może być spowodowane brudnym filtrem lub niesprawną pompą obiegową.

  4. #624
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Na zdjęciu masz błąd niskie ciśnienie czyli przepływ na dolnym źródle słaby a to może być spowodowane brudnym filtrem lub niesprawną pompą obiegową.
    O widzisz - i to może być celna uwaga. Bo serwis jak usłyszał kody błędów to stwierdził "to płyta". Ale potem Tomek zareagował i powiedział "spokojnie Panowie - może to kwestia filtra do wymiany? to nie musi być płyta". Liczę na to, że okaże się iż to po prostu jakiś filtr.

    A z ciekawości - jakie macie ciśnienie na podłogówce? 2bary?

  5. #625
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A dlaczego uparliście się na płytę? Skąd taka diagnoza?
    Może na przykład przetwornik ciśnienia wysiadł albo zwyczajnie nie łączą przewody na kostce? Nie znam tych pomp, w życiu takiej na oczy nie widziałem ale konstrukcja jest taka sama jak innych producentów z elektronicznym zaworem rozprężnym.
    Moja rada poczekaj na serwis niech sprawdzą. Wyciąganie płyty i zawożenie do speca od RTV jest bez sensu na tym etapie. Zakładając że tam jest jedna płyta w pompie bo bywają urządzenia gdzie jest ich pięć, sześć...
    Jest jedna. CAREL zdaje się. OEM.

  6. #626
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał True0Man Zobacz post

    A z ciekawości - jakie macie ciśnienie na podłogówce? 2bary?
    2 bary, aby zabezpieczyć pompki cyrkulacyjne przed zjawiskiem kawitacji.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #627
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    2 bary, aby zabezpieczyć pompki cyrkulacyjne przed zjawiskiem kawitacji.
    Ok to może laickie pytanie
    Po instalacji miałem równe 2 bary. Chwilę potem spada spada spada... więc uzupełniłem - ale że restartuję teraz pompę dość regularnie to zauważyłem, że kiedy pompa nie pracuje - ciśnienie spada ~ -0,4b. Kiedy pompa działa - wraca do 2 barów.

    To normalny efekt?

  8. #628

    Domyślnie

    Cytat Napisał True0Man Zobacz post
    mówi, że to płyta główna - tylko, że koszt jest kosmiczny.
    A ile to jest "kosmicznie"?
    Ciekaw jestem co droższe, płyta w Alfaco czy 10 min pracy przy komputerze by wgrać nastawy.

  9. #629
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A ile to jest "kosmicznie"?
    Ciekaw jestem co droższe, płyta w Alfaco czy 10 min pracy przy komputerze by wgrać nastawy.
    No ale chwila - jeśli usterka jest tak jak mówi serwis - związana z płytą główną bo jakieś elementy się "przegrzewają podobno" - to potrzebna jest nowa płyta.
    10 min pracy przy komputerze niewiele zmieni - bo trzeba mieć firmware.
    Masz doświadczenie w takich operacjach?

    A tak z ciekawości którą wersję oprogramowania macie w swoich pompach?

  10. #630

    Domyślnie

    Wyświetlacz jest firmy Carel, sterownik zapewne też.
    Do Carela części kupuje się w Alfaco.
    Oprogramowanie do wgrywania softu jest darmowe.
    Pytanie za 100 punktów: Czy Smartheat takie oprogramowanie udostępnia.
    Zakładam, że nie - bo właśnie dzięki temu mogą Ci sprzedać płytę główną za 5 razy wyższą cenę.

    Usterki w automatyce Carela z powodu "przegrzewania" komponentów - to naprawdę rzadkość.

  11. #631
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    No dobra... to sytuacja wygląda tak:
    1. Serwisant przyjechał i wykonał drobiazgowy przegląd
    2. Przejrzał wszystkie filtry - stwierdził że wymiana nie jest potrzebna
    3. Stan pompy ocenił jako bardzo dobry
    4. Potencjalna przyczyna usterek - wadliwa / usterka płyta główna albo przegrzewanie się elementów które są "zbyt blisko siebie na płycie" i powodują błędy w działaniu zaworów
    5. Sprawdził ciśnienie źródła dolnego - jest prawidłowe
    6. Pompa po restarcie działała dobę
    7. i w ogóle przestała się uruchamiać


    Co dalej:
    Jestem w kontakcie z Tomkiem, który próbuje jeszcze znaleźć możliwą inną przyczynę usterki. Jeśli się nie uda zwrócimy się do producenta o wymianę płyty w ramach gwarancji skoro usterki ujawniły się w rok po uruchomieniu pompy - potem po kolejnym roku - i teraz po kolejnym 1.5 roku.

    Wady się zdarzają i nie muszą być efektem eksploatacji. Cały czas jesteśmy zadowoleni ze SmartHeata, który mimo niedużej mocy (8kW) ogrzewa nasz 200m dom.
    Ostatnio edytowane przez True0Man ; 12-01-2021 o 11:05

  12. #632
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    napisz mi proszę wiadomość prywatną, jaki to ten kosmiczny koszt... bo zaczynam się bać
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  13. #633
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    napisz mi proszę wiadomość prywatną, jaki to ten kosmiczny koszt... bo zaczynam się bać
    Hej,

    na razie GHS stara się wykluczyć wszystkie inne scenariusze, które mogą mieć miejsce u mnie. Na chwilę obecną wygląda na to, że czekamy na płytę główną do wymiany. Ot złośliwość przedmiotów martwych. Dam Wam znać jak cała przygoda się skończyła - ale jeśli do tej pory współpraca była ok - to i teraz nie przewiduję jakichś przykrych niespodzianek.

  14. #634

    Domyślnie

    Tylko tej "uszkodzonej" nie oddaj !
    Daj znać jak się skończy temat.

  15. #635
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tylko tej "uszkodzonej" nie oddaj !
    Daj znać jak się skończy temat.
    No jeśli to będzie wymiana gwarancyjna to pewnie GHS musi tą moją oddać producentowi - a ja nie mam do niej żadnych prawd bo dostanę nową (na gwarancji) więc nie mogę jej "sobie zatrzymać". Na razie czekam na serwis.

  16. #636
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    No to dobra. Skoro obiecałem to piszę.

    Sytuacja wygląda tak:
    • Serwisant przyjechał 27.01...
    • ...wymienił jedną płytę główna na drugą (niestety już nie w ramach gwarancji bo termin minął - ale udało się znaleźć podobny model)...
    • ...wgrał aktualne oprogramowanie 4.2.35 a...
    • ...z rozpędu wyłączył czujnik pokojowy...(już działa!)
    • ...zniknęło też zliczanie eneregii JAZ HEAT / JAZ CWU (ktoś wie jak ten ekran przywrócić?)
    • ...i po konfiguracji od zera pompa zadziałała...

    ...do 28.01 kiedy to działać przestała. Od tamtej pory wysypuje błędy na lewo i prawo. Zaliczyłem chyba już każdy możliwy komunikat.

    Niektóre są ciekawe - ot tu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210204_063624.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	452676
    (a dla niewtajemniczonych nie mam solar opcji - i jest to wyłączone)

    Są również inne...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210201_064150-COLLAGE.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	78,9 KB
ID:	452677

    Ale pojawił się też jeden zupełnie nowy...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ssssss.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	75,4 KB
ID:	452678

    Pytania do bardziej wtajemniczonych:
    • Gdyby ktoś potrafił mi odszyfrować co to może znaczyć byłbym zobowiązany.
    • Czy "myszka do wgrywania oprogramowania" to jakiś drogi wynalazek? Oprogramowanie można ściągnąć...
    • Czy zmieniacie P na PI lub PID?


    ...i tak to... poratujecie koledzy?
    Ostatnio edytowane przez True0Man ; 04-02-2021 o 16:57

  17. #637
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    ...walki ciąg dalszy - ale są jakieś wnioski.

    Pompa sobie pracuje - w związku z mrozami parametry trochę spadły - ale chyba nie ma dramatu. Zastanawiają mnie jednak takie okoliczności przyrody:
    1. temp źródła - 0st
    2. temp. ssania: 2st
    3. COP: 4.6-4.8
    4. Typ sterowania: P lub PID


    I teraz tak:
    1. Pompa regularnie się wiesza...
    2. ...pokazuje błąd 13/51 (wys./nisk. ciśnienie)
    3. ...ale w cyklu pracy temp. gazu rośnie... raz szybciej - raz wolniej - ale rośnie...
    4. ...cykl się kończy kiedy temp B9 osiąga temp graniczną (zdaje się 115st)
    5. ...albo kiedy inwerster dobije do 74st (bo się nie chłodzi w żaden sposób)


    Tak to wygląda w realu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210208_064326-COLLAGE.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	452798

    No i teraz pytanie:
    1. Co może powodować wzrost tego ciśnienia?
    2. Czemu pompa nie kończy cyklu grzania (między CO/CWU przełącza się praktycznie z marszu i nie ma przestoju nawet 1s)?


    Scenariusz jest taki, że wiesza się na ogół między grzaniem CWU a przełączeniem na CO (bo CWU powoduje wzrost "temg gazu tłoczonego").

    Próbowałem zmieniać ustawienia grzania i CWU... ale nie widzę żadnej logicznej korelacji z tym co pompa faktycznie robi.

    CIEKAWOSTKA!!
    Co Wasza pompa robi kiedy... nic nie robi? W sensie osiągnie założone parametry - z wyznaczonym zapasem...i co wtedy? Moja z reguły się wyłączała jako "stadby" albo "tryb gotowości". Po wymianie płyty... nigdy nie idzie spać. Wygląda to tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210205_064254.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	452803

    Sprawdzałem na liczniku - poboru faktycznego nie ma - ale pompa pokazuje coś takiego. Oczywiście nie pracuje.
    Spotkaliście się z czymś takim?

  18. #638

    Domyślnie

    True0Man
    Nic nie piszesz na temat temperatur DZ i GZ przed i po awarii. Masz tam jakieś termometry?
    4,3kW to najwyższa zarejestrowana moc pobierana?
    Jeśli zarówno moc pobierana, temperatura na tłoczeniu (118,4*C) i (prawdopodobnie) ciśnienie za sprężarką osiągają wartości graniczne to (zakładając prawdziwość wartości wyświetlanych) należy się upewnić, że nie dochodzi np. do chwilowych zaników (lub znacznego spadku) przepływu wody przez skraplacz.

    Napełnij prawidłowo układ GZ do 2bar (skoro tyle było na początku), wymuś pracę (na początek) z podłogówką i obserwuj:
    - temperatury GZ
    - temperaturę na tłoczeniu
    - moc pobieraną
    Jeśli błędy się nie pojawią - przetestuj grzanie CWU.

  19. #639
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    True0Man
    Nic nie piszesz na temat temperatur DZ i GZ przed i po awarii. Masz tam jakieś termometry?
    Chyba jakieś mam - ale po ostatnim miesiącu nie umierałbym za ich wskazania. Po awarii kiedy pompa staje - to "temp gazu tłoczonego" gwałtownie spada - reszta stabilnie (zasilanie/powrót). Pompa prawidłowo reaguje na "temp powrotu" i po chwili uruchamia proces grzania... i o ile "temp gazu tłoczonego" nie urośnie nie wiadomo jak - to sobie działa. Nawet zgodnie z planem. Chyba, że źle Cię zrozumiałem - ale uczę się na piechotę

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    4,3kW to najwyższa zarejestrowana moc pobierana?
    Tego chyba nie rozumiem... pompa max pobiera 2.2kW - co przy średnim COP na poziomie ~4.1 daje trochę ponad 8kW ciepła. Czy coś źle zrozumiałem?

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Jeśli zarówno moc pobierana, temperatura na tłoczeniu (118,4*C) i (prawdopodobnie) ciśnienie za sprężarką osiągają wartości graniczne to (zakładając prawdziwość wartości wyświetlanych) należy się upewnić, że nie dochodzi np. do chwilowych zaników (lub znacznego spadku) przepływu wody przez skraplacz.
    Też mi przyszło to do głowy - bo przecież ciśnienie i temp do pary = zator. Ale filtr wygląda tak
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210128_184526.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	452999

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Napełnij prawidłowo układ GZ do 2bar (skoro tyle było na początku), wymuś pracę (na początek) z podłogówką i obserwuj:
    - temperatury GZ
    - temperaturę na tłoczeniu
    - moc pobieraną
    Jeśli błędy się nie pojawią - przetestuj grzanie CWU.
    Bardzo dziękuję za wskazówki. Tak spróbuję zrobić i podzielę się doświadczeniem.

    W MIĘDZYCZASIE...
    • Skontaktowałem się z producentem! Bardzo mili (i przede wszystkim kumaci)
    • błędy EEV można wykluczyć wyłączając czujniki (są 4 - miałem wyłączone 2 - kolejne dwa zgłaszały błędy - podobno to powszechne rozwiązanie i nie ma istotnego wpływu na pracę i eksploatację pompy)
    • Jak myślicie że menu ACH to darmowy ficzer dostępny wszystkim to się mylicie - jest płatny dodatkowo dostępny za dodatkowym kodem - ja ten ekran miałem - po wymianie nie mam - i wygląda na to że tak już zostanie
    • Błędy z ciśnieniem i temp najprawdopodobniej spowodowane są nieszczelnością układu - zalecana wizyta jakiegoś profesjonalnego hydraulika który sprawdzi zawory etc... więc oznacza to dla nich niewystarczający transfer ciepła do zasobnika, który pompa próbuje skompensować ciśnieniem - albo temp. Oczywiście mogę się mylić bo trochę powtarzam co rozumiem.
    • praca pompy się ustabilizowała - i potrafi się zawiesić już tylko w momencie grzania CWU (zawsze pod koniec procesu - zawsze z powodu zbyt wysokiej "temp gazu tłoczonego" graniczne to 118C


    I wszystko byłoby fajnie gdyby nie trzeba było zaglądać do niej kilka razy dziennie przy -20st na zew...

    Ale czuję, że już blisko!
    Ostatnio edytowane przez True0Man ; 12-02-2021 o 14:56

  20. #640
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Co to było te ach, bo sprawdziłem u siebie i nie mam tego w sterowniku

Strona 32 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony