dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Triada

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    4

    Domyślnie Płyta indukcyjna 230V podlączone do "siły"

    Witam Jestem posiadaczką (raczej mąż ) nowego mieszkania w którym jest instalacja elektryczna 3-fazowa tzw siła. Poszukując kuchenki indukcyjnej najbardziej odpowiadają mi urządzenia podłączane pod 230 V.
    Moje pytanie brzmi następująco:
    Czy można podłączyć płytę o napięciu 230V pod siłę? Przeglądając różne sklepy wydaje mi się, że większy jest wybór płyt podłączanych pod 230.
    a może skoro mam tą siłę w mieszkaniu to może będzie żal nie skorzystać z jej dobrodziejstw i jednak lepiej poszukać urządzenia które podłączy się pod siłę?
    mam nadzieje, że moje pytanie jest zrozumiałe
    Czekam na odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego co się oriętuję ... to odpowiedź na Twoje pytanie da się.

    Mówiąc fachowym językiem. Przewód fazowy i 0. Logiki to się nie trzyma ale to tak działa. Normalnie instalacja 380V ma 4 przewody: 3 fazowe i 0. Waszym zadaniem jest wziąć dowolny przewód fazowy i 0. Jeśli się pomyliłem to niech mnie ktoś z elektryków poprawi...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Dokladnie jak radzi kolega wyzej.

    Tez mam "na przyszlosc" polozona instalacje silowa pod kuchenke i piekarnik, ale na dzien dzisiejszy nie jest mi taka moc potrzebna, wiec mam podlaczony zwykla plyte z piekarnikiem pod faze i 0 a reszte kabli zaizolowanych.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    koledzy, nie do końca dobrze radzicie koleżance. Jeśli w instalacji w bloku są 3 fazy to zawsze lepiej podłączyć pod wszystkie 3 fazy, bo podłączenie pod jedną fazę moze stanowić zagrożenie pożarem (przy pełnym obciążeniu 10KW na jedną fazę przewód z instalacji moze nie wytrzymać, podobnie bezpiecznik etc).

    Kuchenki są zwykle konfigurowalne i mozna je podłączyć w zależności od producenta na 1 ,2 lub 3 fazy. Kuchenki nie pracują na napięciu międzfazowym (400V) tylko zawsze na 230V. 230V mogą brać z 1, 2 lub 3 faz - im więcej tym lepiej. Podłączając tylko pod 1 fazę, trzeba wykorzystać zworę dostarczoną przez producenta - elektryk podłączający bedzie wiedział o co chodzi. Do 1 fazy musi być też przewód o większym przekroju.


    Więc koleżanko możesz kupić dowolną kuchenkę i podłaczysz ją do instalacji którą posiadasz

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Triada

    Podłączyć się da, ale moim zdaniem to zły kierunek.

    Jeżeli masz instalację 3 fazową, to zdecydowanie szukaj urządzenia które pracuje na 3 fazach. Naprawdę nie ma problemu aby takie znaleźć, moim zdaniem jest ich wręcz więcej niż tych jednofazowych. Urządzenia na (tylko) 230 V są kompromisem dla mieszkań bez instalacji 3 fazowej. A dlaczego podłączać pod 3 fazy :

    - na zasilaniu 230 V płyta będzie miała ograniczoną moc (nie da się uruchomić wszystkich pól z dużą mocą)
    - może dochodzić do przeciążenia sieci elektrycznej - mogą wyskakiwać zabezpieczenia (tzw. korki)

    Ludzie chcieli by mieć w domu 3 fazy, a Ty masz i kombinujesz

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał szumigt Zobacz post
    Normalnie instalacja 380V ma 4 przewody: 3 fazowe i 0. Waszym zadaniem jest wziąć dowolny przewód fazowy i 0. Jeśli się pomyliłem to niech mnie ktoś z elektryków poprawi...
    To było dobre około 20 lat temu (dnośnie 4 przewodów)
    Obecnie instalacja ma 5 przewodów - 3 fazy(brązowe, czarne, oznaczenia L1 L2 L3), neutralny - tzw. zero robocze(niebieski oznaczenie N) i ochronny (zielono żółty, oznaczenie PE)

    Co do napięcia - od 2003r w Polsce mamy napięcia 230V i 400V, 220V i 380V już nie ma No chyba ze ktos podłaczy całą kuchenkę pod 1 fazę i zacznie gotować, moze bedzie miał 220V albo i 210V
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 24-01-2014 o 11:24

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Triada

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź Wasze podpowiedzi ułatwią mi podjęcie decyzji. Kupię taka płytę by wykorzystać posiadaną instalację 3-fazowa Jeszcze raz thx ^^

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Triada

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Hmmm.... szukam szukam i szukam i spodobała mi się płyta indukcyjna Bosch PIE611F17E. Niby podłączana pod 230 ale moc przyłączeniowa 7,4, czy to nie będzie zbyt zabójcze dla instalacji? czy płyty o takiej mocy właśnie nie powinny być podłączane właśnie pod siłę?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Moim zdaniem ona na 99,9% jest dostosowana do zasilania trójfazowego. Zadzwoń na infolinię Boscha i być może tam potwierdza, jak nie to do jakiegoś Euro (powinno być opisane w schemacie montażowym, niestety w oficjalnych materiałach które Bosch publikuje jest tylko instrukcja obsługi). Ja akurat mam indukcję firmy TEKA, od spodu płyty są "zworki" którymi konfiguruje się zasilanie płyty. Tak jak już pisał Adam 626 płytę można zasilić 1, 2 bądź 3 fazami, myślę że w tym przypadku jest dokładnie tak samo.

  10. #10

    Domyślnie

    Triada kupuj i nie stresuj się. Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Zainstalowałem ze 20 lub 30 kuchenek i nie spotkałem sie z kuchenką która byłaby tylko na 1 fazę. Wszystkie są na 2 lub 3 fazy. PRzecież sprzęt konstruują inżynierowie i standardem jest podłączenie do 3 faz.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Triada

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Triada kupuj i nie stresuj się. Szukasz problemu tam gdzie go nie ma.
    Jakbym słyszała mojego męża Tylko on ma na imię Paweł...
    Reasumując, jeśli kupię płytę, którą w teorii podłącza się pod 230 to i tak istnieje możliwość by podłączyć ją pod siłę? i nie mieć później zmartwień, że mi korki wywali, bo płyta, pralka i zmywarka to za dużo dla instalacji.
    Przeglądając oferty sklepów internetowych wydaje mi się, że tylko 30% można podłączyć pod siłę ;(

  12. #12

    Domyślnie

    Triada, Kup dowolną kuchenkę i podłączysz ją pod 3 fazy. Nie ma znaczenia co jest napisane w sklepach internetowych bo przepisują to ludzie którzy nie znają się i kuchenki na oczy nie widzieli a konstruują je specjaliści.

    W bloku zwykle (w nowych blokach zawsze) obwód do kuchenki jest dedykowany i płyta z pralką nie będą na tym samym obwodzie.

    Wszystko w tym wątku zostało juz powiedziane. Teraz musisz kupić płytę a osoba kompetentna powinna ją podłączyć. Przed podlączeniem sprawdzić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej w instalacji. Elektryk bedzie wiedział jak to zrobić. Raz zdarzyło mi się że był z tym problem i zostało to zgłoszone do developera do poprawki

  13. #13

    Domyślnie

    tu masz jak to wygląda w rzeczywistości:
    http://obrazki.elektroda.net/69_1239706556.png

    Każdy z "palników" płyty indukcyjnej zasilany jest napięciem 230V. Innych płyt nie widziałem.Tylko, że rózne "palniki" podłączone są do różnych faz, aby nie obciążać nadmiernie jednej. Ale to ciągle jest 230V !!!
    Na rysunku który załączyłem to widać. Gniado 230 V jest zasilane z fazy R, identyczne możesz zasiliś z fazy S i T . Będziesz miała 3 niezależne gniazdka każde zasilane z innej fazy i na każdym będziesz miała 230V.
    desmear

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Triada Zobacz post
    Hmmm.... szukam szukam i szukam i spodobała mi się płyta indukcyjna Bosch PIE611F17E. Niby podłączana pod 230 ale moc przyłączeniowa 7,4, czy to nie będzie zbyt zabójcze dla instalacji? czy płyty o takiej mocy właśnie nie powinny być podłączane właśnie pod siłę?
    Ma tę płytę. Można ją podłączyć z jednej fazy 230V lub z 2 faz też po 230V (ja tak mam).
    W tej płycie to jest tak rozwiązane, że lewe palniki jadą z jednej fazy a prawe z drugiej.
    Dzięki wykorzystaniu 2 faz kabel nie musi być taki gruby - wystarczy 2,5mm2 a i zabezpieczenia mniejsze. O ile pamiętam z instrukcji to przy 2 fazach wystarczą 2 bezpieczniki 20A a przy jednej minimum 40A.
    Ponadto kuchenka ma możliwość zaprogramowania mocy maksymalnej. Np jak masz mniejsze przyłącze i bezpieczniki maks 16A to ustawisz sobie powiedzmy 5000W na kuchence a ona sama zadba o to by korów nie wywalić.
    No i na koniec najważniejsze prawdopodobieństwo korzystania z 4 palników w jednym czasie z pełną mocą (a nie np na pół gwizdka) w typowych warunkach domowych jest raczej równe "0".

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie wiem jaka jest większość płyt indukcyjnych na rynku ale ja mam taką którą można podłączyć i pod 230 i pod 400. Przystosowana jest do kabli 5-cio przewodowych(oczywiście może być też mniej). I taki też mam położony 3 lata temu w kuchni. Podłączał elektryk chociaż instrukcja dołączona jest bardzo prosta ale bez elektryka traci się gwarancję. Zupełnie prosta i tania, kupiona w IKEA.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieknyromek Zobacz post
    Nie wiem jaka jest większość płyt indukcyjnych na rynku ale ja mam taką którą można podłączyć i pod 230 i pod 400. .

    nieprawda. nie podłaczysz jej pod 400. albo podłaczysz, ale tylko pierwszy i ostatni raz.
    ps
    obejrzyj rysunek który załaczyłem i zrozum. To że dochodzi do płyty 400V to nie znaczy, że płyta korzysta z 400V. Płyta podłaczona jest pod 230V.
    desmear

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Obejrzałem ale szczerze mówiąc niewiele rozumiem z tego rysunku. Z tego wynika że to wszystko jest podłączone pod 230V a ja mam pod 400V. Nie ja tylko elektryk z uprawnieniami podłączał płytę. W instrukcji podłączania było narysowane że można ją podłączyć na 3, na 4, lub na wszystkie 5 przewodów zależnie jaki kabel jest położony. Że mam siłowy kabel 5-cio żyłowy to pod niego jest płyta podpięta. Tylko płyta nic więcej na tym kablu. Wszystkie 5 żyłek jest wkręconych do "gniazda" w płycie. Wiem bo "patrzyłem elektrykowi na ręce" Płyta działa od 2 lat i nie ma z nią problemów. Być może tylko dochodzi 400V a płyta wykorzystuje tylko 230V - tego wiem co ona tam faktycznie wykorzystuje a co nie, pomiarów nie robiłem. Jako że wiedziałem że płyta może być podpięta pod 230V tak chciałem bo też miałem taką możliwość ale elektryk mówi że skoro jest kabel siłowy to bezpieczniej będzie z tego skorzystać a sąsiedni obwód 230V wykorzystać do czegoś innego i tak też się stało. Więc mam podłączone pod 400V i nie jest to ostatni raz po 2 lata z płyty korzystam i powiem więcej - nie zamieniłbym się na ceramiczną(wcześniej miałem). Już nie mówię o oszczędnościach ale sam komfort korzystania a palników które się tak bardzo nie nagrzewają wart jest dopłacenia chociaż muszę powiedzieć że była indukcja naprawdę niedroga.

  18. #18

    Domyślnie

    Elektrycy wiedzą o co chodzi a nieelektrycy i tak się nie dowiedzą bo nie wiedzą na czym polega 400V a na czym 230V - ale też jako użytkownicy nie muszą i nie potrzebują tego wiedzieć.

    Wniosek dla wszystkich nieelektryków - kupcie dowolną kuchenkę a jeśli macie kabel 5 przewodowy w domu to zawsze ją podłączycie.

  19. #19

    Domyślnie

    Każdą płytę indukcyjną można podłączyć w układzie:
    - jednofazowym (L + N ) - potrzebne większe zabezpieczenie na fazie ( w zależności od mocy płyty)
    - wielofazowym - dwu lub trójfazowym ( L + L + N lub L + L + L + N ) - mniejsza wartość zabezpieczenia na poszczególnych fazach.
    W układach wielofazowych N jest potrzebne to automatyki sterowania. Takie podłączenie skutkuje, jak już wcześniej pisałem, mniejszym zabezpieczeniem, możliwością pracy wszystkich pól jednocześnie oraz lepszym bilansem obciążeniowym instalacji.
    Przewód PE musi być zawsze bez różnicy jak w jakim układzie podłączymy płytę.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siempre

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Kupiłam płytę indukcyjną Bosch PIE611F17E 7,2kW, czy mogłabym prosić o radę którym schematem należy podłączyć ową płytę?
    http://images.tinypic.pl/i/00743/l77t5ht5os5v.jpg

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony