dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Podparcie płyty stropu

    Witam.

    Mam pytanie odnośnie konieczności i ewentualnej oceny mojej propozycji wzmocnienia nośności płyty.

    Kilka lat temu miałem nadbudowany dom w którym to na istniejący strop drewniany została wylana płyta betonowa (projektowo 10cm, jednak w świetle otworu wejściowego na poddasze ma 11-12cm choć niekoniecznie jest to regułą). Płyta dookoła była z wieńcem i zgodnie z projektem miała wspierać się na ścianach działowych pomieszczeń poniżej.
    Wykonawcy jak teraz oceniam niezbyt dokładnie przyłożyli się do zadania podparcia płyty na ścianach pomieszczeń poniżej i wydaje się że tylko podparli w 3/5 jej całej szerokości tzn odległości od punktów podparcia tworzą duże płyty ok 10mx3,5m i 10mx4,20m (cały dom jest ok 8,5m na 10,5m)

    Całość wykończenia na górze miała być z suchych tynków jednak chyba im zostało materiału i zrobili ścianki zewnętrzne łazienki z cegieł (półmaxów). Co śmieszne tutaj kolejny błąd bo ścianka jedna jest przesunięta względem nośnej płyty o 20cm w głąb pomieszczenia (tzn jest równoległa do ściany nośnej jednak wybudowana "w powietrzu) przez błąd projektanta.
    Co gorsza druga ścianka działowa jest wykonana cała w "powietrzu" na długości 3,5m.

    Chciałbym zapytać czy grubość płyty jest wystarczająca do przenoszenia takich obciążeń kiedy miały ścianki "powielać" ściany nośne a w sumie obydwie pomieszczenia są w powietrzu a dodatku z cegieł a nie z suchych tynków?

    Pozostałe parametry są w normie (grubość wylewki wyrównującej zgodna z projektem, płytki też), ale teraz zaczynam mieć obawy z uwagi na chęć zagospodarowania pomieszczenia które ma 10,5m2 podłogi i ma w nim stanąć w winklu ściany równoległej prysznic ok 80kg, a drugim winklu koło ściany wiszącej wanna ok 100kg + woda 300kg...

    Dodatkowo załączam schemat stanu istniejącego ściany "wiszącej" tzn tej która idzie w poprzek pomieszczenia nie podparta praktycznie wogóle.
    Objaśniając - w górnym lewym rogu rysunków jest rzut z góry odcinka płyty 10x3,5m z wnęką w której jest klatka schodowa. Żółtą linią zaznaczona jest ściana "wisząca". Poniżej jest rzut cięcia od klatki schodowej gdzie czerwone są ściany nośne pomieszczeń poniżej. Lewa ściana wygląda że podpiera płytę (przynajmniej tyle widać z klatki chodowej), natomiast na prawej ścianie są deski (wszystkie są dość grube), później jest legar, znowu deska na której wylana była płyta. Na płycie stoi ściana żółtym kolorem.

    Jak pokazałem na drugim rysunku chciałem między legarem 1 i 2 wyciąć deski od dołu aby dostać się do przestrzeni, później wyciąć od góry a później pod płytę podmurować ściankę. Aktualnie ciężar płyty teoretycznie jest wsparty na prawej ścianie i nie "wisi" całkowicie ponieważ jest przenoszony przed deskę, legar i deskę które to miażdżone są pod naciskiem płyty uginającej się.
    Wspomniana moja modyfikacja ma na celu wzmocnienie konstrukcji przez wymurowanie z cegieł podpory która nie będzie "uginać się" czy próchnieć jak drewno ma szanse w późniejszych latach.

    Proszę o opinię odnośnie mojej propozycji chyba że jest ona bezcelowa bo nośność poprzez legar i deski jest przeniesiona na ścianę podporową?
    Ponadto proszę o informację czy podcinając dolne deski pod legarem 1 może on opaść (jak wspomniałem deski są oparte na ścianie) i czy może lepiej ewentualne wzmocnienia robić co 50cm zostawiając oryginalne deski pod legarem co 50cm?

    Z góry dziękuję za pomocne informacje
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budowa_sciany.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	236673   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	budowa_sciany2.jpg
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	71,3 KB
ID:	236674  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony