dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z Altherma HT

    Witam. Mam problem z moja pc. Jest to Altherma HT 16kW. Wszystko do tej pory dzialalo a zuzycie prawdopodobnie ze wzgledu na lagodna do niedawna zime bylo wiecej niz zadowalajace. Okolo 60% tego ktore bylo wyliczone poprzez symulator Daikina.
    Niestety od kiedy przyszly mrozy pompa nie dogrzewa wody do temperatury ktora ma aktualnie ustawiona. Wg symualtora ponizej temperatury okolo -11 stopni potrzebuje dodatkowego zrodla ogrzewania. W moim przypadku jest to back up heater daikina EKBUHAA6W1. niestety grzalka sie nie wlacza.. W ustawieniach pompy 6-02 mam ustawione na 1. Mimo to na wyswietlaczu sterownika nie pojawia sie "spiralka" wskazujaca na prace grzalki dodoatkowej.
    Niestety moj instalator, oficjalny przedstawiciel Daikina wydaje sie ma bardzo blade pojecie o pracy tej pompy jak i rowniez grzalki dodatkowej. Wg niego grzalka spelnia tylko jedno zadanie, mianowicie ponizej -25 realizuje w trybie awaryjnym ogrzewanie wody gdy pompa ponizej tej temperatury nie dziala.
    Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji zarowno pompy jak i grzalki dodoatkowej. Powinna ona wspoldialac z pmpa gdy brakuje jej mocy.
    Niestety nie ma mnie teraz w Polsce i malzonka zostala troche sama z tym problemem i nie dogrzanym domem.
    Mam nadzieje ze ktos bedzie w stanie mi pomoc. Jakie sa mozliwe przyczyny ze grzakla nie wlacza sie gdy pompie brakuje mocy? Bede wdzieczny za kazda sugestie.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Logika pracy tej grzałki nie jest zależna od temperatury zewnętrznej, tylko od kilku parametrów pracy pompy (częstotliwość sprężarki, nastawy, czas, prędkość pompy obiegowej). W uproszczeniu, jeśli w określonym czasie pompa nie może osiągnąć nastawy to uruchamia 1 , a potem 2 stopień mocy.
    Pytanie też o jakiej wodzie mówimy - cwu czy c.o. Pogodówka czy termostat?
    Jeśli grzałka nie grzeje to:
    - ma jeszcze nie grzać lub już ma nie grzać (jaka jest różnica nastawa/faktyczne zasilanie, pogodówka czy termostat)
    - brak zasilania grzałki
    - źle podłączona
    - źle skonfigurowana
    - uszkodzona
    - cuda Panie, cuda
    pzdr

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz. Rozumiem ze to nie temperatura zewnetrzna bezposrednio powoduje wlaczenie grzalki. Ale podrednio chyba tak. Jak spada temperatura wzrasta zapotrzebowanie na energie. A PC przy nizkich temperaturach wytwarza jej mniej. Dlatego grzalka miala wspomagac, "dogrzewac".
    Wmoim przypadku jest problem z CO, CWU dziala normalnie tzn dogrzewa wode do zalozonej temperatury.
    Jak pisalem nie mam mnie w domu takze ciezko mi sprawdzic wszystkie parametry. pompa byla ustawiona w oparciu o pogodowke, ale po zauwazeniu ze nie dogrzewa co do wystarczajacej temp, zostala przelaczona na nastawe temperatury na wylocie. Temperatura nastawiona 55 osiaga okolo 40. Po wizycie serwisu nastawa zwiekszona do 65 ciagle okolo 40.
    Zona od czasu tych mrozow nie widziala nigdy aby na wyswietlaczu byl symbol wlaczenia grzalki. Dzisiaj zmienila na chwile ustawienie 8-02 na 1 aby wlaczyc grzalke w trybie awaryjnym. Na wyswietlaczu pojawil sie symbol grzlki. Nie wiem czy pojawienie sie symbolu oznacza ze grzalka sie wlaczyla czy tylko tak urzadzenie jest zaprojektowanie ze po przestawieniu tego parametru automatycznie sie pojawia bez roznicy czy dziala czy nie?
    Tak czy inaczej podczas normalnej pracy grzalka sie nie wlacza. A abstrachujac od tej nieszczesnej temperatury na zewnatrz, stale nie dogrzewanie wody do pozimou nastawy zdaje sie powinno byc determinantem do wlaczenia grzalki?
    Czy zmiana aby ogrzewanie bylo realizowane poprzez nastawe temperatury w pomieszczeniu(termostatu) zmienilo by cos?

    Pozdrawiam

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Z tego co piszesz grzałka powinna wystartować.
    Spróbuj zmniejszyć A-02 nawet do 5 - może pomoże
    Wszystko inne wymaga diagnostyki chłodniczej lub elektrycznej.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    A ma grzałkę ???

    Może PC za słaba

  6. #6

    Domyślnie

    Witam. Dzieki Clarnet przestawilem na dt 5C i grzalka sie wlaczyla na jakies 10 min zgodnie z relacja zony. Fakt ze tempeartura dzisiaj troche lepsza okolo -10 i wlasciwie juz pompa juz dawala rade. Woda na wylocie zgodnie z nastawa. Takze wielkie dzieki.
    Co do informacji na temat domu. 230m2 z tym ze nad salonem antresola takze kubatura spora okolo 1000m3
    Ogrzewanie mieszane podlogowka + grzejniki. 4 pokoje grzejniki reszta podlogowka.
    Jezeli chodzi o pogodowke to z pamieci moge sie mylic
    dla +15 mam 35
    dla -15 mam 55
    CWU dwa razy dziennnie do 50 stopni plus legionella 65
    Co do ustawien, bede musial popatrzec po moim powrocie. Do czasu gdy bylem w domu wszystko dzialalo dobrze. Fakt ze i temp na zewnatrz byla niska ale tak jak pisalem zuzycie bylo na poziomie 60% symualacji.
    Zobaczymy jak bedzie dalej ten tydzien ma byc cieplejszy okolo -10

    Dzieki za pomoc.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony