dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ustrojstwo

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Posty
    2

    Domyślnie Ogrzanie gazem zimnego poddasza

    Witajcie,
    Proszę o poradę dotyczącą ogrzania zimnego poddasza z dziurą w podłodze którą schodzi sie na dół -poddasze jest zatem otwarte na piętro niżej. Budynek to blok 10-letni, mieszkanie środkowe i szczytowe, dwupoziomowe, dół ciepły i ładnie trzyma temperaturę. Ogrzewanie to piec dwufunkcyjny junkers z otwarta komora spalania i do tego sterownik pokojowy typu euroster zamontowany w najcieplejszym pokoju na dole :/. Poddasze bez skosow ma niespełna 30m2, jest to jedno pomieszczczenie z jednym dużym grzejnikiem i jednym oknem, po podłodze metraz wynosi około 10 m więcej. Niestety poddasze musi być źle zaizolowane gdyż bardzo szybko sie wychladza, stosunkowo nietrudno zaś je nagrzac. Jednak różnica temperatur między góra a dołem wynosi nawet 5 czy 6 stopni i jest problem gdyż aby w chłodne dni na górze było ciepło piec musi często pracować przy czym dol absolutnie nie potrzebuje aż takiego grzania. W związku z tym mam pytanie czy odkrecenie grzejnika na górze na max i skrecenie grzejników na dole plus wymuszenie pracy pieca by włączał sie np. co 3 godziny i grzal niby do wyższej temperatury która ustawiona jest na sterowniku to sensowne rozwiązanie? Czy takie skrecenie kaloryferów spowoduje niższe zużycie gazu niż gdyby były odkrecone i dol (niepotrzebnie) sie dogrzewał? I jeszcze jedno pytanie: czy zamknięcie wejścia na poddasze poprzez postawienie ścianek oddzielajacych górę od dołu przy schodach na górze pomoże w dogrzaniu poddasza? Oczywiście wiem że najsensowniejszym rozwiazaneiem jest docieplenie poddasza jednak na tę chwilę jest to niewykonalne z kilku przyczyn, o których teraz nie ma sensu sie rozwodzic. Będę wdzięczna za porady.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Sterownik na poddasze a na dole grzejniki ustawić na termostatach.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Jeśli nie dasz rady zrobić tak jak radzi gersik, to po prostu poustawiaj głowice na kaloryferach tak żeby wszędzie było ciepło, a na sterowniku podnieś temperaturę zadaną (żeby nie wyłączał się w najcieplejszym pomieszczeniu). Ścianki itp. nic Ci nie dadzą.

    Cytat Napisał ustrojstwo Zobacz post
    Czy takie skrecenie kaloryferów spowoduje niższe zużycie gazu niż gdyby były odkrecone i dol (niepotrzebnie) sie dogrzewał?
    Oczywiście, jakiekolwiek przegrzewanie jest niewskazane ekonomicznie.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ustrojstwo

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za rady. Były to dwie opcje które brałam od początku pod uwagę jednak na te chwilę sterownika nie mogę przenieść bo trzeba by rozpruwac ścianę. Zatem skrecenie grzejników na dole pozostaje. Zastanawia mnie tylko czy piec, który ma do nagrzania 4 czesciowo (pewnie całkiem sporo biorąc pod uwagę konieczność częstego wymuszania pracy pieca) skrecone grzejniki na dole i 1 na górze odkrecony, nie będzie wariowal i czy nie będziemy marnować gazu... Czy takie grzanie nie będzie szło w komin... Pytanie pewnie z serii tych banalnych, jednak przy moim stanie wiedzy z zakresu sposobu działania urządzeń grzewczych dosyć istotne

  5. #5

    Domyślnie

    Kup sterownik bezprzewodowy i umieść go w najzimniejszym miejscu czyli na poddaszu. A kosztami nie martw się.(zawsze możesz zamknąć górę na ten sezon) Co najwyżej będziesz miała lepszą motywację aby docieplić poddasze. Np u mnie na poddaszu jest o 0.5-1oC cieplej niż w salonie
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony