dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie jak to jest z oknami a domem energooszczędnym?

    Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak mają się duże przeszklenia do oszczędności ciepła w domu? Projekty/koncepcje które rozważam mają duże przeszklenia - wysokość 2,6-2,8m a szerokość od 4 do nawet 5,4m. A nawet są pomysły żeby przeszklić całą ścianę. Projekty te są energooszczędne. Przeciętne okno ma U około 1 a dobre okno ma U poniżej 1 zwykle 0,9. Czyli najlepsze okno jest kilkakrotnie gorsze niż przeciętna ściana (U=0,3). Wiem, że te duże okna powinny być od południa itp. Ale zastanawiam się, ile jest naprawdę słonecznych dni, które pozwolą nagrzać dom, Czy jednak w sumie te okna więcej tracą ciepła niż zyskują.? No i jak ma się podłogówka do takich okien? Czy nie jest przy oknach po prostu zimniej i czy podłogówka daje radę ogrzać taki dom w duże mrozy? Czy ktoś to obliczył lub ma doświadczenia?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tyle razy było na forum...
    Zamiast martwić się o straty ciepła martw się o przegrzewanie pomieszczeń latem.

  3. #3

    Domyślnie

    Przegrzanie latem? Kolejny minus. Nie mogę znaleźć na forum.

  4. #4

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za linki. Przeczytałem wszystko i sam już nie wiem. Z jednej strony walczy się z mostkami cieplnymi (np. odpowiednie klejenie styropianu, piankowanie między styropianem itp.) a z drugiej strony wstawiając okna na pół ściany robi się ogromny mostek termiczny. Chyba jednak coś za coś. O ile większe rachunki za ogrzewanie jestem w stanie znieść w zamian za ładny widok i słoneczny pokój, to zimno w domu zimą już nie. Czy są sposoby , by obliczyć lub przewidzieć , czy podłogówka da radę ogrzać pomieszczenie z dużymi oknami?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Czy są sposoby , by obliczyć lub przewidzieć , czy podłogówka da radę ogrzać pomieszczenie z dużymi oknami?
    z podłogówką ( wodną... )nie ma problemu zawsze zagrzeje wystarczy tylko kocioł o odpowiedniej mocy ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Dzięki za linki. Przeczytałem wszystko i sam już nie wiem. Z jednej strony walczy się z mostkami cieplnymi (np. odpowiednie klejenie styropianu, piankowanie między styropianem itp.) a z drugiej strony wstawiając okna na pół ściany robi się ogromny mostek termiczny. Chyba jednak coś za coś. O ile większe rachunki za ogrzewanie jestem w stanie znieść w zamian za ładny widok i słoneczny pokój, to zimno w domu zimą już nie. Czy są sposoby , by obliczyć lub przewidzieć , czy podłogówka da radę ogrzać pomieszczenie z dużymi oknami?
    Bilans cieplny okna umieszczonego na południowej elewacji jest w sezonie grzewczym dodatni, tak przynajmniej przyjęło się twierdzić . Przy dużym przeszkleniu można z U spokojnie zejść poniżej 0,8, a nawet 0,7. Są sposoby by obliczyć - wykonujesz (albo raczej zlecasz wykonanie) OZC z którego dowiadujesz się jakie jest obciążenie cieplne każdego pomieszczenia. Potem projekt podłogówki wg OZC. pomieszczenia z wielkimi oknami zawsze mają większe obciążenie cieplne niż pozostałe.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moje fixy mają ponizej U 0,7 , ale suwanka już nie.
    Duże okna to raczej walor estetyczny niż rzeczywiste zyski.

  10. #10

    Domyślnie

    nie wiem jak to jest rzeczywiście, ale programy do OZC wykazują zwykle, że zwiekszając powierzchnię okien na południowej fasadzie zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło, ale zwiększamy obciążenie cieplne.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak mają się duże przeszklenia do oszczędności ciepła w domu? Projekty/koncepcje które rozważam mają duże przeszklenia - wysokość 2,6-2,8m a szerokość od 4 do nawet 5,4m. A nawet są pomysły żeby przeszklić całą ścianę. Projekty te są energooszczędne. Przeciętne okno ma U około 1 a dobre okno ma U poniżej 1 zwykle 0,9. Czyli najlepsze okno jest kilkakrotnie gorsze niż przeciętna ściana (U=0,3). Wiem, że te duże okna powinny być od południa itp. Ale zastanawiam się, ile jest naprawdę słonecznych dni, które pozwolą nagrzać dom, Czy jednak w sumie te okna więcej tracą ciepła niż zyskują.? No i jak ma się podłogówka do takich okien? Czy nie jest przy oknach po prostu zimniej i czy podłogówka daje radę ogrzać taki dom w duże mrozy? Czy ktoś to obliczył lub ma doświadczenia?
    U=0,3 kWh/(m2rok) ciężko już uznać za ścianę przeciętną, raczej za słabą - obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 01.01.2014 r. z takimi ścianami nie będą spełniały wymagań warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

    Tak, okno ma współczynnik przenikania ciepła kilkukrotnie większy, niż ściana - tyle, że to nie jest jedyny parametr opisujący okno. Okno oprócz strat generuje również zyski pochodzące od słońca, zależne m. in. od przepuszczalności promieniowania g - tu należy zwracać uwagę na jej powiązanie z U, bowiem niektórzy producenci chwaląc się obniżaniem U, "zapominają" wspomnieć o przesadnej redukcji g (tyle, że nie dotyczy to wszystkich okien). Jeśli już przejmujesz się stratami, to zainteresuj się też wpływem sposobu montażu okna na straty - inaczej jest, gdy okno zostanie zamontowane w termoizolacji (co z punktu widzenia mostków jest sytuacją najbardziej korzystną), a inaczej, gdy w murze, w dodatku zależnie od tego, gdzie konkretnie. Na straty ma też wpływ ilość powietrza infiltrującego przez nieszczelności - i tu dużą rolę odgrywa prawidłowy montaż.

    Poza tym zyski słoneczne nie są jedynymi uwzględnianymi - przy wykonywaniu świadectwa charakterystyki energetycznej uwzględnia się też zyski wewnętrzne. Na ile te wszystkie zyski są wystarczające? Cóż, nie wiem, jak pozostali, ale ja np. nie odczuwam potrzeby włączania ogrzewania latem I uznajmy to za odpowiedź. Zimą natomiast są to zyski stanowiące jedynie część zapotrzebowania, poza tym uwzględnia się, jaka jest sprawność ich wykorzystania - obniżają zapotrzebowanie, ale nie sprawiają, że nagle można przestać ogrzewać dom w mrozy i utrzymać temperaturę, bo dom nagrzał się latem, to oczywiste, że to nie tak działa.

    Zresztą w ogóle patrzenie tylko kategoriami U jest niewystarczające, bo np. U dla ścian może samo w sobie być spełnione, a przebiegi izoterm będą różne zależnie od tego, pod jakim kątem się łączą ściany.

    W ogóle energooszczędność to złożone zagadnienie, bo nie zależy tylko od projektu, czy dokładności wykonania, ale i lokalizacji, czy... sposobu użytkowania. Jeśli ktoś zapragnie mieć w domu temperaturę jak w saunie, to U mniejsze od dopuszczalnego nic mu nie da, bo EP może być większe od tego z warunków technicznych, o wartości dla domów energooszczędnych nie wspominając. .

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tyle razy było na forum...
    Zamiast martwić się o straty ciepła martw się o przegrzewanie pomieszczeń latem.
    Słuszna uwaga, ale to przecież powinien uwzględnić projektant i zaproponować rozwiązanie - np. zadaszenie nad oknem, który przesłoni je przed niepożądanymi w nadmiarze promieniami słonecznymi latem, gdy słońce jest wyżej, ale nie będzie stanowiło przeszkody dla tych promieni zimą, gdy słońce jest niżej, a nagrzewanie nie jest zjawiskiem niekorzystnym. Nawet - śmieszne to, czy nie - każdy, kto miał drzewo liściaste za oknem zauważył pewnie, że inaczej jest latem, gdy drzewo ma liście, a inaczej zimą, gdy one opadną. Podobnie z gubiącą liście roślinnością na pergolach, o ile ich konstrukcja nie przesłania sama w sobie zbytnio okien.

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Dzięki za linki. Przeczytałem wszystko i sam już nie wiem. Z jednej strony walczy się z mostkami cieplnymi (np. odpowiednie klejenie styropianu, piankowanie między styropianem itp.) a z drugiej strony wstawiając okna na pół ściany robi się ogromny mostek termiczny. Chyba jednak coś za coś. O ile większe rachunki za ogrzewanie jestem w stanie znieść w zamian za ładny widok i słoneczny pokój, to zimno w domu zimą już nie. Czy są sposoby , by obliczyć lub przewidzieć , czy podłogówka da radę ogrzać pomieszczenie z dużymi oknami?
    Tak, są na to sposoby, przecież na jakiejś podstawie dobiera się instalacje - zależnie od zapotrzebowania na energię, a to przecież zależy od budowy obiektu. Pytanie jednak, na ile inwestor będzie trzymać się projektu i założonych parametrów, albo na ile dokładnie wykona obiekt wykonawca i jak to wpłynie na rzeczywiste zapotrzebowanie.

  12. #12

    Domyślnie

    Trzeba więc znaleźć "złoty środek". Może nie przeszklenie na całą ścianę, ale np. na 1/3 ściany. Zwłaszcza, że działka mała i tak duże okna graniczyłyby prywatność. Wydaję mi się, że powinienem zrobić wyliczenia zapotrzebowania na ciepło (kosztów) dla dwóch wersji projektu z dużymi i małymi przeszkleniami. Tylko czy da się to zrobić na etapie koncepcji?

  13. #13

    Domyślnie

    nie bardzo, ale możesz w projekcie mieć większe okna, potem zrobić OZC i ewentualnie okna pomniejszyć. to jest zmiana nieistotna, więc nie ma problemu. projekt musi być z dużymi przeszkleniami, żeby nadproża były zaprojektowane pod te szersze okna. ewentualnie nadproża mogą być węższe, ale jeśli jednak zdecydujesz się na szersze okna, to będziesz musiał pewnie zapłacić projektantowi za przeprojektowanie nadproży.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Mówienie o zyskach cieplnych od słońca zimą to żart i pobożne życzenia przy dużych przeszkleniach.
    Słońca przez 2-3 miesiące to jak kot napłakał a ciepło ucieka.
    Jest to jedynie wzgląd estetyczny dla niektórych. Kłopot z prywatnością dla innych.
    W domu w którym mieszkam od urodzenia mam ok. 5m2 okien w pokoju 12m2 podłogi - okna od południa, latem jak się budzę rano to jest tam strasznie gorąco - nikomu nie polecam - przez większość dnia większość okiem zasłoniętych.
    A zacienienie tych przeszkleń latem które sięgają do podłogi jest po prostu niemożliwe.
    Ma to jakiś sens w przypadku salonu odpowiednio usytuowanego ale problemów żeby to zrobić odpowiednio jest dużo.

  15. #15

    Domyślnie

    u mnie okna na piętrze będą latem naturalnie zacienione okapem, który zimą nie będzie ich zacieniał. na parterze południowy taras z drewnianym szkieletem na którym zawiesimy latem tzw. "żagiel", więc zacienienie całego okna nie stanowi problemu. w domu w którym mieszkam latem najbardziej nagrzewają się pomieszczenia zachodnie - tutaj żaden okap nie pomoże. zimą najcieplej w pomieszczeniach południowych. poza tym sezon grzewczy trwa 6 miesięcy i w ciągu tego czasu jest naprawdę sporo słonecznych dni. na pewno umieszczenie okien na południowej elewacji to najlepszy wybór - latem najłatwiej je zacienić, w sezonie grzewczym ich bilans energetyczny na pewno jest lepszy niż pozostałych.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kuba_ski

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warka
    Kod pocztowy
    26-700
    Posty
    15

    Domyślnie

    W zimie, jak slonce grzeje w okna / od poludnia / moze sie podniesc nawet do 2-3 st. temp. w pomieszczeniu

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Dziś jest wiatr i ok minus 7*C, okno zachodnie PVC 200cm wysokie x 350cm szer, duża jedna płaszczyzna tylko z drzwiami balkonowymi, podwójna szyba.
    Ściana zewnętrza w środkowym pokoju osłonięta zabudowaną loggią o długości 8,5m.
    Wieje od tego okna jak Alaska...
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    słabe okno i dziadowski montaż - to i wieje

    a może tylko chłodem czuć, a nie że wieje?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony