dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 202
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie Awarie pomp ciepła i sposoby ich naprawy

    W tym temacie, jak w tytule, chciałbym zgromadzić informacje na temat awarii pomp ciepła, jak i metod naprawy choćby w takich sytuacjach, w których nie musimy od razu wzywać serwisu.

    Może zacznę od tego, co mnie spotkało jakieś dwa lata temu.
    Moja pompa ni z tego ni z owego zaczęła się wyłączać. Po wyłączeniu bezpiecznika i ponownym załączeniu wszystko wracało do normy, ale tylko na jakiś czas. Konsultowałem telefonicznie z instalatorem, ale nie do końca był przekonany co może być przyczyną. Zasugerował że może być to czujnik zaniku fazy. Ale że to jest polska pompa ciepła zadzwoniłem do producenta, który potwierdził z niemal pewnością, że jest to ten czujnik. Latem były duże burze i mógł trafić go szlag. Polecił mi pojechać do pierwszego lepszego elektrycznego i kupić ten czujnik, a że akurat nie mieli go na stanie sprowadzili mi go następnego dnia. Następnie producent kazał mi odkręcić przednią osłonę pompy i wymienić wadliwy czujnik. Oczywiście wszystko po uprzednim wyłączeniu zasilania. Cała robota z wymianą zajęła mi 5-10 minut a koszt to 50zł.
    Po tym doświadczeniu jeszcze bardziej utwierdzam się w tym, że dobrze zrobiłem kupując nasz rodzimy produkt. Ciekaw jestem jak sprawa by wyglądała z jakąś "markową" pompą...

    A za chwilę właśnie o takiej "markowej" pompie napiszę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Kolegę było "stać" to sobie zamontował pompę Viessmana. Oczywiście bardziej zaufał marce niż wgłębiał się w szczegóły. Pomijam już to, że jak zawsze Viesiek wcisnął mu kilkuset litrowy bufor do domu ze 100% ogrzewaniem podłogowym. Jakoś to chodziło, choć COP zapewne przez ten bufor był niższy. Ale stała się awaria. Pompa zaczęła nie dogrzewać. Przyjechali serwisanci Viessmana i zaczęło się grzebanie, które trwało uwaga... miesiąc!!! Po tym miesiącu pompę wymontowano i zawieziono do mądrzejszych głów do Poznania. Co się okazało? A no uszkodzony zawór rozprężny. Teraz pytanie do znawców tematu. Jak długo powinna trwać diagnoza i naprawa/wymiana zaworu? Całe jego szczęście, że temperatury w tym czasie były łaskawe a firma wzięła na siebie koszt naprawy. Zresztą po takim czasie to się wcale nie dziwię.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    U mnie była awaria w postaci zawieszania wysokich ciśnień. Blokowała mi się i wyświetlała alarm o wysokich ciśnieniach. wystarczyło dolać wodę do podłogówki był za mały odbiór awaria minęła
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W tym temacie, jak w tytule, chciałbym zgromadzić informacje na temat awarii pomp ciepła, jak i metod naprawy choćby w takich sytuacjach, w których nie musimy od razu wzywać serwisu.

    Może zacznę od tego, co mnie spotkało jakieś dwa lata temu.
    Moja pompa ni z tego ni z owego zaczęła się wyłączać. Po wyłączeniu bezpiecznika i ponownym załączeniu wszystko wracało do normy, ale tylko na jakiś czas. Konsultowałem telefonicznie z instalatorem, ale nie do końca był przekonany co może być przyczyną. Zasugerował że może być to czujnik zaniku fazy. Ale że to jest polska pompa ciepła zadzwoniłem do producenta, który potwierdził z niemal pewnością, że jest to ten czujnik. Latem były duże burze i mógł trafić go szlag. Polecił mi pojechać do pierwszego lepszego elektrycznego i kupić ten czujnik, a że akurat nie mieli go na stanie sprowadzili mi go następnego dnia. Następnie producent kazał mi odkręcić przednią osłonę pompy i wymienić wadliwy czujnik. Oczywiście wszystko po uprzednim wyłączeniu zasilania. Cała robota z wymianą zajęła mi 5-10 minut a koszt to 50zł.
    Po tym doświadczeniu jeszcze bardziej utwierdzam się w tym, że dobrze zrobiłem kupując nasz rodzimy produkt. Ciekaw jestem jak sprawa by wyglądała z jakąś "markową" pompą...

    A za chwilę właśnie o takiej "markowej" pompie napiszę.
    Zastanawiam sie czy zabezpieczenie przepieciowe zapobiegloby takiej awari?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 24-01-2014 o 20:51
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    u mnie padł wtyk kodujący, czyli pamięć całej pompy, nastawy itp. Koszt około 90-100 zł
    Oczywiście po burzy, niestety nie miałem wtedy zabezpieczeń na linii do pompy.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    ja opisze jakie usuwałem.

    1.Elektrownia zdjęła licznik fachowo odpinając jako pierwszy kabel N.
    pompa jednofazowa - uszkodzone 3 płytki w tym inwerter koszt 5000 zł +R

    2.Piorun- daikin płyta inwertera + 2 wentylatory + 12000 zł.

    3.stibel sprężarka (rozszczelnienie wziernika oleju) 9000 zł

    Dotyczy 60 szt i 5 lat

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli podstawa przy pompie ciepła to dobry uziom, ochronniki przepięciowe B+C, układ kontrolujący linię zasilającą. Troszkę to kosztuje, ale naprawa i niepotrzebny stres jakby więcej.

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    3.stibel sprężarka (rozszczelnienie wziernika oleju) 9000 zł
    Robi wrażenie...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    to było parę lat temu (nowość)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Brzmi zachęcająco dla obecnych i przyszłych posiadaczy pomp P-W.

    Elektronika 5.000zł + robota?
    Daikin 12.000 (w sumie nieźle bo to już z wentylatorami)....................
    Oby gwarancja była jak najdłuższa.

    Co do czujników kolejności i zaniku fazy - domyślam się że te firmy stosowały polski produkt firmy z dwoma "f" w nazwie?
    Te elementy są z natury, od urodzenia wadliwe (czytaj: zawodne, mało trwałe).
    Ja wymieniłem ich już kilka sztuk na gwarancji (niestety ledwo co minęła gwarancja producenta).
    Na szczęście tanie jak kilka zgrzewek browara.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Brzmi zachęcająco dla obecnych i przyszłych posiadaczy pomp P-W.

    Elektronika 5.000zł + robota?
    Daikin 12.000 (w sumie nieźle bo to już z wentylatorami)....................
    Nie chce wysowac zadnych wnioskow, ale z przytoczonych powyzej przykladow wynikaloby iz:
    droga przy zakupie pompa nie zawsze jest trawla (pomijam przypadki losowe) , ale za to napewno dorga w serwisowaniu.
    Te ceny naprawde robia wrazenie. To tak jak w przypadku samochodow, kazde ma sie prawo zepsuc. Tylko wymiana turbiny w BMW zawsze bedzie wyzsza od tej w VW.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Czyli podstawa przy pompie ciepła to dobry uziom, ochronniki przepięciowe B+C, układ kontrolujący linię zasilającą.
    No i omijać inwertery
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cóż taka jest prawda .
    Ja stosuję inwertery do inny zastosowań .i podobne moce są w podobnych cenach.
    Jestem sprzedawcą ,ale uprzedzam.
    Ale to nie jest najgorsze .wyobraźcie sobie naprawę tego dzisiaj

    Inna rzecz wszystkie znane mi awarie wynikały z zaniedbań lub braku przepięciówek.
    To raczej nauczka ,żeby robić to porządnie ,a nie omijać

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post

    Co do czujników kolejności i zaniku fazy - domyślam się że te firmy stosowały polski produkt firmy z dwoma "f" w nazwie?
    Te elementy są z natury, od urodzenia wadliwe (czytaj: zawodne, mało trwałe).
    Ja wymieniłem ich już kilka sztuk na gwarancji (niestety ledwo co minęła gwarancja producenta).
    Na szczęście tanie jak kilka zgrzewek browara.
    Dokładnie! Producent od razu mi powiedział, że jak jeszcze raz się to wydarzy to poradzi mi coś lepszego (czytaj droższego)
    Ale jak raz na 5 lat wydam te 50 złotych...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    http://allegro.pl/kompresor-do-pompy...874582993.html
    Zobaczcie podejście do tematu naszych dalekowschodnich braci

    Np sprężarka 12 kW 2 tys, sterownik 450zl, czujniki po 60 zł, nawet zawór rozprężny mają za 250zł. Za takie pieniądze to nawet takiemu cieśli jak ja opłacało by się kupić zawór rozprężny ze sterownikiem i czujnikami.
    Fajnie, że jest konkurencja z czasem i te firmowe znormalnieją.
    R-290 pod strzechy

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Brzmi zachęcająco dla obecnych i przyszłych posiadaczy pomp P-W.
    A pisza, ze to ja jestem w tej kwestii "sceptyczny".
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Brzmi zachęcająco dla obecnych i przyszłych posiadaczy pomp P-W.

    Elektronika 5.000zł + robota?
    Daikin 12.000 (w sumie nieźle bo to już z wentylatorami)....................
    Oby gwarancja była jak najdłuższa.

    Co do czujników kolejności i zaniku fazy - domyślam się że te firmy stosowały polski produkt firmy z dwoma "f" w nazwie?
    Te elementy są z natury, od urodzenia wadliwe (czytaj: zawodne, mało trwałe).
    Ja wymieniłem ich już kilka sztuk na gwarancji (niestety ledwo co minęła gwarancja producenta).
    Na szczęście tanie jak kilka zgrzewek browara.
    Ja polecam osprzęt Schenider Electric - troszkę kosztuje, ale wart każdej złotówki. Przez tyle lat w firmie nie zawiedliśmy się na tych produktach. Hager to już nie to samo.

  18. #18

    Domyślnie

    Napisał yaiba83 Zobacz post
    Czyli podstawa przy pompie ciepła to dobry uziom, ochronniki przepięciowe B+C, układ kontrolujący linię zasilającą.


    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    No i omijać inwertery
    Odświeżę. A dlaczego? Co jest nie tak z inwerterami? Bardziej awaryjne?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Prawdopodobnie chodzi o koszt naprawy.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    jak jest burza i dostaniesz piorunem to i tak nic cie nie uchroni, zazwyczaj lecą wszystkie 1 fazowego urządzenia programowalne jak np. sterownik czy transformator. w pompach. Sprężarki piorun nie uszkodzi, bo musiałby trafić przy pracującej oraz w 3 fazy naraz

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony