dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Instalacja elektryczna

    Witam,potrzebuję informacji dotyczących kryteriów oraz norm dopuszczalnych w Polsce,
    Pracuję jako elektryk w Niemczech,tutaj stosuje się system gniazdkowy ponieważ w razie problemów łatwiej szukać błędu,czy w Polsce też ten wariant można stosować,oraz przewody którymi zasilamy obwody poniżej 2KW,są to NYM 3/1,5 mm a w Polsce jakie są minimum,jeszcze sprawa dotycząca zasilenia oświetlenia czy trzeba dodatkowe zasilenie,czy tak jak w Niemczech,do Włącznika dochodzi zasilenie i z włączniku wychodzi na gniazda i oświetlenie.
    Janiak

  2. #2

    Domyślnie

    Obwody gniazdowe muszą być oddzielone od obwodów oświetleniowych.
    Gniazda 2,5mm2 i 16A zabezpieczenie.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli nie uchronię się przed położeniem aż 2 kabli do jednego pomieszczenia,a alternatywnie czy mógłbym pociągnąć przewód 5/2.5 jako zasilenie i zrobić z niego dwa obwody na oświetlenie i na gniazda,wiadomo ochronny wspólny i tak,do włącznika 5/2.5 od włącznika na oświetlenie 3/1.5 gniazda 3/2.5.
    Janiak

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    Czyli nie uchronię się przed położeniem aż 2 kabli do jednego pomieszczenia,a alternatywnie czy mógłbym pociągnąć przewód 5/2.5 jako zasilenie i zrobić z niego dwa obwody na oświetlenie i na gniazda,wiadomo ochronny wspólny i tak,do włącznika 5/2.5 od włącznika na oświetlenie 3/1.5 gniazda 3/2.5.
    Nieopłacalne. Po pierwsze cena dwóch przewodów: 3x2,5mm2 oraz 3x1,5mm2 jest niższa niż 5x2,5mm2. Po drugie musisz gdzieś robić dodatkowe łączenie. Generalnie też oświetlenie rozprowadzasz góra pomieszczenia a gniazda dołem.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    Czyli nie uchronię się przed położeniem aż 2 kabli do jednego pomieszczenia,a alternatywnie czy mógłbym pociągnąć przewód 5/2.5 jako zasilenie i zrobić z niego dwa obwody na oświetlenie i na gniazda,wiadomo ochronny wspólny i tak,do włącznika 5/2.5 od włącznika na oświetlenie 3/1.5 gniazda 3/2.5.
    No skoro dla Ciebie 2 przewody na pomieszczenie to wciąż zbytek łaski i chciałbyś jeszcze oszczędzać, to ciekaw jestem jak wygląda całość instalacji...dobrze jest odseparować dodatkowo niektóre odbiorniki na osobne obwody (piec, płyta elektryczna, piekarnik) także nie radziłbym kuchni czy kotłowni robić w tym systemie dwuprzewodowym....

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    dobrze jest odseparować dodatkowo niektóre odbiorniki na osobne obwody (piec, płyta elektryczna, piekarnik)
    Dobrze, to nawet za mało powiedziane. Taki jest prawny obowiązek!
    Ja w kuchni w bloku (8 m kw) mam 6 (sześć) obwodów na gniazda. Na piekarnik, zmywarkę, lodówkę, mikrofalówkę, dwa obwody gniazd (w tym czajnik) i 3-fazowy na płytę.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    czy trzeba dodatkowe zasilenie,czy tak jak w Niemczech,do Włącznika dochodzi zasilenie i z włączniku wychodzi na gniazda i oświetlenie.
    W Niemczech robienie takiego bajzlu jest zgodne z normami? A ja myślałem, że lepsze rozwiązania przychodzą do nas właśnie z zachodu.

  8. #8

    Domyślnie

    Bajzel?hmm,zasilenie 3/2.5 do włącznika, z włącznika na gniazda w dół 3/2.5 i jeden 3/1,5 górą do lampy,odpowiednio klemujesz w włączniku i po sprawie,jak na razie lepszego rozwiązania nie widziałem.
    Janiak

  9. #9

    Domyślnie

    A jakim wyłącznikiem (bezpiecznik) zabezpieczasz taki obwód ?

  10. #10

    Domyślnie

    Zabezpieczenie B16 oczywiście,mówimy o bardzo niskich poborach prądu przez lampe.teoretycznie 2-3 żarówiki.
    Janiak

  11. #11

    Domyślnie

    Lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych instalacji. Dzięki temu wybicie s-ki, czy RCD gniazd nie pozbawia mnie światła.

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    Zabezpieczenie B16 oczywiście,mówimy o bardzo niskich poborach prądu przez lampe.teoretycznie 2-3 żarówiki.
    Czyli przewód 3x1,5 ma zabezpieczenie 16A. Tam normy pozwalają tak robić, czy wszyscy tak robią nie oglądając się na obowiązujące normy?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    Zabezpieczenie B16 oczywiście,mówimy o bardzo niskich poborach prądu przez lampe.teoretycznie 2-3 żarówiki.
    A praktycznie, jak znajdzie się twórczy użytkownik, który podłączy sobie dużo większe obciążenie, nie zdając sobie sprawy, że przewód przygotowany jest pod "2-3 żarówki" - kto zapłaci za straty, bo nie bardzo wierzę, że takie są tam wszystkie projekty ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    A praktycznie, jak znajdzie się twórczy użytkownik, który podłączy sobie dużo większe obciążenie, nie zdając sobie sprawy, że przewód przygotowany jest pod "2-3 żarówki" - kto zapłaci za straty, bo nie bardzo wierzę, że takie są tam wszystkie projekty ?
    Nie wiedziałem że przewód 3/1.5 zabezpieczony 16A u Was ma przeznaczenie tylko do 2-3 żarówek,ja podałem przykład że 2-3 żarówki jedynie,a co jeśli na obwodzie gniazdkowym ktoś u Was podłączy 20 halogenów każdy 500 watt to kto zapłaci za straty,chciałem się dowiedzieć po prostu jakie normy są w Polsce,a czytam same przemądrzania się,dziękuje Po prostu w Polsce nadal komuna pod wieloma względami.
    Janiak

  14. #14

    Domyślnie

    Ty nie pisz o komunie bo się dawno skończyła.
    Dlatego, że się skończyła to stosowanie norm w tym kraju jest dobrowolne. Za Odrą zresztą też, tak jak i w całej UE.
    Obowiązuje nas jednak stosowanie się do wymogów zawartych w Rozporządzeniu o warunkach jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie (znajdziesz w necie), które to wymogi są obowiązującym prawem.
    A tam istnieje wyraźny obowiązek rozdziału obwodów oświetleniowych od obwodów gniazdowych.
    Więc najpierw się z tym rozporządzeniem zapoznaj a później dopiero "nauczaj".
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    a co jeśli na obwodzie gniazdkowym ktoś u Was podłączy 20 halogenów każdy 500 watt to kto zapłaci za straty
    Jakie straty? S wybije i dzięki temu strat nie będzie.

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    chciałem się dowiedzieć po prostu jakie normy są w Polsce,a czytam same przemądrzania się
    Jakiś przewrażliwiony jesteś. Odpowiedź masz na samym początku, a reszta to tylko pytania z naszej strony, na które nie odpowiedziałeś.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JANBUD Zobacz post
    ....,a czytam same przemądrzania się,dziękuje Po prostu w Polsce nadal komuna pod wieloma względami.
    Nie pozajączkowało się Tobie coś ? Chyba pierwszy zacząłeś przechwalać się: Bajzel?hmm,zasilenie 3/2.5 do włącznika, z włącznika na gniazda w dół 3/2.5 i jeden 3/1,5 górą do lampy,odpowiednio klemujesz w włączniku i po sprawie,jak na razie lepszego rozwiązania nie widziałem.
    Poczytaj o dopuszczalnej długotrwałej obciążalności przewodów, o doborze zabezpieczeń, zrozumiesz wtedy, że stosowanie różnych przekrojów przewodów na jednym obwodzie to nie najlepszy pomysł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony