dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Podłączenie garażu.

    Sytuacja wygląda tak: dom i garaż oddalony 10 m od domu w budowie. Do domu idzie przyłącze ziemne TNCS (podział pen w rozdzielni domowej). Następnie z tej rozdzielni powinien wyjść kabel ziemny do garażu. I teraz zagwozdka: kupiłem kabel al4x25 na całość więc i na przyłącze garażu. Jak wyprowadzić taki kabel z rozdzielni domowej: a) podpiąć się pod wyłącznik główny (wyłącznik 3 polowy) a czwartą żyłę do miejsca podziału PEN (przy garażu zakopać bednarke i zrobić drugi podział z minirozdzielnią z podziałem na PE i N i zabezpieczeniami (esy i RCD). b) przy garażu tak samo jak w wersji "a" tylko w rozdzielni głównej podpiąć się do N po podziale PEN i dodać dodatkowy wyłącznik główny, RCD i S303 na garaż? A może inne opcje.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Elektryk będzie wiedział, tym bardziej, że kabel ma taki a nie inny przekrój.
    Natomiast podpinanie się pod N kablem 4-żyłowym (wersja b) jest nieporozumieniem.

    PS. Po co zakopywać bednarkę, skoro ona tam już powinna być ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 05-02-2014 o 18:08
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Witam.

    PS. Po co zakopywać bednarkę, skoro ona tam już powinna być ?
    Podejrzewam, że mało który inwestor ma świadomość obsadzenia bednarki już na etapie wykonania fundamentów - u mnie właśnie tak było i jej nie mam. Ale nie widzę problemu - grunt jest dobry do kopania a szpadla się nie boję. Co do wyprowadzenia kabla z rozdzielnicy to myślałem nad wariantem "a" natomiast zastanawiałem się czy jest zasadne zastosowanie dobezpieczenia kabla na odcinku rozdzielnica-garaż (i stąd ta moja wersja "b").

  4. #4

    Domyślnie

    Problem będzie za 20 kilka lat, jak z tej bednarki zostaną strzępy, ale przecież jest szpadel ...
    Co do świadomości inwestora - nie jego w tym rola, tylko niedouczonego jełopa z UB (czytaj - kierownika budowy).
    On ma wiedzieć, on ma znać Prawo budowlane i rozporządzenia wykonawcze do tego Prawa.
    W sprawie dobezpieczenia kabla o takim przekroju (w domyśle 25 mm2), przy zabezpieczeniu przedlicznikowym nie większym niż 25 A - jaki jest sens ?
    Wymóg ten stosuje się przy zmianie (znaczacej) przekroju kabla czy przewodu, ale tu nie ma takiej opcji.
    Natomiast na pewno wskazane jest umożliwianie wyłączenia zasilania rozdzielnicy garażu, bez wyłączania rozdzielnicy głównej - domowej.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 05-02-2014 o 22:53
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Problem będzie za 20 kilka lat, jak z tej bednarki zostaną strzępy, ale przecież jest szpadel ...
    .
    Pytam z ciekawości, bednarka jest ocynkowana, tak samo jak rury wodociągowe ? Bo rury które tato zakopał w 1982 mają się nadzwyczaj dobrze a to już ponad 30 lat.
    desmear

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Witam.

    Elektryk będzie wiedział,
    elpapiotr, owszem, elektryk będzie wiedział, szkopuł w tym, że to forum jest nie dla elektryków tylko dla inwestorów. Czy inwestor musi koniecznie mieć kierunkowe wykształcenie, żeby się dowiedzieć? Nie może od tak spytać ?
    Jakby nmie patrzeć, to na każde pytanie stawiane na forum, można powiedzieć: "hydraulik - , elektryk- , malarz - , kardiolog - , będzie wiedział"
    Jaki sens mają wtedy fora ?
    desmear

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zabezpieczenie przedlicznikowe mam B20 więc nawet jak zwiększę przydział mocy to najwyżej nieznacznie - w takim układzie najlepiej będzie zastosować dodatkowy wyłącznik odcinający rozdzielnice garażu. Dzięki za info.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Te rury może są żeliwne?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    Pytam z ciekawości, bednarka jest ocynkowana, tak samo jak rury wodociągowe ? Bo rury które tato zakopał w 1982 mają się nadzwyczaj dobrze a to już ponad 30 lat.
    Sprawdziliście odkopując je ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Sprawdziliście odkopując je ?
    Dobre, dobre - woda z kranu leci, ale na wszelki wypadek odkopmy rury, żeby sprawdzić czy nie przerdzewiały.
    A dodatkowo sam napisałeś w poście nr 2, że bednarka już tam powinna być. Pozornie jakaś lekka niekonsekwencja - trzeba by faktycznie zapytać elektryka.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 06-02-2014 o 18:04
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11

    Domyślnie

    Ta pozornie lekka niekonsekwencja dotyczyła bednarki umieszczonej w fundamencie
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ta pozornie lekka niekonsekwencja dotyczyła bednarki umieszczonej w fundamencie
    Oczywiście wiem, stąd to "pozornie" - napisałem zaczepnie, bo mimo Twojej wiedzy fachowej ,to masz brzydki zwyczaj odsyłania wszystkich pytających do elektryka i pouczania jak to powinien zrobić fachowiec - tylko, jak to już napisał wcześniej desmear- po co w takim wypadku by było forum ?
    Odpowiedziałeś konkretnie w poście 4 (i to jest odpowiedź na pytanie autora) - z tym, że konkret to 1/2 postu, początek to znowu pouczanie.

    Sorki za
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  13. #13

    Domyślnie

    Przecież nie napiszę laikowi, jak ma sobie wykonać uziemienie fundamentowe, jak ma zrobić instalację, jak podłączyć urządzenia czy uruchomić zasilanie, że o pomiarach i próbach nie wspomnę.
    Bez przesady.
    To pseudo pouczanie dotyczyło ludzi (patrz kierujacy pracami), którzy biorą pieniądze za ... nic.
    Ja, jako inwestor takiego bym na kopach wygonił z budowy. jak się nauczy, może wrócić ... za pół ceny.

    Sorki za
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Problem będzie za 20 kilka lat, jak z tej bednarki zostaną strzępy, ale przecież jest szpadel ...
    Co do świadomości inwestora - nie jego w tym rola, tylko niedouczonego jełopa z UB (czytaj - kierownika budowy).
    On ma wiedzieć, on ma znać Prawo budowlane i rozporządzenia wykonawcze do tego Prawa.
    W sprawie dobezpieczenia kabla o takim przekroju (w domyśle 25 mm2), przy zabezpieczeniu przedlicznikowym nie większym niż 25 A - jaki jest sens ?
    Wymóg ten stosuje się przy zmianie (znaczacej) przekroju kabla czy przewodu, ale tu nie ma takiej opcji.
    Natomiast na pewno wskazane jest umożliwianie wyłączenia zasilania rozdzielnicy garażu, bez wyłączania rozdzielnicy głównej - domowej
    .
    A jednak napisałeś laikowi (sorry Takao) jak zrobić instalację
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  15. #15

    Domyślnie

    Jednak nie - to były ogólne wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 06-02-2014 o 21:02
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    A jednak napisałeś laikowi (sorry Takao) jak zrobić instalację
    Nie gniewam się chociaż aż tak zupełnie zielony w temacie nie jestem (kilka szczebli edukacji z elektryką i elektromechaniką przebrnąłem). Gorzej z praktyką. Co do tego odsyłania do elektryka zgodzę się z opinią przemo1 niemniej nie odbieram tego za poważnie. Pewnie elpapiotr jest elektrykiem (wiedza na to wskazuje) a mam wielu znajomych eektryków i chyba w tym fachu lekka zarozumiałość (bez urazy dla elektryków) to norma.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    ... a mam wielu znajomych eektryków i chyba w tym fachu lekka zarozumiałość (bez urazy dla elektryków) to norma.
    Ta norma nazywa się PN-HD 60364, stosowne arkusze, natomiast tematyczna do wątku to PN-HD 60364-5-54:2010 z naciskiem na p. 542.2
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    natomiast tematyczna do wątku to PN-HD 60364-5-54:2010 z naciskiem na p. 542.2
    No tak, teraz każdy zainteresowany tematem ma odpowiedź na dłoni

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    No tak, teraz każdy zainteresowany tematem ma odpowiedź na dłoni
    która brzmi -

    W nowych obiektach budowlanych zdecydowanie zaleca się stosowanie uziomów fundamentowych. Tam gdzie elektrody są otoczone otuliną betonową, zaleca się stosowanie betonu o odpowiedniej jakości i grubości otuliny betonowej wynoszącej co najmniej 5 cm, aby uniknąć korozji tych elektrod.
    Minimalne wymiary ze względu na korozję i wytrzymałość mechaniczną materiałów powszechnie stosowanych
    do wykonania uziomów umieszczonych w ziemi podane są w Tablicy 54.1.

    Wie o tym kierownik budowy, czyli murarz z UB ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    która brzmi - Wie o tym kierownik budowy, czyli murarz z UB ?
    Mój kierownik pewnie o tym wie. Buduje sam więc wykopy, zbrojenia, murowanie izolacje itp robię sam. Zresztą dla mnie nie ma tematu bednarki, nie zalałem jej w fundamencie a byłoby lepiej. Wykopie więc dołek i zakopie bednarkę o odpowiedniej długości tak jak robi 99% inwestorów w moich stronach. Tak na marginesie w złączach elektrycznych przy ogrodzeniach rejony energetyczne też powszechnie stosują metodę uziemiania bednarką w ziemi co przy przyłączu w układzie tns też nie jest bez znaczenia - widocznie z tą bednarką nie jest jeszcze tak tragicznie (gdzieś czytałem, że za Odrą stosują bednarki miedziane - ale to inne koszty).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony