dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Niezależne ogrzewanie 2 pięter?

    Pytanie jak w temacie.
    Obecnie mam 2 piętra + parter. Jeden piec Vitodens 100. Sterownik do pieca (najprostszy digitime 200) jest na pierwszym piętrze. Z piętrami wszystko jest ok, ale na parterze jest chłodno. Parter jest częścią usługową gdzie często są otwierane drzwi, które do tego są nieszczelne (lata zrobiły swoje).
    Parter i piętra mają oddzielne obiegi. Tzn mogę zakręcić przy piecu ogrzewanie pięter.
    Ogólnie budynek dobrze trzyma ciepło i przez to po osiągnięciu temperatury zadanej na sterowniku długo ją utrzymuje ale tylko na piętrach a parter szybko się ochładza.
    Myślałem nad jakimś dodatkowym sterownikiem podpiętym do pieca i do jakiegoś zaworu.
    Mój zamysł jest taki:
    Mam dwa sterowniki, zawór i dodatkowy układ, który steruje pracą zaworu oraz pieca. Ten układ byłbym w stanie zrobić sam i napisać odpowiedni program. Bardziej mnie interesuje techniczna sprawa zaworu i ogólnie czy to by działało odpowiednio. W momencie osiągnięcia temperatury na piętrze zawór zamyka się dla tego obiegu, ale gdy na parterze jest za zimno to piec nadal pracuje a obieg jest tylko na dole i na odwrót. Gdy w obu przypadkach jest osiągnięta zadana temperatura to piec wyłącza się. Zawór musiałby mieć funkcję otwarcia dla obydwu obiegów w przypadku gdy trzeba dogrzać cały budynek.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    zamontuj zawory strefowe oddzielnie dla parteru i pietra oraz dwa termostaty na pitrze i parterze.
    Możesz jeszcze wyprowadzić sygnał otwierający zawór na pietrze gdyby kocioł osiągnął zbyt wysoką temperaturę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony