dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rob.swiderski

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-327
    Posty
    12

    Domyślnie Kolejność montażu płyt GK. Sufit czy ściany?

    Mam pytanie dot. kolejności wykonania prac. Będę wykonywał w nowo wybudowanym domu tynki z płyt GK przymocowane do ścian (z pustaków ceramicznych) za pomocą kleju oraz sufit z płyt GK podwieszony na profilach jednopoziomowo. Pytanie czy najpierw wykonuje się w takim przypadku sufit czy też ściany? Znajomy który ma w tym jako takie doświadczenie (w przeciwieństwie do mnie) twierdzi, że najpierw należy wykonać sufit a dopiero później ściany. Twierdzi, że w takim przypadku płyty ze ścian wspierają sufit. Ja sam do końca nie jestem przekonany a przeglądając Internet napotkałem sprzeczne opinie w tym temacie.
    Sporo jest opinii, że w pierwszej kolejności należy wykonać ściany a następnie sufit z dylatacją w postaci taśmy ślizgowej, jednak najczęściej informacje te dotyczą konstrukcji ścian i sufitów na stelażu a do tego jak to zwykle bywa na forach po kilku postach rozpoczynają się kłótnie i różni fachowcy piszą, że najpierw sufity inni, że najpierw ściany tak więc nie mogę dotrzeć do konkretnej odpowiedzi.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    nie słuchaj znajomego.
    Najpierw ściany inaczej nie uda zrobić ci się połączenia ślizgowego.
    A sufit to ma wisieć a nie się opierać.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rob.swiderski

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-327
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Do takich właśnie wniosków doszedłem ale jak to w życiu bywa człowiek chciałby potwierdzić swoje przekonania u fachowca który zajmuje się tym na co dzień. Ja jestem informatykiem więc z budową mam tyle wspólnego ile wybuduję w moim domu.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja fachowcem w budownictwie też nie jestem - wałkuję te tematy na forum od kilku miesięcy.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    a to niby dlaczego, ja mam juz od 19lat w mieszkaniu najpierw zrobione sufity i na koniec oklejone sciany.
    do czego to polaczenie slizgowe? jak facet ma masywa
    Kogoś takiego szukałem. Mam w tym roku plany związane m.in. z tynkami a ze względu na to, iż sam robię wszystko to tynki też będę robił. Cementowo-wapienne mi się nie uśmiechają ze względu na pracochłonność. Pozostają KG klejone do ścian. Wertuje forum i szukam opinii osób mający staż w użytkowaniu płyt na ścianach. 19 lat to sporo więc jak to wygląda w praktyce? Naczytałem się o grzybach (ściany mam z solbetu na klej i na to pójdzie styro 15 cm)- czy rzeczywiście muszą się pojawić. Jak jest z użytkowaniem - czy na ścianach pękają na łączeniach. Zastanawiam się ile taka płyta wytrzyma na ścianie - czy po 10/20 latach się np. rozklei i rozleci czy poleży i kilkadziesiąt lat.

  6. #6

    Domyślnie

    a to niby dlaczego, ja mam juz od 19lat w mieszkaniu najpierw zrobione sufity i na koniec oklejone sciany.
    To nie znaczy że masz to wykonane prawidłowo.
    kolejny polaczek, nie jest z branzy ale walkuje hehe i doradza.
    Jak dobrze doradza to w czym problem?
    Tak więc w tym wypadku NAJPIERW ŚCIANY potem sufit.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Flash już tak ma nie ujmując mu, bo zasób wiedzy bardzo spory. . .
    Jest wiele dróg do tego - wyjątek może nawet stanowić stawianie ścianek działowych na poddaszu, jedni stawiają je przed sufitem i skosami, drudzy po sufitach i skosach. Wg. wszystkich producentów najpierw ściany później sufity, ale co z izolacją co paroizolacją . . .
    I nie koniecznie musisz robić ślizg . . .
    Ostatnio edytowane przez zeusrulez ; 05-02-2014 o 15:44

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    Kogoś takiego szukałem. Mam w tym roku plany związane m.in. z tynkami a ze względu na to, iż sam robię wszystko to tynki też będę robił. Cementowo-wapienne mi się nie uśmiechają ze względu na pracochłonność. Pozostają KG klejone do ścian. Wertuje forum i szukam opinii osób mający staż w użytkowaniu płyt na ścianach. 19 lat to sporo więc jak to wygląda w praktyce? Naczytałem się o grzybach (ściany mam z solbetu na klej i na to pójdzie styro 15 cm)- czy rzeczywiście muszą się pojawić. Jak jest z użytkowaniem - czy na ścianach pękają na łączeniach. Zastanawiam się ile taka płyta wytrzyma na ścianie - czy po 10/20 latach się np. rozklei i rozleci czy poleży i kilkadziesiąt lat.
    Grzybków używasz przy sufitach/skosach.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał rob.swiderski Zobacz post
    sufit z płyt GK podwieszony na profilach jednopoziomowo.
    Masz takie małe pokoje że wszędzie jednopoziomowe ?
    Jednopoziomowe - krzyżowe, może o takim systemie myślałeś ?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Fo_

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    314

    Domyślnie

    Pewnie miał na myśli okładzinę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    kolejny polaczek, nie jest z branzy ale walkuje hehe i doradza.
    polaczek cwaniaczek super fachura
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z tymi grzybkami to chodziło mi o takie organiczne - raczej nie mile widziane na ścianach. Generalnie wydaje mi się mało prawdopodobne aby w ocieplonym domu z jako taką grawitacyjną wentylacją płyty gipsowe miały obrastać pleśnią i grzybem. Pasuje mi robić suchy tynk tylko, że sporo osób go odradza. Wiem, że pęknięcia to wina montażu a nie technologii zastanawia mnie natomiast ta mityczna pleśń - czy to powszechne zjawisko.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    Z tymi grzybkami to chodziło mi o takie organiczne - raczej nie mile widziane na ścianach. Generalnie wydaje mi się mało prawdopodobne aby w ocieplonym domu z jako taką grawitacyjną wentylacją płyty gipsowe miały obrastać pleśnią i grzybem. Pasuje mi robić suchy tynk tylko, że sporo osób go odradza. Wiem, że pęknięcia to wina montażu a nie technologii zastanawia mnie natomiast ta mityczna pleśń - czy to powszechne zjawisko.
    Pleśń i grzyby to mogą Ci wyjść jak będziesz robił poddasze i nie zrobisz szczeliny pod deskowaniem albo wypchniesz membranę i nie będzie wentylacji dachu. Zakładam, że na ściany pójdzie tylko płyta g/k ?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Generalnie jestem zwolennikiem wentylacji mechanicznej przy szczelnych domach . . . przy takiej wentylacji ryzyko "grzybków" jest jeszcze mniejsze niż przy grawitacyjnej. I niech nikt nie mówi mi o jakiś nawiewnikach wentylacyjnych w oknach.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusrulez Zobacz post
    Pleśń i grzyby to mogą Ci wyjść jak będziesz robił poddasze i nie zrobisz szczeliny pod deskowaniem albo wypchniesz membranę i nie będzie wentylacji dachu. Zakładam, że na ściany pójdzie tylko płyta g/k ?
    Tak, tylko płyta g-k (od środka oczywiście). Ściana z solbetu i na to styropian 15 cm.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    Tak, tylko płyta g-k (od środka oczywiście). Ściana z solbetu i na to styropian 15 cm.
    Szpachlowałeś kiedyś ?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rob.swiderski

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-327
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusrulez Zobacz post
    Masz takie małe pokoje że wszędzie jednopoziomowe ?
    Jednopoziomowe - krzyżowe, może o takim systemie myślałeś ?
    Sufit będzie na profilach przykręconych do sufitu za pomocą wieszaków ES i wokół profil ?UD? (nie jestem do końca pewny czy dobrze pamiętam nazwę tego profilu. Strop Teriva więc w miarę prosty, ewentualne nierówności mam zamiar wypoziomować za pomocą wieszaków.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusrulez Zobacz post
    Szpachlowałeś kiedyś ?
    Raczej drobiazgi - zwłaszcza w skali domu. Myślałem o szpachlowaniu tylko na połączeniach. Wiem, że niektórzy zaciągają całe płyty ale ja bym tak nie robił.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takao Zobacz post
    Raczej drobiazgi - zwłaszcza w skali domu. Myślałem o szpachlowaniu tylko na połączeniach. Wiem, że niektórzy zaciągają całe płyty ale ja bym tak nie robił.
    No właśnie jeśli drobiazgi to lepiej będzie Ci wyszpachlować całe płyty niż dobrze rozciągnąć spoiny . . .
    Moja rada jeśli zdecydujesz się tylko na spoiny to zacznij od jakiś mało uczęszczanych pomieszczeń pomaluj i zobaczysz czy dasz radę

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Takao
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusrulez Zobacz post
    zacznij od jakiś mało uczęszczanych pomieszczeń
    "Zaczynać od miejsc najmniej widocznych" - to moja taktyka budowy domu Z tym szpachlowaniem całych płyt troszkę mnie zaskoczyłeś - myślałem, że im mniej ingerencji szpachlą na powierzchni płyty tym lepiej (przy założeniu, że płyta równo przyklejona).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony